Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Vaktinden Sonra Kıldığım Sabah Namazı Kabul Olmuş mudur, Bu Sebeble Kufre Girmiş Olur muyum?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Pezdevi Çevrimdışı

Pezdevi

Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar selamün aleyküm ben alarm ve annemin uyarmasına rağmen kalkamadım sabah namazına ama saat 9 veya 9.10 gibi kalktim kıldım ben şimdi duyup işitmiş oldum halde bu namaz olmadı veya da küfre mi girdim yardımcı olursanız sevinirim

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
kusura bakma. ciddi yazmıştım.

düzenlediginiz yaziya baktim, akaidle alakali bu sekilde cahilce cevap vermemeniz sizin icin iyi olur aksi halde Allah katinda vebala girebilirsiniz, zira ilimden bir haber yazmissiniz. Bu sekilde zaten yazarsaniz ve görürsem bu bölüme yazmanizi engellemekten cekinmeyecegim. Bilginize.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar selamün aleyküm ben alarm ve annemin uyarmasına rağmen kalkamadım sabah namazına ama saat 9 veya 9.10 gibi kalktim kıldım ben şimdi duyup işitmiş oldum halde bu namaz olmadı veya da küfre mi girdim yardımcı olursanız sevinirim
Hani şu tekfir edip etmemekte kararsız kaldığın annen mi seni namaza kaldırmaya çalıştı? Ne güzel bir anneymiş ma şa Allah

Bin Yusuf Çevrimdışı

Bin Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Resûl-i Ekrem Efendimiz, "Sabah namazı vaktimizi kim bekleyecek, belki uyuyabiliriz." diye ashab-ı kirama sordu. Hz. Bilâl ayağa kalkıp, "Ben beklerim yâ Resûlallah" dedi.

Bunun üzerine Resûl-i Ekrem Efendimizle mücahidler uyudular.

O sırada Hz. Bilâl de namaza durdu. Uzun müddet namaz kıldı. Sonra çökmüş devesine yaslanarak sabah namazı vaktini gözlemeye başladı. Bu arada uykuya daldı. Mücahidlerin "İnnâ lillahi ve innâ ileyhi Râciun" demeleriyle ancak uyanabildi. Güneş doğmuş ve her taraf aydınlanmıştı.

Resûl-i Ekrem Efendimiz telaşla,

"Ey Bilâl! Nedir bu yaptığın bize?" diyerek sitem etti. Hz. Bilâl,

"Anam babam sana fedâ olsun yâ Resûlallah! Senin ruhunu tutan Kudret, benim de ruhumu tuttu bırakmadı." deyince, Resûl-i Ekrem Efendimiz gülümseyerek,

"Doğru söyledin." buyurdu.

Sahabîlerin uyuya kaldıkları vadiden çıkılınca, Peygamberimiz (s.a.v.), "Burası şeytanların eyleştiği bir vadidir." buyurdu ve abdest alınmasını emretti. Efendimiz de abdest aldıktan sonra Hz. Bilâl'e, "Ey Bilâl! Ezanı oku" diye emretti.

Ezan okununca Müslümanlar toplandı. Peygamber Efendimiz onlara, "Sabah namazının sünnetini kılınız." buyurdu.

Sünnet kılındıktan sonra Peygamber Efendimiz (a.s.m.), "Ey Bilâl! Kâmet getir" dedi.

Hz. Bilâl kâmet getirdi. Peygamber Efendimiz (a.s.m.) imam olup namazı kıldırdıktan sonra, ashab-ı kirama döndü ve şöyle buyurdu:

"Herhangi biriniz UYUR veya UNUTUVERİR de namazını geçirirse, onu vaktinde kıldığı şekilde kılsın.

Enes İbni Malik r.a’dan. Rasulullah s.a.v dedi ki : Her kim bir namazı kılmayı veya onu kaçırırsa, artık o namazın kefareti, hatırladığında - veya uyandığında - onu kılmasıdır. }

Müslim : 2.c. 684 / 315.n

Her kim vakti çıkana kadar bir namazdan UYKU sebebiyle gafil olursa, uyandığında bu namazı kılsın.

Müslim : 2.C.681.N - Tirmizi : 1.C.177.N – Ebu Davud : 1.C.437. N - Nesei : 1.C.615.N

Bu delillerde de açıkça görüldüğü gibi, Allah Rasulü s.a.v UYKU ve UNUTMAYI şer’i ̈̈ Özür kabul etmiş ve bu sebeplerden dolayı kılınamayan namazı da, hatırlandığında ve uyandığında kılmasını söylemiştir.

Pezdevi Çevrimdışı

Pezdevi

Üye
İslam-TR Üyesi
Ben siteyi terk ediyorum ilimden anlayan kimse yok herkes meraba olmuş burda

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ya kardeşim beni bırak Allah aşkına ya sanane kardeşim sanane ne gıcık bir insansin sen ya
Halbuki ben ne hakaret ne yerici bir üslub ne de alınmanı gerektirecek başka bir araç kullanmıştım. Sadece senin aktardığın bilgilere dayanarak aklıma takılan bir soruyu dillendirdim. Rahatsız olmanı anlamıyorum, hakaret etmeni kabul etmiyorum. selam.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Ya kardeşim beni bırak Allah aşkına ya sanane kardeşim sanane ne gıcık bir insansin sen ya
Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh

Kardeşim 32 yaşındaki bacıyla böyle konuşmak bir Müslüman'a yakışıyor mu acaba? Amacım sadece uyarmak, fî emânillâh.

Ö Çevrimdışı

Öylesine Biri

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
düzenlediginiz yaziya baktim, akaidle alakali bu sekilde cahilce cevap vermemeniz sizin icin iyi olur aksi halde Allah katinda vebala girebilirsiniz, zira ilimden bir haber yazmissiniz. Bu sekilde zaten yazarsaniz ve görürsem bu bölüme yazmanizi engellemekten cekinmeyecegim. Bilginize.
tamam haklısınız. özür dilerim. cahilceydi. saçmaladım.

Pezdevi Çevrimdışı

Pezdevi

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh

Kardeşim 32 yaşındaki bacıyla böyle konuşmak bir Müslüman'a yakışıyor mu acaba? Amacım sadece uyarmak, fî emânillâh.
Ben onun yaşını nerdem bilim kardeşim heryerde karşıma çıkıyor benim yanımda alim olsa ilim adamı olsa burda gezmeyiz ciddi insanlar istiyorum ben

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt