Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ülkeler ve Cihad Gruplarının İsimleri

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
B5xQ3UiCYAArWMY.png

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahiler hareket'ul ensar ve Muhammed Cemal Grubu hakkında bilgi verebilir misiniz. (Yarım yamalak arapçamla birşey sormak istiyorum. O hareketu ensar olmaz mı. Çünkü ism-i tefdil el takısı almaz diye biliyorum;Neyse...)
Bu arada Ebu Sayyaf galiba Devle'ye biat etmiş.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Hareketul Ensar İran'da (İranın güneyindeki Belucistan) bir silahli islami hareket, bir kaç video yayınlamışlardı.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Filistin-İslami Cihad,Ceyş'ul Ummet
Kafkasya-Kafkasya İslam Emirliği
Libya-Derne Mücahidler Şura Meclisi
Mali-Ensareddin
Doğu Türkistan-Türkistan İslam Cemaati
Afganistan-Pajistan-Hareket'ul Mucahidin, Hakkani Grubu, El-Kaide,Taliban,Diğer Gruplar,
Somali-El-Şebab
Patani-Birçok Farklı Grup
Irak-Ensar'ul İslam,Irak İslam Ordusu,
Bilad'us Sudan(Orta Afrika)-Seleka Kuvvetleri
Arakan-RNC,
İslami Mağrib(Batı Afrika)-İslami Mağrib El-Kaidesi
Mısır-İslami Mağrib El-Kaidesi
Suriye-Cebhet'un Nusra
Hint Yarımadası-Hindistan El'Kaidesi
Özbekistan-İslami Cihad
Yemen-El-Cezire El-Kaidesi
Eritre-Eritre İslami Cihad
İran-Cundullah
Lübnan-Sünni Direniş Komitesi,Abdullah Azzam Tugayları,
Endonezya-Birçok farklı grup
Filipinler-Ebu Sayyaf

Son düzenleme:
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Arakan: RSO , ARNO
Pakistan: Islami Cihad İttihati, TTP
Afganistan: Cunud el-Fida (talibana bağlı, afganistanın güneyinde), Hizbi İslami
Mali: AQIMe bağlı el-Murabitun Ketibesi
Libya: Meclis Şura Mücahidin Derne

bunlar da eksik

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Murabitun Örgütü AQİM ile birleşti diye biliyorum.Diğerlerini ekledim. Arakandaki örgütler hakkında bilgi rica ediyorum.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Murabitun Örgütü AQİM ile birleşti diye biliyorum.Diğerlerini ekledim. Arakandaki örgütler hakkında bilgi rica ediyorum.

Murabitun cemaatinin lideri AQIMe beyat etti, ama yine de Ketibetu'l Murabitun denilerek onlardan bir parça olarak anılıyorlar.

Arakan'daki örgütler çoktan beri mevcut (ilk 1947), el-Kaide ile Taliban'dan eğitim almışlar bazıları, ve onlar ile bağları da var resmi olmasa da.
Uluslarası medya'da vs. baskıya uğramamak için böyle bir ilan yapmıyorlar. Ama bazı kayıtlar bağlarını gösteriyor, aşşağıda alıntılarını yaptım.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rohingya_Solidarity_Organisation
https://en.wikipedia.org/wiki/Rohingya_insurgency_in_Western_Myanmar
https://en.wikipedia.org/wiki/Rohingya_National_Army

'' It has been alleged that Taliban instructors from Afghanistan were seen in some RSO camps along the Bangladesh-Myanmar border, while nearly 100 RSO insurgents reported to be undergoing training with the terrorist organisation Hizb-e-Islami Mujahideen.[1][2]

One of the several dozen videotapes obtained by CNN from Al-Qaeda's archives in Afghanistan in August 2002 showed that "Muslim brothers from Burma" (Myanmar) received training in Afghanistan.''

As Wikileaks noted, there was also a connection between= Taliban factions and ARNO insurgents:[2]

“ Arrival of Two Taliban insurgents at ARNO Headquarters:
Al Ha-Saud and Al Ja-hid, two members of Taliban group, arrived at ARNO's headquarters in Zai-La-Saw-Ri Camp on 2 November 2001 from the Rohingya Solidarity Organization's (RSO) Kann-Grat-Chaung camp. They met with Nur Islam (Chairman), ZaFaur-Ahmed (Secretary) and Fayos Ahmed (acting Chief-of-Staff Army), ARNO, and discussed the reorganization of RSO and ARNO. It was learned that ARNO/RSO and Taliban groups planned to hold a meeting on 15 November 2001. Nurul Islam, Chairman of ARNO, also declared that the Arakan Rohingya Islamic Front (ARIF) and the Rohingya Solidarity Organization (RSO) had agreed to reorganize as integrated members of ARNO. However, Mullah Dil-Mar from RSO did not agree with this re-organization and resigned with his entourage of insurgents.''

LONG PAGE 42.png

Vikipedi'de yazdığına göre bu gruplar birleşerek RNC'yi (Rohingya National Council) kurmuşlar, ARNO siyasi teşkilatları, RNA ise (Rohingya National Army) askeri kolları.

buda bayrakları:
200px-Flag_of_Rohingya_Islamists.png

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
O zaman Arnoyu siliyorum rna kalsın.

İksi zaten aynı şey sayılır, RNC (Rohingya National Council)in iki kolu. RNC yazman daha uygun olur diye düşünüyorum bu yüzden.
Ayrıca siyasi teşkilat deyince parti, seçim falan akla gelmemeli, Müslüman Rohingyalar vatandaş bile sayılmıyor ki parlamentoda temsil edilsinler..

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
LA ahi, Boko Haram konusunda araştırma yapma isteğini veya şüphelerini, diğer gruplar içinde yaparak bu grupların Kuran-ı Kerim ve sünnet kapsamında İslam’ın emirlerine ne derece uyduklarını sorgulamakta fayda var.. İnşallah konunun bu geniş kısmına sonradan değineceğim, ama Boko Haram yeri geldiği için üzerinde tekrar durmak istiyorum.. Boko Haram’ın kaçırdığı 200’den fazla kız öğrenciyi daha önce bu link üzerinden tartışmıştık https://www.islam-tr.org/konu/boko-haramin-kacirdigi-kiz-ogrenciler.36861/

Zehirli dilini Mucahidler'in üzerinden çekip tağutlara ve kuffara yöneltmen ahiratin için daha faydalı olur. Diğer gruplar derken El-Kaide ve Taliban'ı kastediyor ancak sitedekilerin menhecinden dolayı çekinip açıkça yazamıyorsun. Sana tavsiyem bu mevzuları Ummet şuuru ile tekrar düşün. İmdi;

1. “Size karşı savaş açanlara, siz de Allah yolunda savaş açın. Sakın aşırı gitmeyin, çünkü Allah aşırıları sevmez.” [Bakara:190] Kendileriyle savaşmayan, savaşın ne olduğunu dahi bile bilmeyen ve masum yaşta olan 200’den fazla kız çocuğunu kaçırmak, bu ayetin kesin emirlerine aykırıdır.. Boko Haram cihadla hiçbir ilgisi olmayan bir eyleme kalkışmıştır..

Cihad ahkamından bu kadar kopuk olmanız bazı ketibelerin cihadını ibtal etmiyor. Gavurların gavurlaştırma politikasıyla gavur ettiği kadın ve çocukları köle ve cariye olarak almak hangi nass ile haram edilmiş? Yazar mısın?

2. “Dinde zorlama yoktur. Artık doğrulukla eğrilik birbirinden ayrılmıştır. O halde kim tâğutu reddedip Allah'a inanırsa, kopmayan sağlam kulpa yapışmıştır. Allah işitir ve bilir.” [Bakara:256] Bu kızları kaçırmak, onları ana-babalarından ve sevdiklerinden ayırmak, onları çarşı pazarda bir mal gibi satmaya teşebbüs etmek ve sanki bunlar yetmiyormuş gibi bir de onları kameraların önünde Fatiha Suresi’ni okutmaya zorlamak ve güya “Müslüman” olduklarını ilan etmek, Hz. Muhammed s.a.v., onun ashabı ve tabiinin hangi cihad metodu, anlayışı ve haretiyle bağdaşır?

Kötü zannınızı da tıpkı diliniz gibi Mucahidler aleyhinde çalışıyor. Şu yorumu ancak iki şekilde yapabilirsiniz.
1.Ya Nijerya vakıasından bi habersiniz, ki bu bu şekilde cahilce Mucahidler hakkında konuşmanız büyük bir cürüm.
2.Ve yahutta bilerek kasıtlı bir şekilde kara propaganda yapıyorsunuz ki bunu düşünmek dahi istemiyorum.

Önce Nijerya tarihini bir araştırın sonra Boko Haram'ı analiz edersiniz.

3. "(Ya Muhammed!) Onları doğru yola iletmek sana ait değildir. Lâkin Allah dilediğini doğru yola iletir. Hayır olarak harcadıklarınız kendi iyiliğiniz içindir. Yapacağınız hayırları ancak Allah'ın rızasını kazanmak için yapmalısınız. Hayır olarak verdiğiniz ne varsa, karşılığı size tam olarak verilir ve asla haksızlığa uğratılmazsınız." [Bakara:272] Kuran’ın diğer birçok ayetinde Peygamber Efendimiz s.a.v.’in sadece bir elçi bir uyarıcı olduğu vurgulanırken, Boko Haram’ın güya cihad adı altında kız çocuklarını kaçırması, gerek Nijerya ve gerekse İslam aleminin bunu kınamasına rağmen, Boko Haram’ın tüm tepkilere istinaden şiddet eylemlerine devam ederek masum insanları öldürmesi asla cihad olarak nitelendirilemez.. Hz. Muhammed s.a.v., Allah c.c.’nin en yüce kulu, elçisi ve uyarıcısı göreviyle hareket ederek insanlığı İslam’la müjdelemişken, Boko Haram’ın zorba, baskı, şiddet, ölüm ve cellatlıkla asıl cihad edenlerin, müslümanların ve akabinde İslam’ın adını lekelemesi hangi cihaddır?

Peygamber Aleyh'is Salatu ve's Selam sadece uyarıcı ve müjdeleyiciyse Bedir, Uhud, Beni Kaynuka, bunlar meşhur uyarı ve müjdeleri mi? Acaba kafirlerin kadın ve çocuklarını cariye ve köle olarak alan Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem ve Ashabı Radıyellahu Anhum, Emeviler, Abbasiler, Memlukiler, Eyyubiler, Selçuklular ve Osmanlılar da mı "Güya Cihad" ediyorlardı?

Allah c.c. müslümanları Boko Haram, IŞİD ve benzeri grupların yaptığı aşırılık ve büyük günahlardan bizleri emin ve muhafaza eylesin..

Benzeri gruplar kim Kaide ve Şebab mı mesela? Senin i'tikadın ve aşırılık algın ne acaba? İTTEGULLAH!

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
gerek Nijerya ve gerekse İslam aleminin bunu kınamasına rağmen, Boko Haram’ın tüm tepkilere istinaden şiddet eylemlerine devam ederek masum insanları öldürmesi asla cihad olarak nitelendirilemez..

Tağutların kınamalarını dikkate almayanların cihadı ibtal mi oluyormuş. Bu arada hangi İslam Alemi. Kafir ağzıyla konuşurken utanmıyor musun? O şiddet eylemi denen şey ne? Bizim ameliye, cihadve ya gazve dediğimiz şey mi yoksa? Bu arada asıl cihad edenler kim merak ettim hani el-Kaide'de cihad etmiyormuş ya, Akp filan mı yoksa?

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Batı eğitiminde öğrenim yapan bazı küçük kızları kaçırdığım için herkes yaygara kopartıyor. Size şunu diyorum: Kızları kaçırdım. (Kızlara seslenerek): Kızlar, haydi gidip evlenin. Biz Batı eğitimine karşıyız, diyorum ki, Batı eğitimini bırakın!

Tekrar ediyorum, kızları kaçırdım ve onları satacağım. Kızları satmak için bir çarşı var.

Şimdi bu açıklamayı yapan, Ebu Bekir Şekau’nun hangi cihadın ve İslam’ın emir ve yasaklarına uyduğunu kendisine sormak lazım?

Ben cevap veriyim, Allah'ın indirdiği İslam'ın cihad ahkamında ki emir ve yasaklara.

Gerekçeleri Batı eğitimi, fakat Batı’nın silahlarını kullananlar onlar, Batı’nın elektronik ve haberleşme araçlarını kullananlar onlar, Batı’nın bilgisayar ve yazıcılarını kullananlar onlar, Batı’nın video ve kamerasını kullananlar onlar, vs..

Bak zeki ve müthiş tespit yeteneği olan arkadaşım, eğitimde sen bir insanı hayata hazırlarsın, teknolojide ise insanın hayatı kolaylaştırılır amaç budur. Yani o adamlar ( ve aynı zamanda biz) batı yaptı diye değil, batılılık, gavurluk öğretiliyor diye batı eğitimine (tağutun okuluna) karşılar. Bu madalyonun bir tarafı. Diğer bir tarafı ise Nijerya vakıası ve tarihinde okulların gördüğü işlev.

Batı eğitimini gerekçe ve gaye edinip, ilim/eğitim gibi bütün insanların ürünü olan bir konsepti “Batı” olarak sınırlandırıp kendi yanlış gayeleri için kullanmak, 21. yüzyılda acaba hangi aklı-selim olan insan veya grubun davasına destek teşkil eder?

Hrıstiyanlık, Laiklik, Demokrasi ve çıplaklık mı bütün insanlığın konsepti? Nijerya'da eğitim denen şey önemli ölçüde bu. Örgüt eğitim, ilim, bilim haram demiyor. Batı eğitimi haram diyor. Boko Haram örgütü zaten hükümet (hani kınamasını dinlenilmediğin taktirde cihadının ibtal olduğu hükümet) tarafından çoğu üyesi işkence ile öldürülmeden önce %80'i hafız bir cemaatti. Bu onların ilime nasıl baktıkları konusunda aklı olana cevap olarak yeter.

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Son olarak cemaatin uslup ve vakar başta olmak üzere onlarca hatası ve eksiği olabilir ancak bu onların cihadını ibtal mi ediyor? La ve kella. Allah'a hatalarının düzelmesi için dua ederiz. Onlar bizim kardeşimiz ve Allah'ın ordularından bir ordudur. Ta ki onlar küfre girene kadar.

Üst Ana Sayfa Alt