Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tasavvuf ve Vahdet-i Vucud İnanci

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S Çevrimdışı

sipahi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Vay sapık var .
Hz. Halid Bin Velid peygamberimizin vefatından 2 sene önce musluman olmamıştır . 6 sene öncedir.

Hudeybiye anlasmasindan sonra Hz. Peygamber umre için Mekke'ye gidince Hâlid'in daha önce müslüman olan kardesi Velid'e Hâlid'i sordu. Hz. Peygamber Halid gibi bir Insanin müsriklerin içinde kalmasinin sasilacak bir durum oldugunu belirtti. Velid kardesi Halid'e Peygamber (s.a.v.)'in bu iltifatini bildiren bir mektup gönderdi. Bunun üzerine Hz. Halid müslüman olmak için Mekke'den yola çIkinca, yolda Amr b. el-Âs ile karsilasti ve beraberce Mekke'den Medine'ye gelip müslüman oldular. (Ahmed b. Hanbel, Musned, IV, 158).

Hz. Halid sirke ve küfre karsi çok siddetli idi. Müslüman olduktan bir sene kadar sonra Uzza putunu yikmak için gittiginde Uzza'ya siirle söyle seslenir: "Ey Uzza bu gelis seni ta'zim için degil seni inkâr içindir. Çünkü ben gördüm ki Allah seni degersiz kIlmistir." (Ibn Esir, Usdu'l-Gâbe, II, I10).
Hz. Hâlid savasçi oldugu kadar sahsi fazilet ve ilim konusunda da üstündü. Firsat buldukça Hz. Peygamber'in sohbetlerinden istifade etmis, Medine'de onun etrafinda bulunan ilim ve irfan ashabi arasinda Hz. Hâlid'in bulundugu zikredIlmistir. Üç-dört mesele ile ilgili fetva verdigi de rivayet edilir.
Hz. Hâlid'in Buhârî, Muslîm ve diger hadis kitaplarinda Hz. Peygamberden onsekiz hadis rivayet etmistir. (Ibn Hacer, el-Isâbe, I, 413).

Rasûlullah. Hâlid'in secâat ve cesaretini muhtelif zamanlarda muhtelif yerlerde medhetmisti. Mekke fethinden sonra müslümanlar, her tarafa toplanip Mekke'ye girdikleri zaman Hâlid görününce,
Hz. Peygamber Ebû Hureyre'ye: "Bu gelen kimdir?" diye sormustu.
Ebû Hureyre: "Hâlid b. Velid'dir" demis.
Onun üzerine Hz. Peygamber: "Bu Allah'in ne iyi bir kuludur" buyurmustur. (Ahmed b. Hanbel, Musned, II, 1360).
Hz. Peygamber yine onun hakkinda "Hâlid Allah'in Kılıcıdır" buyurmustur.
Yine Hâlid hakkinda: "Hâlid b. Velid'e gelince, o herseyini sizin için vermistir, nesi var nesi yok harplerde Allah yolunda sarfetmistir" (Ebû Dâvûd, Sunen, I, 163).

Hz. Hâlid gönderildigi seriyyelerde ve yaptigi muharebelerde Allah rizasini ve Allah'in dinine davetini esas almistir. Nitekim Yermuk savasinda Rumlarin komutanina savas meydaninda Islâmi teblig etmis ve komutan Corc onun daveti ile müslüman olmustur.

Bu kadar yazı yazmışsın, Halid bin velid hazretleri, uhud savaşında ölen müşrikleri bir komutan olarak cehenneme sevketmiş olmadı mı?

Oldu.

Peki bazı insânları cehenneme sevketmiş olması, onun cennetlik olmasına mani oldu mu?

Olmadı.

Eğer Firavun iman ettiyse ve bu imanı da sahih ise, Firavunun kendisine tabi olanları cehenneme sevketmesi mümkündür. daha sonra iman ettiyse cennetlik olması da mümkündür.

Firavun iman etmiş midir etmemiş midir?

Mesele budur.

Eğer iman ettiyse geçmiş günahlar veya zulümler silinir.

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Dini yeni öğrenmeye çalışan birisiyim. Enel Hak ve Vahdet'i Vücut diye bir olayı ben de duydum. Araştırdım. Hurufi'likle de alakalalı falan filan... İnsan Allah oluyormuş vs... Bunu dayanak olarakta Meleklerin Adem A.S. secde ettiklerini söylüyorlar. Meleklerin Adem A.S. secde ettikleri doğru mu? EĞER DOĞRUYSA HANİ YALNIZ ALLAH'A SECDE EDİLİRDİ. İnsanlara doğru yolu gösterin artık.

S Çevrimdışı

sipahi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Afkurma havlama sapıklığı musrikligi küfrü savunursan atılırsın otur sadece Kur'an ve sünnetten delil ile reddiye yaza biliyorsan yaz ama bir yerlerden uydurmadan sadece Kur'an ve sünnetten yoksa kuyruğunu altına al sessizce otur

Bu ortamda ancak seni edebe davet eder ve cahilliğini açığa çıkarabilirim. Yüzyüze olsaydık, mert ve ve namert de açığa çıkardı.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bu kadar yazı yazmışsın, Halid bin velid hazretleri, uhud savaşında ölen müşrikleri bir komutan olarak cehenneme sevketmiş olmadı mı?

Oldu.

Peki bazı insânları cehenneme sevketmiş olması, onun cennetlik olmasına mani oldu mu?

Olmadı.

Eğer Firavun iman ettiyse ve bu imanı da sahih ise, Firavunun kendisine tabi olanları cehenneme sevketmesi mümkündür. daha sonra iman ettiyse cennetlik olması da mümkündür.

Firavun iman etmiş midir etmemiş midir?

Mesele budur.

Eğer iman ettiyse geçmiş günahlar veya zulümler silinir.

Halid Bin Velid Uhud savaşında ölmeyen müşrikleri yaşatmadı ki, ölmelerini sağlamış olsun. sen bilmez misin kişi doğmadan ölümü bellidir. Yaratmakta öldürmekte Allaha mahsustur.
halid bin Velid gibi sonradan müslüman olan sahabe pek çoktur. Senin bu sapık fikrini aldığın Belam kimdir?

Firavun musluman olmuş ve Allah kabul etmişse haşa Allah cc. bunu Kuranda unuttu mu? her kafir ve cehennemlik hakkında kazıklar sahibi firavunu misal vermektedir. Halid Bin velid Ölene kadar İslam için mucadele etmiş , ibade etmiş , cihad etmiş ve Rasulullah ta musluman olmasını kabul etmiştir. Firavunuu ise sen onaylıyorsun!

şunu da diyeyim , bu halinle ibn Arabi sapığını da solladın. O senin gibi Firavunun kafir olma şartını halid bin velidin kafir olmasına dayandırmamıştı . Rabbim bir kimseyi saptırdı mı ona kimse hidayet edemez
Vay sapık vay

Abdulmuizz Fida

Admin
Dini yeni öğrenmeye çalışan birisiyim. Enel Hak ve Vahdet'i Vücut diye bir olayı ben de duydum. Araştırdım. Hurufi'likle de alakalalı falan filan... İnsan Allah oluyormuş vs... Bunu dayanak olarakta Meleklerin Adem A.S. secde ettiklerini söylüyorlar. Meleklerin Adem A.S. secde ettikleri doğru mu? EĞER DOĞRUYSA HANİ YALNIZ ALLAH'A SECDE EDİLİRDİ. İnsanlara doğru yolu gösterin artık.

Meleklerin secdesi saygı secdesidir.

İslam ummetine Nesh olunmuştur.
Hz. Yusuf'un a.s. babası Yakub a.s. oğullarıyla beraber yaptığı secde budur.

Ana babasını makam koltuğuna oturttu, bu arada hep birlikte önünde secdeye (saygı ile eğildiler) kapandılar. Bunun üzerine Hz. Yusuf, babasına dedi ki; «Babacığım, bu olay, bir zamanlar gördüğüm rüyanın somut yorumudur, Rabbim o rüyayı gerçeğe dönüştürdü. Ayrıca beni hapisten çıkararak ve şeytanın kışkırtması sonucunda kardeşlerimle aramın açılmasından sonra sizleri çöl ortasından kaldırıp yanıma getirerek bana lütufta bulundu. Hiç kuşusuz Rabbim dilediklerine karşı lütufkâr davranır. O her şeyi bilen ve her yaptığını yerinde yapandır.. (Yusuf 100)

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned

Abdulmuizz Fida

Admin
Hz. Cafer (r.anh) ve beraberindeki muhacirler , Habeş Kralı Necaşi Asheme'ye yapmadıkları secde saygı secdesidir!

Daha başka pek çok secde vardır : Tilavet, şükür secdesi

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sizler Adem'e secde etmesinin sebebini saygıya bağladınız. Bana Hadis ve Kuran'la cevap verin!!!!

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ademe yaptıkları secdenin hangi manada oluğunu Kuran ve Hadis ile ıspatla!

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah "Ruh'umdan üflediğimde hemen secdeye kapanın" diyor. Allahu alim secde Adem'e değil de Adem'e üflenen Ruh'a olabilir.

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İbni Mace sünende, el-Busti de sahihinde Ebu Vakıd'dan rivayet etmişlerdir.

"Muaz b. Cebel Şam 'dan geldiğinde Resulullah'a (s.a.v) secde etti. Resulullah:

Bu nedir? dedi. O da dedi ki:

Ey Allah'ın elçisi Şam'a gittiğimde gördüm ki onlar patrik ve piskoposlarına secde ediyorlar. Ben de bunu sana yapmak istedim. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v) dedi ki:

Bunu asla yapma. Şüphesiz eğer ben birinin birine secde etmesini emredecek olsaydım, kadının kocasına secdesini emrederdim. Kadın, kocasının hakkını yerine getirmedikçe rabbinin hakkını ifa etmiş olamaz. Öyle ki onu istediğinde semer üstünde bile olsa imtina etmemelidir." Lafız Busti'nindir. (Kurtubi tefsiri 1/250 Bakara 2/34 tefsirinde; *Kütüb-i Sitte, 17/191)

Anlatmış olduğunuz olay, meleklerin Adem A.S. yaptıkları secdenin hangi manada olduğunu kesinleştirmez. Zaten Adem A.S.'a meleklerin secde etmelerini, İnsanın Allah olduğunu idda etmekte bir kanıt olarak kullanıyorlar. Ve de sizler bunun karşısında aciz kalıyorsunuz...

Abdulmuizz Fida

Admin
Alpsanli edebli konuş; sana hiç bir şeye iman ettirmekle mukellef değiliz.
Allah emretmiş iş bitmiştir. Alimler bu tür secdelerin tazim -saygı amaçlı olduğunu söylemiş Ve İslam ümmetine yasaklanmıştır. Kuranda Meleklerin secde etmesinin adı şuydu diye ayet bulamazsın . Ayetin izahatı budur . konuyu kapat.

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Alpsanli edebli konuş; sana hiç bir şeye iman ettirmekle mukellef değiliz.
Allah emretmiş iş bitmiştir. Alimler bu tür secdelerin tazim -saygı amaçlı olduğunu söylemiş Ve İslam ümmetine yasaklanmıştır. Kuranda Meleklerin secde etmesinin adı şuydu diye ayet bulamazsın . Ayetin izahatı budur . konuyu kapat.

Peygamber Efendimiz bu Kuranda geçen meleklerin Adem A.S. 'e secde etmeleri hakkında hiçbir açıklama yapmamış mı? Nedense böyle şeyleri hep alimler açıklıyor...

A Çevrimdışı

abdullah11

Guest
Bu ortamda ancak seni edebe davet eder ve cahilliğini açığa çıkarabilirim. Yüzyüze olsaydık, mert ve ve namert de açığa çıkardı.

Ya sozledigin saçma sözlere Kur'an ve sünnetten delil getir yada sus./. Mert ve namertin ortaya çıkarılması da sorun değil her sekilde ve koşulda belli olur

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt