Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Reebok Adlı Markanın Logosunu Taşımakta Sakınca Var mı?

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Yeni bir çanta aldım. Alırken marka almamaya dikkat ediyorum, aldığım takdirde ise anlamlarına bakıyorum. Yine öyle yaptım, aldığım çanta 'Reebok' markası ve anlam olarak 'Afrika geyiği' anlamına geliyor ama alttaki logosu/simgesi başka anlamlara gelebiliyormuş. Değişik kaynaklardan baktığım zaman başka anlamlarda kullanıldığı yazıyor.

Birkaç yazıda anlam olarak bunları buldum;

- "Şirket, farklı yıllarda popüler olan üç karakter kullandı. Birincisi Büyük Britanya’nın ulusal bayrağı, çünkü Reebok bu ülkede ortaya çıktı. İkincisi, Adidas ve Nike rozetlerine eşdeğer üç konik bant. Üçüncüsü Delta. 2014 yılında markanın CrossFit hareketine odaklanmasını değiştirmeye karar verdiği zaman ortaya çıktı.
Üçgen Delta üç kırmızı yamuktan oluşur. Toplumsal, zihinsel ve fiziksel bir dönüşümü yansıtırlar. Kurumsal sembol, Afrikaans’taki Afrika antilopunun adından türetilen siyah “Reebok” kelimesi ile tamamlanmaktadır: “rhebok”.
Logonun mevcut sürümü, 1977’de ortaya çıkan Motter Tektura yazı tipini kullanıyor. Tüm semboller çömelmiş, geniş ve “R”, “e” ve “b” de açık çizgilerle. İlk karakter büyük, geri kalanı küçük. “K” ve “b” ayakları, yükseklikte bir büyük harfe karşılık gelir. Markanın imza paleti, açık maviden karanlığa, gri, siyah ve kırmızıya kadar değişen maviyi içerir. Birlikte, şirketin geldiği İngiltere bayrağının rengini temsil ediyorlar. "

Bende olan logo vektör logosu. İngilizceden anlamına baktığımda bu çıktı;

- "The iconic vector emblem for Reebok is an abstract representation of the Union Jack crossing the racing track, and this is how the brand combines two of its main values — legacy and progress; it also reflects a trinity of physical, mental, and social wellbeing, which the brand aims to provide people across the world through their products and philosophy."

(Reebok'un ikonik vektör amblemi, Union Jack'in yarış pistini geçerken soyut bir temsilidir ve marka, iki temel değerini - miras ve ilerlemeyi bu şekilde birleştirir; aynı zamanda fiziksel, zihinsel ve sosyal esenlik üçlüsünü de yansıtır. markanın ürünleri ve felsefesi aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki insanlara sunmayı amaçladığı bir markadır.")

- "The original Reebok logo depicts the Union Jack, portraying the company's humble beginnings in Bolton, England in 1895. In 1986, Reebok unveiled a second emblem, often termed as “the vector”. The emblem was introduced to symbolize a new era of “performance” product."

(Orijinal Reebok logosu, şirketin 1895'te Bolton, İngiltere'deki mütevazi başlangıcını tasvir eden Union Jack'i tasvir ediyor. 1986'da Reebok, genellikle “vektör” olarak adlandırılan ikinci bir amblemi tanıttı. Amblem, yeni bir “performans” ürünü çağını simgelemek için tanıtıldı.")

Almanca anlamına baktığımda çeviri olarak bu çıkıyor;

- "Vektör, elli yılı aşkın bir geçmişe sahip, yan çizgili ve çapraz çizgili ikonik Reebok ayakkabı tasarımının bir logo versiyonu olarak oluşturuldu. Unutulmaz, dinamik ve en büyük kültürel kilometre taşlarımızdan bazılarıyla gerçek bir bağlantı oluşturuyor."

Bu çantayı kullanmak Küfrün bayrağını veya Küfür semboli taşımak gibi mi olur? Takmamda sakınca var mı?

Reebok-Logo-History.jpg

Çantadaki logo böyle;
20210920_123027.jpg

Son düzenleme:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim

Reebok şirketi kafir bir ülkenin ürünü olsa da kullanmanın kufur olduğuna dair bir delil göremedim.

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim

Reebok şirketi kafir bir ülkenin ürünü olsa da kullanmanın kufur olduğuna dair bir delil göremedim.
Benimkisi vesvese mi bilmiyorum, ama Küfrün bayrakları bulunan şeyleri taşımanın küfür olduğunu okuduğum için, onlarda Kendi bayrakları maksadı ile yaptılarsa diye Küfür olmasından korktum.
Fakat anlamı ile ilgili farklı yazılar var...

Kullanmamda sakınca olmaz inşaAllah.

Üst Ana Sayfa Alt