1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Site iletişim adresimiz islamtrforumu(at)gmail.com dur. İstek, eleştiri, ban sorunları ve hak sorunları ile alakalı yazabilirsiniz. HAYIRLI RAMAZANLAR
  Duyuruyu Kapat

Tekfirde Aşırılıktan Sakındırma Konusunda 30 Risale - Ebu Muhammed Asım el-Makdisi

Konu, 'İslam Fıkhı' kısmında Muzzammil tarafından paylaşıldı.

 1. Muzzammil

  Muzzammil Aktif Üye Üye

  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Şubat 2018
 2. SaYFuLLaH

  SaYFuLLaH Üyeliği İptal Edildi Banned

  elhadid.com sitesinde yararlı kitaplar vardı, site silinmiş. O kitapların hepsini bu foruma ekleyebilen var mı?
 3. Abdullah Yusuf

  Abdullah Yusuf İyi Bilinen Üye Site Emektarı Üye

 4. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

 5. satışın karı

  satışın karı Üyeliği İptal Edildi Banned

  selamun aleykum kardeşler ,kitap çok güzel upload edenlerden Allah razı olsun,yalnız kitabı tercüme eden şahıs güvenilir birimidir ? şeyh makdisinin söyleyeceğini tahmin etmediğim kelimeler yer alıyor örneğin vahhabi kelimesini şeyh makdisi kulanırmı kulanmış olma ihtimali varmıdır vahhabi kelimesini rafizilerden ve tasvvufçulardan başkası kulanmadığı için soruyorum. yada tağutun cemaatlerini tekfir ederken kişileri baz alarak tekfir edilmesi gerektiği gibi bir saçmalık idda etmiş olabilirmi ? şunuda belirteyim ki halkların tekfir edilmesi yada tağut red etmenin lailaheilallah kelimesinden önce söylenelimesi gerektiğini söyleyen kafire kafir diyemiyeni anında tekfir eden kavrama yeteneği kıt akli dengesi yerinde olmayan harici de demiyeyimde hariciliğe yakın görüşlü kişilerden değilim fakat tasvvufçular kafirdir derim çünki tasvvufçu demek Allah kendisine kendi izni ile ortak edindi inancına sahip olan müşrik demekdir bunun için kişilere indirgemem gerekmez dünayda kaç milyonda tasvvufçu varsa tekfir ederim tabi kendine tasvvufçu diyende şirke bulaşmamış cahiller olabilir onlar tasavvufçu kategorisinde değiler yada benmi yalnış anladım şeyh makdisi diyorki cemmatler top yekün tekfir edilemez herhaldeki cemmat derken tasvvuf türü cemmatleri kastedmemiştir mutezile mürcie görüşüne yatkın cemmatlerden bahsetmiş olabilirmi ? Birde Allah ın indirdiği ile hükmeyenler kafirdir hüküm Allaha ayittir gibi ayetlerle kafirleri tekfir edenlerin harici olduğu yazıyor böyle birşey olabilirmi şimdi kendimden şüphelendim Allah ın indirdiğ ile hükmetmeyen herkezi tüm yöneticileri tekfir ediyorum bende haricimiyim ? avam tabaka tekfir eidlemez sadece yöneticiler kanunları çıkartanlar tekfir eidlir diyor peki tayip erdoğan mitinginde faizi yüzde 2 ye düşürdüm afganistana asker gönderdim bob projesine katıldım teröristleri temizliyorum komutanları içeri atıp yavaş yavaş adalet getiriyorum artık hakimiyet komutalarrda değil hakimiyet kayıtıs şartsız milletindir derken önünde Allahuekber diyerek bayraklarla çığılık atarak alkış tutan dili ile kalbi ile oyu ile tüm varlığı ile bu küfürü destekleyenlere avam tabaka deyip tekfirlerini kişilere indirgemem doğru olamaz düşünüyorum yalnışmı düşündüm yada bu kitabı tercüme eden kardeşin hatası olabilirmi ?
 6. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Kardeşim ilimsizce konuşuyor kendini tehlikeye atıyorsun. Ne şeyhülislam ibn teymiye ne makdisi ne diğer ehli sunnet ulema topyekun tasavvurlar tekdir etmiştir. Biraz sakin ol. Yazmadan önce araştır. Ehli sunnet ulemanın tekfir usulunu bak
 7. ibnikayyim

  ibnikayyim İyi Bilinen Üye Üye

  hangi kelimeyi kullandığıın ne önemi var çevirenin ilavesi de olsa söylenenlerin doğrumu hakmı olduğuna bakın....
 8. nevfel

  nevfel İyi Bilinen Üye Üye

 9. satışın karı

  satışın karı Üyeliği İptal Edildi Banned

  hristiyanlar ,yahudiler, şamanistler, tasavvufçular ,budistler,hindular, nato brliklerinin askerleri tümü kafirdir diyorum bunun neresi ehli sünete aykırı olabilir resullah s.a.v sapık dinlere mensup kişileri tekfir ederken kişileri baz alarakmı tekfir ediyordu ki , kitapda alt bölümlerde daha iyi anladım tağut askeri olduğu kesinse küfrü destekliyorsa çağırıyorsa o zaman kişiye indirgemeye gerek yok sanırım mutezile,mürcie ve islami parti adı altında anılan partileri destekleyenleri top yekün tekfir etmenin yalnış olduğunu söylemek istemiş zaten ki doğrudur şu anda tüm oy verenler tekfir edilemez çünki cahillikden dolayı kafir chp ye karşımüslümanarı desteklediğini sanara koy veren 60 yaş üstü yaşlı insanlar var onlartabi mazaretli olabilir ama 10 yaşında çocuğun küfür olduğunu anladığı sözleri övercesine haykırdıkdan sonra Allahuekber diye bağırıp alkışlıyanların durumu, esrar içki içip tekbir getiren ülkücülerin durumdan farksızdır yanılıyormuyum bir papaz çıkıpda haşa isa Allah ın oğludur dediği zman etrafındakiler onaylarcasına alkışlasa bu durumda herhangi bir cahiliye mazaret kabul edilebilirmi adam faizi %2 ye düşürdüm hakimiyeti komutanalrın elinden aldım artık kayıtsız şartsız miletindir diyor ve insnalar alkışlıyor bu alkışlayanalrın küfüründüde şüphe edemiyeceğim.
 10. Küresel Kitap

  Küresel Kitap Üyeliği İptal Edildi Banned Üye

  Tekfir meselesi ne yazık ki camiamızda gençlerin en çok kafalarının bulandığı ve de bu yüzden sapıtıp gittiği konuların başında geliyor. Küresel Cihad hareketinin liderlerinin (Eymen el-Zevahiri, Atıyye vs.) bu konularla ilgili açıklamalarına baktığımızda mahza itidali görürüz. bu meselede gençlerin böyle düşünceler serdetmelerinin en büyük sebeplerinden birisi kendisi de skiden mücahid olan Seyyid İmam (Abdulkadir b. Abdulaziz)'in tekfirde aşırı giden fikirlerini okumaları ve türkiyede de bu fikirleri benimseyen kimselerin bulunması. Geneli 30 yaş altında ve köklü bir islami tedrisattan geçmemiş bu arkadaşlar genelde 40 yaşlarına doğru durulurlar ve sessizliğe bürünürler. tıpkı Abdulkadir b. Abdulaziz'in "Terör farzdır, bunu inkar eden kafirdir" diye risale yazıp şimdi de "Üsame ve Zevahiri Amerika ile olan ihtilaflarını şahsilikten çıkarıp bir ümmet meselesi haline getirmiştir" şeklindeki saçmalamaları gibi. Allah azze ve celle Ehli Sünnetin mutedil anlayışından bizleri ayırmasın. Amin.
 11. Küresel Kitap

  Küresel Kitap Üyeliği İptal Edildi Banned Üye

  Şehid Şeyh Atıyyetullah el-Lîbî -rahimehullah- yazmış olduğu "Ecvibe fî hukmi'n-nefîr ve şartı'l-mutasaddî li't-tekfîr" isimli kısa ama çok faydalı risalesinde şöyle der:

  "Ammi (ilim ehli olmayanlar) için bu konularda hüküm beyan etmek kesinlikle doğru değildir. Nitekim bazı tekfirler içtihat ve fetva ile belirtilmektedir. Öyleyse bu mevzu ilim ehlini ilgilendiren bir durumdur. İlim ehli olmayanın "bu mesele hakkında bir bilgim yok", demesi gerekir. Çünkü bu onun, Allah’a Dinine ve Resullerine imandan sonra yapması gereken görevidir. Genel olaraktan tağutu (kâfirleri) kâfir olarak bilmesi (tağutu icmâlen tekfir etmesi) ve bu şekilde iman etmesi gerekir.
  Ancak bazı durumlarda, ilim ehli olmayanlar dahi (tekfir hususunda), ilim ehlinin yanındaki hükmün ne olduğunu bilir.
  Mesela: Mürted olmak, Allah’a, Dinine, Resullerine ve ayetlerine iman etmeyip küfreden veya alay eden kimseler gibi – Allah muhafaza etsin-. Veya İslam Milletinden çıkmak isteyenin Mürted olmasının hükmü gibi şeyler.
  Bununda şartı, bu durumların o kimseden bariz ve açık bir şekilde zuhur etmesidir. Yoksa hemen bu hükümleri vermek doğru değildir.
  Nitekim bazı durumlar var ki, ilim ehli olmayanlar tarafından hükmün ne olduğu anlaşılmayabilir, bu durumları ehline bırakmak gerekir. Çünkü ihtiyatlı olmazsak biz dahi helak olabiliriz. Nitekim ihtiyatlı davranmak her zaman vaciptir. Bu kapı (tekfir konusu) Âlimleri dahi çok tedirgin eden bir konudur. Rabbim selamet versin. "
 12. satışın karı

  satışın karı Üyeliği İptal Edildi Banned

  Ecvibe fî hukmi'n-nefîr ve şartı'l-mutasaddî li't-tekfîr adlı kitap sizde varmı ve şeyh eymen ez zevahirinin bu konu ile ilgili görüşlerine nasıl ulaşabilirim , abdulaziz dediğiniz adamıda tanımam şeyh eymene ve şeyh usameye öyle iftira atmışsa ve mücahitleri tekfir etmişse ilim ehline sormadan tekfir ederim bu gün mücahitleri karalayan ve iftira atanlar resullah s.a.v ve sahbeye iftira atanlarla aralarında bir fark yoktur
 13. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  akhinin bahsetmiş olduğu makaleyi okumanızı tavsiye ederim. daha önce bunu biri bana özelden vermiştide okumuştum Şeyh Zevahiri (ALLAH kendisinden razı olsun) gereken cevabı vermiş
 14. satışın karı

  satışın karı Üyeliği İptal Edildi Banned

  nereden bulabilirim dediğiniz makaleyi
 15. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

 16. Küresel Kitap

  Küresel Kitap Üyeliği İptal Edildi Banned Üye

  kardeş,
  bahsettiğin risale bende var ama arapça. şeyh zevahiri de daha evvel kendisine sorulan suallere verdiği cevaplarında bu konuları ele almıştı. Ama bence özellikle sen şehid şeyh atıyye'nin yazdıgı hususu dikkate al. tekfir büyük sorumluluk isteyen bir iştir ve şeyh atıyye'nin de belirttiği gibi ulemanın işidir, bizim işimiz degil.
 17. Hatve

  Hatve İyi Bilinen Üye Üye

  Allah razı olsun seyhten. Ders yapılacak bir kitap...
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş