Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Subhanallah!! Rabbim Kabrin Azabından Muaf Eyle

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Birçok insan kabirde azap görenlerin seslerini işitmiştir.Azap görerek kabirden çıkan birçok kimse görülmüştür.(İbn Teymiyye,Mecmü,5,256)

Zamanımızda yaşayan pek çok kimse ölülerin azap gördüğüne dair sesler işitmiştir.Kimileri bunu rüyasında kimileri de uyanıkken işitmiştir. .(İbn Teymiyye,Mecmü,24,376)

Birçok insan kabirlerinde azap gören insanların seslerini işitmiş gözleriylede onların azabına şahit olmuştur.Bu konuda bilinen çok hikaye vardır. .(İbn Teymiyye,Mecmü,4,296)

İbn Kayyım da şöyle demiştir:”Kabirde cehennemi görmek ,melekleri ve cinleri görmeye benzer.Bazen Allah Teala dilediği kullarına bunu gösterir.(er Ruh s,93)

Kahtani şöyle anlatmıştır: “”Bir gün ikindi namazından sonra mezarlıktan ayrıldım.Bir adamın defnetmiştik.Ellerim çamurdan temizlenmemiş ellerimi yıkamak isterken tam o sırada bir cenaze daha geldi.Cemaatin içinde elli beş yaşlarında bir adam Allah rızası için ölüyü defnetmemize yardımcı olurmusunuz ? dedi. Bende onlara yardım etmeyi kabul ettim.Nihayet ölüyü kabre indirdik.Onlardan bazıları bana yardımcı oldu.Ölünün başının altına koymak için kerpiç parçası istedim.Aman Allah'ım adamın başı kıble tarafından öbür tarafa çevrildi.hemen bir kerpiç daha isteyip başını geri çevirdim.Tam o sırada ölünün gözleri açıldı burnundan ağzından kan gelmeye başladı.Beni bir korku aldı.Ayaklarım tir tir titriyordu.Zor ayakta duruyordum.Benle birlikte birkaç kişi daha bu manzarayı gördü.Daha sonra dayanamayıp korku içinde kabirden çıktım.””(Trikatül İhvan s.48,49)

Kahtani bir konferansında şöyle demişti:””Hayatımda bir çok ölü yıkadım.Bazı ölülerin derilerinin siyahlaştığını bazılarının sağ elini yumruk yaptığını bazılarınında elini avret mahaline koyduğunu gördüm.Bir defasında bir ölü yıkamaya başladık.Birden rengi değişmeye başladı…Adeta simsiyah bir kömür gibi oldu…Halbuki yıkmaya başlarken beyaz bir teni vardı.Korku içinde gasilhaneden çıktım.Kapıda bekleyen birini gördüm.Ona “bu ölü sizin mi ? diye sordum.O da “Evet” dedi.Son olarak oğlunuz nasıl biriydi ? diye sordum.Adamcağız oğlum NAMAZ KILMAZDI diye cevap verdi.Bende buyur oğlunu sen yıka diye cevap verdim.Birçok ölüde başlarının sola döndüğünü ve yüzlerinin vucutlarını toprağa gömdüklerini düzeltmeme rağmen eski şekillerine geri döndüklerini gördüm.Bir defasında benzer durumu en az beş kere düzelttim ben onu kıbleye çevirdim.o ise ters dönüyordu.Ümidimi kesince de onu öyle bırakmak zorunda kalıp gömdük.Birçok ölünün vucutları beyaz iken yıkmaya başlayınca kömür gibi karardığını gördüm.

Kanaat önderlerinden biri şöyle anlattı:Bir gün Zerka şehrinde Cuma namazı kıldık Yanımızda ilim tahsil eden talebelerle Kuveyt’ten gelen bir alim vardı.Biz oturuyorken insanlar camiyi boşaltmaya başladı.Birden caminin kapısında alışık olmayan bir tarzda birileri “Hoca nerede? Şeklinde bağırarak girdiler.Sonunda Kuveytli alimin yanına geldiler ve ona :Hocam bu sabah trafik kazası sonucu bir genci yitirdik.Mezarı kazdık ve korkunç bir manzara ile karşılaştık….ORADA BÜYÜK BİR YILAN VARDI…DELİKANLIYI KABRE KOYAMADIK.DOĞRSUSU NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK.GERÇEKTEN KABİRDE KIVRILMIŞ BÜYÜK BİR YILAN VARDI….FAL TAŞI GİBİ GÖZLERİ İLE İNSANLARI SÜZÜYORDU…..ALİM ZAT BİR BAŞKA MEZAR KAZIN DEDİ….BUNUN ÜZERİNE TAM İKİ YÜZ METRE UZAKTA BİR KABİR DAHA KAZDIK AYNI YILAN ORADA TEKRAR KARŞIMIZA ÇIKTI. ALİM ZAT : BİRİNCİ KABRE TEKRAR BAKALIM DEDİ.BAKTIK YILANIN ORADA OLDUĞUNU GÖRDÜK.BUNUN ÜZERİNE O ALİM EĞER BİZ ÜÇÜNCÜ VE DÖRDÜNCÜ KABRİ DE KAZSAK YILAN YİNE ÇIKACAK.BİZİM YILANI ÇUKURDAN ÇIKARMAK İÇİN BİR ÇÖZÜMÜMÜZ YOK DEDİ.

DEMİR ÇUBUKLAR VE SOPALAR GETİRDİK.YILANI KABRİN DIŞINA ALDIK.YILAN KABRİN KENARINDA DURUYORDU. HERKEZİ KORKU KAPLAMIŞTI.HATTA BAZILARI BAYILDI. DAHA SONRA CENAZE GETİRİLDİ KABRE KONDU.BİRDEN YILAN HAREKETE GEÇTİ ÖYLESİNE HIZLI HAREKET EDİYORDU Kİ HAREKET ETTİĞİ YERDEN TOZ KALKIYORDU.SONUNDA KABRİN AYAK UCUNCAN İÇERİ GİRDİ….YILAN ÖLÜYÜ SARMAYA BAŞLADI,AYAKLARINDAN BAŞLAYIP KAFASINA KADAR ONU ÇEPÇEVRE SARDI……SONRA ONU SIKMAYA BAŞLADI…..(SubhanAllah)…….KEMİKLERİNİN KIRILMA SESİ BİZE KADAR GELİYORDU…BİZİM YAPACAK BİRŞEYİMİZ KALMAMIŞTI.Kuveytli alim toprağı örtün dedi.Biz ise toprağı örtüp babasının yanına gittik ve o kişinin nasıl biri olduğunu sorduk.O da şöyle dedi:OĞLUM SON DERECE SAYGILI VE GÜZEL BİR İNSANDI.SADECE NAMAZ KILMAZDI……(SubhanAllah)…
(Risale acile ilel müslimin s,46/50)

Ala b.Abdilkerimin şöyle söylediği nakledildi ””Gözleri iyi görmeyen birinin kardeşi vefat etti.O gözleri görmeyen kimse onun hakkında şunları anlattı.Onu kabre koyup üzerine toprak örttük İnsanlar kabrin başından uzaklaşınca BAŞIMI KABRE KOYDUM.AMAN ALLAH'IM BİR DE NE İŞİTEYİM …KABRİN İÇİNDE BİR SES “””RABBIN KİM ?? …PEYGAMBERİN KİM ??...... DİYE SORUYORDU.KARDEŞİMİN SESİNİDE DUYUYORDUM….O. “”RABBIM ALLAH ,MUHAMMED PEYGAMBERİM …DİYORDU…….O , SES “”DİNİN NE ??...DİYE SORDU…KARDEŞİM DE DİNİM İSLAM ŞEKLİNDE CEVAP VERDİ……(İbn Recep el Hanbeli ,Ehvanül kubur s.38/40)

Merhamet edenler en merhametlisi Allah azze ve celle nefsimi ve bütün kardeşlerimi bu korkunç sondan korusun.Bizleri bu azaptan muaf eylesin Amin Amin Amin

(Bütün Yönleriyle Ahiret Hayatı,Mahmud el Mısri Ebu Ammar ,Sayfa 86-90)

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bunlar gerçekten gerçek mi kabir azabına iman ediyorum tabiki ama bu başka kişiler tarafından fatkedilebilir mi yazılanlar kişileri günahlardan sakındırmak için anlatılmış olabilir mi

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bende okuyunca çok şaşırdım.Kitabın yazarı bu konuda kötü sonu gösteren alametler olarak belirtmiş

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes b. Malik’ten şöyle rivayet edilmiştir:.””İçimizde Neccaroğullarından biri vardı.Bakara Al-i İmran surelerini öğrenmişti.Hz Peygamber sallallahu eleyhivesellem katip olmuştu.Sonra kaçıp ehli kitaba katıldı.Ehli kitap ona çok değer verirdi.ve “Bu adam Muhammed için yazan biriydi “”dediler.
Onun yaptığı onların çok hoşuna gitmişti.Ancak çok geçmeden Allah Teala o adamın canını aldı.Ehli kitap bir çukur kazıp onu gömdüler.Ertesi sabah toprak onu dışarı atmıştı.İnsanlar onun yanına gelip çukur kazdılar ve onu tekrar gömdüler.toprak onu yine kabul etmedi ve dışarı attı.İnsanlar dönüp tkrar çukur kazdılar ve onu gömdüler.Ertesi sabah onu yine dışarı attı .bunun üzerine insanlar onu bu halde terk ettiler.""(Buhari,Enbiya ,6,624)

toprak56 Çevrimdışı

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kabir azabı haktır, onda şüphe yok. Verilen örneklere bakıyorumda Peygamberimiz ( s.a.v. ) örneği hariç, çünki o gaybı ALLAH'ın bildirmesiyle biliyordu, ötekiler tamamen gaybten haber veren durumlar. şimdi aklıma şunlar takıldı; Bazı cemaatler Şeyhim şunu gördü, şeyhin bunu bildi, Said nursi kabirdekilerin durumuna baktı ve şunu söyledi vb.vb.vb.....
Biz müslümanlar neye göre nasıl hareket edeceğiz? bu bir kerametmidir? yoksa bir hikayemi?

Üst Ana Sayfa Alt