Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yenilmesi Haram olan Nesneler

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْد

Yenmesi Haram Olan Nesneler İle İlgili Konular

(34) Üzerine Allah’ın Adının Anılmadığı Şeyleri Yemek Haramdır!

(53) Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Boğazlanırken üzerine Allah’ın isminin zikredilmediği hayvanlardan yemeyin! Çünkü bu (yeme) yoldan çıkmadır! Şeytanlar, dostlarına sizinle mücadele etmeleri için vahiy eder. Eğer onlara uyarsanız, şüphesiz siz de müşriklerden olursunuz!”

En’am 121

(35) Dikili Taşlar İçin Kurban Edilen Şeyleri Yemek Haramdır!

(54) Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Leş, kan, domuz eti, Allah’tan gayrı adına boğazlanan, boğulmuş, vurularak öldürülmüş, yukarıdan düşmüş, boynuzlanmış ve canavar parçalamış ölmüş olan hayvanlar canları çıkmadan kesmeniz hariç, putlar üzerine boğazlanan hayvanlar ve fal oklarıyla şans aramanız size haram kılındı. Bunlar fısktır. Bu gün artık kafirler, sizin dininizi yok etmekten umudunu kesmişlerdir. Onlardan korkmayın, benden korkun! Bu gün sizin için dininizi olgunlaştırdım, size nimetimi tamamladım ve size din olarak İslam’a razı oldum. Kim açlıktan daralır, günaha istekle yönelmeden bunlardan yemek zorunda kalırsa ona günah yoktur. Çünkü Allah bağışlayan merhamet edendir.”

Maide 3

(36) Leş, Kan ve Domuz Gibi Şeyleri Yemek Haramdır!

(55) Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Allah size leş, kan, domuz eti ve Allah’tan gayrı adına boğazlanan hayvanları(n yenmesini) haram kıldı! Fakat kim mecbur kalırsa, saldırmadan ve sınırı aşmadan ondan yemesinde bir günah yoktur. Muhakkak ki Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.”

Bakara 173

(56) Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

“De ki: Bana vahiy olunanda (haram dediğinizi) yiyen kimse için haram edilmiş bir şey bulamıyorum. Ancak leş, yahut donmuş kan, yahut domuz eti ki o pisliktir veya Allah’dan gayrı adına kesilmiş bir fısk olursa başka (bunlar haram)dır! Fakat kim mecbur kalırsa, saldırmamak ve zaruret sınırını aşmamak üzere bunlardan yiyebilir. Kuşkusuz ki Rabbin, Gafurdur Rahimdir.”

En’am 145

(37) Boğularak Öldürülen Hayvanın Yenmesi Haramdır!

(57) Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

“...Boğulmuş olan hayvan size haram kılındı!..”

Maide 3

(38) Bir Şey Vurularak Öldürülen Hayvanın Yenmesi Haramdır!

(58) Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

“...Vurularak öldürülmüş olan hayvanlar size haram kılındı!..”

Maide 3

(39) Yüksekten Düşerek Ölen Hayvanın Yenmesi Haramdır!

(59) Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

“...Yukarıdan düşmüş olan hayvanlar size haram kılındı!”

Maide 3

(40) Boynuzlanmış veya Vahşi Hayvanlar Tarafından Parçalanmış Hayvanın Yenmesi Haramdır!

(60) Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

“...Boynuzlanmış ve canavar parçalamış ölmüş olan hayvanlar size haram kılındı!..”

Maide

(41) Köpek Dişi Olan Hayvanları Yemek Haramdır!

(61) Ebu Salebe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) her köpek dişi bulunan siba’nın yenmesini yasakladı.”

Siba’: Aslan, kaplan, panter, kurt, köpek vb. köpek dişine sahip olan et obur hayvanlara verilen genel isimdir.

Buhari 5600, Müslim 1932/12

(62) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Köpek dişi olan her siba’nın yenmesi haramdır!’ buyurdu.”

Müslim 1933/15

(63) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Hayber gününde Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) köpek dişi olan her siba’nın yenmesini haram etti!”

Ahmed 3/323

(42) Pençe Sahibi Yırtıcı Kuşların Yenmesi Haramdır!

(64) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Hayber gününde Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) mihleb sahibi her kuşun etinin yenmesini haram etti!”

Mihleb: Kuşlarda mahmuz veya pençe manasına gelir.

Ahmed 3/323

(65) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) her köpek dişi bulunan siba’nın ve mihleb sahibi her yırtıcı kuşun yenmesini yasakladı!”

Müslim 1934/16

(43) Evcil Eşek Etinin Yenmesi Haramdır!

(66) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hayber günü kadınlara muta nikâhı yapılmasını ve evcil eşek eti yenmesini yasakladı!”

Buhari 3936, Müslim 1407/

(67) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hayber günü evcil eşek eti yenmesini yasakladı, at etlerini yemek için ruhsat verdi!”

Buhari 3937, Müslim 1941/

(68) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Hayber gününde insanlara açlık isabet etti de insanlar, evcil eşekleri tutup kestiler ve tencereleri onların etleriyle doldurdular. Bu, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e ulaştı.

Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) dedi ki:

−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize emretti, biz de tencereleri tersine çevirdik ve içindekileri yere döktük.

Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Muhakkak ki Allah size bir rızk getirecektir. O sizin için bundan daha helal ve bundan daha temiz ve hoş olacaktır’ buyurdu.

Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) dedi ki:

−Biz o gün tencerelerin içinde etler kaynarken onları ters çevirip yere döktük.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) işte o gün evcil eşeklerin etinin yenmesini haram etti!”

Ahmed 3/323

(44) Katır Etinin Yenmesi Haramdır!

(69) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Hayber gününde Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) katır etinin yenmesini haram etti!”

Ahmed 3/323

(45) Okla Öldürülen Hayvanın Yenmesinin Nehyi!

(70) Ebu’d-Derda (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) el-Mücessemenin yenmesini yasakladı! O, okla öldürülmek için hedef yapılan, eti yenen hayvanlardır.”

El-Mücesseme: Eti yenen evcil hayvanlardan birini hedef olarak bağlayıp ok vb. bir şeyle atış yapıp öldürmektir. Bu gibi hayvanların etinin yenmesini Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yasaklamıştır!

Tirmizi 1500, Ahmed 27582

(71) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) el-Cellâlenin sütünü el-Mücessemenin yenmesini su kırbalarının ağzından su içmeyi yasakladı!”

Cellâle: Necaset yiyen hayvan için kullanılır.

Beyhaki 19486, Ebu Davud 3719, Tirmizi 1885, Ahmed 1/126

(72) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Hayber gününde Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) el-Mücessemeyi haram etti!”

Ahmed 3/323

(73) Hişam bin Zeyd (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:

“Ben, dedem Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) ile beraber Hakem bin Eyyûb’un yanına girdim. Enes (Radiyallahu Anh) bir grup çocuk veya genç gördü. Onlar bir tavuğu hedef olarak dikmiş ona doğru atış yapıyorlardı.

Enes (Radiyallahu Anh):

−Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hayvanların atış hedefi için bağlanmalarını yasakladı! dedi.”

Buhari 5592, Müslim 1956/58, Beyhaki 9/334

(74) Saîd bin Amr, Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma)’dan şunları işittiğini tahdis etti:

“Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anuma) Yahya bin Saîd’in yanına girdi. Yahya’nın oğullarından bir çocuk tavuğu bağlamış ona doğru atış yapıyordu. Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) tavuğa doğru yürüdü onu bağından çözdü. Tavuğu ve onu bağlayan çocuğu yanına alarak geldi. Çocuğunuzu bu kuşu öldürmekten men edin! Çünkü ben Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i her hangi bir hayvanın veya başkasının öldürülmek için bağlanıp hapsedilmesini yasaklarken işittim! dedi.”

Buhari 5593, Beyhaki 9/334, Ahmed 4/194

(46) Pislik Yiyen Hayvanların Yenmesinin Nehyi!

(75) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) el-Cellâlenin yenmesini ve sütünün içilmesini yasakladı!”

Cellâle: Necaset yiyen hayvan için kullanılır.

Ebu Davud 3785, Tirmizi 1884, İbni Mace 3189

(76) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) develer içinde Cellâlenin üzerlerine binilmesini ve sütlerinden içilmesini yasakladı!”

Ebu Davud 3787, Albani İrva 8/150

(47) Av Hayvanlarının Avladıklarından Yenmesi Caiz Olmayanlar

(77) Adiyy bin Hatim (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ben, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e sorup:

−Biz şu köpeklerle av yapan bir kavimiz dedim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Talimli köpeğini ava saldığın ve Allah’ın ismini onun üzerine andığın zaman, avı öldürseler bile onların sizin için tuttuklarını ye. Fakat onun avdan yemesi müstesnadır! Çünkü ben köpeğin avı kendisi için tutmasından korkarım! Eğer senin köpeklerine onların gayrı köpekler karışırsa onların tuttuğunu yeme!’ buyurdu.”

Buhari 5564, Müslim 1929/2

(78) Adiyy bin Hatim (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ben:

−Ya Rasulallah! Ben köpeğimi ‘Bismillah’ diyor gönderiyorum ne dersin? dedim.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Köpeğini ava saldığın ve Allah’ın ismini onun üzerine andığın zaman, eğer köpeğin avı yakalar, onu öldürür ve yerse, artık ondan yeme! Çünkü köpek onu kendisi için tutmuştur’ buyurdu.

Ben:

−Köpeğimi gönderiyorum, sonra onunla beraber başka bir köpek daha buluyorum, avı iki köpekten hangisinin yakaladığını bilmiyorum dedim.

−‘O halde sen o avı yeme! Çünkü sen kendi köpeğine Bismillah dedin onun gayrına demedin’ buyurdu.

Ben:

−Mi’râdla yapılan avın hükmünü sordum.

−‘Sen ava onun keskin tarafını isabet ettirdin ise onu ye. Onun enli tarafını isabet ettirdin de, av öldü ise o murdardır onu yeme!’ buyurdu.”

Buhari 5566, Müslim 1929/1

(79) Adiyy bin Hatim (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana:

−‘Köpeğini ava saldığın ve Allah’ın ismini onun üzerine andığın zaman avı tutar ve öldürürse onu ye. Eğer köpek tuttuğundan yerse sen ondan yeme! Çünkü onu kendisi için tutmuştur. Senin köpeğine, üzerine Allah’ın ismi anılmamış bazı köpekler karıştığı zaman, onların tuttuğu ve öldürdüğü avı yeme! Çünkü sen o avı hangi köpeğin öldürdüğünü bilemezsin. Sen ava atış yapıp da avı bir veya iki gün sonra bulduğunda avın üzerindeki kendi okunun vurma izinden başka bir yaralama izi bulunmazsa, o avı ye. Eğer av vurulduktan sonra suya düşerse onu yeme!’ buyurdu.”

Şa’bi’den diğer rivayette Adiyy bin Hatim (Radiyallahu Anh) Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:

−Ava okunu atar da avın izini iki veya üç gün takip eder, sonra avı ölmüş olarak ve oku da hayvanda saplamış vaziyette bulursa diye sormuş.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de:

−‘Eğer isterse avı yer’ buyurmuştur.”

Buhari 5565, Müslim 1929/6

(80) Ebu Salebe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Sen okunu attığında, av senden kaybolur, bilahare üç gün sonra da onu idrak edersen kokmamış olduğu müddetçe onu ye’ buyurdu.”

Müslim 1931/9

(48) Soğan Sarımsak Yenip Mescide Çıkmanın Nehyi!

(81) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Kim sarımsak veya soğan yerse, bizden yahut mescidimize uzak dursun ve evinde otursun!’ buyurdu.”

Müslim 564/73

(82) Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) soğan ve pırasa yemeyi yasakladı! Bize yokluktan ihtiyaç erişti bu sebeple onlardan yedik.

Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Kim koku veren bu ağaçtan yerse, mescidimize yaklaşmasın! Çünkü insanların eziyet çektiği şeylerden melekler de eziyet çeker!’ buyurdu.”

Müslim 564/72

سُبْحاَنَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ

Üst Ana Sayfa Alt