Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Spora Başlama Rehberi

Ubeyd Çevrimdışı

Ubeyd

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah' hamd, Rasul'une, ashabına ve onun yolundan gidenlere salat ve selam olsun.
Biraz bilgili olduğum spor hakkında bilgilendirmeler, spor yapacaklara tavsiyelerde bulunacağım inşaAllah.

• "Siz de onlara (düşmanlara) karşı gücünüzün yettiği kadar kuvvet ve (cihad için) bağlanıp beslenen atlar hazırlayın..."(Enfâl, 8/60)
  • “Kuvvetli mü’min, Allah nazarında zayıf mü’minden daha sevgili ve daha hayırlıdır. Aslında her ikisinde de bir hayır vardır. Sana faydalı olan şeye karşı gayret göster. Allah’tan yardım dile, acz izhar etme. Bir musibet başına gelirse: “Eğer şöyle yapsaydım bu başıma gelmezdi!” deme. “Allah takdir etmiştir. Onun dilediği olur!” de! Zira “eğer” kelimesi şeytan işine kapı açar.”Müslim, Kader 34, (2664); İbn Mace Sünen hadis no: 76; bn Hibban, Sahih hadis no: 5840.
  • “Ok yarışı yapın, vücutça sertleşin, yalın ayak yürüyün.”(Mecmeu’z-Zevâid, 5/136)
  • Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah tek bir ok sebebiyle üç kişiyi cennete koyar: 1-Onu yapan; yeter ki bunu hayır maksadıyla yapsın. 2-Atan. 3-Atana ulaştıran."Ebu Davud, Cihad 24, (2513); Tirmizi, Fedailu'l-Cihad 11, (1637); Nesai, Cihad 26, (6, 28), Hayl 8, (6, 222, 223)
(Umarım ki bu yazım, sizi bu hazırlığa ve spora meyleder benden bundan ecir kazanırım.)
Gelelim yapabileceğimiz ve bize avantajları ve dezavantajları ile yapılabilecek sporlara.

• 1-)Body Building(Vücut Geliştirme)
no-pain-no-gain-bodybuilding-logo-design-t-shirts-men-s-premium-t-shirt.jpg

Bu sporda, vücudunuzda yağ yakımını sağlayıp KAS kütlesini arttırabilirsiniz.Yağı yakmadan da kas kütlesine sahip olabilirsiniz.Öncelikle bu sporda vücudunuzu şekillendirmek için gidiyorsanız ona göre bir çalışma programı yapmalısınız.Bölgesel olarak kaslarınızı çalıştırmalı, protein ağırlıklı beslenmeli (böceklerde iyi protein var diyorlar) :harika:, kaslarınızın inşaası için vücudunuzu belirli aralıklarla dinlendirmelisiniz.Bu sporu yapıp, 1 ayda 2 ayda çok bir şey beklemeyin ortalama 4 ay düzenli yapmalısınız yemeğinizi belli beslenme tablosuna göre yemelisiniz ki değişimi o zaman fark edebilirsiniz.Şimdi değerli abilerim, kardeşlerim.Ben bu sporu çok tavsiye etmiyorum, yapılır mı yapılır.

• Neden Tavsiye Etmiyorum?
1.Riya değerli müslümanlar.Kibirli yürüyüş, nefsine bu konuda sahip çıkacak olan var ise yapsın muhakkak.Ama inanın bu spordan sonra insan gerile gerile yürüyor.Kibir gibi Allah muhafaza bu işin isterseniz takva boyutudur diyebilir tevil edip sporu yapabilirsiniz.Caiz değil demiyorum, ilim ehli de bir kardeşiniz değilim.Tecrübelerimden bilgilerimden yola çıkarak kendi düşüncelerimi sunuyorum.
(Ebu Ducane'nin savaş meydanın yürüyüşünü okumuşsunuzdur.Bu kibirli yürüyüş veya gerilerek yürüyüş sadece savaş meydanında kafire karşı yapılır.)
2.Bu sporda irileşmek tabii olarak mümkün oluyor.Fakat cihad gibi bir durumda çok iri olmak işinize yaramayabilir.Sebebi bu spor çokta kuvvete yönelik değil.Kuvvet için ayrı olarak çalışmalısınız daha sonra değineceğim inşaAllah.Kardeşlerim, abilerim, tağutların küffar ordusunun özel birliklerine baktığınız detaylı araştırmalar yaparsanız.Kalıptan çok kuvvet önemli.İri olmanız sahada sizi hedef konuma getirir.Yavaş hareket etmenizi neden olur.Kaslarınız eskisine nazaran arttığından dolayı vücut her hangi bir ağırlığı kaldırırken kaslarınız daha çabuk şişecek laktik asit üretecek ve yorulma hissi ile karşı karşıya kalacaksınız.
3.Bu spor ile birlikte şınav, barfiks sayılarınız düşmeye başlayabilir.

• Bu sporun artıları neler olabilir?
1.Patlayıcı kuvvet, yani ani kuvvete sahip olursunuz anlık güç kullanımı gibi.Vücut anlık güç çalışmalarına iyi tepki verir uzun süreli ağırlık çalışmaları beklemelerinde dediğim gibi yapamazsınız.
2.Kuvvet kazanımı, bunun için ağır ekipman ile az tekrar yapmalısınız mesela

Kas inşaa etmek için;
10 kg*10 tekrar
Kuvvet kazanımı için;
30 kg*5 tekrar yapmalısnız.

3.Allah şifa versin.Bazı kardeşlerde omurgalarında eğrilik, bacaklarda dizlerde problem oluyor.Bunun için de bölgesel olarak bu sporu yapmaları onlara fayda verecektir.Şekildeki gibi;
188.jpg

• 2-)Street Workout(Sokak Çalışması)
RiwjmAb5n0E.jpg

Street workout bu spor için yapılan parklarda kendi vücut ağırlığınız ile kaslarınızın çalışmasıdır.Temel hareketlerin başında barfiks ve şınav gelmektedir.Spor Türkiye'de çok yaygın olmasa da belli yerler mekanlar vardır.Örnek;
Street-Workout-Park-Nysa-flowparks.jpg

Türkiye'de Edirne, İstanbul, Antalya ve daha bir çok yerde var araştırıp bakabilir.Parkın yapılması için dilekçe yazabilirsiniz.
Ne kadar müspet orası ayrı muamma.Bu sporda antrenmanlar yapılır muhakkak ama beslenme yine önemli bir nokta.Protein yüklemesini kas inşaası için yapmanız gerekiyor.Zayıf abilerin, kardeşlerin karbonhidrat ve protein yüklemesi gerekiyor.Bu sporu tavsiye ediyorum.Bu sporda dayanıklılık ve kuvvet çalışmaları bolca yapabilirsiniz.Ve sizi çokta body building kadar şişirmez.
Çeçen mücahidlerin meşhur bir videosu var onuda buraya ekleyeyim.
hqdefault.jpg

Kaynak:
Ayrıca street workout için Frank Medrano'ya bakabilirsiniz.
(Açık görüntü olabilir.)

Kendisi erkek youtube'dan bakabilirsiniz.Müslümanlar ablalar, bacılar için uyardım.

• "Mümin erkeklere bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve zinadan korumalarını söyle. Bu, onlar için en uygun olan davranıştır. Allah yaptıkları her şeyden hakkıyla haberdardır. Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini günahtan korumalarını söyle!" (Nur, 24/30-31)

• “Harama bakmak, şeytanın oklarından zehirli bir oktur. Bu sebeple, Allah’tan korktuğu için harama bakmayı terk eden kimseye, mükâfat olarak Allah öyle bir iman verir ki, onun tadını kalbinde hisseder.”Hakim, Müstedrek, 4/314; Münzirî, et-Tergib ve't-Terhîb, III, 63.

• 3-)Crossfit
Müslümanlar Crossfit temel belli başlı hareketlere dayanan spordur.Bu sporda ağırlık kaldırma, zıplama, barfiks, patlayıcı kuvvete yönelik antrenmanlar bulunuyor.Spor 30 dk yapılıyor.Spor genel anlamda güzel hem kuvvet kazanımı, hem ter atma, hem dayanıklılık, hemde vücudun şekillenmesi ideal bir spor.Özel birliklerin Sat, sas, delta force, spetnaz, fbı, bilmem ne kadar tağutların para harcadığı özel askeri zımbırtılar varsa genelde bu sporu yapıyor.Bu spor Türkiye'de var.İstanbul'da belli başlı şubeler var.Ama fiyatları fahiş ve cep yakabilir.Beslenmeyi tekrar söylememe gerek yok sanırım.
Crossfit salonu hakkında bir resim.Belli bir eğitim aldıktan sonra kişi kendine özgü bir mekan yapıp kendi yerinde spora devam edebilir.
crossfit-box.jpg

• 4-)Bunların yanında ne yapılabilir?
Müslümanlar bunların yanında Krav Maga, Kick Boks, Muay Thai, Mma, Judo, Güreş dövüş sporları yapılabilir.Bunlar hakkında daha sonra inşaAllah yazı yazabilirim.Ayrıca Okçuluk, doğada hayatı idame etme, yön bulma, Bushcraft, Trekking, Oryantiring, Yüzme gibi sporlar yapılmalı.Bunlar başlık olarak veriyorum ki sizde araştırabilirsiniz.Bu konular hakkında daha sonra yazı yazmayı düşünüyorum.Özetle kınadığımız kafirlerden daha güçlüyüz muhakkak ama tedbirimizi alalım muhakkak onların Rabbi yok bizim ise var.Biz yine tedbirimizi çalışmamızı yapalım.Doğrular Allah'tan yanlışlar nefsimdendir.

Selamunaleykum...

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Şu okculuğa ozeniyorum nicedir.

Ciddi anlamda faydaliymis, ozellikle çocuklar için. Hedef çalışmaları diyorlar.Dikkat eksligini ciddi oranda azaltiyormus
Çocukluktan itibaren baslamak lazim aslında.

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

Fe terabbasû innâ meakum muterabbisûn
İslam-TR Üyesi
Ve aleyküm selam. Güzel bir konu açmışsınız Allah razı olsun, spor yapmak gerçekten önemli. Kâfirler bu konuya çok önem vermektedirler. Elbette onların bazıları kibirlenmek ve vücudlarını sergilemek maksadı taşımaktadır. Müslümana yakışan kuvvetlenmek ve dayanıklı olmaktır. Spora giden ya da gitmeye niyetlenen kardeşlerim mutlaka hedeflerini Allah için kuvvetlenmek-sağlam durmak yapsınlar. Vücudu gösteriş malzemesi yapmak için spora gidilmez.

Ayrıca şu konulara da değinmek istiyorum, skolyoz (omurga eğriliği) ya da artrit gibi ortopedik hastalıklarda mutlaka doktora başvurun. Bu hastalıklar tek başınıza spor programı çizerek aşabileceğiniz şeyler değildir.
Yine cihad meydanlarında ve günlük hayatta müslümanların kuvvetlenmesinde önemli hususlardan biri de solunum sıkıntısı yaşamamalarıdır. Yani her gün belli bir miktar koşmak (kendini zorlamak) dolaşım ve solunum için çok önemlidir. Yoksa sırf kaba kuvvete sahip olmakla çok çabuk yorulursunuz ve solunum problemleri yaşamaya başlarsınız. Allah yardımcımız olsun. Selamun aleyküm.

Ubeyd Çevrimdışı

Ubeyd

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şu okculuğa ozeniyorum nicedir.

Ciddi anlamda faydaliymis, ozellikle çocuklar için. Hedef çalışmaları diyorlar.Dikkat eksligini ciddi oranda azaltiyormus
Çocukluktan itibaren baslamak lazim aslında.

Okmeydanı'nda Okçular Tekkesi var.Değerlendirilebilir.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bir sorum var
Sporcular vucuttaki su oranini nasil yukseltip koruyorlar ?
Yani tamam paso su icelim de
Metabolizma cok hizli calisiyorsa ne yapalim ?
Bu dengeyi nasil saglariz var mi bunun bir yolu yordami ?

Ubeyd Çevrimdışı

Ubeyd

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Su oranını yükseltmenin sebebi nedir ona göre cevap vereyim inşaAllah.

Ubeyd Çevrimdışı

Ubeyd

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi su oranını arttırmanın body building yapanlarda bildiğim bir sebebi var.O da vücudun suyu tutup vucudun olduğundan daha iri gözükmesi.Yani vücud deri altında suyu çok tutuyor vücud olduğundan daha iri gözüküyor.Bunun içinde supplement kullanıyorlar.Bu supplement ise kreatin.Şuraya bırakıyorum detaylı açıklamayı.Siz doktorunuza veya hocanıza danışarak yerine göre kullanabilirsiniz.

"Kreatin güvenli midir?

14 yaş üstü herkesin kullanması için uygundur ve uygun dozajda ve şekilde kullanıldığı takdirde kesinlikle bir zararı bulunmamaktadır. Bayanlar için de kesinlikle çok faydalıdır. Kullanıma başladığımızda ilk 3 hafta içerisinde 3-5 kilo kadar kilo artışı yapmaktadır bunun sebebi vücutta tuttuğu sudur. Kullanım kesildiğinde bu suyu vücut tekrar atar. Kullanım esnasında bol su içmeliyiz aksi takdirde hafif mide krampları geçiririz. Günlük minimum 3 litre su tüketmek kreatin kullanımı döneminde bizim için çok önemlidir. "

Onun dışında neler yapılabilir pek bir fikrim yok.

Q Çevrimdışı

Qxwerty

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Muay thai kick box benzer şeyler , vücut geliştirmeden çok gücü nasıl kullanacağını bilmek önemli.

Ubeyd Çevrimdışı

Ubeyd

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam anlayamadım kardeşim ne demek istediğini

Q Çevrimdışı

Qxwerty

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Vücut geliştirme değil de, dövüş sporları daha iyi çünkü, güçlü olmak değil gücü kontrol etmek /yönetmek/ kullanmak önemli.
Zaten her ikisinde de güç kazanılıyor, demek istedim.

Ubeyd Çevrimdışı

Ubeyd

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gücü dövüş sporlarında zaten kontrol edebilirsin.Fakat gücünü arttırman lazım.Mesela daha öncede yazdığım gibi, vücudu geliştirmekten daha çok kas kütlesini arttırmaktan daha çok kuvveti arttırmak çok önemli.Mesela vücut geliştirirken 10 kg dumbell ile ön kol kası(biceps)10*3 çalıştırmak yerine.30 kg dumbell ile iki üç sefer patlayıcı kuvvet çalıştırman senin kuvvetini arttırır.Yani maksat çok tekrar yerine çok ağırlık az tekrar.Bunun yanında dövüş sporuyla uğraşman lazım.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
esselamualeykum ve rahmetullah okçulukla uğraşan bir bacı veya kardeş var mı aramızda? Ankara'da malzeme ve kurs bilgisine başvurmak isterim.

Cengaver54 Çevrimdışı

Cengaver54

La İlahe İllAllah Muhammeden Resulullah.
Banned
Pangea eğer bir ok veya yay arıyorsan sana yardımcı olabilirim abi

Cengaver54 Çevrimdışı

Cengaver54

La İlahe İllAllah Muhammeden Resulullah.
Banned
Ayrıca böyle okçuluğa merakı olanlar varsa konu açabilirim yardım amaçlı

Üst Ana Sayfa Alt