Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Şu An Cihadın Farzı Ayn Olduğunda İhtilaf Var mı ?

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şuan cihad farzı ayn değilse biri anneden izinsiz cihada giderse cihadı ifsad olurmu ? gittiğinde annesinin çektiği üzüntü keder mücahide günah olarak yazılırmı ?

şunlarıda ekliyorum ; Cihada gitmek isteyen kişi ne hazırlamalı gitmeden önce

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Şuan cihad farzı ayn değilse biri anneden izinsiz cihada giderse cihadı ifsad olurmu ? gittiğinde annesinin çektiği üzüntü keder mücahide günah olarak yazılırmı ?

şunlarıda ekliyorum ; Cihada gitmek isteyen kişi ne hazırlamalı gitmeden önce
Ummetin toprakları işgal edilmiş, ırzlarımız çiğnenmişken cihada farz-ı ayn değil diyen ehl-i sunnet bir âlim tanımıyorum.

Cihadı araştırıb Farz-ı ayn olduğuna kâni olan bir kimse cihada çıksa ve daha sonra farz-ı ayn olmadığı anlaşılsa yine cihad ecri alır. Bu durum farz namazın vakti geldi diye kılan kişi, daha sonra namaz vaktinin daha gelmediğini anlarsa, kılmış olduğu namaz nafile de olsa ecrini alır. alması gibidir.
Kişi, ilmine güvendiği alimlerden detaylı araştırıb sormasına rağmen cihad farz-ı ayn kabul ederek amel etmiş olsa , fakat sonradan farz-ı ayn değil de farz-ı kifaye olduğu anlaşılsa bundan dolayı sıkıntıya girenler sebebiyle mucahid günaha girmez, cihad ameli ifsad olmaz. Çünkü O, cihadın farz-ı ayn olduğunu bilerek hareket etmiştir.. Aksine Cihad farz-ı ayn olsa bile , mucahide gitme diyenler ve zorluk çıkartanlara günah olarak yazılır.

Şehid Abdullah Azzam
Cihad Farz-ı ayn mı, Farz-ı Kifaye mi?
izle :

İlgili Konu:

Cihada Katılmak İstiyorum. Ne Yapmalıyım?
https://www.islam-tr.org/konu/cihada-katilmak-istiyorum-ne-yapmaliyim.29674/

Cihada Gitmek İçin Engelleri Nasıl Aşabilirim?
https://www.islam-tr.org/konu/cihada-gitmek-icin-engelleri-nasil-asabilirim.33308/

Üst Ana Sayfa Alt