Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Üstteki Sahabeyi Tanıyor musunuz?

UmmRevaha Çevrimdışı

UmmRevaha

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Namazda vurulduğu halde namazı bozmayan ancak Rasulullah sav in verdiği görev aksamasın diye namazından vazgeçen sahabe?

isimleri hiç bilemiyorum ama mezhep alimlerinin kanın abdesti bozup bozmadığı konusunda delil kullandıkları hadiste geçen sahabe mi acep. ipucu babında sorayım dedim.

EbuMuaz02 Çevrimdışı

EbuMuaz02

İlim_talebesi_27
İslam-TR Üyesi
isimleri hiç bilemiyorum ama mezhep alimlerinin kanın abdesti bozup bozmadığı konusunda delil kullandıkları hadiste geçen sahabe mi acep. ipucu babında sorayım dedim.
Mezheb imamları Kanın abdesti bozup bozmadığı meselesi olarak kullandığını bilmiyorum..Benim bildiğim bi hz aişe r.anha nın rasulullah ın kanamasını durdurmasından sonra rasulullah sav in abdest almasıdır.. Başka var mı bilmiyorm..
Sahabenin Kıldığı namaz farz namazı değil bu arada ip ucu istiyorsanız..

EbuMuaz02 Çevrimdışı

EbuMuaz02

İlim_talebesi_27
İslam-TR Üyesi

Bu sahabenin durumunu kanın abdesti bozmadığını söyleyen müctehidlere delil kullandıkları doğruymuş.. Bunu öğrendim elhamdülillah.. Bir ipucu daha aldınız hadi iyisiniz gene ;);)

Cuheyman Çevrimdışı

Cuheyman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hubeyb ibn Adiyy(ra)'in idam edileceği zaman, hubeyb'in dibine sokulup senin yerinde Muhammed'in (sav. Anamız babamız ona feda olsun) olmasını ister miydin? diye soran ve daha sonra iman eden sahabe kimdir?

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
3B5FA935-BC8B-44CA-AA3A-12FDBECC1CD2.png

İsim geçmemiş...

EbuMuaz02 Çevrimdışı

EbuMuaz02

İlim_talebesi_27
İslam-TR Üyesi

Eğer orda isim verseydi Ebu sufyan diye cahiller okuyunca hemen sövebilirlerdi bilmezler ki o kişi artık sahabe olmuş cahiller çünkü.. Bunun vebali de oraya isim yazan kişinin üzerine olurdu.. İşte bu yüzden genelde avama hitab eden eserlerde önceki haliyle müslümana işkence etmiş sonradan iman etmiş sahabelerin geçmiş meselelerini anlatırken isim kullanılmaz, bilmeyen biri çıkıp ona sövmesin diye..

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Eğer orda isim verseydi Ebu sufyan diye cahiller okuyunca hemen sövebilirlerdi bilmezler ki o kişi artık sahabe olmuş cahiller çünkü.. Bunun vebali de oraya isim yazan kişinin üzerine olurdu.. İşte bu yüzden genelde avama hitab eden eserlerde önceki haliyle müslümana işkence etmiş sonradan iman etmiş sahabelerin geçmiş meselelerini anlatırken isim kullanılmaz, bilmeyen biri çıkıp ona sövmesin diye..
Allah svt razı olsun kardeşim...Bilgilendirdiğin için.

EbuMuaz02 Çevrimdışı

EbuMuaz02

İlim_talebesi_27
İslam-TR Üyesi
Hendek savaşında şu müslüman olan sahabe ise sorduğunuz sahabe Rasulullah sav ilk ozaman ve ona söyledi Harb hiledir diye.. Sahabenin adı da Gatafanlı Nuaym İbn Mes'ud r.a