Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Risale-i Nur Okuyanların Delile Karşı Tutumu

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Birgün bir abiye çok kibarsınız maşaAllah dedim. Risale Nur okuyorum ondan dedi. Bana sen okuyor musun? dedi. Hayır, okumuyorum dedim. Risale Nur okumayan adam cahildir! dedi.

Ama Said Nursi'den daha önemli alimler var dedim. İmam Gazali falan vs. Yok dedi Risale Nur okumayan adam cahildir dedi.
Ama Said Nursi'den daha önemli alimler var dedim. Mevdudi, Seyyid Kutub falan var dedim. Yok dedi Risale Nur okumayan adam cahildir dedi.
Ama Said Nursi'den daha önemli alimler var dedim. Hadis alimleri falan var dedim. Yok dedi Risale Nur okumayan adam cahildir dedi. Risale Nur, Kur'anı Kerim'in mükemmel bir tefsiridir dedi...

Bende, beni zır cahil olarak gören birisiyle daha fazla tartışmak istemedim. Yanlış düşünüyorsunuz deyip konuşmayı bitirdim.

Sofiler (Allahu alem) hepimizden daha çok zikir çekerler ama bir kere Fatiha suresinin, Ayetel Kursi'nin anlamına baksalar kimden yardım isteneceğini, kimin şefaat edebileceğini anlarlar.

Sofiler, kafasını zikirden kaldırmıyor.

Nurcular, mükemmel gördükleri kırmızı kitaptan kafasını kaldırmıyorlar.

İsmailağa cemaati desen hurafelerine Mektubattan delil getiriyorlar.

Peygamber aleyhisselam bize Kur'an ile Sünneti bırakmış ama görüyoruz ki bu kardeşler Kur'an ve Sünnet dışında herşeyle meşgul oluyorlar. Eğer bu yorumu görüyorsun Sofi, Nurcu, İsmailağa cemaatine bağlı kardeşim kafanı bir kaldır Kur'an Kerime, Hadis kitaplarına bir göz at ve durumunu bir gözden geçir, uyan.
Yazınızı kullanabilir miyim? İsminiz ile birlikte?

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Abi "iyyake na'budu ve iyyake nestaîn"'i nasıl tefsir ettiklerini görsen bir de, neymiş burada çoğul anlamı olduğu için ("isteriz" ve "dileriz") bu ayeti okuyan kişi o medet umduğu gavstan yardım istiyormuş, gavs da Allah'dan yardım istiyormuş, böylelikle iki kişi yardım istemiş oluyormuş, yani ayette kastedilen buymuş. La havle ve la kuvvete illa Billah.

http://www.ismailaga.com.tr/allahtan-baskasina-dua-edilebilir-mi-allaha-dua-edilirken-baskasina-istigase-yapilabilir-mi.html

“ALLAH’ım! Ancak sana kulluk eder, sadece senden yardım isteriz”3 ayet-i kerimesine ters düştüğünü söylüyorlar. Hâlbuki bu ayet-i kerimede, ALLAH’tan bir şey isterken içimizdeki salihlerin zikredilmesine ret değil, açıkça bir işaret vardır. Çünkü ayet-i kerimede: “Sadece senden isterim” denmiyor, “isteriz” deniyor. Ayet-i kerimeyi okuyan kimse yalnız da olsa, “ben” değil “biz” ifadesini kullanıyor. Bununla kul, kendini aciz görüp tevazua bürünür ve şöyle demek ister: “ALLAH’ım! Bizler topluca sana yöneldik; ancak sana kulluk ediyor; sadece senden yardım istiyoruz. Ben senin huzurunda tek başıma bir şey talep etmeye ehil ve layık değilim. İçimizde gerçek kulluk yapan ve duasında samimi olan salihlerle birlikte senden istiyorum. Benim isteğimi onların duasına kat, kabul eyle” Eğer kibrimizi kırar da ALLAH’a giden yolda o saadetli büyükleri terbiyemizde rehber, dualarımızda vesile edersek inşaALLAH maksadımıza ulaşırız.
Deveyi iğne deliğinden geçirseler bu kadar sırıtmazdı! SubhanAllah.

Ebû Zerr Çevrimdışı

Ebû Zerr

Üye
İslam-TR Üyesi
2-3 yıldır kafamdaki soruları iyiden iyiye derinlemesine araştırma sürecine girdim. Kuran meali ile başladım. Doğal olarak birçok soru işareti oluştu kafamda. Kendimce (haşa) çelişkiler buldum Kur-an'da. Ama mutlaka işin doğrusu başka birşeydir diye düşündüm hep. Mutlaka cevabı vardır ama aramam gerekiyodur dedim. Bulamasam cidden imanım gidecek düzeye gelebilirdim. Bi vesile ile Risalelerle tanıştım. Okuyarak, ilgili videoları vs seyrederek elhamdulillah birçok cevabı buldum. Hicbir cemaatine daimi gitmedim. Okurken aklımda hep su vardı: "Bu kitapta sorumun cevaplari var ama illa ki hatalarda olacaktir. Sonucta bir beşerin eseri. Ben cevabını aradığım soruları bulayım, hatalari varsa ve bulursam da dursun bir kenarda" dedim.

Sorular genelde günümüzdeki guncel ilmi ve fenni konuların yorumu ile ilgiliydi. Bu sekilde başka bir kaynak varmi? Merak ediyorum. Gercekten. Öğrenmek istiyorum. Icinde hicbir hata olmadığını bildigim tek kitap her daim Kuranı Kerim olacak benim icin.

Risalelerin bu kadar fanatiği olmanın, veya tam tersi, yanlışlarını görüp bu kadar düşman olmanın ortası yok mudur? Bu kadar taraflı - sert mi olmaliyiz? Risaleler vesilesi ile iman eden bircok insan gordum. Dunyadaki herseyden daha hayırlı degil mi bu?
Gercekten tarafsizca ogrenmek istiyorum. Gerçeklerin peşindeyim Allah'in izni ile.

Allah hepinizden razi olsun.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
2-3 yıldır kafamdaki soruları iyiden iyiye derinlemesine araştırma sürecine girdim. Kuran meali ile başladım. Doğal olarak birçok soru işareti oluştu kafamda. Kendimce (haşa) çelişkiler buldum Kur-an'da. Ama mutlaka işin doğrusu başka birşeydir diye düşündüm hep. Mutlaka cevabı vardır ama aramam gerekiyodur dedim. Bulamasam cidden imanım gidecek düzeye gelebilirdim. Bi vesile ile Risalelerle tanıştım. Okuyarak, ilgili videoları vs seyrederek elhamdulillah birçok cevabı buldum. Hicbir cemaatine daimi gitmedim. Okurken aklımda hep su vardı: "Bu kitapta sorumun cevaplari var ama illa ki hatalarda olacaktir. Sonucta bir beşerin eseri. Ben cevabını aradığım soruları bulayım, hatalari varsa ve bulursam da dursun bir kenarda" dedim.

Sorular genelde günümüzdeki guncel ilmi ve fenni konuların yorumu ile ilgiliydi. Bu sekilde başka bir kaynak varmi? Merak ediyorum. Gercekten. Öğrenmek istiyorum. Icinde hicbir hata olmadığını bildigim tek kitap her daim Kuranı Kerim olacak benim icin.

Risalelerin bu kadar fanatiği olmanın, veya tam tersi, yanlışlarını görüp bu kadar düşman olmanın ortası yok mudur? Bu kadar taraflı - sert mi olmaliyiz? Risaleler vesilesi ile iman eden bircok insan gordum. Dunyadaki herseyden daha hayırlı degil mi bu?
Gercekten tarafsizca ogrenmek istiyorum. Gerçeklerin peşindeyim Allah'in izni ile.

Allah hepinizden razi olsun.

saidi nursi yaşadığı zamanın sıkıntılarından fazlasıyla nasiplenmiş biri
kendi çağının hastalığına çare bulma niyeti taşıdığını düşünüyorum
o zamanlara inmeden günümüzden şeyhe bakanlar eleştiride aşırıya gittikleride bir gerçek
tevil edilemeyecek hataları olduğunu söyleyen kişilere karşı risaleleri savunmak gerçekten zor
kuran ve sünnete muhalif olmayan görüşleri her çağda faydalanmaya müsaitdir elbetde
fakat bugün baskı altında kalınmadığı için veya baskılara rağmen yazılan ilmi kaynaklarımız mevcut
risalelerden nasiplenenlerde gördüğüm en bariz özellik edep ve ahlak
bu edep ve ahlak islamın içinde zaten var olan şeyler olduğundan, şeyhin risalelerini okumayan kişilerin çokda noksan olmayacağını düşünmüyorum.
okunması sakıncalımı derseniz. eğer kişi doğruyu yanlışı birbirinden ayıracak temel bilgilere ulaşmışsa, risaleleride okumasında çok bir sakınca yok.
fakat sıfır ilimle risaleyle tanışanlarda kalıcı hasarlar çok oluyor.
Allah en doğrusunu bilendir

R Çevrimdışı

Rabbinizi Sevin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hocalarım selamın aleyküm. Benim hep merak ettiğim bir konu var. Neden önceki Alimlerimizin, Ermişlerimizin, Evliyalarımızın veya Allah dostlarının yazdıkları, yaptıkları veya düşünceleri ile ilgili kendi aramızda tartışmalar yaşıyoruz. Eğer ki gerçekten fikir farklılıkları varsa ki (var) biz hangisini doğru olarak kabul etmeliyiz ve buna nasıl karar vermeliyiz.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Hocalarım selamın aleyküm. Benim hep merak ettiğim bir konu var. Neden önceki Alimlerimizin, Ermişlerimizin, Evliyalarımızın veya Allah dostlarının yazdıkları, yaptıkları veya düşünceleri ile ilgili kendi aramızda tartışmalar yaşıyoruz. Eğer ki gerçekten fikir farklılıkları varsa ki (var) biz hangisini doğru olarak kabul etmeliyiz ve buna nasıl karar vermeliyiz.

Aleykumselam

Fikir farklılığı yok herşey tevhid ve kuran sünnete göre şekillenir

Bunun dışına çıkan kimseler halk tarafinda Allah dostu ermiş diye lanse edilse bile bizim gözümüz de red edilir

R Çevrimdışı

Rabbinizi Sevin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam fikir farklılığı yok demişsiniz ama mesela bir örnek vermek gerekirse dinimizde 3 talat ile boşanma. Kimisi diyor ki 3 kere Boşol kelimesini kullanırsan hülle gerektirir. Kimisi diyor 1 hakkın gitmiş sayılır geri kalır 2 hakkın. Şimdi bununla ilgili çok tartışma var. Bunun doğrusunu nasıl öğreneceğiz ? Yada hangisine uymalıyız.

Hülle başlı başına bir tartışma konusu. Kendi ellerinle kadını başka bir adamın koynuna sokmak nasıl olacak bu iş ? Birde böyle düşünceler bizi dinden çıkartıyor mu ?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Hocam fikir farklılığı yok demişsiniz ama mesela bir örnek vermek gerekirse dinimizde 3 talat ile boşanma. Kimisi diyor ki 3 kere Boşol kelimesini kullanırsan hülle gerektirir. Kimisi diyor 1 hakkın gitmiş sayılır geri kalır 2 hakkın. Şimdi bununla ilgili çok tartışma var. Bunun doğrusunu nasıl öğreneceğiz ? Yada hangisine uymalıyız.

Hülle başlı başına bir tartışma konusu. Kendi ellerinle kadını başka bir adamın koynuna sokmak nasıl olacak bu iş ? Birde böyle düşünceler bizi dinden çıkartıyor mu ?

Bahsetmiş olduğun mesele fıkhi, mezhep alimlerimizin fıkıh konusunda ihtilaf etmeleri bulundukları dönemde hadis ulaşamaması,aynı hadisi farklı anlaması,
Vs gibi durumlar olduğundan dolayı idi
Yoksa günümüzde sapık firkalar gibi tevhidten bi haber yaşayan kimselerle kıyaslanamaz

Dört mezhebin hak olmasının nedeni de tevhidte bir olmalarıdır

Üst Ana Sayfa Alt