Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Sünnet'te Geçen Yakın Anlamlı Dualar Birleştirilerek Dua Edilebilir mi?

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Muhammed(s.a.v.)'in yaptığı duâlardan birbirine benzeyen/yakın anlamlı iki(veya daha fazla)duayı daha kapsamlı olması için birleştirip öyle duâ etmekte bir sakınca var mıdır?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sünnet dualar sünnet olduğu şekilde okunmazsa sünnete uyulmamış, dolayısıyla bid'at olur.
Sünnet dualar, sünnete aykırı şekilde birleştirip okumak tahrif etmek, dolayısıyla bid'at olur.

Bera b. Azib (r.anh)’in Rasûlullah (s.a.v.) ile arasında geçen şu rivayet, Peygamber (s.a.v.)’in sahabeyi hadîs konusunda nasıl eğittiğinin bir bir örneğidir:
‘‘Rasûlullah (s.a.v.), Bera b. Azib (r.anh)’e, ‘‘Yatağına girdiğinde okuman halinde, şayet o gece vefat edersen, İslam üzere (fıtrat) öleceğine; sabahlarsan hayr ile sabahlayacağına vesile olacak bazı kelimeleri sana öğreteyim mi? Şöyle dua et: ‘Allah'ım! - Sana güvendiğim ve senden çekindiğimden-nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana döndürdüm, durumumu sana emanet ettim, sırtımı sana dayadım, sana sığınmaktan başka sığınağım ve kurtuluşum yoktur, indirdiğin Kitab’a ve gönderdiğin Nebiy’ye iman ettim!’’ buyurdu.
Bera, (duayı tekrarlarken) ‘Nebiy’ yerine ‘Rasûl’ deyince Rasûlullah (s.a.v.) eliyle göğsüme vurdu ve ‘‘Gönderdiği Nebiy’ye diyeceksin’’ buyurdu.’’

(Buhari, “Vudû’” 75; Muslim, “Zikr”, 56; Ebu Davud, “Edeb” 98; Tirmizî, “Daavât”16; Darimî, İsti’zân 51; Ahmed b. Hanbel, Musned, 4: 285, 290)

Not: Soru başlığını uygun şekilde yazmada ihtimam gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
27872

ben buradaki duayı اللهم صللِّ عاَ محمَّدٍ وعاَ آاِ محمّدْ
كما صاّيت عاَ اِبراهيمَ وعاَ آاِ اِبراهيمَ
(inneke hamidun mecid)
اللهم باركْ عاَ محمَّدٍ وعاَ آاِ محمّدْ
كما بارَكْتَ عاَ اِبراهيمَ وعاَ آاِ اِبراهيمَ
(İnneke hamidun Mecid)

şeklinde ezberlemişim bunu değiştirmem gerekir mi? Yoksa farklı kaynaklarda farklı telaffuzların varlığından ötürü mü bana böyle ulaşmış?

aynı şekilde yatmadan önce Allahumme bismike emutu ve ahya diyordum onu da biraz değişik şekilde buldum. Bunlar sorun olusturur mu?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ekli dosyayı görüntüle 27872
ben buradaki duayı اللهم صللِّ عاَ محمَّدٍ وعاَ آاِ محمّدْ
كما صاّيت عاَ اِبراهيمَ وعاَ آاِ اِبراهيمَ
(inneke hamidun mecid)
اللهم باركْ عاَ محمَّدٍ وعاَ آاِ محمّدْ
كما بارَكْتَ عاَ اِبراهيمَ وعاَ آاِ اِبراهيمَ
(İnneke hamidun Mecid)

şeklinde ezberlemişim bunu değiştirmem gerekir mi? Yoksa farklı kaynaklarda farklı telaffuzların varlığından ötürü mü bana böyle ulaşmış?

aynı şekilde yatmadan önce Allahumme bismike emutu ve ahya diyordum onu da biraz değişik şekilde buldum. Bunlar sorun olusturur mu?
Sizin okuduğunuz namazın son oturuşunda Et Tahiyyatu duasından sonra okunan Allahumme Salli ve Allahumme Bârik isimli duaların sadece "Allahumme Bârik" olan kısmıdır. Sünnete uygun olan Allahumme Salli isimli duayı okuduktan sonra Allahumme Bârik duasına geçilir.
Siz ilk duayı eksik okuyormuşsunuz, Sunnete ittiba olarak "Allahumme Salli" duasını da eklemeniz gerekmektedir.

a5bwjqk1awl.jpg

Yatmadan önce okuduğunuz duanın 1 ve 2 kelimelerini - 3 v 4 kelimelerini yer değiştirmeniz gerekmektedir. Şöyle ki "Bismikellahumme ehya we emuûtu" gibi okunmalı

yatma duası.jpg

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Salli bariki aynı sizin resimdeki gibi okuyorum hocam doğrudur ama hadiste farklı bir lafız var ondan şüpheye düştüm.2. Duada hatamı düzeltmeye çalışacağım Allah razı olsun

Üst Ana Sayfa Alt