Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Teheccüd Namazı Sabah Ezanı Okumadan Hemen Önce Kılınabilir mı?

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamünaleyküm hocam

1-) sabah ezanı okumadan 1 saat veya 30 dk önce kalkıp kılmak doğrumudur?

2-) Hiç uyumadan gece namazı kılmak caiz midir? yoksa uyuyup kalktıktan sonra mı kılmak gerekir?

Rabbim sizlerden razı olsun hocam inşaAllah.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Esselamünaleyküm hocam
1-) sabah ezanı okumadan 1 saat veya 30 dk önce kalkıp kılmak doğrumudur?
2-) Hiç uyumadan gece namazı kılmak caiz midir? yoksa uyuyup kalktıktan sonra mı kılmak gerekir?

Rabbim sizlerden razı olsun hocam inşaAllah.
Âleykum selam We rahmetullah,

1- Sabah ezanının okunma vakti değişik arz edebilir. Bu sebeble dikkat edilecek olan sabah ezanı değil de vaktinin girdiğin göstergesi olan İmsak'a itibar edilir.

İmsak (fecr-i sâdık) olmadan hemen önce, kılınmamışsa kıınması gereken vitr namazıdır. Çünkü sünnete uygun olan, teheccudun vitirden önce kılınmasıdır.
Vitir namazının daha önceden (yatsı namazından sonra) kılınmış olması durumunda teheccud kılınabilir. Fakat kişi teheccude kalkacağına kanaat getirmişse, vitri teheccudden sonrasına bırakması uygun olandır.

Abdullah b. Ömer (r.anhuma)'den rivayet edildiğine göre bir adam Rasûlullah (s.a.v.)'e gece namazını sormuş,
Rasûlullah (s.a.v.)' de: "
Gece namazı ikişer, ikişerdir. Biriniz sabah olacağından korkarsa, bir rekat kılsın. Bu, onun kılmış olduğu namazları (ekleştirir)" buyurmuştur.
(Ebû Davûd, Salatu't-Tatavvu', Bab 24, Hadis no: 1326; Buhârî, vitr 1-2; salât 84, teheccud 10; Muslim, musâfirîn 145-148, 156, 157, 159; Tirmizî, salât 206; cuma 66; vitr 8; Nesaî, kiyâmu'1-leyl 26, 35; İbn Mâce, ikâme 116, 117, 172; Dârimî, salât 154, 155, 210; Muvatta', salatu'1-leyl 13; Ahmed b. Hanbel, II, 30-31,33, 40, 44, 45, 49, 54, 58, 66, 71, 76-79, 83, 100, 102, 113, 119, 133, 134, 148, 154, 155; IV, 337; VI, 276)

(Not: Şafi mezhebine göre vitir namazı en azı tek rekat olarak da kılınabilir)

2- Âlimler genelde teheccude de gece namazı demiş olsalar da, ince bir ayrıntı olarak, gece uykudan kalktıktan sonra kılınan namaza teheccud, uyumadan kılınan namaza ise gece namazı demişlerdir.

Ali (r.anh) :
"Bir gece Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem evimize gelip beni ve kızı Fatıma'yı kaldırıp: "Haydi namaz (teheccud) kılmıyor musunuz?!." buyurdu.
Ben de: "
Ey Allah'ın Rasulu, canlarımız Allah'ın elindedir. Eğer bizim kalkmamızı dilerse kaldırır!" dedim.
Ben böyle söyleyince dönüp gitti ve bana hiçbir karşılık vermedi. Sonra onun giderken dizlerini döverek ve Kehf 54. ayeti okuyarak, "
İnsan tartışmaya ne kadar da düşkün böyle!" dediğini duydum."
(Buharî, Teheccud, 5; Muslim, Musafirîn, 206)

Kur'an-ı Kerim'de "
Onların yanları yataklardan uzaklaşır, korku ve ümid içinde Rabb'lerine dua ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan hayra sarf ederler. - Şimdi hiç kimse kendileri için, yaptıklarına karşılık gözler aydınlığı olacak şeylerden neler gizlenmiş olduğunu bilemez. - Öyle ya iman eden kimse, fâsık olan gibi olur mu? Onlar eşit olamazlar." (Secde 16 - 18)
(Katâde) dedi ki: el-Hasen (el-Basrî); "bu âyetten murad, teheccud (namazı için) geceleyin kalkmaktır" derdi. (Beyhakî, es-Sunenu'l kubrâ, III, 19; Ebû Davûd, Salatu't-Tatavvu', Bab 22, Hadis no: 1321)

Üst Ana Sayfa Alt