Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şerit Pasta / Piyano Pasta

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Şerit Pasta / Piyano Pasta

5787123125_587b63cfc2_z.jpg

Es-selamu aleykum kardeşlerim

Uzun zamandır yapmak istediğim bir pastaydı piyano pasta. Yapımı çok zor değil yalnız şeritleri bir araya getirmek biraz uğraştırıyor. Kesildiği zaman ki görüntü, uğraştığıma değmiş dedirtiyor insana. Değişik pasta tarifleri arayanlar için güzel bir seçenek.***PİYANO PASTA***

Pandispanya malzemeleri

• 4 yumurta
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 tepeli yemek kaşığı kakao dahil, 1.5 su bardağı un
  • Yarım paket kabartma tozu

Krema malzemeleri

• 4 su bardağı süt
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 2yemek kaşığı dolusu hindistan cevizi
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • 4 yemek kaşığı un
  • 2 yemek kaşığı dolusu labne peyniri
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • 1 paket vanilya

Süslemek için: Çikolata

5787679278_df569a9145_z.jpg

Piyano pastanın yapımı

• Yumurta ve şekeri mikserle yüksek devirde 5 dakika kadar çırpın.
  • Un ve kakaoyu, kabartma tozunu ekleyip 30 saniye kadar çırpın.
  • Yağlanıp unlanmış büyük fırın tepsisine dökün. 180 derecelik soğuk fırına sürün ve 15 dakika kadar pişirin.
  • O pişerken tereyağı vanilya ve labne peyniri hariç diğer malzemeleri tencereye ekleyin ve karıştırarak pişirin.
  • Pişen kremaya labne peyniri ve tereyağını ekleyip 5 dakika kadar mikserle çırpın.
  • Pandispanyayı tepsinin içinde boyuna 4 e bölün. Ben 4e bldüm ama 5 e bölmenizi tavsiye ederim.
  • Her parçayı tepsiden spatulayla çıkarıp, üzerlerine kremadan sürün.
  • İlk parçayı rulo yapıp, küçük bir kelepçeli kalıbın ortasına koyun.
  • Diğer parçalarıda bu rulonun etrafına dolayın. Açık kısım kalırsa orayıda kremayla kapatın.
  • Ben üzerini 3 yumurta akı ve 1 çay bardağı şekeri çırparak kapladım. Siz isterseniz krem şanti kullanabilirsiniz.
  • En üste de çikolata rendeledim.

• Pastayı en az 2-3 saat dolapta bekletin ki keserken sıkıntı olmasın.
  • Kesildiğinde ortaya çıkan çizgili görüntü bana piyanoyu hatırlattı bu yüzden, pastanın bir diğer adınada “piyano pasta” koydum.

5787678676_957a17429c_z.jpg

5787679084_cd659477be_z.jpg

CAHİDE

İntihar Büyük Günahtır!

“Ey iman edenler!.. Kendinizi öldürmeyin.” ]4/Nis⸠29.

İntihara yeltenmeyin. İntihar haramdır. Kederden dolayı intihar¸ kadere ve ecele başkaldırıdır. Birbirinizin kanına girmeyin¸ birbirinizi öldürmek¸ bir vücudun azaları mesâbesinde olan toplum bedeninin kendi organlarından birini kesip atması gibidir.

Peygamberimiz intihar etmenin dehşetini şu sözleriyle anlatır: “İntihar eden kimse Allah’ın huzuruna nasıl intihar ettiyse o halde gelir. Yüksek yerlerden yuvarlanarak Elinde bıçak karnını deşerek Elinde zehir kâsesini yudumlayarak Suç aletiyle Mahkeme-i Kübrâya çıkarılır ve o haliyle cehenneme atılır”Buharî¸ Müslim.

Bu yüzden Müslüman¸ yaşadığı şartlar ne kadar acı verici ve zorlu da olsa intihar etmeyi asla düşünmez. Gökten belalar sağanak sağanak yağsa¸ onları sabırla¸ azim ve kararlılıkla nasıl sevaba dönüştürebilirim diye düşünür ve bunun için gayret sarf eder. O halde Yüce Allah’ın en saygın yaratığı olan insanı ve onun hizmetine sunulan bütün canlıları sayalım¸ sevelim ve onların yaşam haklarını koruyalım. O’nun Hay sıfatı ile yaşayalım ve yaşatalım.

Ali Akpınar