Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sahih-i Buhari'nin Bu Özelliklerini Biliyormusunuz?

Hansa Bint-i Amr Çevrimdışı

Hansa Bint-i Amr

Üye
İslam-TR Üyesi
bukharisetbeirut.jpg

BİLİYOR MUSUNUZ?

- Sahih-i Buhari 600.000 rivayetin içinden en sahih olanları seçilerek
oluşturulmuş kitaptır.
- Bunlardan 300.000 rivayeti İmam Buhari ezbere biliyordu.
- 100.000 sahih hadisten de en sahihlerini o kitaba toplamıştır.
- İmam Buhari'nin 16 sene uğraşı sonucu ortaya çıkmış bir kitaptır.
- 97 babtan, 7275 hadisten, 25. 480 isnad zincirinden oluşur.
- İmam Buhari'nin 18 yaşında ilk yazdığı kitap "büyük tarih" (12 cilt)
13.000 ravi hakkında bilgi verir.
- İmam Buhari, 15 yaşına geldiğinde 70.000 hadisi ezbere biliyordu.

Ekli dosyalar

• bukharisetbeirut.jpg
    bukharisetbeirut.jpg
    52.8 KB · Görüntüleme: 242
SupraQuibus Çevrimdışı

SupraQuibus

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sahih-i Buhari başlı başına büyük bir itikad rehberi. Vahiy ve iman kavramları ile ilgili zihinleri meşgul eden bir çok tartışmanın olumsuz izlerini silebilecek bablar işleniyor giriş kitaplarında. Şu an Ebu Hanzala'nın 'Sahih-i Buhari Şerhi' adlı ders silsilesinde 11. ders yayınlanmış durumda. Anlatımı açık ve olabildiğine kapsayıcı, ilgililer bakabilirler.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Buhari

İmam Buhâri hadis toplamak için bir çok seyahatler yapmış, bu hususta “ Sehl b. Es-Sürrî Buhârî’nin şöyle dediğini aktarmış : “ Şam, Mısır ve Cezire’ye iki defa, Basra’ya dört defa yolculuk yaptım. Hicaz’da altı yıl kaldım. Kûfe ve Bağdat’a hadisçilerle birlikte kaç defa gittiğimin sayısını bilmiyorum”.” demiştir
Ebu Zehv , Muhammed, (tercüme: Selman Başaran, M.Ali SÖNMEZ) Hadis ve Hadisçiler, s.374

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Buhari

Buharî’nin hadis seçimini Ebul-Heysem el-Küşmeyhenî, Buharî’nin öğrencisi Firebrî’den şöyle nakleder: “Kitabu´s-Sahih’in içine, önce yıkanıp iki rekât namaz kılmadıkça hiçbir hadis koymadım. El-Camiu’s-Sahîh’i 600 bin hadis içinden seçip on altı senede tasnif ettim ve bunu kendim ile Allah arasında bir hüccet [şahit] kıldım. El-Câmiu’s-Sahîh kitabına sahih olduğunu gerçekten bildikten sonra iki rekât namaz kılıp, bir de Allah´a istihâre etmedikçe hiçbir hadis koymadım. Bu kitabıma sırf sahih olan hadisleri koydum, sahih hadislerden bir kısmını da kitap uzamasın diye bıraktım.”

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Buhari

Bir rivayete göre Buharî, 100 bin sahih, 200 bin de zayıf olmak üzere 300 bin hadisi ezbere bilir.

Daha on sekiz yaşındayken ‘Kitâbu Kadâya’s-Sahabe ve’t-Tâbiin’ ve ‘et-Târîhü’l-Kebîr’ adlı iki dev eser kaleme alır.

İmam, rivayete göre 11 yaşında 70 bin kadar hadisi ezbere bilir.

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah ondan radı olsun.

İlmini anlatmaya ömrümüz yetmez.