Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video Şirk Içeren Tasavvufu Bırakan Adam Neden Bıraktı? – Allah’ın Gökte Olduğunu 5 Dk. Nasil Açıklarsin?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
Zaten Allah heryerdedir demekle Mekandan münezzeh ilkesiyle çelişiyorsun. Heryer bir mekandır.
düzeltmiştim.
burda yanlış kelimeleri kullanmış ve Allah heran heryerde hazır ve nazırdır demeliydim

Allah razı olsun,zaman ayırıp bilgilendirdiniz, hakkınızı helal edin,vaktiniz için.çokda uzamasına gerek yok konunun.nihayetinde Allah iman dan soracak bize.ayet tefsirlerinden mesulmüyüz bilmiyorum.:)

E Çevrimdışı

ebu-musa

Üyeliği İptal Edildi
Banned
iste kelam ilmi boyle yapar insani. onu ogrenince bir daha hakki gormek cook zor oluyor.
sana bir soru sorayim Allah rizasi icin bu azdigi oku:
Allah'in ilmi varmi?
var.
nereden anladin? cunku ayette: Allah'in herseyi bildigi gecer.
peki Allah yukaridami?
evet,
nereden anladin?
cunku Allah mulk suresinin ikinci sayfasinda ""goktekinin azabindan eminmi oldunuz?" diyor.

sen neden Allah'in her seyi bildigi ayetinin manasini anliyabiliyorsunda, Allah'in yukarida oldugu ayetini anlamamazliktan geliyorsun?

kuran lagara lugara diye inmemis ki?
Allah manasini dusunmemizi istemekte, oyle degilmi?
anladinmi simdi???

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Cihad 38;
"Allah nerede anarsan oradadır" gibi manalar Allahın ilim ve kudretidir. Allah (c.c.) zâtı Arşa ihtiyatçsız ve keyfiyetsiz olarak istiva etmiş, arş ise mahlukatın en üstün (uluv) dedir. Arab lisanında İstiva mâlum, keyfiyeti meçhul, ondan soru sormak bidattir. İmam Mâlik de buna benzer şeyleri zikretmiştir.

Biraz aklımızı kullanacak olursak, Rasulullah (s.a.v.)'ın Mirac hadisesini tefekkur edersin;
Miracı neden (ilmi ve kudretiyle her yerde olmasına rağmen) Yedi kat semayı tek tek Burak ile aşarak, Burakın her adımı gözün alabileceği mesafelere uzanıp alırken, her kat semâda peygamberlerle görüşüyor, Cibril'in dahi ilerleyemediği Sidetu'l Munteha'yı dahi aşmasını, Mirac'ın arab lugatındaki manasıyla birlikte algılamaya çalışarak yakalayabilirsin.

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Muaviye İbnu'l-Hakem es-Sülemi anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'e gelip: "Bir cariyem var, çoban olarak çalıştırıyor, koyunlarımı otlatıyordum. Yakınlarda bir koyunumu yitirdi. Ne oldu? diye sorunca, kurt kaptı dedi. Koyunun kaybolmasına üzüldüm. İnsanlığım icabı cariyenin suratına bir tokat vurdum. Bu davranışımın kefareti olarak bir köle azad etmeyi adadım. Onu azad edebilir miyim?" diye sordum. Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) cariyeye: "Allah nerede?" diye sordu O:

"Göktedir" deyince, "Pekala ben kimim? dedi. Cariye: "Sen Allah'ın Resûlüsün" cevabını verince, Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) bana yönelerek: "Bunu azad et, zira mü'minedir" buyurdu.

Müslim, Mesacid 33, (537); Muvatta, Itk 8, (2, 776); Nesai, Sehv 20 (3, 18); Ebu Davud, Eyman 19 (3282).

Yahu arkadaş birisi "Allah nerede" diye sorarsa "göktedir" demenin ne mahsuru var? Zaten bir mahsuru olsaydı Peygamberimiz böyle söylenmesine izin vermezdi. Bunun ötesini, berisini niye kaldırıyor müslümanlar anlamıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt