Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

TAİFETUL MANSURA

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
58398034.jpg

TAİFETUL MANSURANIN VARLIĞI

Taifetul Mansura’nın özellikleri ve onların sayısının arttılmasının gerekliliği hakkında konuşmaya başlamadan önce bu topluluğun varlığını ve varlığının meşruluğunu açıklamamız gerekir.

Taifetul Mansura’nın Varlığı hakkındaki Hadisler

Sevban ‘dan (r.a) Rasulullah’ın (s.a.v) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

“Ümmetimden bir taife hak üzere üstün olmaya devam eder.Onları yardımsız bırakanlar, onlara zarar veremezler .Ve ALLAH’ın emri gelinceye kadar onlar bu hal üzere devam ederler. (Buhari Müslim)

Muğire bin şu’beden (r.a) şöyle rivayet edilmiştir:Rasulullah (s.a.v) şöyle söylerken işittim
“Ümmetimden bir taife ALLAH’ın emri gelinceye kadar insanlara karşı üstün olmaya devam eder.ALLAH’ın emri geldiğinde onlar yine üstün olanlardır (Buhari)

Cabir bin semura’dan (r.a) “Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurduğu rivayet edililir
Kıyamet saatine kadar bu din ayakta kalacak ve Müslümanlardan bir kesim onun için savaşacaktır (Buhari)
Seleme bin nufeyl el-kindi’den şöyle rivayet edilmiştir:
Rasulullah (s.a.v) in yanında oturuyordum Bir adam “Ey ALLAH’ın Rasulü insanlar silahlarını bıraktılar ve artık cihad yok,savaş sona erdi diyorlar”dedi.Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v) adamın yüzüne baktı ve şöyle buyurdu:Yalan söylediler,asıl şimdi savaşın zamanı geldi.Ümmetimden bi taife hak üzere savaşmaya hiç ara vermeden devam edecek,ALLAH’da onlar ile bazı kavimlerin kalplerini saptırıcak ve bunlardan alınanlarla onların rızkını sağlıyacaktır.Bu hal Kıyamet gününe,ALLAH’ın va’dinin gelme anına kadar devam edicektir.Kıyamet saatine kadar atı alnında Hayır bağlıdır. ( sahih sünen nesei)

TAİFETUL MANSURA’NIN ÖZELLİKLERİ

1-Taifetul Mansuranın en önemli özelliklerinden biri ALLAH’u Teala,nın Kelamı Kuran,ı Kerim,Rasululllah (s.a.v) sünneti ve Selefi Salihin anlayışı doğrultusunda konuları değerlendirirler.

Ey iman edenler ALLAH’a itaat edin,Peygambere ve sizden olan idarecilere itaat edin.
Eğer bir konuda anlaşmazlığa düşerseniz ALLAH’a ve Ahiret gününe iman ediyorsanız
Onu ALLAH’a ve Rasulüne götürün onların talimatına göre halledin bu hem hayırlı hemde netice bakımından daha güzeldir (nisa 59)

Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:size iki şey bırakıyorum onlara sarıldıkça yolunuzu asla şaşırmazsınız.Bunlar ALLAH’ın kelamı kuran ve benim Sünnetimdir.

2-ALLAH yolunda cihad Taifetul Mansuranın özelliklerinden ikincisidir.
Cihad onlar ile bilir ve onlarda cihad ile tanınırlar.Hiç bir durumda cihadı bırakmazlar.
Ya faaliyet halindeler yada Hazırlık halinde.

Ey iman edenler Sizden kim dininden dönerse bilsin ki ALLAH,sevdiği ve kendisini seven,Müminlere karşı alçak gönüllü.Kafirlere karşı onurlu ve zorlu bir topluluk getirecektir.Bunlar ALLAH yolunda cihad ederler ve hiçbir kınayanın,kınamasından korkmazlar.Bu ALLAH’ın dilediğine verdiği lütfudur.ALLAH’ın lutfü ve ilmi geniştir (Maide 54)

Sizden hayra çağıran iyiliği emredip kötülüğü meneden Bir topluluk bulunsun.İşte onlar kurtuluşa erenlerdir. (Ali imran 104)

Bu ayetin tefsiri hakkında Seyid kutub (r.a) şöyle der:Yer yüzünde hayra çağıran iyiliği emredip kötülü engelleyen bir kuvvetin olması gerekir.Kuran’ın nassı,bu otoritenin zaruretine bizzat delalet etmektedir.Her ne kadar kuvvet olmadan davet etmek mümkün ise,emir ve nehyi yerine getirmek için mutlaka kuvvete ihtiyaç vardır.

3-Tifetul mansura’nın bir diğer özelliği ise düzenli bir cemaat halinde çalışmaları ve kendisine itaat edinilen bir emiri olmasıdır.

ALLAH, kendi yolunda kenetlenmiş bir duvar gibi saf bağlayarak savaşanları sever.(saff 4)

Hep birlikte ALLAH,ın ipine (İslama) sımsıkı sarılın, parçalanıp ayrılmayın (Ali imran 103)

Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:”Şüphesiz ALLAH, hep birlikte ALLAH,ın ipine (İslama) sarılmanızdan ve parçalanmamanızdan hoşnut olur.(Müslim)

Size cemaati tavsiye ederim.Ayrılıktan sakının.Şüphesiz şeytan tek kalanla birlikte olur,iki kişiden uzak durur,kim cennetin ortasını dilerse,cemaatten ayrılmasın.(Tirmizi)

Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:üç kişi yola çıkarsa, içlerinden birini kendilerine emir tayin etsinler.(Ebu davud)

4-Taifetül mansura,nın en belirgin özelliklerinden biride,ALLAH için dostlukta bulunup,ALLAH için sevmeleri ve yine ALLAH için düşmanlıkta bulunup,ALLAH için kötü görmeleridir.Akide dostluğundan başka herhan gibi dostluk tanımazlar.

Muhammed,ALLAH,ın elçisidir.Beraberinde bulunanlar kafirlere karşı şiddetli,kendi aralarında merhametlidirler.Onları rukü ve secde ederken görürsün .ALLAH,tan lütuf ve rıza isterler.Onların nişaneleri yüzlerinde ki secde izidir.Bu onların tevratta ki vasfıdır.
İncilde ki vasıfları ise şöyledir:Onlar filizini yarıp çıkarmış,gittikçe onu kuvvetlendirerek Kalınlaşmış,gövdesi üzerine dikilmişbir şekle benzer ki bu ekincilerin hoşuna gider.
ALLAH böylece onları çoğaltıp kuvvetlendirmekle kafirleri öfkelendirir.ALLAH onlardan iman edip, Salih ameller işleyenlere mağfiret ve büyük mükafat vaad etmiştir.(fetih 29)

Müminler,müminleri bırakıp ta kafirleri dost edinmesinler (Ali imran 28)

Rasulullah (s.a.v)şöyle buyurmuştur:Kim ALLAH için sever,ALLAH için öfkelenir,
ALLAH için engellerse,Şüphesiz imanı tamamlamıştır.(Ebu Davud)

Rasulullah (s.a.v)şöyle buyurmuştur:ALLAH için dostluk,ALLAH için düşmanlık,ALLAH için sevmek ve ALLAH için öfke duymak,imanın en sağlam bağlarıdır.(Taberani)

Bir kimse Abdullah bin ömer (r.a) karşısına çıkarak ben seni ALLAH için çok seviyorum dedi.Bunun üzerine Abdullah bin ömer (r.a) şöyle karşılık verdi bende seni ALLAH için sevmiyorum çünkü sen ezanı şarkı söyler gibi okuyorsun.

DİNİN TAMAMINA GEREKEN ÖNEMİN VERİLMESİ

5-Taifetul mansura bütün yönlerini kapsayıcı bir şekilde İslama sarılır.Dinin herhangi bir yönüne sarılmakta ifrata kaçıp,diğer yönlerini aksatmaz.Yada dinin belli bir tarafını önemseyip,diğer taraflarını önemsememezlik yapmaz.

Onlar,bütün bir faaliyet alanını sadece davet tebliğ,vaaz ve irşad üzere kuran bir cemaat değildir…

Onlar,ilgilerini sadece cihad üzerine yoğunlaştıran bir toplulukta değildir…

Onlar,dinin diğer yönlerini bir kenara bırakıp,sadece ilim tahsili ile uğraşan bir toplulukta değildir…

Onlar,sadece ibadet ve zikri çoğaltan,nefislerini tezkiye ve terbiye ile uğraşan bir toplulukta değildir…

Onlar,olayların sadece siyasi yönleri ve güncel etkileri ile ilgilenen bir toplulukta değildir…

Onlar,dinin sadece bir yönü ile simgeleşmezler.Bilakis onlar,ALLAH,ın dinini bir takım kısımlara bölüp,bu kısımlardan bazılarını,bazılarına tercih eden bir topluluk değil,hayrın bütün unsurlarını üzerinde taşıyan bir cemaattir.Onlara bakıldığında üzerlerinde bütün bir İslamı taşıdıkları görülür. (Abdul Munim Mustafa Halime)

DUANIZDA ÜMMETİ MUHAMMEDİ UNUTMAYIN ARKADAŞLAR

58398034.jpg

kargı1 Çevrimdışı

kargı1

Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH razı olsun kardeş şimdi yanlış anlama ama şimdi hadisler ve islam birgurup ve ya taife için tek teğil tüm müslümalara haseten müminler için bir kaide dir yazın çok güzel ALLAH razı olsun böyle grupların olmasıda bizi mutlu edr tekrar ALLAH RAZI OLSUN

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
RABBİM bizleri o mübarek taifeden kılsın amin

Bu mübarek cuma gününde

tüm müslüman kardeşlerimin cuması mübarek olsun

İSTİŞHAD Çevrimdışı

İSTİŞHAD

الله لا ينسى أحداً ، هذا أمر كاف ليطمئن قلبك
Admin
senin de cuman mübarek olsun...

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH senı hayırla mukafatlandırsın akhı Masallah

Seslenen Çevrimdışı

Seslenen

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu Taifetul-mansura dediğin işidliler mi? Ben henüz anlayamadım demek istediğini.

Seslenen Çevrimdışı

Seslenen

Üye
İslam-TR Üyesi
İsid su bu falan filan degil olmasi gereken islam in adamlarinin ozellikleri demek.

Fotoğraftaki kişi işidliye benziyor o yüzden söyledim sanki onları kast ediyor gibi.
Ben şöyle düşünüyorum.Her eline silah,kesici alet alıp ''Allah allah'' diyen vs. cihadçı falan değildir.Bence en doğru cihad kalem ile, eğitim ile, gerek kanıtlar ile bize bahşedilen insanlığı yitirmeden can almadan verilen savaştır.Asıl savaş budur.Bence silahla yiğitlik falan olmaz, asıl yiğitlik silahsız olmaktan geçer.Zaten bunu dünya anlayınca, her şey yoluna girer.Bence o fotoğraf stilinin paylaşılması çok büyük bir hata.Arkadaşım Kur'an ı ben okumamışım hepiniz bilgili, alim nitelikte insansınız Allah ın kurallarına bile ters düşenler var.En basiti şudur: artık öyle bir raddeye geleceksin ki, artık gelmişler kapına silahla,bıçakla ikna etmenin bir çözümü yok işte o anda kullanırsın kullanacağın varsa.

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Fotoğraftaki kişi işidliye benziyor o yüzden söyledim sanki onları kast ediyor gibi.
Ben şöyle düşünüyorum.Her eline silah,kesici alet alıp ''Allah allah'' diyen vs. cihadçı falan değildir.Bence en doğru cihad kalem ile, eğitim ile, gerek kanıtlar ile bize bahşedilen insanlığı yitirmeden can almadan verilen savaştır.Asıl savaş budur.Bence silahla yiğitlik falan olmaz, asıl yiğitlik silahsız olmaktan geçer.Zaten bunu dünya anlayınca, her şey yoluna girer.Bence o fotoğraf stilinin paylaşılması çok büyük bir hata.Arkadaşım Kur'an ı ben okumamışım hepiniz bilgili, alim nitelikte insansınız Allah ın kurallarına bile ters düşenler var.En basiti şudur: artık öyle bir raddeye geleceksin ki, artık gelmişler kapına silahla,bıçakla ikna etmenin bir çözümü yok işte o anda kullanırsın kullanacağın varsa.

Yanlış düşünüyorsunuz...

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Yanlış düşündüğüm yeri söyle o zaman.Bence doğru düşünüyorum.

Kur'an sadece kalem/ilim ile cihad edin demiyor. Cihad genel bir kavramdır ve bir çok çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi ve en şereflisi Allah yolunda, Allah'ın dini için savaşmaktır.

Allah (subhanehu ve teala) şöyle buyurmaktadır:

وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لاَ تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيَكُونَ الدِّينُ كُلُّهُ لِلّه

"Yeryüzünde fitne kalmayıncaya ve din, yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın..." (8/Enfal, 39)

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi

Fotoğraftaki kişi IŞİD'li değildir, Afganistan-Pakistan bölgesinde aktif olan ''İslami Cihad İttihadı'' cemaatine mensup arkadaki bayraktan anladığım kadarıyla.

Siz silaha başvurmaya kişi evinize dayanınca meşru görüyorsunuz, işte aynen bu durum bu bağlamda mevcut; Amerikan askerleri NATO koalisyon güçlerini de arkasına alarak Afganistanı işgal etti, Pakistan'da ise merkezi hükumet Pencap'tan gelip Müslüman Veziristan halkının özgürlüğüne el attı.

Seslenen Çevrimdışı

Seslenen

Üye
İslam-TR Üyesi
Kur'an sadece kalem/ilim ile cihad edin demiyor. Cihad genel bir kavramdır ve bir çok çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi ve en şereflisi Allah yolunda, Allah'ın dini için savaşmaktır.

Allah (subhanehu ve teala) şöyle buyurmaktadır:

وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لاَ تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيَكُونَ الدِّينُ كُلُّهُ لِلّه

"Yeryüzünde fitne kalmayıncaya ve din, yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın..." (8/Enfal, 39)

Burada ben elinize silah veya bıçak alıp da insan öldürün ibaresi göremiyorum, savaşmak kalemle, düşünce ile de olur.Unutmamak lazım, ne kadar çok kötü insan öldürsen de yeni bir çocuk doğar ve fitnenin ta kendisi oluverir ancak düşünce olarak kötülüğü yok edersek, fitnenin ta kendisi bile melek olabilir.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi

Biri anana bacina sovsede mi

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Burada ben elinize silah veya bıçak alıp da insan öldürün ibaresi göremiyorum, savaşmak kalemle, düşünce ile de olur.Unutmamak lazım, ne kadar çok kötü insan öldürsen de yeni bir çocuk doğar ve fitnenin ta kendisi oluverir ancak düşünce olarak kötülüğü yok edersek, fitnenin ta kendisi bile melek olabilir.

Kur'an'da cihad ve kıtal diye iki ayrı kavram vardır. Kıtal, cihadın çeşitlerindendir ve cephede düşmana karşı silah ile savaşmaktır. Bunun yanında insanları İslam'a davet etmek veya kişinin kendi nefsiyle mücadele etmesi de cihad kapsamındadır. Allah-u Alem

Seslenen Çevrimdışı

Seslenen

Üye
İslam-TR Üyesi
Biri anana bacina sovsede mi

Eğer ana bacı sövme olayına gireceksek, peygamberimiz o kadar işkence çekmiş ama bir sinirle bir öfkeyle kalkıp iş yapmamıştır.Bir şey yapmadan önce şahsi fikrimizden çok diğer insanlara getirisini de düşünmek lazım.Ki belirteyim çabuk öfkelenen bir yapım yok değil.

Seslenen Çevrimdışı

Seslenen

Üye
İslam-TR Üyesi
Kur'an'da cihad ve kıtal diye iki ayrı kavram vardır. Kıtal, cihadın çeşitlerindendir ve cephede düşmana karşı silah ile savaşmaktır. Bunun yanında insanları İslam'a davet etmek veya kişinin kendi nefsiyle mücadele etmesi de cihad kapsamındadır. Allah-u Alem

Unutmamak lazım, ne kadar çok kötü insan öldürsen de yeni bir çocuk doğar ve fitnenin ta kendisi oluverir ancak düşünce olarak kötülüğü yok edersek, fitnenin ta kendisi bile melek olabilir.

Ben bu sözümün arkasındayım.Zaten fitne ölümle yok edilebilseydi asırlardır dünya da yeterince kan döküldü o halde niye yok edilmedi halen?

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Unutmamak lazım, ne kadar çok kötü insan öldürsen de yeni bir çocuk doğar ve fitnenin ta kendisi oluverir ancak düşünce olarak kötülüğü yok edersek, fitnenin ta kendisi bile melek olabilir.

Ben bu sözümün arkasındayım.Zaten fitne ölümle yok edilebilseydi asırlardır dünya da yeterince kan döküldü o halde niye yok edilmedi halen?

Bu soruyu kafirlere sormanız gerek, bize değil!

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Ben görüşümden vazgeçmiyorum, silah en zor an da kullanılır en kötü en berbat en akıl almaz vaziyette bence ve halen bence diyorum.Unutmamak lazım savaşlarda peygamber efendimiz hep karşı tarafla anlaşma yoluna gitmiştir ki karşı taraf artık ikna olmayacak bu anlaşılır ve son durumda savaşma yoluna giderler.
Bakın kardeşim, şuanda cihad eden hiç kimse ortada birşey yokken hadi cihad edelim demedi. Can sıkıntısına oluşan bir durum değil bu. Namus size neyi çağrıştırır bilmiyorum ama necis insanlar namuslara göz dikti, canlara göz dikti. Gözleri çıkasıcalar istediklerini aldılar almaya çalışıyorlar. Buna rağmen elindeki kalemi o azgınların gözüne sokmak hata mı oldu. Kalem işe yarasaydı silaha başvurulmazdı. Biri gelsin senin evini başına yıksın -özür dileyerek söylüyorum- anneni kardeşini alsın çocuğunun canına kıysın ve sen hala düşünce de vallahi hayır. Eğer bunları yaşamana rağmen böyle düşünürsen yüzüne tükürecekler çok olur kusura bakma.