Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tasavvuf ve Vahdet-i Vucud İnanci

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
salah-ad-din Çevrimdışı

salah-ad-din

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim yalpalamadan konuşun ya Osmanlıyı ve halkını tekfir ediyoruz deyin ve kendiniz gibi tekfir eden alimleri delilleriyle sayın,
ya da osmanlı gunahıyla sevabıyla İslama hizmet etmiş , yönetimde tam olarak İslama, asrı- saadete uygun olmamış , ısırıcı sultanlar tarafında idare edilmiş olsada, bunlar murted sayılıp tekfir edilip safında tağutlara ve kafirlere karşı cihad edilmez anlayışının hatalı olduğunu deyin.

Bu konuda yazan Herkesten tek tek Acil cevap bekliyorum

subhanallah...
herkesi tekfir etmek kadar, sözünü beğenmediği herkesi "tekfircilik"le itham etmek de sakat bir anlayış.

kendi adıma konuşayım:
"osmanlı gunahıyla sevabıyla İslama hizmet etmiş , yönetimde tam olarak İslama, asrı- saadete uygun olmamış , ısırıcı sultanlar tarafında idare edilmiş olsada, bunlar murted sayılıp tekfir edilip safında tağutlara ve kafirlere karşı cihad edilmez anlayışı hatalıdır"
cümlesini osmanlının bazı dönemleri hariç kabul edebilirim.

şimdi de ben sorularıma cevab alabilir miyim?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
iki sorum olacak inşaallah.

1.si: osmanlı'da hadler hakkıyla uygulanıyor muydu?
2: madem osmanlı'daki anadolu tebaasının çoğu tam anlamıyla müslüman-dindar bir toplumdu; nasıl oldu da bu halkın önemli bir kısmı hiç itiraz etmeden birkaç yıl içerisinde laik yasalara uyum gösterdiler?
osmanlıda hadler konusunda net bilgim olmamasına rağmen bildiğim , hadlerin uygulanmaya çalışıldığıdır. Belki dönem dönem bazı hadlerin uygulanamamış olması ihtimalini de düşünüyorum.
İslam tarihinde hangi devletin içinde halkının (vatandaşının) tamamı dediğin gibi İslamı tam kabul eden müslüman-dindar bir toplum olmuştur? Hiç itiraz etmediklerini sadece sonuca bakıp laikliğin yıkılmamış olmasında mı anlıyorsun? istiklal mahkemelerinde ne alimler sallandırıldığını gören halk baskı ve dipçik ile bastırılmış olmuş olamaz mı? Tabi ki içindeki gayrı islami topluluklar ve nefsine yenik cahill muslumanlar olmuş olması zaten normaldir.
Böyle durumlar var diye bakalım konuyu nereye getireceksin.

salah-ad-din Çevrimdışı

salah-ad-din

Üye
İslam-TR Üyesi
"... Şüphesiz ki, bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Allah, bir kavme kötülük diledi mi, artık o geri çevrilemez. Onlar için Allah’tan başka hiçbir yardımcı da yoktur." (ra'd/11)

ayetini hep beraber tefekkür edelim inşaallah

Abdulmuizz Fida

Admin
kardeşim yalpalamadan konuşun ya Osmanlıyı ve halkını tekfir ediyoruz deyin ve kendiniz gibi tekfir eden alimleri delilleriyle sayın,
ya da osmanlı gunahıyla sevabıyla İslama hizmet etmiş , yönetimde tam olarak İslama, asrı- saadete uygun olmamış , ısırıcı sultanlar tarafında idare edilmiş olsada, bunlar murted sayılıp tekfir edilip safında tağutlara ve kafirlere karşı cihad edilmez anlayışının hatalı olduğunu deyin.

salahaddin :
subhanallah...
herkesi tekfir etmek kadar, sözünü beğenmediği herkesi "tekfircilik"le itham etmek de sakat bir anlayış.

kendi adıma konuşayım:
"osmanlı gunahıyla sevabıyla İslama hizmet etmiş , yönetimde tam olarak İslama, asrı- saadete uygun olmamış , ısırıcı sultanlar tarafında idare edilmiş olsada, bunlar murted sayılıp tekfir edilip safında tağutlara ve kafirlere karşı cihad edilmez anlayışı hatalıdır"

Peki "bazı dönemleri hariç" dediğin ; çoğu dönemdeki " Osmanlıyı ve halkını tekfir ediyoruz deyin ve kendiniz gibi tekfir eden alimleri delilleriyle sayın" sorumuza cevabını bekliyorum.

Abdulmuizz Fida

Admin
bu üslubla konuşursan yazdığım cevabı geri silerim. herşeyden evvel cenab-ı Allah'a karşı sorumluyuz. niyetimiz hakkı anlatmaksa bu, böyle olmamalı.

Kendi yazını ne yaparsan yap, burada bir konu hakkında görüş bildirip suçluyorsan , karşı cevabı dinleyip sorusuna ya cevap vereceksin , ya da vermiyorum diyeceksin. Eğer soruya cevap veremiyorsan cevabından dolayı bir şeylerden korkuyordur ki yazamamıştır.
Bu durumda da benim için mesele anlaşılmış olacaktır.

Abdulmuizz Fida

Admin
Senin cevabın benim için netleşmiş oldu, anladım, şimdi kısa bir sure daha 1talibanı bekliyorum

Abdulmuizz Fida

Admin
Aşırı Tekfirci zihniyet öyle bir hastalıktır ki , alakasız tüm konularda (tasavvufi bile) konuyu aşırı tekfire dayandırarak , konu başlığını unutturabilmektedir!

Osmanlıyı laik demokratik Tc ile bir gören anlayış sahibine sormuş olduğum ;

Sualine ; ısrarla cevap istememize rağmen "ne tekfir etmiyoruz" diyebilmişler , ne de tekfir ettikleri hakkında istediğimiz belgeleri sunabilmiş olduklarından dolayı 1taliban ve salah-ad-din isimli aşırı tekfirciliğe ait görüşleri dillendiren uyeler forumdan uzaklaştırılmışlardır.

Not : Salah-ad-din, osmanlının bazı dönemlerini tekfir etmemiştir.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
iki sorum olacak inşaallah.

1.si: osmanlı'da hadler hakkıyla uygulanıyor muydu?
2: madem osmanlı'daki anadolu tebaasının çoğu tam anlamıyla müslüman-dindar bir toplumdu; nasıl oldu da bu halkın önemli bir kısmı hiç itiraz etmeden birkaç yıl içerisinde laik yasalara uyum gösterdiler?

Şimdi artniyetini böyle alanen göstermezsen alttan alıp yanıt yazılır. Ancak yorumlarınızın birçoğu zan ile iftiradır.Osmanlıyı geçtim ilk dönem tc bile senin dediğin hiç itiraz etmeden birkaç yılda laikliği kabul ediyora girmez. Allah'tan kork nasıl böyle birşey dersin.

Senelerce halk isyan etti, onlarca sene zaman zaman rejime karşı ayaklanma çıktı. Hepsi istisnasız asılarak (inşAllah) şehid edildi.

Sonra gel buraya seneler sonra oturduğun yerden onlar birkaç senede laikliği kabul etti de. Varya islam devleti olsaydı o zaman bu sözlerinin hesabını verirdin ondan dolayı böyle iftira ile rahat rahat konuşuyorsun ama unutmaki bu işin ahiret boyutu var ve bu sözlerinin hesabını vereceksin.

Sarığı islam bilip, islamından dolayı şapka giymeyenler bile asıldılar. Katliamlar yapıldı.

Allah'tan kork. Bu dediklerimin binde biri sen tağuta baş kaldıramadan gelip burada böyle atıp tutuyorsun ya...

Ağzı olan konuşuyormuş hakketten.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Abdulmuizz kardeş kırıcı bir üsluba gerek yok ayrıca emir kipi ile konuşmanın anlamı da yok

kişiler sizin fikrinizi paylaşmak zorunda da değil...

"Bu konuda yazan Herkesten tek tek Acil cevap bekliyorum" Abdulmuizz

ben cevap vermeme hakkımı kullanıyorum Subhanallah!

Kardeş bence sen yazılarına dikkat et. Bizi kırıcı olmakla itham ediyorsun ama yazılanlar nereye varıyor farkında değilsin.

Kimse bizden müslümanların böyle ayak takımı ağzıyla delilsiz tekfir edilmesi durumunda yumuşak olmasını beklemesin. Sert karşılanması gereken biri varsa o da böyle itfira ile delilsiz müslüman toplulukları tekfir edenlerdir.

Bazılarıda forumda gördüğüm kendini gizliyor tam akidesini net yazamıyor bu ve buna benzer konularda aylar sonra da olsa belli ediyor. Bununda islamda bir yeri var ama neyse...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Osmanlının açığını bulmak için uzun süredir araştırıyordum, bu zamana kadar Osmanlıyı tekfir eden bir tane alim dahi bulamadım
o kadar hevesle aramama rağmen:)

Ahi dikkat et bu heves tekfirciler(aşırıya kaçanlar)in hasletlerinden biridir.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bildiğim laikci demokrat kemalist bir inkılap tarihi öğretmeni vardı. Adam bana 1800'lü yıllardaki osmanlı'yı öyle ballandıra ballandıra anlatıyordu ki öve öve bitiremiyordu. ben bu adama cumhuriyet karşıtı şeyler söylediğimde de köpürmeye başladı. şimdi bir laf vardır. bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü? hatırlatırım 2. mahmud'a "gavur padişah" derlermiş. 5. murad'ın mason olduğu söylenir. fatih, yavuz sultan selim falan belki tamam da sarığı önümüze koyup şu son 2.yyı bir düşünelim derim. yav hem osmanlı islam olsa ne olur? olmasa ne olur? arkadaş osmanlı'dan önce, abbasi'den önce, emevi'den önce İslam mı yoktu? abbasi, emevi ve hatta 4 halife kime uydu? Kuran ve sünnete mi osmanlı'ya mı? siz bir işi Allah ve rasulüne mi arz ediyorsunuz yoksa osmanlı'ya mı? dikkat edin yoksa mazaallah öteki tarafta rasulullah yerine mahmudlarla, muradlarla haşrolunursunuz. e kişi sevdiğiyle haşrolunur. alhamdulillah sevgim rasulullah ve onun yolundan giden pak ashabı ve salih kullaradır. selam olsun onlara.

al birini vur ötekine.

Verdiği selam tipi bile akidesini belli ediyor.

Sizin bu zanla konuşup hüküm koymanız hepinizin ortak özelliği. Oradan hemen zıplamıssın, demişsin ki mahmudlarla muratlarla haşrolunursun,burada mahmudun muratın yaptıklarını savunan mı var.

Geçmissin karşıma laik demokrat kafir dediğin tarihçilerden duyduğun bilgiyle konuşuyorsun, senin murat hakkında mason demen bile islamda bir yere katamazsın kitap okumazsınız etmezsiniz, islam alimlerinin bu konulardaki kaynakça kitaplarlarını araştırmadan iki üç kulakdan dolma çoğuda kafir dediğiniz yerlerden alınma yorumla gelip böyle seviyesizce zanla yazın.

İslamda delilsiz zan ile iftira atanın hükmüne bir bak bakım ne yazıyor.

Osmanlının islama hizmetini böyle küçümsemeniz sizi büyültmez aksine yerin dibine sokar. Bugün kafir natayo karşı nasıl mucahidler savaşıyorsa 6 asıra yakın osmanlı dünyada müslümanlara hizmet etti. Kör olan tabii bunları göremez.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
!slam4ever kardeş herkesi lütfen aynı kefeye koymayın, akidesini belli etmemek değil mesele
kişi o konuda öyle bir sonuca varmıştır doğrudur veya yanlıştır burada bunu sizler bizler inş.
düzelteceğiz.
salah ad din kardeş sanırım 4 yıldır buraya üye bu zamana kadar böyle bir çıkışı olmadı
bu konuda böyle düşünmüş olabilir hemen itham etmek yerine önce mesele inş. izah edilir
sonra gereken yapılır. Hata bizlere mahsus. Öğüt, Nasihat Müminlere fayda verir.

Pardon ahi,

salah-ad-din

Sade Üye
Status :
Kardeşine Dua Et : 137
63 Mesajda 86 Dua Aldı

şubat 2011 de üye olmuş. Mayısdayız. Daha 4. ayı bile dolmamış.

Bizim bu atma konusunda hatamız olursa hatamızdan döneriz ancak kişilerin şunu artık bilmesi gerekir, tekfir öyle zan ile yorum ile olmaz. Bunun kuralları vardır ve forum bunun yeri olamaz. Forumda yapabileceğimiz görüşleri açıklayıp amaç karşıdakine herhangibi fikri empoze etmekten çok farklı görüş açılarını, göremediğimiz delilleri görüp bunları araştırma yeridir. Getirilmiş delillere bakmadan araştırmadan o yanlış bu doğru demek forumun mantığına ters aksi halde mesele s.... yarıştırmaya döner.

Sen de görüyorsunki onca insana karşı belkide fazladan alttan alıp yanıt yazma oluyor bu konuda mesala abdulmuizz daha sabrlı Allah ona merhamet etsin, ancak mesele delilsiz hüküm koymaya gelince ve o hükmün içinde sen de üstte görüyorsun ki edilen dualarda içinde biz de gidiyoruz.

İnsanın bilmediğini sorması sorgulaması kadar doğal bir şey elbette olamaz. Ancak bilmeyen bilmediğini kabul etmesi gerek yoksa ortada kuran sünnet kalmaz. Nefsler devreye girer.

A Çevrimdışı

abdullah ebu muslim

Üye
İslam-TR Üyesi
ben salah-ad-din,
yanlış anlaşılmaktan Allah(cc)'a sığınırım.
bu forumda, ne osmanlıyı ne de küfrü açık olanlar hariç herhangi birisini tekfir ettim. kendimi tekfir yapacak ruhsatta da görmüyorum.
bu böyle biline...

selametle...

Abdulmuizz Fida

Admin
ben salah-ad-din,
yanlış anlaşılmaktan Allah(cc)'a sığınırım.
bu forumda, ne osmanlıyı ne de küfrü açık olanlar hariç herhangi birisini tekfir ettim. kendimi tekfir yapacak ruhsatta da görmüyorum.
bu böyle biline...

selametle...

Eğer seni yanlış anlamışsak önceden sorduğum şu sorunun cevabını verki görelim nasıl demişsinde biz nasıl anlamışız :

salahaddin :
subhanallah...

kendi adıma konuşayım:

Peki "bazı dönemleri hariç" dediğin ; çoğu dönemdeki " Osmanlıyı ve halkını tekfir ediyoruz deyin ve kendiniz gibi tekfir eden alimleri delilleriyle sayın" sorumuza cevabını bekliyorum.

Bazı dönemlerini şöyle "
"osmanlı gunahıyla sevabıyla İslama hizmet etmiş , yönetimde tam olarak İslama, asrı- saadete uygun olmamış , ısırıcı sultanlar tarafında idare edilmiş olsada, bunlar murted sayılıp tekfir edilip safında tağutlara ve kafirlere karşı cihad edilmez anlayışı hatalıdır" kabul ettiğini söylüyorsan ; Osmanlının diğer pek çok dönemini nasıl görüyorsun?

A Çevrimdışı

abdullah ebu muslim

Üye
İslam-TR Üyesi
bir daha bu forumda yazacağımı düşünmüyorum. bu son mesajımı da okuyup beni forumdan uzaklaştırabilirsiniz. ancak Allah(cc) rızası için bunu yaparken beni tekfircilikle itham etmeyim. (tekfir etmeden tekfirci olmak geçekten acı verici)

ben osmanlının yaptığı her savaşın, çıktığı her seferin cihad gayesiyle olmadığınıa inanıyorum.
ayrıca osmanlı'nın her döneminin homojen bir yapı segilemediğini siz de biliyorsunuz. osmanlı altı yüz küsur sene ayakta kalmıştır. bunun bir dönemi hilafet, bir dönemi değildir.(buradan hilafet olmayan dönemi tekfir ediyorum anlamı çıkmasın) son dönemde ise çok karmaşık bir yapıya bürünmüştür. her neyse demem o ki: osmanlı total olarak katıksız bir islam devleti değildir. günahkar diyebilriim fakat kafir diyemem. kaldı ki osmalı birçok büyük islam alimi de yetiştirmiştir. sonuçta bu alimler de o halkın içerisinden çıkmıştır. ancak ayette de belirrtildiği üzere bir kavim durumunu değiştirmedikçe Allah(cc) o kavmin durumun değiştirmez. biz de osamnlının özellikle son dönemlerinde birçok bid'atler ve hurafelr türediğini biliyoruz. Allah(cc) bu toplumun yapısını değiştirdiyse bu bizim günahlarımızdandır.(allahualem) kimse speküle etmesin; laik sisteme direnen şeyhleri, mollaları ben de biliyorum. ben genel durumdan bahsediyorum.

ben, buna inanıyorum. bundan sonra bana "tekfirci" demek ya da dememk size kalmış. yanlış anlaşılmadan dolayı bu ithamlarda bulunanlara hakkımı helal ederim ancak kasti bir şekilde yapanlara helal etmem. çünkü bir insana "tekfirci" demek "kafir" demek kadar tehlkelidir. sonuçta bu bir bumerang ve kendimize dönmesinden sakınmalıyız.
hele hele bunları en fazla mutedil olması gereknlerin-yani yöneticilerin- yapması ise daha acı verici. nihayetinde siz burada bir misyon sahibisiniz ve sizin karakteriniz, sözelriniz bu misyonu dolaylı da olsa etkiliyor.

kötü zandan Allah(cc)'a sığınırım.
nefsimin kötülüklerinden Allah(cc)'a sığınırım.
cehaletimden Allah(cc)'a sığınırım.
cahillerin kınamasından Allah(cc)'a sığınırım.
şeytanın şerrinden Allah(cc)'a sığınırım.

kuşkusuz, Allah(cc) hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

selametle...

Abdulmuizz Fida

Admin
Evvele şunu bir diyeyim ki , hem yanlış anlaşıldım diyorsun hemde hatanda ısrar ediyor ve kendi sözünle seni bağladığım soruma cevap veremiyorsun. Madem yanlış yaptın, niye nefis yapıyorsun da "ben ilk sözüm yanlış söyledim." deyip osmanlıyı tekfir etme durumundan kurtulmaya çalışmıyorsun. Biz sana bir şey demeden sen kendi kendine "Osmanlının bazı dönemlerini kusurlu şekilde islamla yönetilmiştir" dedin. O zaman diğer bazı dönemlerine ne demiş oluyorsun kendin cevap ver!
Şimdi alakasız yazdığın mesaja cevabımı aralara gireceğim.

abdullah ebu muslim;190855' Alıntı:

bir daha bu forumda yazacağımı düşünmüyorum. bu son mesajımı da okuyup beni forumdan uzaklaştırabilirsiniz. ancak Allah(cc) rızası için bunu yaparken beni tekfircilikle itham etmeyim. (tekfir etmeden tekfirci olmak geçekten acı verici)

ben osmanlının yaptığı her savaşın, çıktığı her seferin cihad gayesiyle olmadığınıa inanıyorum.
Bu inanca sahip olmana sebeb olan delillerini ispatlaman lazım. delille mi yoksa heva ile mi hareket ettiğin ortaya çıksın. Böyle bir iddia kuru bir itham ve "ben böyle inanıyorum" demekle suçlama yapılamaz. Bu ne kadar çiğlik.

ayrıca osmanlı'nın her döneminin homojen bir yapı segilemediğini siz de biliyorsunuz. osmanlı altı yüz küsur sene ayakta kalmıştır. bunun bir dönemi hilafet, bir dönemi değildir.(buradan hilafet olmayan dönemi tekfir ediyorum anlamı çıkmasın) son dönemde ise çok karmaşık bir yapıya bürünmüştür. her neyse demem o ki: osmanlı total olarak katıksız bir islam devleti değildir. günahkar diyebilriim fakat kafir diyemem. kaldı ki osmalı birçok büyük islam alimi de yetiştirmiştir. sonuçta bu alimler de o halkın içerisinden çıkmıştır. ancak ayette de belirrtildiği üzere bir kavim durumunu değiştirmedikçe Allah(cc) o kavmin durumun değiştirmez. biz de osamnlının özellikle son dönemlerinde birçok bid'atler ve hurafelr türediğini biliyoruz.
Buraya kadar saydıkların alakasız suçlamalar. Hurafe bidatı Osmanlı devleti mi çıkardı yoksa bu devletin içindeki yahudi , gayrı muslim ve cahil muslumanım diyen birkaç saptırıcı mı? Bunların osmanlının suçlanması ve Osmanlı devleti adına İslam ve vatan için savaşılmaz demenin delilleri olamaz! Bu sebeblerden dolayı Osmanlı hakkında senin gibi düşünen br alim var mı? Yoksa tüm dediklerine rağmen "tekfir etmiyorum" demekten başka tekfircilerden ne farkın var?

Allah(cc) bu toplumun yapısını değiştirdiyse bu bizim günahlarımızdandır.(allahualem) kimse speküle etmesin; laik sisteme direnen şeyhleri, mollaları ben de biliyorum. ben genel durumdan bahsediyorum.
Günahlar, dolayısıyla ne zamandan beri bir devlet İslam dışı görülüp cihad emrine katılınmaz? "Laik sisteme direnen mollaları" diyorsun, Laik sistemde direnen mollalar T.c. vatandaşıydılar.

ben, buna inanıyorum. bundan sonra bana "tekfirci" demek ya da dememk size kalmış. yanlış anlaşılmadan dolayı bu ithamlarda bulunanlara hakkımı helal ederim ancak kasti bir şekilde yapanlara helal etmem. çünkü bir insana "tekfirci" demek "kafir" demek kadar tehlkelidir. sonuçta bu bir bumerang ve kendimize dönmesinden sakınmalıyız.
Yine " ben buna inanıyorum" diyerek zannınca söylediğinin delilini vermiş oluyorsun öyle mi. Sen hem tekfir etmiyorum diyorsun , hemde cahilliğinden dolayı "ben böyle inanıyorum, ben buna inanıyorum" diye söylediklerinin tekfir kapısına çıkıyor görmemezlikten geliyorsun. Tekfir etmiyorsan Osmanlı hataları olan bir devlet olmakla beraber musluman bir devlet ve kafirler toptan haçlı seferleri düzenlediğinde uğrunda cihad edilmesi gerekir, eğer benim gibi gerekmez derseniz; kafir ve uşakları eliyle Hilafet ilga edilip din devletten koparılıp dinsiz ve dişn düşmanı bir devlet ortaya çıkar, Osmanlıyı arar hale gelirsiniz"i ifade eden sözler demeliydin.

hele hele bunları en fazla mutedil olması gereknlerin-yani yöneticilerin- yapması ise daha acı verici. nihayetinde siz burada bir misyon sahibisiniz ve sizin karakteriniz, sözelriniz bu misyonu dolaylı da olsa etkiliyor.
Mutedil olması gerekenleri bile bu hale getirebiliyorsan, suçu sitedeki aşırı tekfircilerin ruzgarına kapılan kendinde görmelisin.
Sizler Rasulullahın "hilafet devleti 30 sene, sonrası ısırıcı sultanlık" diyen hadisi duymamış gibi davranarak Osmanlı gibi, Emeviler ve Abbasi devletini de reddediyor , Sahabe ve tabiin bilhassa emeviler yönetimini ve hilafetine karşı çıkmalarına rağmen reddedip isyana çıkmıyor, arkalarında cuma kılıyorlardı.

kötü zandan Allah(cc)'a sığınırım.
nefsimin kötülüklerinden Allah(cc)'a sığınırım.
cehaletimden Allah(cc)'a sığınırım.
cahillerin kınamasından Allah(cc)'a sığınırım.
şeytanın şerrinden Allah(cc)'a sığınırım.

kuşkusuz, Allah(cc) hüküm verenlerin en hayırlısıdır.
selametle...

Siz ya hatalı görüşünüzü bırakacak ya da Osmanlı ve İslamı ve tekfir meselelerini iyice öğrenin ve Osmanlıyı reddeden kendin gibi düşünen yada senin "böyle inanıyorum" demeni destekleyen bir alim bulmadan burada yazma.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt