Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Almanya'da Yaşayan Kişi, Kur Farkı Uygun Diye Oruç Fidyesini Türkiye'deki Fakirlere Verebilir mi?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum,

Arkadaş bana sordu, ben de size sorayım dedim. Biz Almanya'da yaşıyoruz, günlük fidye miktarı Almanya'da 10€, Türkiye'de 16 TL (yaklaşık 4€). Türkiye şartları daha uygun olduğundan bu oruç fidyesini Türkiye'deki fakirlere yollamasında bir kerahet veya haramlık var mıdır?

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum,

Arkadaş bana sordu, ben de size sorayım dedim. Biz Almanya'da yaşıyoruz, günlük fidye miktarı Almanya'da 10€, Türkiye'de 16 TL (yaklaşık 4€). Türkiye şartları daha uygun olduğundan bu oruç fidyesini Türkiye'deki fakirlere yollamasında bir kerahet veya haramlık var mıdır?
..
-yanlış anlamayasın merakımdan sordum almanya,da fidye alacak fakir kimseler var mı ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Es selamu aleykum,

Olur, fakat aslen kendi yakınındakilere vermesi daha uygun olur. Fidye miktarı en az (alt limit) olan açıklanmıştır. Türkiye'ye gönderilse de Almanya'daki miktarı veya daha fazlasını gönderirse daha yerinde olur.

18622430_1754394881537615_588842902914839197_n.jpg

Fidyenin Hükmü, Miktarı Ve Verileceği Yerler Nedir?
https://islam-tr.org/konu/fidyenin-hukmu-miktari-ve-verilecegi-yerler-nedir.26609/

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
..
-yanlış anlamayasın merakımdan sordum almanya,da fidye alacak fakir kimseler var mı ?

Var akhim, sokakta yaşayanlar da var ama Allah en iyisini bilir çoğu büyük ihtimal kendi kusurlarından dolayı o durumda, normal şartlarda devlet yardım eder diye biliyorum

Olur, fakat aslen kendi yakınındakilere vermesi daha uygun olur. Fidye miktarı en az (alt limit) olan açıklanmıştır. Türkiye'ye gönderilse de Almanya'daki miktarı veya daha fazlasını gönderirse daha yerinde olur.

18622430_1754394881537615_588842902914839197_n.jpg

Fidyenin Hükmü, Miktarı Ve Verileceği Yerler Nedir?
https://islam-tr.org/konu/fidyenin-hukmu-miktari-ve-verilecegi-yerler-nedir.26609/

Allah razı olsun hocam.

Ebu Mervan Çevrimdışı

Ebu Mervan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Var akhim, sokakta yaşayanlar da var ama Allah en iyisini bilir çoğu büyük ihtimal kendi kusurlarından dolayı o durumda, normal şartlarda devlet yardım eder diye biliyorum

Allah razı olsun hocam.

Kardesim o insanlar kendileri suclu sokakta kalanlar. Avusturyada da öyle. Napim devlet onlara para veriyor kendileri ickiye eroine veriyorlar parayi. Ben olsam onlara ne sadaka veririm nede baska birsey. Müslümanlan kadinlar oluyor avrupada cok, calisamayan ihtiyaci olan coluk cocuklu onlari, ara onlara ver. InshaAllah yanlis düsünmüyorumdur.

Üst Ana Sayfa Alt