Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Tarikatçıların Kitaplarında Bu Kadar Kötü Sözler Olmasına Rağmen Neden Seviliyorlar?

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tasavvuf: “Suf” Arapçada yün demektir. “Tasavvafa” Yüne büründü, yün elbise giyindi anlamındadır.
Tercih edilen kavle göre zühüt amacıyla kaba yün elbiselerini giyinmiş ve ibadete yönelmiş kimselere zamanında verilmiş bir isimdir.
Tasavvuf Hicri 150 yıllarından sonra ortaya çıktı. Çıkış sebebi şudur: Müslümanlar arasında çıkan siyasi kavgalar, Müslümanların dünyaya ve fani süslerine yönelmeleri, İslam’dan yavaş yavaş uzaklaşma sebebiyle bazı salih zatlar ibadete yönelmiş, zühüt hayatına bürünmüş ve mümkün oldukça insanlardan uzak durarak bolca ibadet etmiş ve nefsi arındırma çalışmasına girmişlerdir. Tasavvufi hareket bu şekilde başlamıştır.
İlk mutasavvıf zatlar sünnete ittibasıyla ilmi ve takvasıyla tanınan zatlardı. Ebu Haşim Essufi, Cüneydi Bağdadi, Fudayl Bin İyad, Sufyan Essevri gibi.
Onlar rabıta yapıyorlar mıydı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Rhodium Çevrimdışı

Rhodium

Üye
İslam-TR Üyesi
Mevlana mı kıymetli adam? Şeyhinin kadın kılığına girmiş tanrıyla hülul ettiğini söyleyen birisi benim için dünyanın en kıymetsiz insanıdır. İnsanların sayısı hak için ölçü olmamalı bence burada konu hitap edip etmemem sevme sevmeme değil. Bu adamların kitapları İslam ile yüzde yüze zıt.. Yani içinde birkaç hata filan var değil.. Tamamem zıt. Her şeyleriyle. Seyyah olan adam adı İbni bir şeydi diyor ki Puta tapan da Allah’a ibadet eder gibi saçma sapan şeyler söylüyor.

Yani bunlar Mekke müşriklerinden bile daha geri döneme götürecekler bizi. Biz bugün insanları abartmayın soyut şirklere girmeyin filan diyoruz. Bunun için her türlü insanı uyarıyoruz. Komünistleri. Kemalistleri eleştiriyoruz solcuları yine öyle. Partileri, demokrasiyi eleştirenler var. İnsanları abartmayın diyoruz. Allah’tan başka kimse ulu değildir filan diyoruz. Bu adamlar ise şirki filan geçtim ben, zaten hepsi Allah ile Peygamberle konuştuğunu kitaplar yazıldığını iddia ediyorlar bunlar şirki de aşıp resmen apaçık putperestliğe cevaz verecek haldeler. Yahu bizim Peygamberimiz bu putları kırıp hakkı egemen kılmak için gelmedi mi?
Bunların nesi kıymetli? Bu toplumu ifsat edenler bunlar..
Rabbimiz umarım herkese bunların gerçek yüzünü gösterir.
Adamlar İslam’a karşı değiller sadece, resmen savaş açmışlar bir de alim muamelesi görüyorlar. Bu kabul edilemez. Mesele öyle eleştiri sevmemek değil yani.

Bak ben de bilmiyordum ama okuyunca asla İslam ile bu zihniyeti bağdaştıramadım.
Hata filan olsa kimse bir şey demez. Tamamen bir zıtlık söz konusu. Konu abdeste kan mı bozar kadın elimi bozar gibi bir konu değil ki, veya diğer rahmet olan ihtilaflar değil ki..

Adam puta tapmayı Allah’a ibadet sayıyor. Müslümanı, alimi geçtim. Hiçbir şey bilmeyen birisi bile puta tapmayı saçma görür. Ama bunlar tam tersine çeviriyorlar mesela Musa’ya kötü Firavun’a iyi diyorlar.

Bunlar asla İslam ile bağdaşmaz. İsterse günümüzdeki tüm müslümanlar sevsinler.
Hayır bir de yani tek biri de değil hangisini okusam öbüründen beter şeyler var içinde daha demin forumda uzun eşek oynayan tarikat şeysi bile izlediim.

Benden sana tavsiye bunları izleme. Para ve benzeri istismarlarını hurafe çıkartmalarını da geçtim bunlar insanı akıl hastası yaparlar. Her türlü zararlar yani..

Ama benim şaşırdığım yani bu kadar sene kimse mi bunları eleştirmemiş. Mesela Osmanlı filan vardı orada alim filan yok muydu biri de çıkıp bu ibni arabi mevlana yanlış bunların kitaplarını okumayın dememiş mi? Zırva zırvadır. Bir de bu saçma sözlerde büyük bir sır gizem varmış gibi davranıyorlar ya en çok da ona sinir oluyorum.

Kitabına yazmaya adamlar utanmamışlar biz deşifre edince neden kötü oluyoruz. Fetullah konusunda da aynı hata yapıldı bak. Lütfen şu adamları yüceltmeyi bırakın. Bunlar İslam dinine değil, tasavvuf dinine hizmet ediyorlar.

Hz. Muhammed(sav) kuranı ezberletmiş ancak dikkat edin kendi sözlerini ezberletmemiştir. Bizzat kendisi daha önce kuran dışında yazılı ne varsa yakmıştır. Yok etmiştir. Ve kuran kitap olup belli dillere çevrilene kadar da bu devam etmiştir. Hadislerin Hz. Muhammed (sav) in ölümünden bu kadar zaman sonra konseylemmesinin bir nedeni vardır. O da kuranın İncil ve Tevrat gibi olmaması korunması amacıyladır.

Aynı şekilde,

İslam dan önce, Mekke Arabistandaki kabilelerin birbirlerine savaşta dokunulmaz kılınmış bir bölgedir. Kutsal bir yer. Bu yüzden orada ticaret gelişmiş diyebiliriz. Mısırı kıptiler, yönetirken, (kıptiler o zamanlar araplar kadar nüfusları fazladır bildiğimiz mısırlılar, firavun vs.) her zaman Arabistan ile iyi ilişkiler içindedirler. Konseyler tapınaklar yönetimde söz sahipliği, önemli yerlerdeki araplar vb.

Hz. Muhammed (sav) sonra, gelen halifeler dönemi var bilirsiniz. İşte bu dönemde ki konseyi ön cumhuriyet şekli gibi düşünebilirsiniz. Maksat, babadan oğula veya mısır gelenekleri ile devlet teşekküllü oluşturmamak.

Ancak Halifelere yapılan suikastlar neticesinde konseyler ve ön cumhuriyet bozulmuştur. Eğer suikastler olmasaydı, Ruşidun devleti (yani dört halife dönemindeki devlet) belki de ilk cumhuriyet rejimi olacaktı. Ancak yine babadan oğula geleneği ne dönüşmüştür.

Bu gün meseleyi anlamamız zor ama zamanın şartlarında incilin bozulmuş olması ve Mısır devlet geleneği çok önemliydi ve Hz. Muhammed (sav) ve sahabeler için yeni devletin temelinde bu gelenekleri yok etmek vardır. Bu olamayınca tek seçenek örgütlenmekti. İşte bu örgütlenmeler tarikatlar dır.

İşte buna binaen tarikatlar oluşmuştur. Tarikatlar bir çeşit o zamanların sivil toplumu gibi düşünebilirsin. Tarikatlar sayesinde devletler içsel bir otokontrol mekanizmasına sahip oluyordu.

Özetle, dört halife dönemi sonrası oluşan babadan oğula geleneği sebebiyle, oy kullanmak, meclis gibi temel devlet geleneği yıkıldığı için sistemi kontrol etmek amaçlı sivil toplum örgütleri gibi düşünebiliriz.

İslam dininde,

Hepimizin bildiği ve kabul ettiği üzere Kuran, hadisler ve sünnetler temel prensipleri oluşturur. Bunun üstünde kural koyabilen insanlar yoktur. Tarikatlar ve şeyhler dahil. Yok benim buna itirazım var diyen varsa buyursun Hristiyanlık var gidip pederden günah çıkarabilir.

Son düzenleme:
Rhodium Çevrimdışı

Rhodium

Üye
İslam-TR Üyesi
@Rhodium

Sen bunu gördün mü? Şeyh puta tapın diyecekmiş bizde tapacakmışız.
Yahu Hz Ömer bu devirde yaşasa biri ona şunu dese kafasını koparır cidden.
Bir de bunu İhlas olarak anlatıyorlar, yani samimi iyi üstün müslümanlık olarak.

Aklı başında birinin bu lafa diyeceği şudur: Allah’tan başkasına tapılmaz, ibadet edilmez. Gelen tüm elçiler, peygamberler bize bunu tebliğ etti. Onu diyen şeyh sapıtmıştır, yolu izlenmez sözüne itibar edilmez. Bu ihlas filan değil tamamen sapkınlıktır. Akıllı bir insan ancak Allah’a kul olur. Allah’a kul olan başka bir şeye kul olmaz

Ekli dosyayı görüntüle 30689
Tarikatların nasıl başladığını önemini örgütlenmeyi anladık. Şimdi gelelim sizin tarikatlar da ki sapıkça bulduğunuz meselelere,

Toplumlarda insanlar belli koşullar bir araya geldiğinde, onaylama yaparlar. Bu onaylamalar her toplumda vardır. Ve mevzuların "doğruluğu yanlışlığı" onayı sağlamaz. Onaylamayı sağlayan "koşullardır."

Örneğin uzmanlık bir koşuldur. Bir eczacı düşünün size içinde bali olan bir krem verse ve size bu yanık kremidir sür derse siz bunu cildinize sürersiniz. Bu sebepledirki, reklam filmlerinde diş hekimleri, laboratuvar ortamı vb. Sıkça vardır.

Kozmetik üretimleri genelde, çelik kazanlarda çeşitli matkaplarla yapılan kötü görüntüsü olan bir imalat çeşitidir. Ama reklamlarda bize laboratuvar gösterilir.

Örneğin bir başka önemli koşulda toplumun kabulüdür. Hitler halkı tarafından çok büyük desteğe sahipti. Toplumda her kesin desteklediği insanları destekleme arzusu duyarız.

Demek ki koşullar, uzmanlık ve toplum desteği gibi gerçeği yanıltmak için kullanılabilen araçlar. Tarikatlar da ki bu durum da menfaatler için kullanılabilir.

Çünkü toplumda tarikat kişisi dini açıdan eczacı gibi uzmandır. Örneğin mevlanayı toplumun geneli severse her yeni birey sevmek ister. O kişi Hitler gibi kötü bile olsa.

Sonuçta tarikatların varlık sebebi babadan oğula geçen devlet sistemine karşı bir sivil toplum örgütlenmesiydi. Bunların içinde uzmanlığını ve toplum ederini kötüye kullananlarda olmuştur.

İslam açısından gerçek yine de değişmez. Temel olan kuran ve hadislerdir. Allahın, tekliği ve ilahlığı, peygamberin elçi olması dinin temelidir. Bunun üstünde şeyhler, özel grublar, ruhban sınıfları İslamda yoktur.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Hz. Muhammed(sav) kuranı ezberletmiş ancak dikkat edin kendi sözlerini ezberletmemiştir. Bizzat kendisi daha önce kuran dışında yazılı ne varsa yakmıştır. Yok etmiştir. Ve kuran kitap olup belli dillere çevrilene kadar da bu devam etmiştir. Hadislerin Hz. Muhammed (sav) in ölümünden bu kadar zaman sonra konseylemmesinin bir nedeni vardır. O da kuranın İncil ve Tevrat gibi olmaması korunması amacıyladır.

Aynı şekilde,

İslam dan önce, Mekke Arabistandaki kabilelerin birbirlerine savaşta dokunulmaz kılınmış bir bölgedir. Kutsal bir yer. Bu yüzden orada ticaret gelişmiş diyebiliriz. Mısırı kıptiler, yönetirken, (kıptiler o zamanlar araplar kadar nüfusları fazladır bildiğimiz mısırlılar, firavun vs.) her zaman Arabistan ile iyi ilişkiler içindedirler. Konseyler tapınaklar yönetimde söz sahipliği, önemli yerlerdeki araplar vb.

Hz. Muhammed (sav) sonra, gelen halifeler dönemi var bilirsiniz. İşte bu dönemde ki konseyi ön cumhuriyet şekli gibi düşünebilirsiniz. Maksat, babadan oğula veya mısır gelenekleri ile devlet teşekküllü oluşturmamak.

Ancak Halifelere yapılan suikastlar neticesinde konseyler ve ön cumhuriyet bozulmuştur. Eğer suikastler olmasaydı, Ruşidun devleti (yani dört halife dönemindeki devlet) belki de ilk cumhuriyet rejimi olacaktı. Ancak yine babadan oğula geleneği ne dönüşmüştür.

Bu gün meseleyi anlamamız zor ama zamanın şartlarında incilin bozulmuş olması ve Mısır devlet geleneği çok önemliydi ve Hz. Muhammed (sav) ve sahabeler için yeni devletin temelinde bu gelenekleri yok etmek vardır. Bu olamayınca tek seçenek örgütlenmekti. İşte bu örgütlenmeler tarikatlar dır.

İşte buna binaen tarikatlar oluşmuştur. Tarikatlar bir çeşit o zamanların sivil toplumu gibi düşünebilirsin. Tarikatlar sayesinde devletler içsel bir otokontrol mekanizmasına sahip oluyordu.

Özetle, dört halife dönemi sonrası oluşan babadan oğula geleneği sebebiyle, oy kullanmak, meclis gibi temel devlet geleneği yıkıldığı için sistemi kontrol etmek amaçlı sivil toplum örgütleri gibi düşünebiliriz.

İslam dininde,

Hepimizin bildiği ve kabul ettiği üzere Kuran, hadisler ve sünnetler temel prensipleri oluşturur. Bunun üstünde kural koyabilen insanlar yoktur. Tarikatlar ve şeyhler dahil. Yok benim buna itirazım var diyen varsa buyursun Hristiyanlık var gidip pederden günah çıkarabilir.
Tarikatların nasıl başladığını önemini örgütlenmeyi anladık. Şimdi gelelim sizin tarikatlar da ki sapıkça bulduğunuz meselelere,

Toplumlarda insanlar belli koşullar bir araya geldiğinde, onaylama yaparlar. Bu onaylamalar her toplumda vardır. Ve mevzuların "doğruluğu yanlışlığı" onayı sağlamaz. Onaylamayı sağlayan "koşullardır."

Örneğin uzmanlık bir koşuldur. Bir eczacı düşünün size içinde bali olan bir krem verse ve size bu yanık kremidir sür derse siz bunu cildinize sürersiniz. Bu sebepledirki, reklam filmlerinde diş hekimleri, laboratuvar ortamı vb. Sıkça vardır.

Kozmetik üretimleri genelde, çelik kazanlarda çeşitli matkaplarla yapılan kötü görüntüsü olan bir imalat çeşitidir. Ama reklamlarda bize laboratuvar gösterilir.

Örneğin bir başka önemli koşulda toplumun kabulüdür. Hitler halkı tarafından çok büyük desteğe sahipti. Toplumda her kesin desteklediği insanları destekleme arzusu duyarız.

Demek ki koşullar, uzmanlık ve toplum desteği gibi gerçeği yanıltmak için kullanılabilen araçlar. Tarikatlar da ki bu durum da menfaatler için kullanılabilir.

Çünkü toplumda tarikat kişisi dini açıdan eczacı gibi uzmandır. Örneğin mevlanayı toplumun geneli severse her yeni birey sevmek ister. O kişi Hitler gibi kötü bile olsa.

Sonuçta tarikatların varlık sebebi babadan oğula geçen devlet sistemine karşı bir sivil toplum örgütlenmesiydi. Bunların içinde uzmanlığını ve toplum ederini kötüye kullananlarda olmuştur.

İslam açısından gerçek yine de değişmez. Temel olan kuran ve hadislerdir. Allahın, tekliği ve ilahlığı, peygamberin elçi olması dinin temelidir. Bunun üstünde şeyhler, özel grublar, ruhban sınıfları İslamda yoktur.

Ne anlatiyorsun abicim ?

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Bu sözler hakkında bir açıklaman var mı peki?

Rhodium Çevrimdışı

Rhodium

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu sözler hakkında bir açıklaman var mı peki?
Yolladığınız videonun yazdıklarımla alakasını anlamadım. Yani sizi rahatlatıcak şey tarikatlar kötü pis mi dememiz?

Şimdi 1250 yılında konyada olsaydınız, halkın büyük çoğunluğunun tarikat üyesi olduğunu ki bu rakam %50 nin üstünde gibi düşünün... Gözlemlerdiniz. Ama bu rakam şimdi sizce kaçtır? Elbetteki %1 in altında.

Gerçek nedir?

Matematik de eser miktar denen bir kavram vardır. Buna göre bir değer tam değil ise tama yuvarlanır. Örneğin terazi ile tarttığın 1 GR aslında
1.00001 gr
1.00025 gr
1.00012 gr
Gibi değerlerde geliyordur. Ama biz onu 1 GR yuvarlarız. 0.00001, 0.00025, 0,00012 fazlalıklarına eser miktar denir. Ve bunlar "0" sıfır sayılır.

İşte günümüzde tarikatlara olan ilgi çok azdır. Eser miktardadır. Bu yüzden tarikatlara ilgi sıfırdır diyebilirsiniz.

Demek ki bu adamlara mı inanacağız şeklinde ki düşünceniz ve paniğiniz gereksiz. Çünkü kimsenin tarikatlar ilgisini çekmiyor.

Ancak bunun nedeni tarikatların sapıklığı değil cumhuriyet ile yönetiliyor olmamızdır. Burada ki önemli ayrıntıyı da kaçırmayın lütfen... Tarikatlar cumhuriyetin eksikliğinden türediğini söylemiştim. Yani tarikatlara bir baskı yoktur kendiliğinden sıfırlanmıştır. 2100 e geldiğimizde tarikatlar da tarihin tozlu sayfalarında yerini alacaktır.

Son düzenleme:
مراد Çevrimdışı

مراد

Üye
İslam-TR Üyesi
Yolladığınız videonun yazdıklarımla alakasını anlamadım. Yani sizi rahatlatıcak şey tarikatlar kötü kaka mı dememiz?
Kötülemek için "kaka"kelimesini mümkün mertebe kullanmayalım.Çünkü "el-Ka'ka' b. Amr" ünlü islam kumandanlarından biridir.Bazı muhaddislere göre sahabidir.İslama büyük hizmetler etmiş,büyük faydaları olmuştur.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
İşte günümüzde tarikatlara olan ilgi çok azdır. Eser miktardadır. Bu yüzden tarikatlara ilgi sıfırdır diyebilirsiniz.

Dunyadaki yayilim gosteren tarikatlarden bir haber olmak adli calisma.

Turkiyedeki 4 kol hala cok baskin ve aktif.
Guney Afrika , kuzey afrika guney aysa aktif
şazeliyye
Balkanlar aktif
Amerika avrupa, rufailik
Guney amerika arjantin brezilya aktif (cerrahi/halveti)
Rusya vs saymakla bitmez.
Japonyada bile calismalar yapiliyor su an.
Tssavvuf okullari kursuleri kuruluyor. (Kubbealti rufailer)

Hepsinin de aktif calismalari var.
Cok fazla degisim var, özden kopuş ve taviz var.

Yani anlamıyorum
Gercekten anlamakta gucluk cekiyorum yazilanlari. Konu hakkinda bu kadar eksik bilgi ile boyle ozguvenli yazmak.
Bunyem kaldiramayacagi icin konu takibinden cikiyorum valla. Şaka gibi.

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Said Nursi sahte şeyhtir. Hiçbir şekilde kitaplarında ilim adına bir şey yok. Fetönün ağbabasıdır.

Abdulmuizz Fida

Admin
Said Nursi sahte şeyhtir. Hiçbir şekilde kitaplarında ilim adına bir şey yok. Fetönün ağbabasıdır.
Said Nursi senin şarlatanından az mı arabca biliyordu?

Sen her konuya atlayıp boyundan büyük konuşma, yazma. Aksi taktirde tamamen engelleneceksin. Sen forumu iyice oku, anlamaya araştırmaya bak. Anlamadığın yerleri sor. Buradaki gibi saçma sapan mesajlar atma.

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Said Nursi’nin kitabında da mesela soba ile konuştum hristiyanlar cennetlik gibi saçma sapan şeyler yazıyor bu kadar insanın doktorundan avukatına eğitimlisinden eğitimsine peşinden gittiği adam sobayla konuşuyor şaka gibi. Tarikatçılar acaba piskolojik rahatsız veya şizofreni filan olabilir mi genelde o tarz insanların söyleyeceği şeyleri bu adamlar kitaplarına yazmışlar. Cübbeli bile peygamberimiz tarafından müjdeleniyor düşünün ama bu adam bir sürü insanı kandırdı. Ben bunları nasıl uydurduklarına ve milletin nasıl bu adamların peşinden gittiklerine zerre anlam veremiyorum.. Sizin fikriniz nedir bu konuda?
İnsanlar din konusunda bilgisiz maalesef
Allah ile gerdeğe girme filan. Kadın kılığına girmesi filan. Allah bunlar yüzünden toplu helak etmesin bizi inşallah. Ben korkuyorum çünkü bunlar yüzünden dünyanın sonu gelebilir. Allah’a atılan korkunç iftiralar var o kitabın içinde.
Töbe töbe haşa o nasıl laf ya bunu nereden çıkardınız :eek:Böyle bir şeyin aklına bile gelmesi insanın itikadını bozar o_OAllah bahsettiğiniz şeylerden yücedir. Böyle bir şey yok. Kafanızdan şeyler uydurmayın. Şeytanın vesveseleri bunlar

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Said Nursi senin şarlatanından az mı arabca biliyordu?

Sen her konuya atlayıp boyundan büyük konuşma, yazma. Aksi taktirde tamamen engelleneceksin. Sen forumu iyice oku, anlamaya araştırmaya bak. Anlamadığın yerleri sor. Buradaki gibi saçma sapan mesajlar atma.
Abi Nurculara bakarsan Fıkıh bilmezler Arapça bilselerde ilimleri yok yani
Bir de mesela sürekli o kitapları okuyorlar yani hakiki ilim dediğimiz hadis tefsir kelam konusunda bilgileri yoktur.

Büyük konuşmak gibi algılamayın ama ben gördüğümü söylüyorum. Belki materyalist felsefelere karşı yazdıkları okunabilir ama Said Nursi ne İmam Hanbel rahmettulah ayarında bir fıkıhçıdır ne de İmam Gazali rahmettullah ayarında bir Kelamcıdır. Atatürk’e karşı mücadele veriyor bunlar tksir edilir ama yazdıklarını okuyanlara dikkat ederseniz genelde İslam cematinden uzaklaşıp farklı tavırlar sergiliyorlar.

Youtubeda nurcu kanallar var maalesef İslamiyetin edebine aykırı çok davranışlarını gördüm..

Benim de bir ilmim var diyemem ama en azından doğruyu yanlışı biliyorum. Sünnetten ayrılmamaya çalışıyorum. Biliyorsunuz ortalık hadis inkarcısı ümmeti ifsat edenlerle doldu, böyle bir dönem de hakta kalmak istikamet sahibi olmak büyük bsşarıdır.

Ben sizlerin ilminize yorumlarınıza saygım sonsuz. Boyumdan büyük konuşmam :)
Öyle anlaşıldıysam özür dilerim..

Son düzenleme:

Abdulmuizz Fida

Admin
Abi Nurculara bakarsan Fıkıh bilmezler Arapça bilselerde ilimleri yok yani
Bir de mesela sürekli o kitapları okuyorlar yani hakiki ilim dediğimiz hadis tefsir kelam konusunda bilgileri yoktur.

Hayız nifas bilmekle şirkten kurutulunmuyor, Nar'cılar da akide bilmez. Al birini vur ötekine, hepsi tasavvuf üzerine. Hepsi kemiksever, ölü istiğanecisidir.

İyi izle Nar'cı Nur'cuyu anlatacak

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hayız nifas bilmekle şirkten kurutulunmuyor, Nar'cılar da akide bilmez. Al birini vur ötekine, hepsi tasavvuf üzerine. Hepsi kemiksever, ölü istiğanecisidir.

İyi izle Nar'cı Nur'cuyu anlatacak
Tamam Abi Cübbeli hatalı konuşmuş da :) Kimsenin sözü nass olmaz. Nass Kur’an ve hadistir de.. :)
sen de her şeyi Cübbeli’ye bağlıyorsun. :D Chp diyoruz onu cübbeliye bağlıyorsun :D
nurcular diyoruz onu cübbeliye bağlıyorsun. Amerika İsrail diyoruz orada da Cübbeli’nin videolarını atıyorsun. Aslında bizden bile daha çok hakimsin videolarına baya takip ediyorsun mesela ben bu sohbetini bilmiyordum sen bizden bile daha çok izliyorsun aslınsa ama sen benden önce izlemişsin mesela. Keşke seni Cübbeli ile karşılıklı münazara yaptırsak hiç yüz yüze tanışıklığın var mı bilmiyorum ama abi inan müritleri bile Cübbeli Hocayı bu kadar ciddiye almaz. Çünkü o bazen güldürmek için de bir şeyler konuşuyor :D Ben zaten o tarikatten değilim yani sadece tanıdığım çok kişi var o tarikatten bir çoğu da namaz ehli insanlar. Elbette yanlış konuşan insanlar vardır. Şirk zaten en büyük günah da onu biliyoruz. Ben mürşt değilim sadece eğitim alıyorum orada bunda da bir sakınca yok sanırım değil mi? Arapça öğreniyoruz Kur’an’ı tecvitli okumayı öğreniyoruz sonuçta.. :)

Ben seni anladım da, beni bilgilendirmeye çalışıyorsun da düşündüğün gibi birisi değilim zaten ben :)
Organik bir bağım yok yani hiçbir cemaatle.. :)
Bak sen kendin de dedin Nurcular akide bilmez diye benim dediğimde bundan farklı bir şey değil ki.. :)

Abdulmuizz Fida

Admin
Şarlatan küfür şirk konuşuyor, 2+2=5 eder demiş gibi hatalı demiş diyorsun.

Senin hastalığın (saplantın) Cübbeli olduğu için sana senin doğrularındaki bâtılları gösteriyorum. Başkasının videosunu koysam beni ilgilendirmez dersin.
Görüyorsun, bir kişiyi yeriyorsak da seviyorsak da araştırıp yapıyoruz, birileri gibi körü körüne karşı çıkmıyor veya savunmuyoruz.
Allah (c.c.) tuvalet taşıyla konuşturan, Taliban'ı sapık görüp aleyhine İngilizlere ajanlık görüşmelerini yapan, kellesi omuzuna ağır gelen zındıkla yazı ve söz dışında karşılaşmak gerekir.

Sana kelime-i şehadeti bozan, söylememiş sayan daha açıkça söylemek gerekirse müslümanı dinden çıkarıp kafir eden şirkleri ortaya koydukça sen günahmış gibi algılıyorsun.

Şu soruma cevab ver; kendi vatanını savunan hanefi mezhebinden Taliban'ı kâfir mi görüyorsun?
Müslüman görüyorsan, Talibanı İngiliz kafirlerine zatanın hükmü nedir? Araştır cevabını ilmi olarak sun.

Not: Kendine dikkat edersin, çünkü cevablarından öğrenmek gibi bir niyetinin olmadığını, aksine art niyetli olduğunu anlıyorum.

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Evet gerçekten araştırmacı ve bilgi birisin. Doğruya doğru..

@Abdulmuizz Fida benim öyle bir yorumum yok. :) Nereden öyle bir izlenime kapıldın gerçekten anlamadım. Benim taliban aleyhine bir yorumum yoktur. Hamas konusunda da yazdığım gibi benim için önemli olan MÜSLÜMAN lardır.

Ben Amerika’ya karşı savaşan herkesi destekliyorum. Taliban konusunda fazla bilgim yok. Abi bu yolda kimse tekfir edilmez zaten. Benim için öyle bir söz konusu değildir. Benim talibana kafir filan nereden çıkardınız anlamıyorum? Ben kimse için öyle bir kelime kullanmadım. Hele de namaz kılan, oruç tutan bir insan için denilecek bir şey değildir. Maneviyat yolunda bir insan kendine odaklanmalı her zaman diğer insanları kendinden büyük bilmelidir. İslam edebi bunu gerektirir.

Bahsettiğin videoda bu arada zaten tekliflerini kabul etmemiş ki, ya herkesin sevabı günahı kendinedir. Yani Afganistan’da tarikat dersi ver demişler o da kabul etmemiş galiba sen bunu diyorsun. Sonuçta kabul etmediğini söylüyor . Fetöcüler olsa ama hemen atlarlardı. Çünkü onlar Amerikanın kuklasıdır.

Az önce attığın okulu ben devlet okulu sandım cidden araştırdım baktım ki Cübbeli zamanında külliye yaptırmış filan devlet el koymuş. Burada asıl suçlu olan 28 Şubatçılar değil mi? Sonuçta bir insanın malına zorla el koymuşlar.
Bu arada cidden de şaşırdım o kadar büyük bir binayı demek Cübbeli yaptırmış.Hiç bilmediğim konular cidden ben hocayı Youtube’dan takip ederim o kadar bir de bizim hocamız var Arapça ve tecvit o çok tavsiye eder ehli sünnet diye. Yani külliye yaptırmak neden kötü olsun ki ama becerememiş işte devlet el koymuş. Bence bu üzücü bir olay sadece..

Abi tuvalet taşı dediğin konu zaten menkıbe hadis değil ayet değil. Yani orada anlatmak istediği o değil ki orada sakal bırakmanın önemini anlatmak istemiş. Bazen görünenden ziyade görünenin arkasındaki anlama bakmak gerekir. Ama haklısın çok yanlış bir konuşma çünkü ilmi olmayan insanlar bu konuşmayı kullanarak İslam’ı farklı gösteriyorlar. Kemalistler solcular filan.. Hocası Mahmut Efendi, o da Şah-ı Nakşibendi yolu üzerine olan birisidir.

Ben müslüman görüyorum. Amerika ile savaştıkları içinde takdir ediyorum. Kim olursa olsun. Amerika bence İslam dünyasının en büyük düşmanıdır.

Cübbelinin Atatürk konusunda , Fatih altaylı ve Ahöet hakan programları zaten tamamem yanlış, Doğu Perinçeği övmesi filan o yüzden demiştim ya burada önceki konuşmaları iyi sonraki konuşmalarında baya bozukluklar var diye hatırlarsan. Şöhret ve popüler olacağım derken biraz çizgiyi bozdu. Ama orada asıl fikri de eski gikirleri yani, zaten o bakan onu bildiği için yani kimse Cübbeli dedi diye gidip Kemalist olmaz. Biraz siyaseten sçylüyor onları ama yanlış konuşmalar. Bak net diyorum tamamen batıl. Ama insanları da değerlendirirken kar-zarar dengesine bakmalıyız. Kimse kusursuz değil ki.. Kadir Mısıroğlu mesela Atatürkü övmesini yerden yere vurmuştu çünkü orada batıl konuştu.

Tarikat ve tasavvuf böyledir ama sonuçta hocada o çizgiden geliyor. Sen mesela şirk işlediğini söylüyorsun. Şirk en büyük günah. Yanlışları çoktur belki dediğinde doğrusur ama yapmayın cübbeliyi Kemalistlerle, solcularla, FETÖ’cü sapıklarla aynı çizgide değerlendiremeyiz ki.. Her şeyi desek bile, nihayey bu toprakşarın bir
insanı değil mi? Bir de hoca ile çok fazla uğraşıyorlar TELE 1, Halk Tv Oda Tv CHP, İsmail Saymaz, Mealciler, Adnan Oktarcılar, Fetöcüler, Şia, IŞİDçiler, Aleviler, Haydar Baş güruhu, şimdi bir de İsmailağacılar çıktı.. Yani cephe çok geniş.

Sen tabii ilminle yanlışlarını varsa hatta şirklerini ortaya dök. Ben buna sadece saygı duyarım. Allah hepimizi hakka istikamet eylesin inşallah.. Yazdıklarını zaten ben okuyorum. Ama ben tutup Cübbeliyi, bir FETÖ veya ezanı Türkçeleştiren insanlarla aynı göremem. Bu adil olmaz. Maslahat ve ehveni şer diye bir konu var İslam’da belki duymuşsundur abi.. Mecellenin de kanunudur. Nihayetinde cübbeli medrese usulü yetişmiş bir insandır. hocası Mahmut Efendidir, o da Şahı Nakşibend yoku üzerine giden birisidir. Şahı Nakşibendi’yi de belki duymuşsundur 2. Bin yılın müceddidi olarak bilinen İmam Rabbani övmüştür.

Yani cübbeli aslında bu yolda bir zerre. O yanlışsa o zaman Şahı Nakşibend, Beyazıtı Bestami, Osmanlı, Selçuklu çünkü onlarda bu zihniyet üzereydi, Zahidi Kevseriler, İmam Gazaliler, İmam Rabbaniler. Hepsi yanlış oluyor. Çünkü bu silsileler büyük alimlere oradan tabiin ve sahabeye dayanır.

Neden art niyetli olduğumu düşünüyorsunuz ki bu yorumunuza gerçekten üzüldüm.
Eğer istemiyorsanız bir daha girip sizleri rahatsız etmem. Ben sevildiğimi düşündüğüm içim forumda takılıyordum açıkçası, eğer kötü niyetli bir insan olduğumu düşünüyorsanız sizi istemeden de olsa yanlış anlaşıldıysam gerçekten kusuruma bakmayın.. Ben sadece forumda kendimce yorumlar yapıyorum bildiğim kadarıyla..

Son düzenleme:

Abdulmuizz Fida

Admin
Evet gerçekten araştırmacı ve bilgi birisin. Doğruya doğru..

@Abdulmuizz Fida benim öyle bir yorumum yok. :) Nereden öyle bir izlenime kapıldın gerçekten anlamadım. Benim taliban aleyhine bir yorumum yoktur. Hamas konusunda da yazdığım gibi benim için önemli olan MÜSLÜMAN lardır.

Ben Amerika’ya karşı savaşan herkesi destekliyorum. Taliban konusunda fazla bilgim yok. Abi bu yolda kimse tekfir edilmez zaten. Benim için öyle bir söz konusu değildir. Benim talibana kafir filan nereden çıkardınız anlamıyorum? Ben kimse için öyle bir kelime kullanmadım. Hele de namaz kılan, oruç tutan bir insan için denilecek bir şey değildir. Maneviyat yolunda bir insan kendine odaklanmalı her zaman diğer insanları kendinden büyük bilmelidir. İslam edebi bunu gerektirir.

Bahsettiğin videoda bu arada zaten tekliflerini kabul etmemiş ki, ya herkesin sevabı günahı kendinedir. Yani Afganistan’da tarikat dersi ver demişler o da kabul etmemiş galiba sen bunu diyorsun. Sonuçta kabul etmediğini söylüyor . Fetöcüler olsa ama hemen atlarlardı. Çünkü onlar Amerikanın kuklasıdır.

Az önce attığın okulu ben devlet okulu sandım cidden araştırdım baktım ki Cübbeli zamanında külliye yaptırmış filan devlet el koymuş. Burada asıl suçlu olan 28 Şubatçılar değil mi? Sonuçta bir insanın malına zorla el koymuşlar.
Bu arada cidden de şaşırdım o kadar büyük bir binayı demek Cübbeli yaptırmış.Hiç bilmediğim konular cidden ben hocayı Youtube’dan takip ederim o kadar bir de bizim hocamız var Arapça ve tecvit o çok tavsiye eder ehli sünnet diye. Yani külliye yaptırmak neden kötü olsun ki ama becerememiş işte devlet el koymuş. Bence bu üzücü bir olay sadece..

Abi tuvalet taşı dediğin konu zaten menkıbe hadis değil ayet değil. Yani orada anlatmak istediği o değil ki orada sakal bırakmanın önemini anlatmak istemiş. Bazen görünenden ziyade görünenin arkasındaki anlama bakmak gerekir. Ama haklısın çok yanlış bir konuşma çünkü ilmi olmayan insanlar bu konuşmayı kullanarak İslam’ı farklı gösteriyorlar. Kemalistler solcular filan.. Hocası Mahmut Efendi, o da Şah-ı Nakşibendi yolu üzerine olan birisidir.

Ben müslüman görüyorum. Amerika ile savaştıkları içinde takdir ediyorum. Kim olursa olsun. Amerika bence İslam dünyasının en büyük düşmanıdır.

Cübbelinin Atatürk konusunda , Fatih altaylı ve Ahöet hakan programları zaten tamamem yanlış, Doğu Perinçeği övmesi filan o yüzden demiştim ya burada önceki konuşmaları iyi sonraki konuşmalarında baya bozukluklar var diye hatırlarsan. Şöhret ve popüler olacağım derken biraz çizgiyi bozdu. Ama orada asıl fikri de eski gikirleri yani, zaten o bakan onu bildiği için yani kimse Cübbeli dedi diye gidip Kemalist olmaz. Biraz siyaseten sçylüyor onları ama yanlış konuşmalar. Bak net diyorum tamamen batıl. Ama insanları da değerlendirirken kar-zarar dengesine bakmalıyız. Kimse kusursuz değil ki.. Kadir Mısıroğlu mesela Atatürkü övmesini yerden yere vurmuştu çünkü orada batıl konuştu.

Tarikat ve tasavvuf böyledir ama sonuçta hocada o çizgiden geliyor. Sen mesela şirk işlediğini söylüyorsun. Şirk en büyük günah. Yanlışları çoktur belki dediğinde doğrusur ama yapmayın cübbeliyi Kemalistlerle, solcularla, FETÖ’cü sapıklarla aynı çizgide değerlendiremeyiz ki.. Her şeyi desek bile, nihayey bu toprakşarın bir
insanı değil mi? Bir de hoca ile çok fazla uğraşıyorlar TELE 1, Halk Tv Oda Tv CHP, İsmail Saymaz, Mealciler, Adnan Oktarcılar, Fetöcüler, Şia, IŞİDçiler, Aleviler, Haydar Baş güruhu, şimdi bir de İsmailağacılar çıktı.. Yani cephe çok geniş.

Sen tabii ilminle yanlışlarını varsa hatta şirklerini ortaya dök. Ben buna sadece saygı duyarım. Allah hepimizi hakka istikamet eylesin inşallah.. Yazdıklarını zaten ben okuyorum. Ama ben tutup Cübbeliyi, bir FETÖ veya ezanı Türkçeleştiren insanlarla aynı göremem. Bu adil olmaz. Maslahat ve ehveni şer diye bir konu var İslam’da belki duymuşsundur abi.. Mecellenin de kanunudur. Nihayetinde cübbeli medrese usulü yetişmiş bir insandır. hocası Mahmut Efendidir, o da Şahı Nakşibend yoku üzerine giden birisidir. Şahı Nakşibendi’yi de belki duymuşsundur 2. Bin yılın müceddidi olarak bilinen İmam Rabbani övmüştür.

Neden art niyetli olduğumu düşünüyorsunuz ki bu yorumunuza gerçekten üzüldüm.
Eğer istemiyorsanız bir daha girip sizleri rahatsız etmem. Ben sevildiğimi düşündüğüm içim forumda takılıyordum açıkçası, eğer kötü niyetli bir insan olduğumu düşünüyorsanız sizi istemeden de olsa yanlış anlaşıldıysam gerçekten kusuruma bakmayın.. Ben sadece forumda kendimce yorumlar yapıyorum bildiğim kadarıyla..
Sen ne yazdığımı, sorduğumu anlayamıyor musun, yoksa rol mu yapıyorsun? Anlamadan yazma.
Sana Talibana böyle dedin diyen yok, diyen birisi yapan birisinin İslamda hükmü nedir araştır sor .

Demişsin ki : "

Bahsettiğin videoda bu arada zaten tekliflerini kabul etmemiş ki, ya herkesin sevabı günahı kendinedir. Yani Afganistan’da tarikat dersi ver demişler o da kabul etmemiş galiba sen bunu diyorsun. Sonuçta kabul etmediğini söylüyor .
Videoyu iyi izle diye tekrar buraya koyacağım, Türkçe dinlediğini anlayamayanlar için Türkçe alt yazı şerhini de yaptık. Bak bakalım kim kimi kabul etmemiş, yoksa ağzı gevşek diye ajanlığa uygun mu görülmediğinden kovmuşlar gör. Bu arada günahı kendine vs dediğin konular, ben yapsam kafir oldum . Çünkü bu konu günah haram değil, kafir küfür meseleleridir. Müslümana karşı kafire hizmet ediyor. Afganistanda tarikat eğitimi vermeyecekler aksine Afganistandan 3000 talebe getirtip tarikatçılar gibi cihad farizasına düşman, Kafirlerin radı olduğu tarikat eğitimi vererek mucahidlerin başına bela olsunlar, diye plana katılacak. Burada da baş piyon itirafçı ajan şarlatandır.

Aşağıdaki videoyu iyi izle anlamaya çalış , en azından 5."35 - 8."00 arasını iyi oku dinle. Anlayamıyorsan başkasına göster sana anlatsın.

Hakka-Davet Çevrimdışı

Hakka-Davet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aynen öyle Said Nursi şirkin zirvesine çıkmış bir adamdı. Ama bazı cahiller onu alim ve Allah dostu ilan ediyor. Bu da onu savunanların ne kadar Kur'an'dan ve gerçek imandan uzak olduklarını gösteriyor...

Said Nursi’nin ve Risale-i Nur’un iç yüzünü ortaya koyan muhteşem eser!

Bu belgeselde Said Nursi’nin söylediği ve kitabı olan Risale-i Nur’da yer alan birçok İslam dışı söylemi göreceksiniz...

Üst Ana Sayfa Alt