Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Tesettürüm Suriye'liler Gibi Siyah Renkli diye Tepki Alıyorum. Ne Yapmalıyım?

Ummu İmara Çevrimdışı

Ummu İmara

Lâ Tahzen,İnnâllahu Mêana
İslam-TR Üyesi
Esselamün aleyküm soruma yanıt verirseniz çok sevinirim.Ben tesettürlüyüm yalnız siyah giymemden dolayı en yakınlarım başta olmak üzere çevremdekiler rahatsız oluyor.Gerekçeleri ise bulunduğum şehirde çok Suriyeli yaşıyor.Beni onlara benzetip rahatsız oluyorlar.Başka renk baş örtüsü takmamı yoksa bu halimle çok dikkat çekici olduğumu söylüyorlar.Size sorum Kur'anı kerimde baş örtüsünün rengi hakkında bir delil var mı?Yani illa siyah veya başka bir renk gibi.Cevabınızı sabırla bekliyorum. Allah razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

Yâni ne diyeyim bilmiyorum, aslen bu tür ifadeleri size yönelten kişilerin kasıtlarını iyi bilmek gerekir. İki duruma göre tavır belirleyebilirsiniz.
Yâni Suriye'den muhacirler gelene kadar kara tesetturlu giyinmenizi onaylıyorlar mıydı? Eğer olumlu bakıyorlardı fakat Suriye'lilerin buradaki yaptığı bazı olumsuz davranışlardan dolayı sizin de diğer halk tarafından Suriyeli zannedilerek istismar edileceğinizi düşünerek sizi düşünerek iyi niyetle söylenmiş hatalı bir ifadede bulunmuşlardır. Bu durumdakilere güzel bir uslubla düşüncelerinin bâtıllığını ortaya koymanız gerekir.

Sizi tenkid edenlerin tesetturunuz hakkındaki düşünceleri art niyetli ise; sizi Suriye'lilere benzemekten rahatsız olanlar, Laiklere veya muşriklere benzemekten rahatsız olmuyorlar mı?
Musluman, çevresindekilerin çoğunluğuna göre giyinib kuşanan değil, Allah ve Rasulunun dinine göre yaşayandır. Suriye'li musluman olduğu için siyah renkli giyiniyorsa ne olacak? Kara çarşaf hiç mi görmemişler?

Kur'an-ı Kerimde başörtüsü hakkında
Başörtülerinin bir kısmını yakalarının üstüne vursunlar….” (Nur 31)
Ey Peygamber; eşlerine, kızlarına ve mu'minlerin kadınlarına söyle, cilbablarını üzerlerine sıkıca örtünsünler. Böylesi onların (iffetli olarak) tanınmaları ve rahatsız edilmemeleri için daha elverişlidir. (Ahzab 59)

Nasslarda cilbabın, ferace'nin rengi tayin edilmiş değildir. Fakat cilbabın asıl fonksiyonunun, kadının ziynetini saklamak olduğunu biliyoruz. Bunun da koyu renklerle, hususen en koyusu olan siyah ile daha iyi olacağı açıktır. Bu yolda bize ışık tutacak rivayetler mevcuttur:
Mesela; Hanım Sahabeler de cilbabda ilk siyah rengi kullanmışlardır
Ummu Seleme (r.anha) : "Cilbablarından üzerlerini sıkı örtsünler” âyeti nazil olduğu zaman Ensar kadınları üzerlerine siyah elbiseler giyerek öyle bir ağırbaşlılık ile çıkmışlardı ki, başları üstünde kuşlar varmış gibi idi."

Safiyye binti Şeybe şöyle anlatır: Biz Aişe ile birlikte idik. Kurayş kadınlarından ve onların üstünlüklerinden söz ediyorduk.
Aişe dedi ki: “Şubhesiz Kurayş kadınlarının bir takım üstünlükleri vardır. Ancak ben, Allaha yemin olsun ki, Allahın kitabını daha çok tasdik eden ve bu kitaba daha kuvvetle inanan Ensar kadınlarından daha faziletlisini görmedim. Nitekim, Nur süresindeki Kadınlar baş örtülerini yakalarının üstüne taksınlar ayeti inince, onların erkekleri bu ayetleri okuyarak eve döndüler. Bu erkekler eşlerine, kız, kız kardeş ve hısımlarına bunları okudular. Bu kadınlardan her biri etek kumaşlarından, Allah'ın kitabını tasdik ve ona iman ederek baş örtüşü hazırladılar. Ertesi sabah, Peygamberin arkasında baş örtüleriyle sabah namazına durdular. Sanki onların başları üstünde kargalar vardı.”
(Buhari : Tefsiru Sure 24/12 - Ebu Davud : Libas 29 - Ahmed b. Hanbel : VI 188)

Bu tesettür onların tanınmalarına, dağınık cariyelerden, adi kadınlardan vakar ve heybetle seçilerek hürmet edilmelerine ve dolayısıyla incitilmemelerine elverişli olan biçimdir. (Hak Dini Kuran Dili, Elmalılı Hamdi Yazır)

Kadının elbise rengi hakkında bir renk sınırlaması olmamakla beraber beyaz ve siyah renkler mustahabdır. Bu renk örfe göre şekillenebilir. Genelde tercih edilen renklerden farklı giyinmek de dikkat çekmeye sebeb teşkil eder. Misâlen Endonezya, Malezya gibi uzak doğu ülkelerinde musluman hanımlar genelde beyaz renk giyerler.

İlgili Konu:

İslama Göre Tesettur

https://www.islam-tr.org/konu/islama-gore-tesettur.19487/

2041613-480x360.jpg
Burqa400.jpg
images
pece_02.jpg

burka_graduation.jpg
Burkali_kadinlar.jpg
afgan-kadinlari_527500.jpg

Ummu İmara Çevrimdışı

Ummu İmara

Lâ Tahzen,İnnâllahu Mêana
İslam-TR Üyesi
Ben Rabbim'in emrini yerine getirmeye çalışıp örtünüyordum,biraz ileri gidipte siyahlara bürününce çok tepki çekti.Tam bunu kabul ettirdim derken muhacirlere benzetmeye başlandı gerçi bu benim için hiç sorun değil ama süreklide huzursuz yaşamak bazen nefse zor gelebiliyor.Ayrıca yaşadığım şehirde siyah giyenlere çokta iyi niyetli davranılmıyor,bunun için renk konusunu sormuştum,sizce koyu yeşil ,,yani dikkat çekmeyecek renkler baş örtüsünde kullanılmalı mı?Esselamün aleyküm.

Üst Ana Sayfa Alt