Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Rufai Zikri Din Tanınmaz Hale Geldi

H Çevrimdışı

huzeyfes

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Şafii rahimehullah şöyle demiştir:
“Ben Irak’ta “tağbir” (defler eşliğinde kaside okumak) diye adlandırılan zındıkların icad ettikleri ve kendisiyle insanları Kur’an’dan alıkoydukları bir şey bıraktım geldim.” (Sahih maktu. el-Hallal, el-Emr bi’l-Maruf (s.36); Ebu Nuaym, el-Hilye, (9/146) İbnu’l-Kayyim, İğasetu’l-Lehfan (1/229) bunun Şafii’den mütevatir olarak nakledildiğini belirtmektedir)

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
cehalet bunlar için özürmüş işte. Bunlar Müşrik değilse kim müşrik çok merak ediyorum doğrusu. "Kahrolsun, o 'zan ve tahminle' yalan söyleyenler." (Zariyat 10)

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
cehalet bunlar için özürmüş işte. Bunlar Müşrik değilse kim müşrik çok merak ediyorum doğrusu. "Kahrolsun, o 'zan ve tahminle' yalan söyleyenler." (Zariyat 10)

Allah'tan başka mabudlara ibadet eden, şirki kendine din edinen kimseler bu işledikleri şirkleri sebebiyle hiçbir dönemde mazur sayılmadılar. Kişinin mazur olabileceği, hüccet ikamesi yapılmadan tekfir edilemeyeceği cehalet Allah'tan başkasına ibadet etme meselesinde değildir. Birçok insana gizli kalan, isim sıfatlar, helal-haramlar gibi meselelerde alimler bu kaideyi uygulamışlardır.

Şeyhulislam İbn Teymiyye diyor ki: "Hafi meselelerde ise bu noktada kişiye sapmış ve hatalı denir ve hüccet ikame edilmeden böyle bir kimse tekfir edilmez. Ancak bu eğer Müslümanların alimlerinin ve avamının hepsinin bildiği meselelerde olursa, ya da Nebi (aleyhiselatu vesselam)'ınn gönderildiği ve muhalefet edenin kafir olacağı herkes tarafından bilinen meselelerde olursa durum böyle değildir. Mesela Allah’a bir şeyi ortak koşmadan tevhid üzere ibadet etmek, onun dışındaki gerek Nebilerden, Salihlerden ve evliyalardan herhangi birine ibadeti nehyetmek gibi İslam’ın en açık meselelerinde olduğu gibi."

Yani cehalet iki kısma ayrılır. Fakat bugün Rasulullah(aleyhisselatu vesselam)'ın da haber verdiği gibi ilmin ortadan kaldırılması sebebiyle insanlar bu meseleleri karıştırdılar. Örneğin hiçbir alim (son dönem suudcuları hariç) Allah'ın zatına küfür eden, İslam'la Allah'la alay eden kimselerin cehaletinin mazeret olabileceğini söylememiştir. Yine hiçbir İslam alim Kur'an tahrif oldu, Cebrail Ali yerine Muhammed(aleyhisselatu vesselam)'a geldi diyenlerin cehaletini mazeret görmemiş, hüccet ikamesinden önce ve sonra bu kimselerin kafir olduklarına hükmetmişlerdir.

Özetle;günümüzde şirki kendilerine din edinen, Rufailer, Rafıziler, Menzilciler vb kabirperestler cehaletleri sebebiyle mazur değildirler. Bu kimseler hüccetin kendilerine ikamesinden önce ve sonra müşrik ismini alırlar. Onlara muamelat noktasında kafir ahkamı uygulamakta hiçbir sakınca yoktur. Örneğin onlar kız istediğinde verilmez, kestikleri yenilmez, kadınlarıyla evlenilmez, namazda imamlığa geçirilmezler.

Veya Abdulaziz Bayındır ve ona tabi olanlar gibi Allah'ın ilmini inkar edenlerin durumu da böyledir. Onlarda hüccet ikame edilmeksizin, tekfirin engellerine bakılmaksızın tekfir edilirler. Bu gibi meselelerde cehalet özür olmaz. Tıpkı tekfirinde icma olan, Allah'ın ilmini inkar eden ve kul fiillerini kendi yaratır diyen kaderiler gibi.

Ki eğer bu kimseler için cehalet mazerettir diyecek olursanız dahi elinde Kur'an ve Sünnet bulunan, onları okuyup araştırmayan yüz çeviren kimselerin zaten cehalet özrü gibi bir özürleri yoktur. Onların durumu kendisine İslam ulaştığı halde ondan yüz çeviren müstekbir kafirlerin durumu gibidir.

Allame İbnu'l Kayyım diyor ki:"Allah yarattıklarına hücceti kitabı ve resulleri ile ikame etmiştir. "Bu Kur’an bana sizi ve ulaşan herkesi uyarmam için bana vahyolundu." (En'am Suresi 19. Ayet) Her kime bu Kur’an ulaşırsa o uyarılmıştır. Onunla Allah’ın hücceti ona ulaşmıştır."

H Çevrimdışı

huzeyfes

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İmam el-Kadı Iyaz naklediyor;
“el-Museyyebî dedi ki; “İmam Malik rahimehullah’ın yanında idik. Ashabı da oradalardı. Nusaybin halkından birisi dedi ki;
“Ey Abu Abdillah! Bizim o tarafta “Sufiler” denilen bir topluluk var. Çok yiyorlar, sonra kasideler okumaya başlıyor ve kalkıp raks ediyorlar.” Bunun üzerine imam Malik dedi ki; “Onlar çocuk mu?” dedi. Adam: “hayır” dedi. “Peki onlar mecnun mu?” diye sorunca adam dedi ki; “Hayır onlar şeyhtirler ve akıl sahibidirler.” İmam Malik dedi ki: “İslam ehlinden hiç kimsenin böyle yaptığını duymadım!!!” Adam dedi ki; “Onlar yiyorlar, sonra kalkıp ayakları üzerinde raks ediyor, bazıları başlarını ve yüzlerini tokatlıyorlar” bunun üzerine İmam Malik güldü ve kalkıp evine girdi.
Malik rahimehullah’ın ashabı adama dediler ki; “Arkadaşımıza bereketsizlik getirdin. Biz otuz küsur senedir onun meclisindeydik, bu gün dışında güldüğünü görmedik.”(Kadı Iyaz Tertibu’l-Medarik (1/55) Venşerisi Miyar (11/41))

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu nedir ya?

Bu nasıl bir beyin yıkamadır arkadaş...

İşin garip tarafı bunu İBADET maksadı ile yapıyorlar...

Mekke Müşriklerinin Kızlarını Diri Diri Gömmesi Gibi...

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ne yazıkki bu tip tarikat yapılanmalarıda devlet tarafından teşvik edilmekte zira onlar tarikatta olmaz iseler hepsi dağda idiler. zira bunu daha öncede görmüştük Türk Hizbullahınada zamanında destek verilmeside bu yöndendi..onun için terör bu ülkede oldukça özellikle doğu illerinde devam edecektir..hiç gördükmü bu tip oluşumları büyük şehirlerde tabiki hayır peki o halde neden hep o bölgelerdedir..?

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Güncel

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
müslüm gürses konseri sandım jilet atanları oluyordu ya :D Allah bunlara akıl fikir versin
Bu kardesimiz olayi gercekten halkulade aciklamis gayri muslimlerin icadi haddi asan cinsden ALLAH celle celaluhu bizi ve neslimizi bu tur fitnelerden muhafaza eylesin insaallah

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Çok garip.

Gerçek mana da tek ruaifi taniyorum
O da Muhyiddin Şekur.
Çok severim.