Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Yusuf El Kardavi vefat etti.

toprak56 Çevrimdışı

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dünya Müslüman Alimler Birliği eski başkanı Yusuf El-Karadavi, 96 yaşında vefat etti.

Son zamanlarda Hakkında değişik iddialar var. Kaynaklara erişemediğim için paylaşmadım. Kaynaklara erişebilirsem ayrıntıları yazarım inşaallah.

toprak56 Çevrimdışı

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
11 Eylül saldırıları sonrası ABD'nin Müslüman coğrafyalara yönelik işgallerini ve "Müslüman Amerikalıların" orduya katılmasını meşru kılan fetvası verdiği biliniyor.

Lavandula19 Çevrimdışı

Lavandula19

وَلَمْ أَكُنۢ بِدُعَآئِكَ رَبِّ شَقِيًّا
İslam-TR Üyesi
Kardavi hakkında konuşacak bilgiye sahip değilim de mesajınızdaki 11 Eylül "saldırıları" ifadesinin göze battığını, bizim üslubumuzun bu olmadığını hatırlatmak istedim sadece. Vesselam.
11 Eylül saldırıları sonrası ABD'nin Müslüman coğrafyalara yönelik işgallerini ve "Müslüman Amerikalıların" orduya katılmasını meşru kılan fetvası verdiği biliniyor.

toprak56 Çevrimdışı

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardavi hakkında konuşacak bilgiye sahip değilim de mesajınızdaki 11 Eylül "saldırıları" ifadesinin göze battığını, bizim üslubumuzun bu olmadığını hatırlatmak istedim sadece. Vesselam.
Alıntıyı kaynağından yapmıştım. Doğru söylüyorsunuz, ifadeyi düzeltiyorum. Allah ( ألله جل جلاله ) Razı Olsun kardeşim

toprak56 Çevrimdışı

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sitede düzenleme butonunu göremedim.
ek olarak kardavi verdiği bu fetvadan 9 sene sonra rücu ettiğini belirtmişti.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Rahimehullahu rahmeten vâsia.
Ve eskenehu cennâtin âliye.

O fetvayı karışık bir heyet vermişti. Kardavi tek başına değil. Örneğin M Selim el-Avva da içindeydi, ki CB seçimlerinde ayrı bir adaylık koymuştu. Muhtevası ne kadar saçma ve hatalı olsa da ABD'deki müslümanların maslahatı gözetilerek bir nevi ikrah altında verilen bir fetvaydı. Çünkü o dönem ABD'deki müslümanlara benzeri görülmemiş bir baskı uygulanıyordu. Ayrıca Kardavi orduya katıldıktan sonra cephe gerisinde bulunup kurşun sıkmamayı tavsiye etmişti. Ve dediğiniz gibi sonradan rücu etti. Ne gariptir ki Amerikan, Siyonist, Arap milliyetçisi kafirler hepsi onu azılı bir düşman bilirken bizim bazı Müslümanlarımız da onu nasıl oluyorsa hain gösteriyor. Evet, Üsame bin Ladin ona zamanında 2006 yıllarında Amerika'nın müftüsü demişti ama bu ikisi ve iki cemaat arasındaki bir ihtilaftı, ki sonradan yumuşadı. Taassuba kapılıp bilip bilmeden konuşanlar utansınlar (sosyal medyada). Onu lanetleyenler ya kralcı, ya milliyetçi ya da tekfirci. Diğer herkes ihtilafı bir kenara bırakıp rahmet okur. Oğulu Hüsam da hala Sisi'nin zindanlarında.

Son düzenleme:
Usuli Çevrimdışı

Usuli

ےے مِلَّةُ إِبْرَاهِيمَ ےے
İslam-TR Üyesi
Bu adamın bir sürü küfrü gerektiren görüşleri sözleri var. Ölmüşse de ölmüştür. Allaha hamd olsun

TUVEYLİB Çevrimdışı

TUVEYLİB

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
KARDAVİYİ YAKINDAN TANIYALIM….

Birçok okuyucu ve kardeş Kardavinin vefatı üzerine nasıl bir kişi olduğu hususun da bilgi istedi buna binanen bizde kısa bir araştırma ve tercüme ile aşağıdaki bilgi ve kaynaklarını sizlerle paylaşıyoruz…

1-Kardavi: Afganistan bulunan kendisine açıkça ibadet edilen büyük put Taliban tarafından yıkılmak istendiğinde tağutlara yaranmak için hemen Afganistan’a gitmiş ve yıkılmaması için mücadele vermiştir.

2-Kardavi’nin meşhur fetvalarından biriside Amerikada bulunan Müslümanların Amerikan rodusuyla birlikte Müslümanlar karşı savaşmasını caiz olduğunu fetvasını vermesiydi.

3-Kardavi: Vatan kavramını El-Vela Ve El-bera kavramının önüne geçirmesiyle meşhurdur. Onun için vatan dinden önde gelir. Bu konuda çok meşhur sözleri ve fetvaları vardır. Vatanı bir nevi put edinmiştir.

4-İsrail seçimleri sonrası orada icra edilen seçimleri ve demokrasiyi selamlaması, övmesi herkesin kulağında çınlamaktadır. İsraildeki demokrasiyi diğer arap devletleriyle kıyaslaması ve övmesi meşhurdur.

5-Tağuti düzenlere dünyevi çıkarlar için gönüllü askerlik yapmak caizdir.

6-Dinimizde yer alan zaruret fıkhını çokça genişletip haramı helal kılma konusunda çok mahir olduğunu herkes bilir.

7-Müslümanların demokrasi ile yönetilmesinin gerekliliğini her mekan ve zamanda dile getirmesi. Bunu mübah görmesi.

8-İnanç hürriyeti ve fikir hürriyetini savunması.

9-Mevcut şartlar altında partiler kurulması ve seçimlere girilmesini caiz görmesi.

10-halklar istedikleri gibi idare edilebilirler, halklar bu konuda özgürdürler. Herkes nasıl inanç özgürlüğüne sahip ise aynı şekilde istediği gibi bir yaşam seçme hakkına sahiptir.

11-İslam dininin vazgeçilmez ve rükunlarındna olma El-vela ve El-bera anlayışının sulandırması ve yok etmesi.

12-Müslüman ve kâfirlerin dost ve kardeş olduğunu her zaman dile getirmesi ve bu konuyu cıvıklaştırması.

13-haremlik ve selamlığını gereksiz olduğunu savunur ve şöyle derdi: Eğer böyle bir şey olsaydı kız ve erkekler birbirleriyle nasıl tanışır ve görebilirler ki!

14-Müslüman kadın kâfir eşinin zimmetinden kalabilir.

15-Boş vakitlerimde müzik olarak Ümmü Külsümü dinlerim.

16-Şayet peygamber (s.a.v) yeniden peygamber olarak gönderilse eli Nato’nun eliyle birlikte olurdu. (Gazete demeci)

B Çevrimdışı

Burûcc

Üye
İslam-TR Üyesi
Bir televizyon programında Şiilere şirin gözükmek için (başka şekilde yorumlayamadım) şöyle diyor:

"Muta nikahının helal olduğunu söyleyen bazı ehli sünnet alimleri vardır. İbni Abbas'ın kendisinden Muta nikahını kabul ettiği rivayet edilmiştir.
Ayrıca Said bin Cübeyr ve İbni Abbas'ın büyük sahabelerinden olan Ata ve ibni Tavus'ta helal olduğunu rivayet etmiştir." diyor.

Bu televizyon kanallarına çıkanlara bir şeyler oluyor. Mursi de sunucunun Hırsızın ellerini kesecek misiniz sorusuna, Hayır, el kesmek şeriatın kanunu değil Alimlerin öngörüsüdür demişti.

kalemşur Çevrimdışı

kalemşur

berhedan jiyane
İslam-TR Üyesi
Allah c.c rahmet etsin...
hata etiği konularda ise rahmeti ile muamele etsin... amin

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Bu adamın bir sürü küfrü gerektiren görüşleri sözleri var. Ölmüşse de ölmüştür. Allaha hamd olsun

Allah senin gibi Zülhuveysira torunlarının şerrinden müminleri emin kılsın.

Biz burada adama alenen rahmet okuyamıyoruz kafirlerin lincine uğrarız diye birisi de gelmiş bilip bilmeden kafirlerle dostluğu "cıvıklaştırıyordu" yazmış. Şeri meseleleri sokak diliyle ele almasına ve bunun fıkıh seviyesinin tabi yansıması olduğuna değinmek bile istemiyorum.

Son düzenleme:
Usuli Çevrimdışı

Usuli

İslam-TR Üyesi
Allah senin gibi Zülhuveysira torunlarının şerrinden müminleri emin kılsın.

Biz burada adama alenen rahmet okuyamıyoruz kafirlerin lincine uğrarız diye birisi de gelmiş bilip bilmeden kafirlerle dostluğu "cıvıklaştırıyordu" yazmış. Şeri meseleleri sokak diliyle ele almasına ve bunun fıkıh seviyesinin tabi yansıması olduğuna değinmek bile istemiyorum.

Hadi ordan işine bak senin gibi serserilerle konuşacak vaktim yok.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
.
Hadi ordan işine bak senin gibi serserilerle konuşacak vaktim yok.

Serseri olan sensin. Tek bir delil ortaya koymadan müminleri tekfir edip ölümlerine seviniyorsun. Allah sizin gibilerin şerrinden ümmeti korusun. El muslimu men eminel muslimune min yedihi ve lisanih.

İddianda sebatlı isen sözüne hüccet getir. Aksi halde ahirette Allah teala karşısında nasıl hesap vereceğini zannediyorsun?

Usuli Çevrimdışı

Usuli

İslam-TR Üyesi
.

Serseri olan sensin. Tek bir delil ortaya koymadan müminleri tekfir edip ölümlerine seviniyorsun. Allah sizin gibilerin şerrinden ümmeti korusun. El muslimu men eminel muslimune min yedihi ve lisanih.

İddianda sebatlı isen sözüne hüccet getir. Aksi halde ahirette Allah teala karşısında nasıl hesap vereceğini zannediyorsun?

Hadi bree SERSERİ.
Adam ol adam gibi konuşmasını öğren.
el-Karadavinin sapık küfür olan görüşlerini zaten kendi video görüntülerini paylaşmışım.
Sen amasın körsün ben ne yapayım?

Son düzenleme:
Usuli Çevrimdışı

Usuli

İslam-TR Üyesi

Usuli Çevrimdışı

Usuli

İslam-TR Üyesi
Demokrasi yolunda savaşıyoruz diğen bir kefereni savunan serseri nerdesin?

القرضاوي !!نحن نقاتل في سبيل !!الديموقراطية.mp4

Üst Ana Sayfa Alt