Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Un Helvası

khadija bint huveylid Çevrimdışı

khadija bint huveylid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
بسم اللّه الرحمن الرحيم

"Ey iman edenler, Allah'ın size helal kıldığını haram kılmayın ve haddi aşmayın. Şüphesiz Allah haddi aşanları sevmez." Maide Suresi, 87

Esselamu aleykum,

Bu ayeti kerîmeden alacağımız birçok dersler var kardeşlerim. Rabbimiz bize iman edenler ismiyle nida ederek başlıyor ayetine. Ardından Kendisinin bize helal kıldığını haram kılmaktan men ediyor bizi, ve son olarak haddi aşanlardan, onları sevmediğinden söz ediyor.
Hepimiz müslümanlar olarak Rabbimizin bizi sevmesini isteriz değil mi? Işte bunun için haddi aşanlardan olmamalıyız.

Ibni Kesir tefsirinde bu ayetin Rasulullah'a s.a.v gelip kendilerine mubah olan birtakım şeyleri haram kılıp daha güzel kulluk yapmak isteyen birkaç adam hakkında nazil olduğunu naklediyor. Devamında ise Rasulullah; "içinizden en hayırlınız benim. (buna rağmen) bu dediklerinizi de yaparım. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir" buyuruyor (daha detaylı bilgi için ayetin tefsirine bkz.)
Yani Allah'ın rızasını umarak Rasulullah'ın yapmadığı birşeyler yaparsak bizden kabul olunmayacak kardeşlerim.
Çok dikkat etmeliyiz.
Allah haddi aşanlar diye adlandırıyor bu insanları. Allah bizden zorluğu istemiyor. O bizi hafifletmek, kolaylaştırmak istiyor. Çünkü insanoğlu zayıf yaratılmıştır.

Daha fazla zamanınızı almadan tarifi vereyim kardeşlerim. :)

un helvası 1.jpg

UN HELVASI TARİFİ

Malzemeler
-1,5 su bardağı şeker
-1,5 su bardağı süt veya su
-1 kaşık pekmez (ben üzüm pekmezi kullandım)
-1 fiske tuz

-2 su bardağı un
-1 çay bardağı sıvıyağ
-2 yemek kaşığı (100gr) tereyağ
-Yarım su bardağı ceviz (ben koymadım)

Yapılışı

Şekeri, sütü ve pekmezi küçük bir tencereye alıp kısık ateşte şeker eriyene kadar beklettin. Sonra altını kapatın.

Diğer tarafta derin bi tencereye sıvıyağ ve tereyağını koyun. Tereyağ eriyince unu ilave edip tahta kaşıkla iyice kavurun. Unun rengi kahverengi olana kadar kısık ateşte kavurmaya devam edin. Kenarlardan ortaya alarak sürekli. Kavurdukça kıvam alacaktır.
Rengini iyice alınca ve güzel kokmaya başlayınca tavayı ateşten çekin ve yavaşça şerbetini ilave edin. (Dikkat edin elinizi yakmayın) tekrar ateşin üzerine alıp 4-5 dk. Kavurun iyice suyunu çeksin.

Altını kapatın ilk sıcaklığını atınca dilerseniz elinizle, dilerseniz kaşıkla yada kalıplarla şekil verebilirsiniz.
Nar taneleri, hindistan cevizi veya badem ile zevkinize göre süsleyebilirsiniz.

Afiyet olsun kardeşlerim :)

(Tarifin aslı Cahide Sultana aittir. Küçük ilavelerde bulundum )

Üst Ana Sayfa Alt