Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Rasulullah'a Soru Sorup Ölen Habeşli Şahıs Hadisin Sıhhati Nasıldır?

D Çevrimdışı

Daimaİslam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum değerli hocam, aşağıdaki hadisin sıhhati hakkinda bir bilginiz var mıdır, hadisin kaynağını tam olarak bulamadım.

İbn Ömer'den şöyle dediği rivayet edilmiştir: Habeşli bir adam, ey Allah'ın Resulü dedi. Sizler suretlerinizle, renklerinizle ve nübuvvetle bize üstün kılındınız, Eğer ben senin iman ettiğine iman edersem, senin amelin gibi amelde bulunursam, ben de seninle cennette olacak mıyım, diye sordu, Peygamber şöyle buyurdu: "Evet, nefsim elinde olana yemin ederim ki, siyahi bir kimsenin cennetteki beyazlığı ve aydınlığı bin yıllık mesafeden görülür." Sonra Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Kim la İlahe illallah derse, bununla onun Allah nezdinde bir ahdi olur. Kim subhanallahi velhamdulillahi derse bunun karşılığında Allah nezdinde yüzyirınidörtbin hasenesi olur.'' Bunun üzerine adam: Peki bütün bunlar böyleyken buna rağmen nasıl biz helak oluruz? diye sordu, Peygamber şöyle buyurdu: "Kişi kıyamet gününde öyle amellerle gelir ki, eğer onu bir dağın üzerine bırakacak olursa, o dağa bile ağır gelir. Bu sefer Allah'ın nimetlerinden bir nimet gelir, Allah rahmetiyle lütufta bulunması hali müstesna neredeyse o nimetin tamamını tüketecek gibi olur." (İbn Ömer) dedi ki: Daha sonra Yüce Allah'ın: "İnsan üzerinden öyle uzun bir süre geçti ki ... " (1. ayet) buyruğu "Nereye bakarsan orada pek çok nimetler ve büyük bir saltanat görürsün" buyruğuna kadar nazil oldu, Habeşli O şahıs şöyle dedi: Ey Allah'ın Resülü, benim gözlerim senin gözlerinin cennette göreceklerini görecek midir? Peygamber (s.a.v.): "Evet'' diye buyurdu. O Habeşli şahıs ağladı ve sonunda ruhunu teslim etti. İbn Ömer dedi ki: Ben Rasülullah (s.a.v.)'ın "İşte bu gerçekten sizin için bir mükafattır. Yaptıklarınızın karşılığını da fazlasıyla görmüşsünüzdür" buyruğunu okuyarak onu mezarına indirdiğini gördü. Ey Allah'ın Rasülü, bunun mahiyeti nedir'r diye sorduk, şöyle buyurdu: Nefsim dinde olana yemin ederim, Allah onu durdurdu, sonra da: Ey kulum! Andolsun ki senin yüzünü ağartacağım, bembeyaz edeceğim ve andolsun cennette nasıl istersen seni öylece yerleştireceğim. Güzel amelde bulunanların mükafatı ne güzeldir diye buyurdu."
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;

Bize Ali İbn Abdulazîz... Abdullah İbn Ömer'den nakletti ki; o, şöyle demiş:
Habeş'lilerden bir adam Rasûlullah (s.a.v.)'a geldi. Rasûlullah (s.a.v.) ona; sor ve anlamaya çalış, dedi.
Adam dedi ki: Ey Allah'ın Rasûlu, siz şekil, renk ve nubuvvetle bize üstün kılındınız. Eğer senin inandığına inanır, senin yaptığını yaparsam ben de seninle birlikte cennette olacak mıyım?
Rasûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: Evet, nefsim elinde olan Allah'a yemin ederim ki; cennetteki arazînin aklığı bin yıl mesafeden görülür. Kim «Lâ İlahe İllAllah» derse bu arazînin onun olacağına dâir Allah katında ahid vardır. Kim «SubhânAllah ve bihamdihi» derse; ona yüz yirmi dört bin iyilik yazılır.
Adam dedi ki: Bundan sonra biz nasıl helak oluruz ey Allah'ın Rasûlu?
Rasûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: Kişi kıyamet gününde öyle amellerle gelir ki, bu ameller bir dağın üzerine konmuş olsaydı dağ onu çekemezdi. Ama nimetler veya Allah'ın nimetleri onun karşısına konur ve hepsini tüketecek kadar azaltır. Allah'ın rahmetine daldırdığı kimseler mustesnadır.
Bunun üzerine bu sûre (İnsan sûresi) başından itibaren «Orada bir nimet ve büyük bir mülk görürsün.» kavline kadar indi.

Habeş'li dedi ki: Senin cennette iki gözünün gördüğünü benim gözüm de görecek mi?
Rasûlullah (s.a.v.); evet, dedi.
Adam ruhunu teslim edinceye kadar ağladı.
Abdullah İbn Ömer der ki: Ben, Rasûlullah (s.a.v.)'in O'nu eliyle kabrine yatırdığını gördüm.


(Taberani, el-Mûcemu'l Kebir, XII, 436; İbn-i Kesir, Tefsiru'l Kurani'l Âziim, I, 525; Nuraddin el Heysemi, Mecmau'z Zevaid, X, 420)
Senedinin gârib / zayıf olduğu kaydıyla, senedindeki Eyyuh bin Hibe adlı râvinin zayıf olduğu kayıtlıdır. (Nuraddin el Heysemi, Mecmau'z Zevaid, X, 420)
 
Üst Ana Sayfa Alt