Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Vitir Namazını Akşam Namazına Benzetmeyin !

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hamd, yalnızca Allah'adır.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den sâbit olduğuna göre O, vitir namazını farklı şekillerde kılmıştır. Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- vitir namazını bir rekât, üç rekât, beş rekât, yedi rekât ve dokuz rekât olarak kılmıştır. Üç rekât olarak kıldığı vitir namazını da iki şekilde kılmıştır.

Birincisi: Üç rekâtı bir teşehhüd (oturuş) ile (ikinci rekâttan sonra oturmadan) arka arkaya kılmıştır.

İkincisi: İki rekâttan sonra selâm vermiş, sonra tek rekât kılmış ve selâm vermiştir.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- vitir namazını, akşam namazı gibi (iki teşehhüd/oturuş ve bir selâmda) kılmamış, aksine bundan yasaklamıştır.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

(( لَا تُوتِرُوا بِثَلَاثٍ تُشَبِّهُوا بِالْمَغْرِبِ، وَلَكِنْ أَوْتِرُوا بِخَمْسٍ أَوْ بِسَبْعٍ أَوْ بِتِسْعٍ أَوْ بِإِحْدَى عَشْرَةَ أَوْ أَكْثَرَ مِنْ ذَلِكَ.)) [ رواه الحاكم والبيهقي والدار قطني وقال الحافظ ابن حجر في الفتح الباري: إسناده على شرط الشيخين ]

"Üç rekâtla (iki oturuş ve bir selâmda) vitir kılmayın. Fakat beş veya yedi veya dokuz veya onbir veyahut da daha fazla rekâtla vitri kılın, onu akşam namazına benzetmeyin (Vitir namazını akşam namazına benzeterek üç rekâtlı kılmayın)." (Hâkim; 1/304. Beyhakî; 3/31. Dâre Kutnî; s: 172. Hâfız İbn-i Hacer, 'Fethu'l-Bârî, (4/301)'de şöyle demiştir: Hadisin isnadı, Buhârî ve Müslim'in şartı üzeredir.)

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Vitir namazını üç rekât olarak kılmak câizdir. Ayrıca beş rekât, yedi rekât ve dokuz rekât olarak kılmak câizdir. Eğer üç rekât olarak kılmak isterse, şu iki şekilde kılması meşrûdur:

Birinci şekil: Üç rekâtı bir teşehhüd (oturuş) ile (ikinci rekâttan sonra oturmadan) arka arkaya kılmasıdır.

İkinci şekil: Üç rekâtı, ikinci rekâttan sonra selâm verdikten sonra (üçüncü rekâtı) tek rekât olarak kılmasıdır.

Bu iki şekil de sünnette gelmiştir.Vitir namazını bir defa birinci şekilde, başka bir defa da diğer şekilde kılarsa, güzel olur.

Vitir namazını bir selâm ile kılması câizdir. Fakat iki teşehhüd (oturuş) ile değil de bir teşehhüd ile kılmalıdır.Çünkü iki teşehhüd ile kılarsa, vitir namazını akşam namazına benzetmiş olur. Oysa Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- vitir namazını, akşam namazına benzetmekten yasaklamıştır." ("eş-Şerhu'l-Mumti'"; c: 4, s: 14-16)

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun ilk defa duyuyorum

T Çevrimdışı

tevhiddavam

Rabbim! Benim ilmimi arttır!
İslam-TR Üyesi
Ben de ilk defa duydum. peki hanifilerin de mi böyle kılması gerekiyor? belki biraz saçma bir soru oldu ama bu konularda kafam çok karışıyor. yani bir mezhebin uyguladığı bir şeyi başka bir mezheb de uygulayabilir öyle değil mi sonuçta hepsi aynı kaynaktan. ama şafiler namahrame dokunduklarında abdestleri bozuluyor hanifilerde böyle bir durum yok eğer bu tartışmalı bir konuysa şafiler her dokunmalarında abdest almak zorundalar mı? bayağı karıştırdım sanırım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim Allah razı olsun

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ben de ilk defa duydum. peki hanifilerin de mi böyle kılması gerekiyor? belki biraz saçma bir soru oldu ama bu konularda kafam çok karışıyor. yani bir mezhebin uyguladığı bir şeyi başka bir mezheb de uygulayabilir öyle değil mi sonuçta hepsi aynı kaynaktan. ama şafiler namahrame dokunduklarında abdestleri bozuluyor hanifilerde böyle bir durum yok eğer bu tartışmalı bir konuysa şafiler her dokunmalarında abdest almak zorundalar mı? bayağı karıştırdım sanırım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim Allah razı olsun

Soru cevap bölümü mevcut forumda yeter ki sorunu gereken bölüme aç ALLAH 'ın izni cevap verilecektir

Berkant Dinçkaya Çevrimdışı

Berkant Dinçkaya

Sanatlı bir eser, sanatkârı icab eder.
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun daha önce hiç duymamıştım
Doğruyu söylemek gerekirse vitir namazına biraz üşeniyordum. Bugüne kadar kıldıklarım da hep akşam namazı gibiydi.

Her şeyde bir hayır mı olur. Subhanallah ve bihamdihi...

Üst Ana Sayfa Alt