Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Rızka Sebeb Olan Patron mu? Yoksa Allah (c.c.) mı?

Abdulafuv Çevrimdışı

Abdulafuv

Hak Ehli Susarsa Batıl Ehli Kendini Hak Zanneder
İslam-TR Üyesi
Selamun aleikum @Abdulmuizz Fida hocam bir sorum olacak çalıştığım iş yerinde rızık ile ilgili bir tartismamiz oldu münakaşa ettiğim bir abim bana patronumun benim rizkima sebep olduğunu söyledi ben ise ona böyle deme Allah rizkimizi verir sebep olan Allah swt dır patron sebep değil ancak bir vesiledir dedim o fikrinde direttikce bende ona bu sözleri söyleye durdum sebepmi vesilemi diye bir sormak istedim cezakallahulhayr

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleikum @Abdulmuizz Fida hocam bir sorum olacak çalıştığım iş yerinde rızık ile ilgili bir tartismamiz oldu münakaşa ettiğim bir abim bana patronumun benim rizkima sebep olduğunu söyledi ben ise ona böyle deme Allah rizkimizi verir sebep olan Allah swt dır patron sebep değil ancak bir vesiledir dedim o fikrinde direttikce bende ona bu sözleri söyleye durdum sebepmi vesilemi diye bir sormak istedim cezakallahulhayr
3051238a-4ef3-4401-b0e4-791c728030dd.jpg kardeşim ;

Sualinizden anladığım kadarıyla arkadaşınızla aranızdaki ihtilaf etmenize neden olan asıl mesele "rızka sebeb olan" ifadesindeki "sebeb"e verdiğiniz farklı anlamlar yüzündendir.
Arkadaşınız; "sebeb" kelimesine vesile manasını - özelliğini vermekte iken
Siz; "sebeb" kelimesine "yaratan, veren" manasını - özelliğini vermektesiniz.

Hud 6.jpg
Yeryüzündeki bütün canlıların rızkını ancak Allah verir ...... (Hûd 6)

İbrahim 32.jpg
Allah öyle bir Allah'tır ki; gökleri ve yeri yarattı, gökten su indirdi, onunla size rızık olarak çeşitli meyveler çıkardı; emri gereğince denizde yüzüp gitmeleri için gemileri emrinize verdi, ırmakları da emrinize verdi. (İbrahim 32)

Ayette de görüğümüz gibi Allah (c.c.) Rızkı verendir, Rızık Allah (c.c.)'dandır, fakat rızkını burada su sebeb / vesile indirerek vermekte iken, benzer durumda tarlası, bağı olmayanlar için de iş verenlerin/patron vesilesi ile rızka sebeb olunmaktadır. Dolayısıyla Allah rızkı veren, iş veren - iş yeri ise rızk sebebdir, rızkın sebebidir. Sebebleri de yaratan Allah'dır. Allah (c.c.) sebeb değildir.

Allah (c.c.) insanların (ve tüm mahlukatın) rızkını veren olsa da onu kullarına çeşitli sebebler aracılığıyla göndermektedir. Kul, rızkını çeşitli sebebler, kişiler eliyle alsa da rızkını asıl veren, yaratan Allah (c.c.) olduğunu bilmelidir.
Zariyat 58.jpg
"Şubhesiz Allah rızık verendir, güçlüdür, çok kuvvetlidir." (Zâriyat 58)

Enam 151.jpg
De ki: Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyayım: O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın, ana babaya iyilik edin, fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin, sizin de onların da rızkını biz veriyoruz. Kötülüklerin açığına da, gizlisine de yaklaşmayın. Haksız yere Allah'ın haram kıldığı cana kıymayın. Düşünesiniz diye Allah size bunları emretti. ....." (En am 151)

Son düzenleme: