Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Tanımadığım Kimselerin Telefon Numarası Bilgilerini Satma ?

Melhame-i kübra Çevrimdışı

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum şeyh,
Elimde turkcell,avea,vodafona ait 5 milyon kişinin telefon numarası bulunuyor.
bunlar herhangi bir şirkete satabilme cevazı var mıdır ? genellikle satılan yerler de , reklam amaçlı mesaj atıyorlar. başka ne amaçla kullandıklarını bilmiyorum.
Eğer satarsam içim rahat olmaz diye içim içimi yiyor vicdanen,
en iyisini Allah bilir.

Senden önce de ancak kendilerine vahyettiğimiz birtakım erkekleri peygamber gönderdik. Eğer bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorun.
enbiya - 7

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

İyilik, ahlâkın güzelliğidir. Günah ise, kalbinde rahatsızlık uyandıran ve başkalarının muttalî olmasından hoşlanmadığın şeydir.”
(Muslim, Birr 14-15; Tirmizî, Zuhd 40, hadis no: 2497; Dârimî, Rikak 73, hadis no: 2792)

İyilik, ruhunun yatıştığı (mutmain olduğu) şeydir. Kötülük ise, insanlar sana fetvâ verseler de, içini tırmalayan ve göğsünde tereddut duyduğun şeydir.”
(Ahmed bin Hanbel, 4/227; Dârimî, Bûyu’, 2, hadis no: 2536)

Nevvâs bin Sem’an (r.anh) şöyle dedi:
‘Rasûlullah (s.a.v.)’a iyilik ve günahtan sordum da şöyle buyurdular:
“İyilik (birr), ahlâkın güzel olmasıdır. Günah ise, kalbini tırmalayıb, insanların da muttalî olmasından hoşlanmadığın şeydir...”
(Muslim, Birr 5; Tirmizî, Zuhd 52; Ahmed bin Hanbel, IV/182, 227, V/251, 252, 256)

Vâbisa bin Ma'bed (radıyallâhu anh) diyor ki,
Birgün Rasûlullâh (sallallâhu aleyhi ve sellem)' in huzûruna varmıştım.
Bana: “– İyiliğin ne olduğunu sormaya mı geldin?” buyurdu.
Evet, dedim.
O zaman şunları söyledi: “– Kalbine danış. İyilik, kalbin uygun gördüğü ve yapılmasını tasdik ettiği şeydir. Günâh ise içini tırmalayan ve başkaları sana «Yap!» diye fetvâlar verseler bile, içinde şubhe ve tereddüt uyandıran şeydir.
(İbn-i Hanbel, IV, 227-228; Dârimî, Buyû, 2)

Kardeşim, insanların şahsına ait telefon numarası bilgilerini (O numaralara da hangi yolla ulaştığın ayrı bir muamma) kendilerinin rıdası olmadan çeşitli firmalara satarak gerek reklam mesajları veya daha farklı amaçlarla da kullanılabilecek bir ticaret içerisine girişmeniz câiz görülmemektedir.

Melhame-i kübra Çevrimdışı

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
Kimsenin aklında şüphe kalmasın, fitneye sebeb olmak istemiyorum.Dark web den bulduk arkadaşımla,bu konuları buraya açık açık yazıyorum.Yaptığımdan değil,fıkıh konularında eksikliğimdir..Öğrenip amel etmek için soruyorum.

Üst Ana Sayfa Alt