Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Selefilik

• Konbuyu başlatan Mutedeyyin
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

Mutedeyyin

Guest
olabilenlere ne mutlu

F Çevrimdışı

ferdiosman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
4 mezhep imamı Seleflerinin görüşlerini sistemleştirmiş ve kendileride ümmetin icması ile Selef iseler onlara tabi olan İslam ümmetinde Selef-i Salihinin peşinden gitmektedir.Hal böyleyeken ayrıca kişilerin özelden ''Biz Selefiyiz'' demeleri saygıyla karşıllanmalıdır.Ta ki ümmeti Selefin peşinden gitmediklerini iftirasını atana kadar.....

hitman Çevrimdışı

hitman

Üye
İslam-TR Üyesi
4 mezhep imamı Seleflerinin görüşlerini sistemleştirmiş ve kendileride ümmetin icması ile Selef iseleronlara tabi olan İslam ümmetinde Selef-i Salihinin peşinden gitmektedir.Hal böyleyeken ayrıca kişilerin özelden ''Biz Selefiyiz'' demeleri saygıyla karşıllanmalıdır.Ta ki ümmeti Selefin peşinden gitmediklerini iftirasını atana kadar.....

nakşibendiler ve fethullahçılar islam ümmetinden olmadıkları için selefin yolundan gitmedikleri, kendi kafalarına göre bir yol çizdikleri rahatlıkla söylenebilir mesela...

A Çevrimdışı

al-jihad

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
nakşibendiler ve fethullahçılar islam ümmetinden olmadıkları için selefin yolundan gitmedikleri, kendi kafalarına göre bir yol çizdikleri rahatlıkla söylenebilir mesela...

EVET SANA KATILIYORUM KARDEŞİM... ALLAH(s.v.t) RAZI OLSUN ...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
hitman kardeş tirmizi-ebu davud-ibn mace vs' de geçen fırkayı naciye hadisi var ümmetin 73 fırka olduğu hadis, ben de katılıyorum selefi salihin yolunda olmadıklarından, ancak ümmetin içinden olmadıkları sözünüz gerçekten çok ağır bir söz ibn teymiyye gibi büyük bir alim bile böyle bir konuda sizin gibi net konuşmuyor. (tasavvuf fırkası genelde hepsini kapsıyor kasıt budur)...

hitman Çevrimdışı

hitman

Üye
İslam-TR Üyesi
hitman kardeş tirmizi-ebu davud-ibn mace vs' de geçen fırkayı naciye hadisi var ümmetin 73 fırka olduğu hadis, ben de katılıyorum selefi salihin yolunda olmadıklarından, ancak ümmetin içinden olmadıkları sözünüz gerçekten çok ağır bir söz ibn teymiyye gibi büyük bir alim bile böyle bir konuda sizin gibi net konuşmuyor. (tasavvuf fırkası genelde hepsini kapsıyor kasıt budur)...

zaten mutlağı kastetmiştim. genelinin çirkin hasletlerinden ötürü. tek tek muayyen şahıslara indirgemek ayrı bi mevzudur. yani haklı olarak şiiler müslüman değildir deriz ama iranda yaşıyorsa bir insan o halde şiidir varsayımı tutmaz bazen.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
ahi bu konu bayrama denk gelmişti diye cevap yazmadım.bu tür yazılar açıkcası hoşuma gitmiyor ancak ortada bir hata varsa düzeltilmesi gerek.

Gelelim konuya.

Ahi ben sana mutlak ya da muayyen diye birşey demedim zaten.

Alimlerimizden bırak nakşibencileri ve nurcuları şia'yı bile islam ümmetinden kabul edenler var.

Şianın akidesini en az benim kadar bilirsin sahabeye özellikle annemiz aişe r.a'a attığı çirkin iftiraları dememe gerek bile yok. Ehvene göre bile hem nurcular hem de nakşibendiler şiadan daha iyidir.

Alimlerimizden şiayı islam ümmetinden yani o 73 fırkadan sayanlar varken üstüne Muhammedin bin abdulvahap r.a nakşibendileri umum tekfir dahi etmezken sen nasıl olurda bu gruplar-hizipler vs islam ümmetinden değil dersin anlamıyorum.

Yani şunu sormak istiyorum islam ümmetinden değilse hangi ümmetten hristiyanlardan mı yoksa yahudilerden mi yoksa mecusilerden mi.

Ahi ümmetim kavramı çok geniş, içinde ....

Keler deliği ile gelen hadisler var bilirsin sahih bunlar o hadisleri incelemeni tavsiye ederim.

F Çevrimdışı

ferdiosman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İslam4ever kardeş şu hİtman nickli kişinin tekfirciliğine karşı gösterdiğin hüsnü zannı ben hata yapınca da göstermen dileğiyle....Peygamberimiz (sav) bile 73 fırka ve diğer hadislerde ,Fırka-i naciye dışında olan fırkaları ümmetinden saydıktan sonra Hitman da kim oluyormuş?

Diğer konu ise nakşiler ve Fethullaçıların Ehli sünnet olamaması mevzuu,şimdi bende çıkar şu sözde Selefiler ehlisünnet değiller desem? Kim kime göre Ehli sünnet?Bence bu tartışılmalı ..yoksa Selefiler dışında kimse İslam ümmetinden değildir manasına gelecek şeyler değil...Hem komik olur hemde zamanımız ziyan olur...Bunuda kimse istemez sanırım...

USULU'D DİN Çevrimdışı

USULU'D DİN

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum ve rahmetullah
ben boran el muvahhid im
haksızlık neredeyse Allah ın izniyle hakkı getirmeye yeminli olanlardanım

bazı abilerime kardeşlerime hayret ediyorum Allah şahit.basiretleriniz mi tutuldu sizin ki bid'atçıların cirit atmadığı nadir ortamlardan olan bu yerde bid'atçılara cirit atmalarına izin verilir oldu?

kırıcı söz veya sertlik gösteremem çünkü şu an ben bu sitede mustaz'af durumundayım.Çünkü batıl karşısında dururken siteden banlanmışım yeni görüyorum.Şu bir gerçek ki bir mücahid kırıcı konuşsa dahi onun hatası bir bid'atçını hatasından çok çok küçüktür Allah ın izniyle.Ama ne hikmetse Ramazan ayında elinizden geldiği kadar az kişiyi banlayın diye tavsiye veren abilerim bid atçı olan adamı banlamazlarken bi iznillah muvahhid olan birini banlamaktan geri kalmamışlar?

herneyse benim hakkım hangi MÜSLÜMAN da varsa helal olsun diyorum ve yine gücenmiyorum

şimdi
ferdiosman kendisini çok akıllı zannediyor sakin bir uslupla her konuya azar azar düşündürücü ve çeldirici yorumlar yaparken bir yandan da muvahhidleri yöneticilere karşı kötülüyor ve bazı muvahhidleri tetikleyip siteden banlanmasını sağlıyor.Ama bilmiyor ki bu bunu düşünürken Allah Teala da bid at çıların planlarına başlarına geçirendir.hüküm O nundur.kıyamet günü çıkan anlaşmazlığa en süratle hükmeden O dur.

arapça bilmediğimiz için bizi kendi seviyesinden küçük görüyor şu sözü idrak edemiyor.''ehli sünnetin avamından bir muvahhid ehli bid at alimlerin bin inden üstündür''
sadece acıyorum ve Allah a havale ediyorum.körlere sağırlara kalbe giden yolları kapalı olanlara elbet biz işittiremeyiz Allah dilemedikçe.bu söz kendimiz içinde geçerli.Onun için diyoruz ki Rabbın azabından emin olunmaz.bunun içindir ki sürekli hak söyleyen olur mu diye karşımızdakine adaletli davranmak için çabalamamıza rağmen karşımızdakiler babayiğit davranmıyor.

şunu iyi bilin ki selefilik işi arapça bilmeye benzemez.
Resulullah as ın ümmetin 73 fırkadan bahsettiği bid atçı da olsa doğrudur.din dairesinden çıkarmayan her bid at çı için bu hadis geçerlidir.ortada bir sorun varsa şudur nakşi ve fetullahçılar bid at sınırının neresindedir?
ölülerden yardım isteme
müslümanların aleyhlerinde yardım etme ve teşvik etme
mücahidlere terörist demek bunların hepsi dinden çıkaran küfürlerdendir.
eğer islamforever demişse ki alimlerden onları tekfir etmeyenler vardır diye bu doğrudur bi iznillah el hak!
fakat şöyle bir durum var ki alimlerin tekfire yanaşmamalarının sebebi bu saydıklarımın büyük küfür alametleri iptal ettiklerinden değil karşıdaki düşünmekten aciz arapçasıyla övünen fakat tevhidden yoksun kişilere ''olur ki biz yeterince hüccet ikame edemedik'' yahut''tevilleri henüz ortadan kalkmamış olsa gerek'' diye düşündüklerinden olsa gerek
yani tekfir etmenin önündeki mazeretleri oldukları için tekfir etmiyorlar olsa gerek.
kim bunun dışında söz söylerse onu mürcie ilan ederim ve bana harici diyenin de ahiret olsun dünya da olsun yakasını bırakmam Allah ın izniyle.

yöneticiler size diyorum.Allah için sizi seviyorum.şunu unutmayın bir müslümanların yaratılmışlara sevgisi Allah Teala ya bağlılıklarına göredir.
şu ferdiosman ı artık engellemeyecek misiniz?ben çok iyi biliyorum ki bu adamın yazdıklarından daha az yazı yazanları banladınız.bu adamın laf cambazlığı yaptığına kanıyor musunuz yoksa?Allah a yemin olsun ki bu adamın bilgisi batıldır.girin ve üyeliklerindeki mesajları tek tek okuyun.
Hakkı ayakta tutanlara selam olsun.ne diyeyim daha..

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
konu açık. kişiselleştirmeden konu ile alakalı mesaj yazalım. bu tarz olmayan konu dışı olan mesajları sileceğim. kolay gelsin

USULU'D DİN Çevrimdışı

USULU'D DİN

Üye
İslam-TR Üyesi
şu bir gerçek ki ziyaretçi mesajlarına da yazdım
Resulullah sav in yeminler için şunun gibisinden hadisi var

''eğer yemini bozmak daha hayırlı ise keffaret karşılığında yeminini boz hayırlı olanı yap''

yönetici abim benim ali kıran başkesen olduğumu yaşımın küçük olmasına rağmen şu konuyu kilitle şu adamı banla diye emir vermemi hoş görmüyor açıkçası.
benim derdim ise şudur

internet ortamı her ne kadar ilimle cihad etmek için basit bir ortam olsa da sıfırdan gelen insanların öğrenmesi için çok önemli bir yer.özellikle çevrede hiç öğretici yoksa

burada selefilikle alakalı fitne sokulmaya çalışılıyor..doğruyu ikame etmek için dahi heves kalmadı şu an bende.Allah affetsin.selamun aleykum

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
kardeş kişiselleştirme bırak konu ile yazacaksan yaz yoksa bana söleyeceksen bana özelden söyle . forumda konu hastır, kişi değil.
aleykum selam

F Çevrimdışı

ferdiosman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bid'at ehli, hevâ ehli, dalâlet ehli, şüpheler (şubûhât) ehli, tefrika ehli. İlim ehline göre bunlar aynı şeyin değişik isimleridir. Bunlar Kitap ve Sünnet'e ve Ümmetin, ashabın yolunu ve metodunu izleyen selefinin anlayışına aykırı görüşler ortaya koyan kimselerdir.

Hevâ ise insanın sevmek veya nefret etmekten kaynaklanan eğilimleridir.
"Sünnet ve hadis ehli dışında bütün fırkalar hadis imamlarından sahih olan bir görüş ile ayrılmış değillerdir. Bununla birlikte bunların İslâm dininden hak olan bazı şeylere de sahip olmaları kaçınılmazdır. İşte bundan dolayı şüphe sözkonusu olmuştur. Yoksa katıksız bir bâtıl hakkında kimsenin şüphesi olmaz. Bundan dolayı bid'at ehline "şüphe ehli" denilmiştir. Ayrıca Onlar hakkında: "Onlar, hakkı batıla karıştıranlardır" denilmektedir" (Minhacü's Sünne, V, 167).
Dinde tefrikaya düşmek "bir tek fırkayı" fırkalara dönüştürür. Onların bu noktaya düşmelerinin sebebi ise hevâlarına uymalarıdır. Dinden uzaklaşmalarıyla, hevaları da bölük bölük olmuş ve sonunda dağılmışlardır. Bu bakımdan yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Dinlerini fırka fırka edip gruplara ayrılan kimselerle senin hiçbir ilişkin yoktur" (el-En'âm, 6/ 1 59). Burada yüce Allah, Rasûlünü böyle kimselerden uzak tutmuştur. Bunlar da bid'at ve dalâletlere gömülen Allah'ın ve Rasûlünün izin vermediği hususlara dair söz söyleyen kimselerdir.

Müslüman olan her kişinin görevi, Kur'ân ve sahîh Nebevî sünnete tâbi olmak, Peygamber (s.a.s)'in ve ashabının izlediği yolu izlemektir. Asıl Fırka-i Naciye onların izlediği ve onların izinden gidenlerin gittiği yoldur.
Muhammed EYMEN

USULU'D DİN Çevrimdışı

USULU'D DİN

Üye
İslam-TR Üyesi
tasavvufçular kelamcılar hariciler rafıziler ...
ehli sünnet in tanımına gelince hepsi yukarıda yapılan tanımı ehli sünnettekiler kadar iyi bilip bu tanımı yapabiliyorlar.

Kur an ve sünnet üzerinde ihtilafa düşene ne olur?
-ehli bid'at-
peki ehli bid'at ın dereceleri var mıdır?
evet vardır.Kur an ve sünnet e muhalefetlerine göre ehli sünnetten o derece uzaklaşırlar.demektir ki her bid'at sahibi aynı kefeye konulamaz.
Resulullah as ın ''ümmetim 73 fırkaya ayrılacak.bir i hariç diğerleri ateştedir'' buyuruyor.ümmetim dediği için İslam dairesi içinde varsayıyoruz bu 73 grubu.

şu dönemdeki bid at ehlinden sadece ikisini söylüyorum ''nakşi ve fetullahçılar'' ne için bid at sahibidirler?
çünkü bir çok hususta Kur an ve sünnete muhalefet etmektedirler.
bu muhalefetlerinin derecesi nedir? Resulullah as in 73 fırka hadisine bu iki bid at ehli dahil midir?

buna cevap olarak derim ki bi iznillah bu iki fırka bu 73 fırka hadisine dahil değildir.bunu da şöyle izah ederim.yaptığım bu ayırım mutlak tekfirdir.örnek olarak Ahmed b. Hanbel in kelamcılar hakkındaki tekfir olayıdır.ibn teymiyye bunu da aynen bu şekilde açıklıyor.''imam burada mutlak tekfire gitmiştir'' diyerek.

yoksa her fetullahçı ve her nakşi direk kafirdir ümmet dışıdır denemez.bunu da bir önceki mesajda tekfirin önünde engeller olabilir diye açıkladım.
şuna dikkat çekiyorum iyi dinle beni ey arapçasıyla övünen
''fetullahçılar ın ve nakşi lerin düşünce ve ibadet hareketleri dinden çıkaran 73 fırka hadisinden mahrum bırakan büyük şirktir''
ama denilse ki bunu her uygulayan tekfir edilir mi?hayır engeller kalkana kadar.
şimdi seni ele alayım ferdiosman
sen ki ehli sünnete cevap verecek kadar ilim ile dolusun.bid at ehli batıl ilme hak ehli hak ilme sahiptir.seninde hangi ilme sahip olduğun aşikar.
en ufak kabirler ile ilgili delillerin ibn teymiyye nin kitabından getirdiğin örneklerde anlaşılıyor ki sen okuduğunu yanlış anlayan dinlediğini yanlış anlayan birisin.
ibn teymiyye yi yanlış anlayanın Kur an ve sünneti yanlış anlaması çok daha doğaldır.sana tasvsiyem şöle dua et''Ey kalpleri çeviren Allah ım.kalbimi sana itaat etmeye çevir''

şimdi yukarıda yazdığın selefilik tanımına göre sen neredesin ben neredeyim açıkça bir yaz da sen mi haksızsın ben mi haksızım çıksın ortaya.öyle bir cevap bekliyorum ki senden fetullahçıları temize çıkaracak nakşileri temize çıkaracak kısa ve öz cevaplar.
fetullahçıların tevessüle bakış açıları nelerdir?
nakşilerin de?
ibn useymin ile kevserini farkları nelerdir?kim neyi savunuyor?kim haklıdır?
bunlar ikişer üçer cümlede anlatılacak şeyler

eğer cevap vermeyi bırak laf kalabalığı yapacak olursan seni yalancı ilan ediyorum.senden beri oluyoru seni savunanlardan da beri oluyorum

Allah şahit ya gayet sakin ve düzgün yazı yazdım.bana hala uyarı yapan olursa da Allah a havale ediyorum.ben bu sitede mustaz af oldum.inşaAllah ahirette kim mustaz af göreceğiz

F Çevrimdışı

ferdiosman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Güzel kardeşim (sen beni kardeşin olarak görmesende) ben sadece geçmiş mevzularda seni itidale davet etmiştim.Öz eleştiri olarak ''Daha arapçayı bile düzgün bilmeyen biz talebelerin'' Şirk gibi ağır konularda müslümanları eleştirirken daha dikkatli olmamız gerektiğini belirtmiştim...O kadar..

Tevessül konusu bambaşka bir konu gerekli yerlerde tartışılmıştı ...Lakin sana kaynaklarımızda geçen onlarca rivayetten sadece bir tane vereyim ve üzerinde düşün bu insanlar tevhidin en büyük savunucularıdır...Onlar Ayet ve hadislerin maksadlarını fıkıhlarını bizlerden daha iyi biliyorlardı..

İmam et-Tebarânî ile –kendisi gibi birer Hadis imamı olan– Ebû Bekr b. Mukrî ve Ebu'ş-Şeyh, Medine'de bulundukları zamanlardan birinde yiyecekleri tükenmiş, aç kalmışlardı. Açlık dayanılmaz bir hal alınca Ebû Bekr b. Mukrî, "kabr-i saadet"e giderek, "Ey Ellah'ın Resulü! Açlık bizi perişan etti!" diye serzenişte bulunur. Medine'de oturanlardan birisi aynı günün akşamı kapılarını çalar ve "Bizi Hz. Peygamber (s.a.v)'e şikâyet etmişsiniz. Rüyama geldi ve size yardım etmemi emir buyurdu" diyerek elindeki yiyecek dolu sepeti kendilerine verir[(Mısbâhu’z-Zalâm: 61) Mısbâhu’z-Zalâm Muhakkıkı, bu rivâyeti İmâm Zehebî’nin, Siyeru A’lâmi’n-Nübelâda (16/400), Tâcüddîn es-Sübkî’nin de, Tabakâtü’ş-Şâfiiyyeti’l-Kübrâ’da (2/251) zikrettiğini söylemiştir. (Aynı yer)]Ayrica İbni Cevzi elVefa)

Şimdi şu Hadis imamları bu rivayeti yapan Zehebiler,İbnul Cevziler,İmam Subkiler,İbni Hacerler şu rivayeti duvara çalmadıkları gibi şu eylemi gerçekleştiren Hadis İmamları (ki onlar selef değilse kimdir selef alim )İmam Tabarani,ebubekir mukri ve Ebu Şeyh gibi imamları tekfir etmemişler ve şirk ile suçlamamışken ,bizim gibi talebeler nasıl hemen suçlar? Ya yanılırsak nasıl helalleşiriz...

Bu rivayeti yapan Hanbeli Alim Muhaddis Ebu'l Ferec İbnu'l Cevzi bizzat uygulama yapıp derki;''Nefsimi terbiye edemedim bazı salih kişilerin kabrine gidip onları aracı yapıp düzelmem için dua ettim'' (Saydu-Hatır müminlere öğüt ,Ebu'l Ferec El-Cevzi Tevhid yayınları ,s.99-100,Baskı 1998)

Sadece insafla değerlendirelim Unutmayalım ki burada söylediğimiz her sözün ötede bir hesabı var ,Futbol takımı tutar gibi taraf tutmayalım başkada sözüm yok ,aramızda tartışıp bu olayı kişiselleştirmek istemiyorum...Ben böyle bir tevessül yapmadığım halde varlığını inkar etmiyorum..Benide şirke düşmekle itham edeceksen bu ulemayı ne yapıcaz?Tevessülü 3 şekli ile sınırlandırmak niye?

He bu arada Alleme İmam Kevseri'nin bir tane eserini okudun muki desem? Yukarıdaki durm da görüldüğü gibi tasavvuf ehline aid bir uygulama değil de ,sahih rivayetlerin gereği olarak düşünmek lazım.......

USULU'D DİN Çevrimdışı

USULU'D DİN

Üye
İslam-TR Üyesi
verdiğin şu örneği gördün mü?
yazdığın bu rivayet ne sahihlerde geçiyor ne sünenlerde?

Allahu Alem tam hatırlayamadığım için nerede okuduğumu buraya bu yazdığının zayıflığını ve uydurmalığını şu anlık ispat edemeyeceğim fakat bu büyük bir ihtimalle uydurma bir rivayetti yanlış hatırlamıyorsam.

eğer hadis ilminden azıcık haberdar isen iman küfür meselelerinde bırak uydurma ve zayıf rivayetlerle amel etmeyi sahih hadislerden bir kaç rivayet gelmesi gerektiğini bilirsin.

demişsin ki o halde bu alimleri de tekfir etmemiz lazım.ben daha önceden senin yaptığın bir olaya şahidim ki ibn teymiyye nin eserinde yazdığı ''bu uydurmadır'' diye kaydettiği hadisi tuttun bana delil gösterdin ibn teymiyye bile eserinde bu hadisi zikretmiş diye.
bu imamlar bu rivayeti sahih diye mi zikrettiler Allah tan kork
kaldı ki aradaki üç kağıtçıların Allah Resulu as ın adına bir çok uydurma hadis rivayet ettiğini hepimiz biliyoruz.o halde Resulullah as adına uydurma hadis rivayet eden elbette imamlar adına da uydurma şeyler yazacaklardır.

şunu idrak edemiyor mu bu tevessül konusunda yanılanlar?
iman küfür meseleleri niçin bu kadar ciddidir?niçin bilmeyeni öğrenmeyeni çok çok mazereti olmadıkça kurtaramamaktadır?
cevap olarak derim ki
hiç hadis ilmi olmasa dahi Kur an da tevessül konusu gayet açık ve nettir de ondan.
Allah tan başkasına dua edenler
Allah ile beraber dua edenler
Allah tan başkasını şefaatçi edinenler
Allah a yakınlaşmak için şefaatçi edinenler
siz mi sapıttınız bu kullarımı?
siz dünyada bize sağdan gelirdiniz.şimdi şu çılgın alevleri bizden savabiliyor musunuz?
onların yerlerde ve göklerde yarattıkları mı var?

bu tabirler tanıdık geliyor mu sana?

söyle bakalım sen bu tevessül çeşidini yapmasan dahi reddetmiyorsun.la ilahe illallah taki tağutu reddin nerede hani senin?

tevessül konusunda bizi yanılgı da görmen şunun için mi
''ey ademoğulları! Allah tan başkasına ve Allah ile beraber kimseye dua etmeyin''

biz sana tevessül ün Allah a olsun derken sen bize hayır Allah ın izin verdiği kullarla da tevessül yapılabilir diyorsun.
söyle bakalım Resulullah sav in Osman bin Maz un hadisini.
hani o sahabe ölürken yanındaki kadın demişti ya''senin cennette nimetlendiğine şaihidim''
Resulullah sav ''nereden biliyorsun?ben peygamber olduğum halde nasıl karşılanacağımı bilmiyorum''

ya Allah ın veli kulu diye şefaatçi edindikleriniz gavurun ta kendisi ise?

hiç mi akıllanmayacaksınız?
yazdıkça yazarım bir çok delilini çürütür seni burada perişan ederim.aklında tevilin olduğu için seni tekfir etmiyorum.ama şunu da söyleyeyim

Kur an da ''Allah ile beraber dua ettikleriniz'' tabirlerleri olmasaydı yalnız ''Allah tan başkasına dua ettikleriniz'' tabirleri olsaydı derdim ki o zaman sen haklısın.çünkü şirk olan bu tevessül çeşidin de çoğu kişi şefaat edindiklerine ''Ya falanca bana yardım et himmet et demiyor'' ''ya falanca Allah ın izniyle bana yardım et himmet et'' diyor.

ilk yazdığım direk himmet olayı ne derece büyük küfür ise ikincisinin de ondan farkı yok.
''biz Allah a dua ediyoruz zaten.yoksa kabirdekilere ya da şeyhlere değil'' kelimesine verilecek cevap bir çoktur.
bunu da Kur an daki ayetleri tahrife uğratmadan müteşabih in ardına düşmeden batınını çarpıtmadan sırf lafızlardan dahi açık ve net cevap veriyorum
''Allah ile beraber dua ettikleriniz''
bu ayetlere baktığında dua edenlerin Allah a ettiğini buna rağmen Allah ile beraber dua da başka isimler kullandıkları için''put olsun insan olsun melek olsun cin olsun'' büyük küfre girdiklerine delildir.

şu andan itibaren seni yalancı ilan ediyorum ferdiosman.gerekli açıklamaya yapamadın ve bid at ilmini yaymakta ısrarcısın.sana hüccet ikam edilip edilmediğini bilmediğim için tekfir edemiyorum

''Rabbım ilmimi artır''

''Hak geldi batıl yok oldu''

selametle

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Boran kardeş Allah cc seni ıslah etsin. Defalarca dedim hakkımızda zan yapma.

Hakkımda gerçekten gerek siz gereksede başkaları zan yapar olmuş.

Madem konuyu deşifre ediyorsun herkesin önünde yazım de herkes görsün kimseye karşı zorbalık yaptığımız yok.

1- En eskiden defalarca özel mesajlarıma ne oldu demiştin ben de defalarca forumda umumda özel mesajları rutin bir işlem olarak toplu sildiğimi duyuruyordum ve bunu kişisel değil herkese karşı yaptığımı demiştim. Aslında bunu açıklamama da gerek yok ama biz nazik olmaya çalışıyoruz. Bu forumda özelden isim bilgi özel bilgiler vermeyin diyoruz yine de içimiz rahat değil ki siliyoruz. Bu durumda bize dua bile etmeniz lazım.

2- Atılma meselesine gelince ben sizi atmadım sizi murat kardeş attı ve atma nedeni de bize yazmış olduğunuz özel mesajdaki yeminden dolayı atıldınız. Ve sinirli anınızda yeminizi tutamayan siz yine geldiniz siteye yazdınız. Bakın bu atılmanın bizle ve benimle hiç alakası yoktur.

3- Hitmanın atılma meselesine gelince senelerdir diyorum ısmarlama iş yapmıyorum her zaman nasihat dinlerim ama bunu at şunu at diye bu iş böyle yürümez yani ayıp bunlar bana açıkcası samimi gelmiyor.

4- Taraf meselesine gelince.

Bu 4. madde hepsiyle alakalı.

Öncelikle bayram ortamında böyle bir yazışmaya girmek istemedim ve Allah şahit bekledim sabr ettim. Ve zamanı geldi hitman kardeşe açıklaması için yanıtımı yazdım

Diğer tarafdan suçladığınız kişiye yani ferdiosmanada gelince hemen bayram öncesinde özel mesaj attım kardeşden ölülerden yardım ile yazmış olduğu konuda bana kitaplardan bakarak delil vermesini rica ettim.

İster türkçe ister arapça kaynak versin yeterki versin araştırırız bakarız.

Delilden kaçan ya da ille biz doğruyuz gibi ne bir tavrımız ne bir endişemiz oldu.

Hak ne ise ona tabi olmaya çalışanlardan olduk.

Motomot o şunu dedi bu bunu dedi diye sorgulamadan atsaydık forumda bilmiyorum adam kalırmıydı.

Daha önceki münazaralara baktıysanız hadislerde bile farklı yaklaşımla gelenleri sırf benle aynı düşünmüyorlar diye forumdan atmadım hiç bir zaman.

Evet gerek hitmandan gerekse de ferdiosman kardeşden (özel pm) yanıt bekliyorum.

Boran kardeş sana da tavsiyem sinirle iş yapma daha sonra hesabını veremeyeceğin sözleri Allah için söyleme.

Ayrıca birinin görüşü senle 100 yüz çelişsede onu bir dinle. Müslümanın işi acele olmaz. Bunu unutma.

Ve istiyorsan yetkili kardeş eski nickini geri açabilir.

Emin olun farklı düşüncede birini bile atarken sevinmiyoruz asla.

USULU'D DİN Çevrimdışı

USULU'D DİN

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Teala hatalarımı gösterenden razı olsun fakat

yazılarıma dönüp baktım da abi senle ve diğer yönetici ile ilgili bir tane zan dolu yazı göremedim.

quarantine e yazdığım ''şu konuyu kilitle şunu banla dememi sevmiyor'' yazımı diyorsan bu bir zan değildir.ziyaretçi mesajlarında sevmediğini kendisi söyledi.

özel mesaj olayını hiç duymadım rutin bir silme olduğunu.hem bu konuyla ilgili hiç bir problemim yok bunu niçin yazdın anlayamadım.

hitman atılmış mı ondan da haberim yok bunu niçin yazdın onu da anlamadım.
burada şunu at bunu at demişliğim varsa da doğrudur.lakin bunun ayıplığını benden giderecek bir mazeretim var.o da şudur:
forumun itikada bakış açısını samimi gördüğüm için bir müslümanın üzerine düşen görevleri yapmaya çalışıyorum.eğer bir fitneye yol açacak yazı var ise onu uyarıp delilleri göstermeye eğer direk bir fitne yazı konulmuş ise de onu direk uyarmaya çalışıyorum.
burada ayıp olan direk fitne dolu olmayan fakat tartıştıkça ya da okuyana yanlış yönlendirmeler yapacak yazıları delilleriyle hak olanı yazmadan uyardığımı görürsen o zaman derim ki ayıp ettim.

yemin meselesini yazdım.doğru olduğuna inandığım için yemini bozdum.beni banlamasına da şaşırdım.benim size karşı kırıcı konuşmam bir bid at ilmi yayan kişinin dine zarar vermesinden daha mı ağrı geldi?
Allah a yemin olsun ki bana hakaret eden adam ile dine zarar veren adamı kıyaslasam dine zarar veren adamın yaptığı daha ağır gelir.

öfkelenmemde bu yüzdendir.sizin düşüncelerinizi sitedeki yazılarınızdan biliyorum.bu hareketinizi o yazılarınızla uyuşturamadığım için yadırgadım.

ferdiosman meselesine gelince.bu kişinin uzun süredir bu sitede yazıları var.bizzat kendim göz attım gördüm.yazılarının çoğu batıl olduğu gibi hak olan konulara da batıllık karıştırmış.
bu da demek oluyor ki hak yazıları gördüğü,bu yazılara batıl yazılarını eklediği, eklediği bu batıl yazılarına karşı tekrar hak olan deliller sunulduğu halde yeni açılan konulara azar azar batıl yazılarını aşılıyorsa bu adamın bu yaptığını hayra yormak iyi niyet değil şeytanın sağdan yaklaşması olur.

delil istedim demişsin.delil istediğin konu gibi geçmişlerde bir çok konularda ferdiosman gibi düşünenlere batıllığına dair yazılar yazmışsın.
muvahhid bir konuda tebliğ edecek ise o konunun derinine ulaştıktan tam olarak kavradıktan sonra tebliğe başlayacağını hepimiz biliyoruz.
o halde anlayamadım?eğer konuya tam hakim değilsen eski yazılarında niçin insanların yaptığının batıllıklarını yazdın?konuya hakim isen daha ne için bu adamdan delil istiyorsun?
çok iyi biliyorum ki sen bu konuları forumda en iyi bilenlerdensin.iyi niyetli olmak içinse delil isteme iyi niyetini anlıyor ve sana hak veriyorum.bu iyi niyetini suistimal edenlere karşı çabalarımla senin dikkatini çekmek istemem bir komutanı bir askerin uyarması gibidir.
burada da senin bana dua etmen lazım iken bir de bana karşı geliyorsun?
hadi diyelim bu konuda yanılıyorum ve sert görüşlüyüm.o halde o adam sana delil getirene kadar forumda yazı yazmasını yasaklayamaz mıydın?çünkü o adam sana delil getirene konu açıklığa kavuşana kadar bir çok konuya batıl fikirlerini sızdırıyor.
bu forum çok önemli değil bu derece tartışmak için.ama günlük bir hayatın maketi adeta.burada öğreneceklerimiz varsa karşılıklı bu günlük hayatta yine islamiyetin lehinedir.

üyeliğimin açılmasını da istemiyorum abi.ben sizin fazla hoşgörülü olduğunuzu söylüyorum.siz de benim fazla sert davrandığımı söylüyorsunuz.hak olandan yana olmaya çalışyorum Allah ın izniyle.hatalarımı görmeye çalışıyorum.buna rağmen göremiyorum.
bu da demek oluyor ki benim sertlik konusunda hatam var ise ben şu an bu hatamı göremiyorum.Allah Teala varsa bu hatamı görmeyi nasip edip düzeltmeme izin verinceye kadar bu siteye yazı yazmam bu siteye huzursuzluk aşılamam olur.
ama yok eğer hatam olmadığı halde siz hatanızdan dönmüyorsanız ben yine bu siteye yazmam.çünkü baştakiler hak ehli olduğu sürece bir muvahhid müslümanlık vazifesini sürdürebilir.eğer bu konuda batıl olan sizseniz benim için vakit kaybı olur.
sizden ricam hakkınızı helal edin.bende varsa helal olsun.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Kardeş hışımla yazdığını görüyorum. Benim yazımı tam okuduğunu en azından anladığınıda sanmıyorum zira yazımın içeriğine ters yazdığını görüyorum.

Konuyu kilitliyorum.

ferdiosmandan delillerin hangi kitapda hangi numaralı hadis ya da hangi sayfada geçtiğini istedim. Kendisine yanıt için özel mesajda attım deliller incelendikden sonra gereken yapılacaktır bunda müstehlih olun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...