Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Said Bin Cubeyr ve Haccac arasındaki Konusma

K Çevrimdışı

KaBirOtesi

Üye
İslam-TR Üyesi
haccacın zulum ve haksızlıkları Dunyaca meşhurdur ozamanın padişahları zulüm ve haksızlıklarına ragmen dini yaymak için de calısırlardı ancak yinede adaletki padişahlara gore onlar en kotu sayılırlardı [zulumlerinden dolayı] halk onlardan usanmıstı said bin cubeyr rahmetullahi aleyh ibn-ıl eş`as`la haccaca karsı koymustu haccac abdul melik bin mervan tarafından veli tayin edilmişti said bin cubeyr sadi bin cubeyr meşhur bir tabi ve buyuk alimlerdendir devletin ve bilhassa haccacın ona karsı bugz ve dusmanlıgı vardı onlara karsı geldiginden dolayı dusmanlık kacınılmazdı savasta haccac onu yakalamayadı said bişn cubeyr yildikten sonra gizlice mekke-i mukerremeye gelmişti hıkımet kendi ozel bir adamı mekkeye vali tayin ettive eski valiyi geri cagırdı bu yeni vali mekkeye varınca bir hutbe okudu hutbenin sonnunda padişah abduk melik bin mervanıhn şu ferfanını okudu kim said bin cubeyri barındırısa artok onun için bir kurtulus yoktur bu hutbeden sonra valinin kendiside yemin ederek said hang, evde bulunursa o ev sahibi oldurulucek ve onun evi ile komsularının evini yıkacagım dedi cok ugrastıktan sonra mekke valisi onu tutuklayarak haccaca gonderdi ofkesini cıkarmak ve onu oldurmek için haccacın eline fırsat geçmişti.onu cagırarak şoyle dedi.Senin adınne.Said`dir.haccac Kimin oglusun ,,Saidcubeyrin ogluyum...saidin manası guzel nasipli cubeyrin cubeyrin manasıda islah edilmiş şeydir.her nekadar isimlerden cogu zaman manaları kasdedilmese de onun adının guzel manalı olması haccın hosuna gitmedi hayır sen şaki bin kesir sin yani kırık dokuk adamın oglu bir batbahtsın dedi :said anam adımın manasını senden daha ii bilirdi.dedi..haccac.sende betbahsın senin ananda bedbaht ..SAid gaybı bilen Senden baskasıdır

yani butun gaygı bilen ALLAHtır..haccac goreceksin simdi sEni olum cukuruna indirecegim .. Said o halde anam benim adımı dogru koymus .haccac simdi seni hayatın karşılıgında nasıl cehenneme gonderecegim .. said.eger bunun Seninde oldugunu bilseydim seni mabud edinirdim

haccac peygamber Sallallahu aleyhi sellem hakında inancın nedir? :SAid o rahmet peygamberi idi ALLAHIn resuluydu en guzel nasihatlerle butun dunyaya gonderilmisti:haccac halifeler hakında gorusun nedir: Said ben onların muhafazası deilim herkes Kendinden sorumludur :haccac ben onlara kotumu diyorum iiyimi diyorum :said bilmedigim şey hakında ne diyebilirim ben kendi halimi bilirim :haccac onlar arasında Senin En Cok sevdiyin Kimdir.:SAid Rabbini en Cok Razı edendir bazı kitablarda bu cevabın yerine bazısının hali bazısından ustundur diye cecap verildigi geçmektedir.:haccac en cok rabbini razı eden hangisidi.:said onu kalpte gizlenen şeye ve sırlara vakıf olan bilir:haccac ALi cennette midir. Cehennem demi? :Said eyer ben Cennet veya Cehenneme Gidip oradakileri Gorseydim o Zaman haber verirdim

:haccac ben kıyamete nasıl biri olaCagım :said ben gaybı bileCek kadar deilim :haccac Sen bana Dogru soylemek istemiyorsun :said ben yalanda solemedim :haccac Sen neden hiç guLmuyorsun:said gulecek hiç bir şey Gormuyorum topraktan yaratılan ahirete gidecek olan dunyada gece gunduz fitnelerde yasayan biri nasıl gulsun::haccac ama ben guluyorum ::said ALLAH bu şekilde hepimizi deişik tiplerde yaratmıstır ::haccac ben seni öldurecegim ::Said benim ölum Sebebimi yaratan o işi bitirmiştir ::haccac ALLAH indinde ben SendEN daha Sevimli biriyim ::said kendi derecesini bikmeden ALLAHA karsı Hiç bir Kimse Curet Gosteremez Gaybı ise ancak ALLAh bilir ::haccac ben neden curet Gostermiyeyim? halbuki ben musluman haLkın padişahı ile beraberim sen ise Asiller toplulugundansın :::Said ben cemaatten ayrı deilim ve fitneyi kendimde sevmiyorum ama takdirde olanı kimse giciktiremez

:haccac emir`ül mu`minin için topladıgımız malları nasıl goruyorsun ::said ne topladıgınzı bilmiyorum ::haccac altın gumuş elbise vs getirip onune koydu ::said bunlar guzel şeylerdir eyer şartlarına uygun olarak toplandıysalar ::haccac şart nedir :::Said senin bunlarla dehşet gunu yani kıyamet gunu insanı kurtaracak şeyler satın almandır yoksa her sut emzirenin emzirdigini unuttugu hamile kadının cocugunu korkudan düşürdügü o gunde insanlara iyi şeylerden başka hiç bir şey fayda vermiyecektir haccac topladıklarımız iyi bir şey deilmidir Said:: sen topladın onun iyi olup olmadıgını Sen anlaya bilirsin ::haccac sen bunlardan kendin için bir şeyler beyeniyormusun ::SAid.ben yanLız ALLAHIN beyendigini beyenirim ::haccac kahrolasın ::said kahrolan cennetten uzaklaştırılıp Cehenneme Sokulandır

haccac bozularak SoyLE Seni nasıl oldureyim ::Said nasıl oldurmeyi istiyorsan oyLe::haccac Seni affedeyimmi ::said Gercek af ALLAHIN affetmesidir Senin affetmenin hiç bir deyeri yoktur :::haccac cellata Saidi öldürmesi için emir verdi Said Dişari CıkartılırKen güLdügü haccaca haber verildi.haccac onu tekrar Cagırıp niçin Guldugunu sordu ::said senin ALLAHa gosterdigin cesarete ve ALLAHIN sana gosterdigi Sabıra ::haccac MuslumanALrın araLArını acan birini ölduruyorum DEd. Sora Cellada hitaben onun boynunu benim onunde ucur dedi::said ben iki rekat namz Kılayım Dedi namaz kıldıktan sonra kıbyeleye donerek şu ayeti okudu

şuphesiz ben sadece hak dine boyun egip yuzumu göklerin ve yerin yatmıs olan ALLAHA cevirdim ve ben ona ortak koşanlardan müşriklerden deilirm [en `am79}

haCcac onun yuzunu kıbleden hiristiyanların kıblesine dogru cevirin cunku hiristiyanlarda kendi dinlerinde ayrılık ihtilaf cıkarmıslardır nitekim yuzu hemen cevrildi

nereye Donerseniz ALLAHIn zatı oradadır o sırları kalpte oanları bilir :haccac yuz ustu yatırın biz dıs gorunuse gore amel etmekle sorumluyuz ::said Su ayeti okudu sizi topraktan yarattık yine ölumumuzden sonra sizi ona dödürecegiz hem de ondan sizi baska bir defa daha cıkaracaz

haccac onu oldurun ::Said ben Seni Suna Şahit tutuyorum eşhedu enla ilahe illalllahu vahdehule şerikeleh ve eşhedu enne muhammeden abduhu ve resuluh

o vefat ettikten sonra vucundan cok fazla kan aktı bua haccac da şaşırdı doktorunu cagırıp bunun sebebini sordu doktor onun albi son derecede rahattı kalbinde en ufak bir oldurulme korkusu yoktu bundan dolayı diger insanların aksine vucunda bulunun kan miktarının hepsi aktı cunku korkan insanların kanı oldurulmeden once pıhtılasır

fazail A`amaL
amellerin fazileti
şeyhul hadis mevlana
muhammed zekerriya Kandehlevi

Üst Ana Sayfa Alt