Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Yavru Kumru Hakkında Tavsiyenizi Alabilir miyim?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Balkonuma yuva yapan kumru ailesinin yavrusu bu.
Bi yumurta gormustum su kabında anlam verememistim ama doğmuş büyümüş bile biraz. Az önce farkettim

Sorum şu, şimdi bu arkadaş pencere kenarindan etrafi seyrediyor gibi duruyor ama
Klimanin ustundeki yuvadan oraya
düşmüş müdür, uçma olayini çözmüş müdür?
Sessiz takiliyor ciyaklamiyor.
Mudahil olayim yuvasina koyayim mi
Yoksa böyle kalsın mı?

20220831_192003.jpg

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Daha evvel balkonunda kumru bakan arkadaşlar bulup edindiğim bilgileri aktarayim. Belki sizin de misafiriniz olur.

Balkon pencersinin onunde sabit duruyordu onu yine balkonda daha geri bir yere koydum, yem gibi durmasin diye.
Karga ve marti arkadaslar yavrulari kapiyormus çünkü.
Usuldendir misafirdir diye su ve yesillik koydum ama yemiyorlarmiş.
Anneleri gun icinde anlik gelip yemek yedirip gidiyormuş sadece. Onun dışında yoklar.
Yavru güçlenip ucma kabiliyeti gelisinceye kadar boylemiş durum.
Normalde 2 yavru olurmuş ama ben simdilik 1 tane gördüm.
Anne ve babasinin girdigi pencereler hep acik birakmak gerekiyor. Zaten geldikleri yer sabit oluyor yandan ki pencerden giriyorlardi sonuna kadar açık. Ama digerini kapattim karga vs girmesin diye.

Bir de yuva olarak belledikleri yerleri daimi kullaniyorlar. Yani simdi bu yumurtadan cikti buyudu uctu gitti diyelim sonra yine yumurta birakabiliyorlarmiş. Döngü devam ediyor yani.
Arkadaş 3 sene bakmiş boyle bir sürü kuşa.
Surekli bi yumurta olayi oluyormuş yani.
Ucma calismalarinda da cok pislik oldugu icin ben ortu filan kaplamistim ama bilginiz olsun. Yuva yapilan yer bir sure tamamen iptal oluyor. Ya en basta izin vermeyeceksiniz ya takip edeceksiniz yuva yaptigi zamanda gerekli esyalarinizi alin ve orayi unutun.

Tek diyebileceğim inanilmaz guzel
Ve ucamadigi icin de cok caresiz oyle anlik sevdim yerine koydum korkmasin diye.
Foti de buyuk duruyor ama minnak
kafa tuyleri daha gürleşmeye başlamiş. :love:

20220901_000239.jpg

Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yavru büyük olasılıkla yuvadan uçarak ebeveynlerini arayacak. Yine de Allah en doğrusunu bilir. Yavruların uçmadan önce yuvadan ayrılmaları nadir değildir ve uçana kadar genellikle yakın yerlerde tünerler. Ben olsam yavruyu yuvaya geri koymazdım çünkü bu doğal gelişim sürecini bozabilir ve yavrunun insanlara bağımlı hale gelmesine neden olabilir. Bunun yerine, bölgenizde yavruyu kabul edebilecek ve gerekli bakımı sağlayabilecek bir yaban hayatı rehabilitasyon merkezi bulmaya çalışırdım.

Eğer yavru uçabilecek yaştaysa, kendi başına uçup gitmiş olacak zaten.
Yavru uçamayacak kadar küçükse, onu yuvaya geri koymayı deneyebilirsiniz. Muhtemelen yavru klimaya tünemiş ve uçmayı denemiş olabilir. Ebeveynler onu geri kabul edebilir ya da etmeyebilir, ancak denemeye değer. Eğer yavru uçacak kadar büyüdüyse, ebeveynler onu geri kabul etmeyecektir, bu yüzden denemenin bir anlamı yoktur.

Besleme konusunda, su ve yeşillik sağladığınızdan bahsetmişsiniz Allah sizi ecriyle mukafatlandirsin. Ebeveynlerin yavrularını yalnızca gündüzleri beslemesi ve yavruların geceleri yuvada uyuması yaygın bir durumdur. Ebeveynler geceleri yavruları besliyor olabilir, ancak yavrular muhtemelen yemek için uyanık değildir. Kumrular birçok bitki türünün tohumlarını, meyvelerini ve tomurcuklarını yer, ayrıca ara sıra böcek de yerler.

Mümkünse, yavrular için bu yiyeceklerden bazılarını sağlamaya çalışın. Ayrıca yavruların yemesi için bazı böcekleri yakalayıp bırakmayı da deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
yumurta ve bisküviyi püre yapıp içine biraz buğday öğütüp enjektörle yedirince çok hızlı gelişiyor. içine bi çentik toprakta atabilirsin.

çok kuş yavrusu besledim. bunlar gittikçe azalıyor, besleyip popülasyona katkıda bulunmak lazım.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Hayret alayim derken tepe takla düsürmemissin : )) yani yanlış anlaşılma olmasın hayvan ürküp kendini iyi aşağı atmamış: )

Valla abi ona yaklasirken panikleyip kendini asagi atar mi diye korkmadim değil hani.
4.kat bi de
Bende paniklerdim:D

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Kumru yavrusuna bile perhiz yaptırıyorsun, o ne öyle kıvırcık salatası mı?
Bulgur, buğday gibi küçük bakliyatlar koysan belki yer. Ama kuş 1 hafta 10 güne durmaz uçar, bayağı büyümüş.

Glutensiz bir beslenme programi hazirlim demistim buyurken sisko olmasin diye hocam:D bulgur pilav yapayım şöyle karışık sebzeli patlican biberli filan.
Bakim ağız tadı var mi

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Yavru büyük olasılıkla yuvadan uçarak ebeveynlerini arayacak. Yine de Allah en doğrusunu bilir. Yavruların uçmadan önce yuvadan ayrılmaları nadir değildir ve uçana kadar genellikle yakın yerlerde tünerler. Ben olsam yavruyu yuvaya geri koymazdım çünkü bu doğal gelişim sürecini bozabilir ve yavrunun insanlara bağımlı hale gelmesine neden olabilir. Bunun yerine, bölgenizde yavruyu kabul edebilecek ve gerekli bakımı sağlayabilecek bir yaban hayatı rehabilitasyon merkezi bulmaya çalışırdım.

Eğer yavru uçabilecek yaştaysa, kendi başına uçup gitmiş olacak zaten.
Yavru uçamayacak kadar küçükse, onu yuvaya geri koymayı deneyebilirsiniz. Muhtemelen yavru klimaya tünemiş ve uçmayı denemiş olabilir. Ebeveynler onu geri kabul edebilir ya da etmeyebilir, ancak denemeye değer. Eğer yavru uçacak kadar büyüdüyse, ebeveynler onu geri kabul etmeyecektir, bu yüzden denemenin bir anlamı yoktur.

Besleme konusunda, su ve yeşillik sağladığınızdan bahsetmişsiniz Allah sizi ecriyle mukafatlandirsin. Ebeveynlerin yavrularını yalnızca gündüzleri beslemesi ve yavruların geceleri yuvada uyuması yaygın bir durumdur. Ebeveynler geceleri yavruları besliyor olabilir, ancak yavrular muhtemelen yemek için uyanık değildir. Kumrular birçok bitki türünün tohumlarını, meyvelerini ve tomurcuklarını yer, ayrıca ara sıra böcek de yerler.

Mümkünse, yavrular için bu yiyeceklerden bazılarını sağlamaya çalışın. Ayrıca yavruların yemesi için bazı böcekleri yakalayıp bırakmayı da deneyebilirsiniz.

Ben kuş besledim ama hic yavru boyle bakmadim. Şehir usulü, cekirdek,yem, marul vs vitamin temali baktim
dediklerine bakicam ins
Bocek filan yakalayip yediremem yav, o kadar vahşi doğa bunyem yok

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
yumurta ve bisküviyi püre yapıp içine biraz buğday öğütüp enjektörle yedirince çok hızlı gelişiyor. içine bi çentik toprakta atabilirsin.

çok kuş yavrusu besledim. bunlar gittikçe azalıyor, besleyip popülasyona katkıda bulunmak lazım.

Abi kargoyla sana gonderim
besle buyut populasyona yari katki da sen bulun :D

Tamam yumurta biskuvi olayini deniyeyim

labirent Çevrimdışı

labirent

İyi Bilinen Üye
Moderatör
yumurta haşlayıp verebilirsin, yumurtayı rendele üzerine biraz da irmik serpiştir

ayrıca su kabı çok yüksek görünüyor. ondan su içebiliyor mu?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
yumurta haşlayıp verebilirsin, yumurtayı rendele üzerine biraz da irmik serpiştir

ayrıca su kabı çok yüksek görünüyor. ondan su içebiliyor mu?

O kadar yuksek degil aslinda biraz daha su ekledim. Foto da yatiyo kuş. Ayaklaninca rahat içebilir normalde. Ama icti mi bilmiyorum. Sabah geziyodu balkonda oradan oraya uçma denemesi yapıyordu.

Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Herkes kumru uzmanıymış maşaallah,bi ben hayatımda ilk defa gördüm herhalde jsjs

Elveravelbera Çevrimdışı

Elveravelbera

السلام عليكم
İslam-TR Üyesi
Konulara kafana göre değil, forumun yapısına göre cevab ver ya da ilgilenme
Meşâgıl-i dünyeviye dediğin, çoğu sana ait olmayan ve fuzulî bir surette karıştığın ve karıştırdığın mâlâyâni meşgalelerdir. En elzemini bırakıp, güya binler sene ömrün var gibi, en lüzumsuz malûmatla vakit geçiriyorsun. Meselâ “Zuhal’in etrafındaki halkaların keyfiyeti nasıldır?” ve “Amerika tavukları ne kadardır?” gibi kıymetsiz şeylerle, kıymettar vaktini geçiriyorsun. Güya kozmoğrafya ilminden ve istatistikçi fenninden bir kemâl alıyorsun!

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Yavru bir kumruyla ilgilenmek malayani bir iş midir ki? Söylenen şey, verilen mesaj mantıklı ama yazılması gereken konu bu değil.
Kimse alınmasın, ALLAH'ın (Subhanahu we Teâlâ) izniyle Hakkınızı Helâl edin.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Meşâgıl-i dünyeviye dediğin, çoğu sana ait olmayan ve fuzulî bir surette karıştığın ve karıştırdığın mâlâyâni meşgalelerdir. En elzemini bırakıp, güya binler sene ömrün var gibi, en lüzumsuz malûmatla vakit geçiriyorsun. Meselâ “Zuhal’in etrafındaki halkaların keyfiyeti nasıldır?” ve “Amerika tavukları ne kadardır?” gibi kıymetsiz şeylerle, kıymettar vaktini geçiriyorsun. Güya kozmoğrafya ilminden ve istatistikçi fenninden bir kemâl alıyorsun!

kime ne demek istediniz acik sekilde yazarmisiniz?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Küçük bir kumru yavrusuyla meşgulyet, şirki unsurlar barındıran risâlele-i Nurda fuzulî bir surette karıştırılan mâlâyâni meşgalelerden ehvendir!

Elveravelbera Çevrimdışı

Elveravelbera

السلام عليكم
İslam-TR Üyesi
Küçük bir kumru yavrusuyla meşgulyet, şirki unsurlar barındıran risâlele-i Nurda fuzulî bir surette karıştırılan mâlâyâni meşgalelerden ehvendir!
Değerli müslüman … ! şunu asla unutma ki Alim kimse, yanlış şeyler söyleyip yapabileceği gibi, zalim de doğru şeyler yapar ve söyleyebilir…

Bununla beraber Alim, hata yaparak batıl şeyşer konuşup yapabileceği gibi, zalim kimse de isabet edip doğru şeyler yapabilir.
Öyleyse sana düşen, doğru sözü ve doğru ameli nerde bulursan onu almandır.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Değerli müslüman … ! şunu asla unutma ki Alim kimse, yanlış şeyler söyleyip yapabileceği gibi, zalim de doğru şeyler yapar ve söyleyebilir…

Bununla beraber Alim, hata yaparak batıl şeyşer konuşup yapabileceği gibi, zalim kimse de isabet edip doğru şeyler yapabilir.
Öyleyse sana düşen, doğru sözü ve doğru ameli nerde bulursan onu almandır.
29856

1 hafta oku sonra yazarsın