Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Selamun Aleyküm

ab_i_abisteni Çevrimdışı

ab_i_abisteni

"Ben bir muallim olarak gönderildim!" Hz.Muhammed
İslam-TR Üyesi
Cümleten selamlar, hürmetler. Siteye yeni üye oldum. Bazı üyelerin, siteye üye oluş tarihlerine baktığımızda, sitenin epey bir eski site olduğuna şahit oluyoruz. Biz de sitenin aksine sitenin yenisiyiz. Duamız, üyeliğimizin bana ve siz değerli üyelere ve aynı zamanda "İslam-tr.org"a hayırlı olmasını, iyilik ve güzelliklere vesile olmasını Yaratan Rabb'imiz'den niyaz ederiz... İnşallah, karşılıklı güzel şeyler paylaşır ve güzel ve faideli yorumlarda bulunuruz... Dileğimiz budur... Rabb'im'iz ayaklarımızı sabit kılsın ve istikbalimizi güzel eylesin... Dualarımla...

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykumselam
Kur'an'ın bizatihi kendisinde hata da yoktur çelişki de... Metni ve manası (levh-i mahfuz) itibariyle de vahiydir... Lakin inzal edilen Kur'an her çağ ve zamanda müslümanlar tarafından yorumlanacak, açıklanacak ve tefsir edilecektir. Ve dahi meallendirilecektir. Dolayısıyla, bir hatadan, bir çelişkiden ya da bir yanlışlıktan bahsedilecek olursa, bizatihi bunlar Kur'an'ın kendisinde değildir, insanların kendisindendir... Öteden beri de ilim ehli bu durumu bu şekilde yorumlamış ve hükme bağlamıştır. "Zelike'l kitabüle raybefih..." ayeti de bunu ifade eder...
Kuran yorumu çağa göre değişmemelidir. Peygamberimiz sas ve sahabe ra Kuranı nasıl anlamamız gerektiğini zaten açıklamıştır. Biz de onlar nasıl anladıysa öyle anlamak ve uygulamak isteriz. Her konuyu anlıyor biliyor değiliz ama bilmediğimiz bir konu varsa müracat ettiğimiz daire budur.

ab_i_abisteni Çevrimdışı

ab_i_abisteni

İslam-TR Üyesi
aleykumselam

Kuran yorumu çağa göre değişmemelidir. Peygamberimiz sas ve sahabe ra Kuranı nasıl anlamamız gerektiğini zaten açıklamıştır. Biz de onlar nasıl anladıysa öyle anlamak ve uygulamak isteriz. Her konuyu anlıyor biliyor değiliz ama bilmediğimiz bir konu varsa müracat ettiğimiz daire budur.
Müslümanlar var olduğu müddetçe Kur'an'ı kendi lisanlarına meallendirecek ve fıkıh ve İslam hukuku sahasında O'nu refarans alacaktır. Kur'an zamana göre meallendirilecektir ya da tefsir edilecektir demedim. Lakin, Sevgili Peygamberimiz döneminde gündeme gelmeyen meseleler günümüzde ya da yarınlarda gündeme gelebilir, bunlar da normaldir. Kur'an'ın nuru her çağa her meseleye iktifa eder. Bundan da korkmamak gerektir.

ab_i_abisteni Çevrimdışı

ab_i_abisteni

İslam-TR Üyesi
aleykumselam

Aslında: "Kur'an yorumu çağa göre değişmemelidir" sözü üzerinde de durmak gerek. Kur'an madem kıyamete kadar baki bir kitap onun lisanındaki enginliğinin cinsi de rengi de değişecektir, gayet normal. Yani doğal ve zorunlu olarak değişecektir. Lakin bizler bu gibi yorumlar yaptığımızda da hep yanlış anlaşıldık. Sanıldı ki Kur'an çağa göre yorumlanırsa, "haram"lar "helal kılınacak ya da "helal"ler "haram" kılınacak... Sonuç, kavgaya devam... Aslında, "Kur'an çağa göre de yorumlanmalıdır"dan maksat asla bu değildir. "Namaz" Allah'ın emri ise, hiçbir çağ ve zamanda Allah'ın bu emri asla değişmeyecektir... Kumar haramsa... Zina haramsa... Bunlar da asla değişmeyecektir... Yani, Kur'an'dan çıkarılan hukuk dili, kuralları, yaptırımları cezaları vs... Bunlarda belki güncellemeler olacaktır... Dilinde güncellik sözkonusu olacaktır... Hukuk dilinde vs... Yani demek istediğim birbirimize hemen "kem" göz ve düşünceyle bakmamak gerek. Bu konuda yaralar alsak da...

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında: "Kur'an yorumu çağa göre değişmemelidir" sözü üzerinde de durmak gerek. Kur'an madem kıyamete kadar baki bir kitap onun lisanındaki enginliğinin cinsi de rengi de değişecektir, gayet normal. Yani doğal ve zorunlu olarak değişecektir. Lakin bizler bu gibi yorumlar yaptığımızda da hep yanlış anlaşıldık. Sanıldı ki Kur'an çağa göre yorumlanırsa, "haram"lar "helal kılınacak ya da "helal"ler "haram" kılınacak... Sonuç, kavgaya devam... Aslında, "Kur'an çağa göre de yorumlanmalıdır"dan maksat asla bu değildir. "Namaz" Allah'ın emri ise, hiçbir çağ ve zamanda Allah'ın bu emri asla değişmeyecektir... Kumar haramsa... Zina haramsa... Bunlar da asla değişmeyecektir... Yani, Kur'an'dan çıkarılan hukuk dili, kuralları, yaptırımları cezaları vs... Bunlarda belki güncellemeler olacaktır... Dilinde güncellik sözkonusu olacaktır... Hukuk dilinde vs... Yani demek istediğim birbirimize hemen "kem" göz ve düşünceyle bakmamak gerek. Bu konuda yaralar alsak da...
Bence had cezalarinin bile degistirilmemesi lazim degistire degistire bu güne geldik. Tabi cezalarin uygulanmasi konusunda bir nebze esneklik var sahabe döneminden de delillendirilen. Ama her hirsizin eli kesilse eminim millet acliktan ölür elini kaybetmemek icin. Simdilerde hirsizöar cezaevi yüzü bile görmüyor neredeyse. Zaten 5 yildan az cezalar infaz edilmiyor vs vs. Toplumun civisi cikiyor iste böyle olunca. Özümüze dönsek kurana sünnete dönsek böyle olmaz.

ab_i_abisteni Çevrimdışı

ab_i_abisteni

İslam-TR Üyesi
Bence had cezalarinin bile degistirilmemesi lazim degistire degistire bu güne geldik. Tabi cezalarin uygulanmasi konusunda bir nebze esneklik var sahabe döneminden de delillendirilen. Ama her hirsizin eli kesilse eminim millet acliktan ölür elini kaybetmemek icin. Simdilerde hirsizöar cezaevi yüzü bile görmüyor neredeyse. Zaten 5 yildan az cezalar infaz edilmiyor vs vs. Toplumun civisi cikiyor iste böyle olunca. Özümüze dönsek kurana sünnete dönsek böyle olmaz.

---)))) Tamam da günümüzdeki hukukun İslam Hukuku ile bir ilgisi yoktur...

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ilgisi yok evet ama fetvalarla destekleniyor iste bu düzen caga ayak uyduruldugu icin.

Çağa ayak uydurma ve Kitab'ı/Sünnet'i buna göre yorumlamak elbetteki lazımdır. Had örneğinden gidelim, günümüzde Kitap ve Sünnette cezası olmayan pek çok suç vardır(Resmi belgede sahtecilik, intenet korsanlığı vb) bunlara İslam hukuku çerçevesinde bir ceza vermek şarttır, bunu yapmak için İslam Hukukunu günümüze uyarlamak zaruridir.