Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Sınavda Benden Kopya Çekenleri Öğretmene Söylemem Kul Hakkına Girer mi?

Başak NAZİK Çevrimdışı

Başak NAZİK

Üye
İslam-TR Üyesi
Ben çalışkan bir öğrenciyim arkadaşlarım benden bu seferde kopya çektiler bana sürekli tenefüslerdekopya vercen mi diye soruyorlar bende versem de vermesemde çekeceksiniz diyorum çekiyorlar ben bıktım ve hocama söyledim ama benim dediğimi söylemesin istedim yoksa bana rahat vermezlerdi ve başak verdi kopyayı zorla hocam derledi şahidim var ama onları şikayet ettiğim için nedense burukluk hissediyorum ve üzülüyorum üzülmem gerekir mi veya karşıma çıktıkların da ne demeliyim islam bu konuda ne diyor?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ben çalışkan bir öğrenciyim arkadaşlarım benden bu seferde kopya çektiler bana sürekli tenefüslerdekopya vercen mi diye soruyorlar bende versem de vermesemde çekeceksiniz diyorum çekiyorlar ben bıktım ve hocama söyledim ama benim dediğimi söylemesin istedim yoksa bana rahat vermezlerdi ve başak verdi kopyayı zorla hocam derledi şahidim var ama onları şikayet ettiğim için nedense burukluk hissediyorum ve üzülüyorum üzülmem gerekir mi veya karşıma çıktıkların da ne demeliyim islam bu konuda ne diyor?
Öğrencilerin sınavlarda kopya çekmesi, çektirtmesi diğer öğrencilerin seviye ve sıralama haklarını etkilediği ve öğretmeni yanılttığından dolayı kul hakkına girdiğinden câiz değildir.
Siz, zaten kopya çekmelerine yardım etmediğinizi, fakat onların kendi çabalarıyla sizin bir gayretiniz olmamasına rağmen kopya çektiklerini söylüyorsunuz. Bundan dolayı bir sorumluluğunuz olmamaktadır.

Beş satırlık soru yazında (sadece soru işareti var) noktalama işaretleri eksik olduğu için farklı anlamlara gelebilecek ifadelerden dolayı şurayı tam anlayamadığım için iki türlü manaya göre yazacağım:

Eğer, daha önceki sınavlarda arkadaşların kopya çekerken yakalandığında, kopyayı senin verdiğini söyleyerek iftira atmışsa, bundan sonraki sınavlardan önce konuyla ilgili öğretmeni bilgilendirmen câizdir.

Eğer arkadaşın kopya çekerken yakalanırsa, öğretmene 'kopyayı senin verdiğini' iftira atabilir diye zan ederek, tahminde bulunarak, daha söylemeden öğretmene isimlerini vermişsen, arkadaşlarının hakkına girmişsindir.

İlgili Konu :

Kopya Çekmek ve Torpil Kul Hakkı mıdır?

https://www.islam-tr.org/konu/kopya-cekmek-ve-torpil-kul-hakki-midir.31407/

Üst Ana Sayfa Alt