Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tarık Suresi İniş Sebebi

U Çevrimdışı

Ummu Aişe

لا اله الا الله
Site Emektarı
86- TÂRİK SÛRESİ

Sûre Mekke'de nazil olmuştur. Bunda icma vardır. Beled Sûresinden sonra inmiştir.
Kelbî der ki: Bu Sûre Ebu Talib hakkında nazil olmuştur. Bir gün Hz. Peygamber (sa)'e ekmek ve süt getirmişti. Hz. Peygamber onları yerken o da yanında oturuyordu. Birden bir yıldız kaydı. Önce suyla, sonra da ateşle doldu (veya her taraf aydınlandı). Ebu Talib bundan korkarak: "Bu da nedir?" dedi. Hz. Peygamber (sa): "Bu, (şeytanların) taşlandığı bir yıldızdır ve o, Allah'ın âyetlerinden bir âyettir." buyurdu. Ebu Talib'in buna şaşırması üzerine de Allah Tealâ bu sureyi indirdi.[1]

5. Şu halde insan bir baksın, neden yaratılmıştır?
İbn Ebî Hâtim'in İkrime'den rivayetle tahric ettiği bir habere göre bu âyet-i kerime Ebu'l-Eşedd hakkında nazil olmuştur. Bir deri üzerinde durur ve: "Kim beni buradan kımıldatabilirse ona şöyle şöyle mükâfat var." der ve güçlü kuvvetli olmakla övünür, sonra şöyle devam edermiş: "Muhammed, cehennem bekçilerinin 19 olduğunu iddia ediyor. Ben yalnız başıma onlardan onuna yeterim, kalan dokuzunun da siz hakkından gelirsiniz."[2]

[1] el-Beğavî, Meâlimu't-Tenzîl, IV,472; Kurtubî, el-Câmiu li-Ahkâmi'l-Kur'ân, XX,3.
Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/942.
[2] Suyûtî, Lubâbu’n-Nukûl,11,194.
Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/942.

Üst Ana Sayfa Alt