Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Uykudan Önce Ayetel Kürsi Okumanın Hükmü?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah ;

Sunnettir.

اللَّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ
[سورة البقرة الآية:
255]
"Allah, O'ndan başka ilah olmayan, kendisini uyuklama ve uyku tutmayan, Hayy, Kayyûm’dur (her an yarattıklarını gözetendir). Göklerde ve yerde olan ancak O'nundur. O' nun izni olmadan katında şefaat edecek kimdir? Onların işlediklerini, işleyeceklerini bilir. O'nun dilediğinden başka ilminden hiçbir şeyi kavrayamazlar. Kursûsu gökleri ve yeri kaplamıştır, onların gözetilmesi O'na ağır gelmez. O yücedir, büyüktür." (Bakara 255 - Âyet el Kursi)

“Yatağına uzanınca bunu okuyanın üzerinde sabaha kadar Allah tarafından koruyucu bir melek bulunur ve şeytanı ona yaklaştırmaz.”

(Buhâri, Fedailu'l Kur'an, Bab 10, Hadis no: 30 ; Fethu’l-Bâri, 4/487)

Ebû Hurayra (r.anh) şöyle dedi:
Rasûlullah (s.a.v.) beni ramadân zekâtını korumaya vekîl ta'yîn etti.
(Bir gece) bana bir gelen geldi ve zekât hurmasından avuçlamaya başladı.

Ben onu yakaladım ve: Allah'a yemîn ederim ki, seni muhakkak Rasûlullah'a götüreceğim, dedim.
O da:
Ben muhtacım, üzerimde de bana muhtâc bir aile (nafakası) vardır; benim bu aldığım şeye şiddetli bir ihtiyâcım vardır, dedi.
Ebû Hurayra (r.anh) dedi ki:
Bunun üzerine ben de onun yolunu boşalttım (yânî onu salıverdim).
Sabaha girdiğimde Peygamber (s.a.v.): "Yâ Ebâ Hurayra , dün gece esirin ne yaptı?" dedi.
Ben de:
Yâ Rasûlallah, şiddetli ihtiyâcdan ve ailesinin çokluğundan şikâyet etti. Ben de ona acıdım ve yolunu boşalttım (yânî salıverdim), dedim.
Rasûlullah:
"Fakat o muhakkak sana yalan söylemiştir, ve yakında yine gelecektir" buyurdu.
Rasûlullah "Yakında yine gelecek" buyurduğu için, onun geleceğini bildim de, onu gözetledim. Geldi ve hurmadan avuçlamağa başladı.
Onu yakaladım ve: Seni elbette Rasûlullah'a götürürüm, dedim.
O:
Beni bırak, çünkü ben muhtacım ve üzerimde büyük bir aile (yükü) vardır. Bir daha dönmem, dedi.
Ben de ona acıdım ve yolunu açtım.
Sabaha eriştiğimde Rasûlullah bana:
"Yâ Ebâ Hurayra, esirin ne yaptı?" buyurdu.
Ben de:
Yâ Rasûlallah, şiddetli bir ihtiyâcdan, ailesinin çokluğundan şikâyet etti de ona acıdım ve yolunu açtım (yânî salıverdim), dedim.
Rasûlullah:
"Fakat o muhakkak sana yalan söylemiştir; yakında gelecektir" buyurdu.
Onu üçüncü defa gözetledim. Geldi ve hurmadan avuçlamaya başladı.
Onu yine yakaladım ve:
Bu defa seni muhakkak Rasûlullah'a götürürüm. Artık bu üç defanın sonudur. Sen bir daha dönmem dersin, sonra yine dönersin, dedim.
O:
Beni bırak da sana bir takım kelimeler öğreteyim ki, Allah sana bu kelimelerle fayda ihsan eder, dedi.
Ben:
Bu kelimeler nedir? dedim.
O da:
Yatağına girdiğinde Kursî Ayeti'ni (Allâhu lâ ilahe illâ huvel-Hayyul-Kayyûm) âyetini bitirinceye kadar oku. Muhakkak senin üzerinde Allah tarafından bir koruyucu bulunmakta devam eder ve sana sabaha kadar hiçbir şeytân yaklaşamaz, dedi.
Ben de onun yolunu açıp salıverdim.

Sabaha girince Rasûlullah bana: "Dün gece esirin ne yaptı?" dedi.
Ben de:
Yâ Rasûlallah, bu esîr bana bir takım kelimeler öğreteceğim, bunlar sebebiyle Allah'ın bana hayır ve yarar ihsan edeceğini söyledi. Ben de yolunu açıp salıverdim, dedim.
Rasûlullah: "Bu kelimeler nedir?" buyurdu.
Ben de:
Bana, yatağıma girdiğimde Kursî Âyeti'ni evvelinden bitirinceye kadar (Allâhu lâ ilahe illâ huve 'l-Hayyu'l Kayyûm).. diye oku dedi. Ve yine bana o: Sabaha girinceye kadar senin üzerinde Allah'tan bir koruyucu bulunmakta devam eder; asla ayrılmaz ve sana şeytân da yaklaşamaz dedi, diye cevâb verdi.
Sahâbîler hayır öğrenmeye pek hırslı idiler.
Bunun üzerine Peygamber (s.a.v.):
"Dikkat! Bu esîr çok yalancı olduğu hâlde sana doğru söylemiştir. Yâ Ebâ Hurayra, üç geceden beri sana hitâb edip konuşan kimdir bilir misin?" buyurdu.
Ben Ebû Hurayra de: Hayır, dedi(m).
Rasûlullah:
"İşte o (insan suretinde) bir şeytândır" buyurdu
(Buhari , Vekâlet, Bab 10, Hadis no: 11)

İlgili Konu :

"Geceleri Yatmadan Önce Kafirun Suresini Okursan Şirkten Beri Olursun" Hadisi Sahih mi?

Âmene'r Rasulu Ne Zaman Okunmalı?

I Çevrimdışı

islam savaşçısı

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we rahmetullah ;

Sunnettir.

{اللَّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ} [سورة البقرة الآية: 255]
"Allah, O'ndan başka ilah olmayan, kendisini uyuklama ve uyku tutmayan, Hayy, Kayyûm’dur (her an yarattıklarını gözetendir). Göklerde ve yerde olan ancak O'nundur. O' nun izni olmadan katında şefaat edecek kimdir? Onların işlediklerini, işleyeceklerini bilir. O'nun dilediğinden başka ilminden hiçbir şeyi kavrayamazlar. Kursûsu gökleri ve yeri kaplamıştır, onların gözetilmesi O'na ağır gelmez. O yücedir, büyüktür." (Bakara 255 - Âyet el Kursi)

“Yatağına uzanınca bunu okuyanın üzerinde sabaha kadar Allah tarafından koruyucu bir melek bulunur ve şeytanı ona yaklaştırmaz.”
(Buhâri ; Fethu’l-Bâri, 4/487)
ALLAH(s.v.t.) razı olsun.

Üst Ana Sayfa Alt