Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Şeriatın Hakim Kılınmasının Önündeki Engeller ve Çözüm Yolları Nelerdir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Rhodium Çevrimdışı

Rhodium

Üye
İslam-TR Üyesi
Ne yapmasını bekliyordun.Hanbeliyye kardeş Allahın kelamından deliller getirmiş.Allahın ayeti delil olarak sunulduğunda bu şekil bir tavır takınıyorsan gerçekten durum vahim.Bide devamında "yok akıl erdirme yok bilmem her surenin ana fikri var" diye bazı klişe sözlerle tipik bir tarikatçı,demokrat vs.grupların yaptığı gibi ayete teslim olmak yerine kıvırmaya başlamışsın.

Madem ana fikir(!) vs. diyorsun ya yapman gereken çok basit arkadaşın getirdiği ayetlerin o şekil anlaşılmadığını tefsir,hadis vs. delil getirerek argüman oluşturacaksın.O zaman sözün bir kıymet bulur.Ki zaten o ayetler gayet de muhkem ayetler istersen hodri meydan madem aksini iddia ediyorsan buyur delilleri dizde bizde görelim bakalım senin nasıl biri olduğunu.

Toplumda ki bu Kur'an düşmanlarını da bir türlü anlamadım gitti.
Allah bu kitabı raflara asıp veya sadece Arapçasını okuyalım diye mi gönderdi?
Anlamını öğrenip hayata tatbik edelim diye gönderdi.Senin gibi tipleri bir türlü anlamıyorum.Dillerinizle söylemesenizde pratikte Allahın ayetleriyle bir probleminiz var.Bunu sende ve daha önce onlarca insanda gördüm.Adama ayet söylüyorsun adam kale bile almıyor sanki haşa normal bir vatandaşın sözünü söylüyorsun gibi ciddiye bile almıyor.Olacak iş değil!

Aralarındaki anlaşmazlıkları çözüme bağlasın diye Allah’a ve resulüne çağrıldıklarında müminlerin sözü, “Dinledik ve boyun eğdik” demekten ibarettir. İşte kurtuluşa erenler de bunlardır!

(Nur 51)

Artık bundan (Kur’an’dan) sonra hangi söze inanacaklar?

(Mürselat 50)

İşte bunlar, hak olarak sana okuduğumuz Allah’ın ayetleridir. Onlar, Allah’tan ve O’nun ayetlerinden sonra hangi söze inanırlar?

(Casiye 6)

Tevrat’la yükümlü kılındıkları hâlde onun gereklerini yerine getirmeyenlerin misali, koca koca kitapları yüklenen (fakat içinde yazanları anlamayan ve/veya yaşamayan) eşeğin misali gibidir. Allah’ın ayetlerini yalanlayan bir topluluğun misali ne kötüdür. Allah, zalimler topluluğunu hidayet etmez.

(Cuma, 5)

Bu sözünle kafir oldun.
Evinde senin dışında birinin söz sahibi olmasını ister misin? Yaptığın işlere karışan,evde senin otoriteni yok sayan,sana sınırlar belirleyen ikinci bir şahsın evinde söz sahibi olmasını ister misin? Elbette istemezsin.Madem basit Dünyalık işlerde bile böyle iş Rabbimize gelince orda niye bunu düşünemiyoruz.Allah yerlerin ve göklerin tek sahibidir,bunları O yaratmış öyleyse bu evrende de sadece onun sözü geçer,O'nun kanunları geçerli olmalıdır.Bizde O'nun kulları olarak Allah'ın şeriatının yeryüzüne hakim olması için elimizden geleni yapacağız,yapmak zorundayız.Eğer mümin olduğumuzu iddia ediyorsak!!!
Şeriatın gelmesi için çabalamayı,mücadele etmeyi önemsiz bir şey görmek Allahın şeriatını önemsiz görmek demektir.Bu da küfürdür.

Allah El Hakem,El Hakim,El Adl sıfatlarında kendisine ortak koşan müşrikleri kahretsin.Size de hidayet versin.

O, hevadan konuşmaz. (Onun konuştukları,) kendisine vahyedilen vahiyden başkası değildir.

(Necm,3,4)

Eğer peygamber bize atfen bazı sözler uydurmuş olsaydı,elbette onu kıskıvrak yakalardık. Sonra onun can damarını koparırdık.Hiçbiriniz buna mâni olamazdınız.

(Hakka 44-47)

Kendilerine Kitap verilenlerden Allah’a ve Ahiret Günü'ne inanmayan, Allah ve Resûl’ünün haram saydığını haram saymayan ve hak (din olan İslam’ı) din edinmeyenlerle alçaltılmış bir şekilde elden cizye verinceye kadar savaşın.

(Tevbe, 29)

Onlar ki; yanlarında bulunan Tevrat ve İncil’de yazılı olarak (sıfatlarını) buldukları ümmi olan Resûl Nebi’ye uyarlar. Onlara iyiliği emreder, kötülükten sakındırır; temiz şeyleri helal, pis şeyleri haram kılar; sırtlarındaki ağır yükü ve zincirlerini kaldırır. Ona iman edenler, onu saygı ile yüceltenler, ona yardım edenler ve onunla beraber indirilen Nur’a (Kur’ân’a) uyanlar... İşte bunlar, kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.”

(A'râf, 157)

Peygamber hevasından konuşmaz.Allah neyi emrederse bizlere onu öğretir.Kur'anın en iyi müfessir ve uygulayıcısıdır.Dolayısıyla Kur'anı uygulayarak hayata geçirip bunun en güzel örnekliğini yapmıştır.Peygamberimiz kendisi kural,kanun uydurmaz.Allahın emirlerini yerine getirir.Üstte attığım Hakka suresinde de bu anlatılmaktadır.
Zina eden bekara 100 sopa,kısasa kısas,hırsızın elinin kesilmesi vb. kurallar uygulandığında insan uyguladı diye niye Allahın kanunu olmaktan çıksın ki! Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır!

Kardeşim, Kafirler küfürler havada uçuyor. Benim nasıl biri olduğumun bir önemi yok ki. Üslubum sadelik ve kibarlıktan yana. Netim. Önemli olan konuda doğrunun ne olduğu. Benim ne olduğumla neden bu kadar ilgilisin.

Bence, Tez ve antitez, ispatlar matematikte olur. Örneğin matemetik de bu 90 derecedir diyebilirsin ama fizikte hiç bir zaman 90 derece ölçemezsin, ya 90,0001 yada 89,9999 gibi değerler olur ama tam 90 derece yoktur. Ayetler bir ölçü para birimi veya vektör veya sayı değildir. Kardeşim, Onlar bize ispat yapalım diye değil öğüt alalım diye gönderilmiş.

Örneğin @Hanbeliyye şu ayeti örnek olarak verilmiş:

Durum şu ki, Allah dileseydi, onlardan intikam alırdı. Fakat sizi birbirinizle denemek ister. (Muhammed)

Ben buradan ne anlıyorum, kardeşim, benim anladığımdan aynı mı anlıyorsun? Ben senin anladığın gibi anlamak zorundamıyım? Senin anladığından farklı anladığımda kafir mi oluyorum?

Mesela benim fikrime göre Allah dileseydi sizin hakim kılmak için çabaladığınız kuralları hemen şimdi saniye vari ol der ve her herde sizin bahsettiğiniz kuralları koyabilirdi. Neden böyle yapmıyor? Gücü mü yetmiyor (haşa)? Madem kardeşim dediğin kuralları hakim kılmak gerek ve bu çok önemli o zaman Allah niye hayatı böyle yaratmadı?

Alman düşünür goethe şöyle demiş,
"Allah cevizleri verir ama ısırıpta kırmaz onları"

Şimdi buradan Allah bize ceviz vermiş bol bol kırıp yemeliyiz. Şeklinde bir anlam çıkarırmısın. Buradan bu anlamı çıkarman ya düşünmediğini yada yazara saygın olmadığını göstermez mi?

Kuran ayetlerini düşünmeden mi okuyalım. Akıl erdirme den düz mü okuyalım. Örneğin hırsızın elini kesmekten: baltayla ve kütükle kurulmuş kanlı bir fetish ortaya koyuyorsanız bu oldukça vahşice olurdu. Oysa ki İslam böyle vahşi bir din değil, eğer sen genç işsizlere iş verirsen hırsızlığın önünü tıkarsan, işçine hakkından az maaş verirsen malını çalabilir değil mi? İşte cevizleri kırmakla el kesmek işte böyle bir düşünmenin akıl erdirmenin yoludur.

Akıl erdirme: bizi hayvanlardan ayıran temel özelliğimizdir.

Ben şimdi diyorum ki, kardeşim Allahın kuralları vardır ve hakimdir kimse de değiştiremez. Ayrıca Sizin benim ortaya koyduğumuz her kural bizim kuralımızdır Allahın değil. Ve hiç bir insanın Allahın kuralını hakim kılması mantıklı değildir.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sanırım seni kızdırıyorum. Sakin ol, rahat ol. Hem biraz cahilde olabilirim.

Din, dinimiz dediğimizde anladığımız aklımıza gelen şeyler: imanın şartları, meleklere inanmak, islamın şartları namaz kılmak, hacca gitmek, ramazan, hadisler vs. Gibi şeylerdir. Çoğumuzun da anladığı böyledir. Yani din denildiğinde hiç kimsenin aklına şeriat için çabalamak gelmez. Bu senin aklına gelen birşey. Öznel ve saygı duyuyorum.

Küfür hakkında da yine aynı şeyi yazacağım. Nedir bu küfürdür fetişi. O küfürdür felan...

Diyelim ki bir elma var.
Eğer "bu elma..." dersem küfür etmiş olurum.
Eğer "bu elma mavidir" dersem ve sana göre yeşil ise yalan söylüyor yalnış söylüyor vs. dir. Ama küfür değildir.
Senin anlama sorunun var . Yazılanları anlamada ve idrak etmede sorun yaşıyorsun.Ve anlatımların çelişki barındıyor.Çelişkili ve idraki olmayan bir şekilde konuşuyorsun.Çelişki problemini halledip mantıklı konuşabilir isen sana gerekli cevapları arkadaşın yerine ben verebilirim.Bunu yapamaz isen seninle cedel boşa kürek çekmek olur.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Sanırım seni kızdırıyorum. Sakin ol, rahat ol. Hem biraz cahilde olabilirim.
Senin inanıp inanmaman benim akıbetimi etkilemeyecek. Ben sana Allah için öğüt veriyorum. Meselenin ehemmiyetini anlaman için sert konuşuyorum sadece. Önceki mesajlarımdan bilenler bilir benim üslubumu. Neden beni kızdırasın?

Din, dinimiz dediğimizde anladığımız aklımıza gelen şeyler: imanın şartları, meleklere inanmak, islamın şartları namaz kılmak, hacca gitmek, ramazan, hadisler vs. Gibi şeylerdir. Çoğumuzun da anladığı böyledir. Yani din denildiğinde hiç kimsenin aklına şeriat için çabalamak gelmez. Bu senin aklına gelen birşey. Öznel ve saygı duyuyorum.
Bahsettiğin şeyler İslâm'dan/şeriattan değil mi? Şeriat ne demektir? Tanımlayabilir misin?
Bak ben pek çok insanla tartıştım. Okuduğunu anlama konusunda sıkıntıları olan vardı, olabilir. İnsanların anlama yetenekleri farklı farklıdır. Ancak sen onlar gibi de değilsin, sen doğru cümle kuramıyorsun. Birbiriyle çelişik, yalan dolu saçma sapan zırvalıyorsun.

Küfür hakkında da yine aynı şeyi yazacağım. Nedir bu küfürdür fetişi. O küfürdür felan...

Diyelim ki bir elma var.
Eğer "bu elmanın amk..." dersem küfür etmiş olurum.
Eğer "bu elma mavidir" dersem ve sana göre yeşil ise yalan söylüyor yalnış söylüyor vs. dir. Ama küfür değildir.
Demagoji yapıyorsun. Biz küfür diyerek inkârı kastediyoruz.
Diyelim ki X bir ayet var,
Bundan yola çıkarak,
ister peygamberler
İsterse siz bizzat
Bundan bir "kural-kanun-kaide"çıkartırsanız bu Allahın kanunu olmaz. Bu insanların kanunu olur.

Allahın şeriatı için çabalamak mantıksız dır.

Bu söylediklerin apaçık inkârdır. Kur'ân, Allah'ın kelâmıdır. Onda geçen her hüküm, Allah'ın hükmüdür. Buna "insan hükmü" demek kâfirlerin/inkârcıların/yalanlayanların sözüdür.

Ben buradan ne anlıyorum, kardeşim, benim anladığımdan aynı mı anlıyorsun? Ben senin anladığın gibi anlamak zorundamıyım? Senin anladığından farklı anladığımda kafir mi oluyorum?
Tefsir usûlü, esbab-ı nüzul, hadisler falan... Bunlardan haberin var mı?
Burada muhkem-müteşabih konuşmuyoruz. Konuştuğumuz şey, İslâm şeriatı ve Allah'ın, "Sen yolladığım şeriata uy. Bilmeyenlerin yoluna uyma." dediği apaçık muhkem ayeti bile yalanlıyorsun.

Allah'ın emrine "mantıksız" diyorsun.
Sonra "Ben şeriattan İslâm'ın ve imanın şartlarını anlıyorum. Herkes sizin gibi anlamak zorunda mı?" diyorsun. Ve böyle diyerek şu ayetin muhattabı haline geliyorsun;

Yoksa siz Kitab'ın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? (Bakara 85)

Çünkü şeriat/İslâm/din dediğimiz şey bir bütündür. Namaz kılmak nasıl Allah'ın emriyse, cihad da Allah'ın emridir, kısas da Allah'ın emridir, recm de Allah'ın emridir.

Peki ben sana bir soru sorayım. Senin anlayışına göre:

İki denizi birbirine kavuşmak üzere salıvermiştir.
(Ama) aralarında bir engel vardır; birbirlerine karışmazlar.
(Rahman 19-20)

Birisi dese ki: "Bu ayette iki deniz ile kastedilen şey, Ali radiyallahu anh ile Hz Fatıma'dır.

Başkası dese ki: "Ayette deniz olarak geçen, gece ile gündüzdür."

Öbürü dese ki: "Ayette geçen cennet ve cehennemdir."

Herkes sünnete bakmadan, esbab-ı nüzuluna bakmadan, usûl bilmeden kendi kafasına göre yorum yaparsa "Ben bunu anlıyorum, şu kadar ayeti kabul ediyorum, kalanları etmiyorum." derse bu adam kâfir olmaz mı? Herkes kendi kafasına göre din uydurup ona inanır o zaman.

sizin hakim kılmak için çabaladığınız kuralları
"Biz" ve "siz" aynı değiliz. Bunu anlayabilmişsin en azından.

Kuran ayetlerini düşünmeden mi okuyalım. Akıl erdirme den düz mü okuyalım.
Her akıl aynı mıdır? Misâl senin aklınla, benim aklım eşit midir? O zaman dediğin gibi herkes kendi bozuk anlayışıyla anlarsa hangi dine inanacaksın?
Neden ısrarla sünnete bakmayı ve ümmetin icmâsını reddedip küfürde aşırı gitme peşindesin?
Bilmiyorsan açarsın bir esbab-ı nüzul veya tefsir usûlü öğrenirsin. Ahiretini yakmak bu kadar kolay mı?
Hatta ilk ben tavsiye edeyim sana: Abdurrahman es-Sa'di - Kur'ân'ı Anlamada Temel Esaslar (Guraba Yayınları)

Oku bakalım herkes senin bozuk/bâtıl dininin anlayışıyla mı anlıyormuş.

Örneğin hırsızın elini kesmekten: baltayla ve kütükle kurulmuş kanlı bir fetish ortaya koyuyorsanız bu oldukça vahşice olurdu.
İstediğin refah düzeyini sağla. Sapmalar her daim olur. Çünkü insan fıtratı için günahlar çekici kılınmıştır. Adam ekonomik refahın zirve döneminde bile hırsızlığı meslek haline getirse ne yapacaksın? İslâm vahşice deyip adamın kapısının önüne mal mı yığacaksın?

hiç bir insanın Allahın kuralını hakim kılması mantıklı değildir.
Yok yakınken ben seni son kez tevbeye davet ediyorum. Cehennemde bekçiler "Sana bir uyarıcı gelmemiş miydi?" dediğinde "Gelmişti ama mantığıma yatmadı." demen seni kurtarmayacak. Bilmiyorsan oku, sor, öğren, dinle. Ve tevbe et. Kendi mantığınla değil, Allah Rasûlü sallallahu aleyhi vesellem ne demiş? Ashab nasıl anlamış/uygulamış? Bunu sor kendine. Selam hidayete tabi olanlara...

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Sadece Allahın affına sığınılması fikri hoşuma gitti. Bu iyi bir şey. Sanırım sadece Allaha ibadet ederim gibi.

Tağut ne demek? Tuğuti şeyler de nedir?

Hz. Muhammet (sav) ve diğer Peygamberler bir kural koyarsa bu kurallar Allahın kuralları olamaz. Yine insanların kuralları olur. Çünkü: Onlar (sav) insandır. Peygamberler insan değil mi?

Vahiy ile iletilenler bildiğimiz üzere peygamberlerce ekleme ilave eğip bükme olmadan direkt iletilen şeyler. Yani sonuçta vahiy ile iletilenlerin peygamberlerin kendilerine ait bir şey olması mümkün değil.

Diyelim ki X bir ayet var,
Bundan yola çıkarak,
ister peygamberler
İsterse siz bizzat
Bundan bir "kural-kanun-kaide"çıkartırsanız bu Allahın kanunu olmaz. Bu insanların kanunu olur. Bunu anlamak zor değil sanırım.

Küfür; inkâr, reddetmek, yok saymak, görmezlikten gelmek, hakaret gibi anlamlara gelir. İstilahi anlamda dinden çıkaran söz, iş veya davranışları tanımlar. İslam'a göre inanç esaslarını reddeden kişiye kâfir, Müslüman iken bu davranışları gösteren kişiye ise mürted denir.

Tağut; İslam dışı bütün sistemlerdir.

Şeriat; tanımı ve onun hakim olmasını istemeyenin durumu

Bu kavramları bilmediğin için konuları anlamıyorsun.

İkincisi bir ayet okurken peygamber efendimiz nasıl anlamış sahabe nasıl tatbik etmiş selef nasıl hareket etmiş ona göre amel etmek gerek.

Yoksa her önüne gelen kafasına göre yorumda bulunursa bir çok din ortaya çıkmış olur.
Günümüzde böyle maalesef.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt