Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Gece Hüznü Çevrimdışı

Gece Hüznü

Üye
İslam-TR Üyesi
MALZEMELER

Yarım kilo asma yaprağı
Yarım kilo pirinç
3 baş soğan
3–4 diş sarımsak
1 çay bardağı zeytinyağı
Birer tatlı kaşığı baharat (Pul biber, kuru nane, tuz, şeker, tarçın)
Yarım limon suyu
Yarım demet maydanoz
Yarım demet dereotu
İsteğe göre yeşil nane
1 Dolu yemek kaşığı salça

HAZIRLANIŞI

Yaprakların taze olması gerekiyor. Yarım kilo yaprağı 1 litre suda tuz ilave ederek haşlıyorum. Haşlandıktan sonra süzüp bir kaba alıyorum. Pirinci güzelce yıkıyorum. Kuru soğanları çok ince bir şekilde kıyıyorum. Ben soğanları rendelemiyorum, çünkü rendeleme işleminde soğanların tadı su kaybettiği için gidiyor. Soğanları zeytinyağında bir tavada pembeleşinceye kadar kavuruyorum. Sonra salçayı ve bütün baharatları atıyorum. O şekilde bir süre pişiriyorum. Böylece baharatlar aromasını yağa ve yemeğe sindiriyor. Daha sonra pirinci koyarak, bir iki kez çevirip altını kapatıyorum. Biraz soğuduktan sonra maydanozunu, dereotunu taze nanesini doğruyorum. Limon sıkıp iyice karıştırıp, yaprakların içine azar azar koyarak sarıyorum. Burada ki incelik yaprakların küçük olması. O mermi gibi sarmalar bu noktadan çıkıyor. Daha sonra parlak olması için üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı gezdiriyorum ve limon dilimleri koyuyorum üzerine. Çok kısık ateşte 1 saat pişiriyorum ve servis ediyorum. Afiyet olsun…
Not:Ortaya sarımsaklı,baharatlı yoğurtla servis yapabilirsiniz..