Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Tv ve Bilgisayar Gibi Aletlerin Sesini Tam Kıssak, Gelen Küfürlerden Sorumlumuyuz?

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Hocam benim bir sorum olacak. Cevaplarsanız sevinirim.
Biz kardeşimle karanlıkta uyuyamadığımız için gece tv yi açık bırakırız. Tv nin sesi kapalı. Küfür bir söz geçerse sorumlu olurmuyuz. Birde kardeşlerim bilgisayarda oyun oynuyorlar boş vakitlerinde. Tabi dini öğrenmedikleri için bazı oynadıkları oyunun içinde ingilizce küfür olan sözler geçiyor. Acaba bu oyunların sesini tam kıssalar tv deki gibi, sorumlular mı. Ben korumak için kulaklığı kendim takıyorum, küfür cümle duyarsam kapatmalarını söylüyorum. Tabi bunu her defa yapamıyorum. Cevabınızı bekliyorum. Allah sizden razı olsun

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Kardeşim cihaz kapalıyken yahud sesi kapalıyken çıkmayan seslerden sorumluluk olmaz. Görüntü, resimden sorumluluk olduğu gibi ayrıca gece lambası olarak kullanmanın israflığı da gündeme gelir.

PC. oyunlarında ses kısılırsa , çıkmayan, duyulmayan küfür sözün vebali olmaz. Fakat oyun içerisindeki küfür ve haram görüntüler ve zamanın israfı gündemde kalmaya devam eder.

İlgili Konular:

Bilgisayar Oyunları Câiz mi?
https://www.islam-tr.org/konu/bilgisayar-oyunlari-caiz-mi.31646/

Üst Ana Sayfa Alt