Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Selefilik Nedir? Ne Değildir?

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
Önemli olan insanların kendilerine müslüman demeleri değil, Kuran ve Sünnetin onlara ne dediği önemlidir. Sırf ehli bid'adan beriyiz demek için illa bir isim takılacaksa, ehli sunnet vel cemaat yeterlidir.

Denirse ki günümüzde herkes ehli sünnetiz diyor, yine aynı şeyi söylerim; ağızdan çıkana değil ameline bakarız.
Bu arada en azı müslüman, yoksa hedefimiz hep yukarılar inşaAllahurrahman. Allah Subhanehu ve Teala ayaklarımızı bu yolda sabit kılsın.

Sözlerinize destekleyici olsun..
13508988_102836123481535_7485033628867380032_n.jpg

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu iki imam, iki farklı itikadi mezhebin öncüsü olarak anılsa da esasen yanlış bir anlayıştır. İtikadda mezhep olmaz, nasıl olsun ki?
Biz bu ikisinin görüşlerini de Kur'an, sünnet ve kendisinden ilim alınan alimlerle beraber değerlendiririz. Bugün biri çıksa dese ki biz bu iki mezhepten beriyiz yeni bir "selefilik" itikadına tabiyiz dese ona da aynı şeyleri söylerim.

Yani bir müslüman şöyle sığ bir anlayışa sahip olmamalı işte itikadda maturidi fıkıhta hanefi mezhebine bağlıyım. Ya da itikadda eşari fıkıhta şafi.. Ve ya sırf bu sığ ve içerisinde ki muhtemel hatalara düşmeyeyim diye yeni bir selefi anlayışına sahibim.

Maturidi ve Eşariyi değerlendirirken biraz da o dönemi iyi tahkik etmek gerekiyor, mutezili ve rey anlayışını iyi kavramak gerekiyor. Yine mezhep din midir dinden midir, mezhep taasupçuluğu, içtihat nedir, aklın nassın yanında ki yeri nedir vs.vs. uzar gider bu meseleler.

Yeri burası değil, inşaAllah başka bir konu altında konuşuruz hep beraber.

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bi açıklama yaptım nelere değinildi Elhamdülillah :)
Benim için orda yazılanlar geçerlidir inşâAllah..
HCT kardeş açıklama yapıp, bir nevi duygularıma tercüman olmuş, Allah razı olsun..
Benim için kimsin diyenlere; ben Müslümanım diyorum..
Menhecim ise; ehli sünnet vel cemaat inşâAllah..
Yolum; Allah Rasulünün yolu, ashabın yolu, selefin yolu..
Bu yüzden onların yolundan gittiğim için olsa gerek, bana verilen ad selefidir..
Ve benim selefilik anlayışım orda yazılıdır vesselâm :)

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
Ayıracak aklı da imanı da var kardeşimin. Siz de biraz ağır olun, toplumun kahır ekseriyetini düşündüğümüzde böyle bir endişenin kendisini her müslümanın taşıması normal. Bu meseleyi daha da uzatmanın kimseye bir faydası yok Allahu Alem.

Ben de uzatmayı ve gereksiz boş sözlerden hiç hoşlanmam....Ne Mutlu Müslümanım Diyene.... Selametle Kardeşim....

E Çevrimdışı

ebu-ahmed

Üye
İslam-TR Üyesi
Sırat-ı müstakimi çok güzel açıklayan, her ehli sünnetiz diyeni teraziye koyan bir ayet meali:

Şayet onlar da, sizin inandığınız gibi inanırlarsa, kuşkusuz doğru yolu bulmuş olurlar; yok eğer yüz çevirirlerse, onlar elbette bir (çelişki ve) aykırılık içindedirler.

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
Ben de uzatmayı ve gereksiz boş sözlerden hiç hoşlanmam....Ne Mutlu Müslümanım Diyene.... Selametle Kardeşim....

Son mesajım....

Kuran Bizi Müslüman Olarak Tanımlıyor, Allah bizi Müslüman Olarak İsimlendirdi VE Ben Allah ın , Bize Verdiği Bu İsimden RAZIYIM...

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Casus , ajanlar illa su kesimden olur gibilerinden bir yaklasim bastan sakat bir yaklasim, adamlarin isi bu her kiliga ve her yapiya girmek zorunda hissederler, tabi bazen ileri gidip o hareketi yonlendirebiliyorlarda.
Elhamdülillah o sakat yaklaşımda değilim:) sadece şu kitaba atıf yaptım;)
2016-08-06-02-22-27-670452497.jpg

Fada Çevrimdışı

Fada

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
bu kitabı kızılay meydanında dağıtıyorlardı 2 yıl evvel.
selefileri mi anlatıyormuş?

bu "itiraf"ların kendi kurmacaları olduğunu söylemişlerdi galiba sonradan. sürekli kendi ayaklarına sıkıyorlar. komik adamlar vesselam.
Haqiqat kitabevi:))
Sonraki baskilarina duzenleme getirmisler deniliyordu bilemiyorum şimdiki hallerini ama ilk zaman basimlari felaket.