Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ramazan Günü Unutarak Yiyen Birini Gören Kimse Ona Hatırlatacak Mı?

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Soru: İnsanların pek çoğunun nazarında unutarak yiyen bir oruçluyu gördüğü zaman hatırlatmamak anlayışı yaygındır. ** Bu söz ne derece doğrudur? Bir şeyler yiyen bir oruçluyu gören kimse nasıl hareket edecektir?

Cevap: Bir kimse bir şeyler yiyen bir oruçluyu gördüğü zaman ona hatırlatsın. Çünkü bu iyilik ve takvada yardımlaşmaktır. Nitekim bir kimse şayet kıbleden başka bir yere doğru namaz kılan bir şahsı görürse veya temiz olmayan bir suyla abdest almak isteyen bir şahsı veya benzeri bir şeyi görürse durumu ona açıklaması gerekir. Oruçlu unuttuğu için mazeretli bile olsa durumunu bildiği bir kardeşinin, ona hatırlatması üzerine gerektir.

Belki de bu hüküm Peygamberin (sav) şu sözünden alınmıştır: "Ben de sizin gibi bir insanım; sizin unuttuğunuz gibi unuturum. Dolayısıyla ben unuttuğum zaman bana hatırlatın."

O halde namazda unutanı hatırlattığı gibi, aynı şekilde oruçta unutanı da hatırlatacaktır.

el-Fetâvâ libni Useymin, Kitabu'd-Da've, 1/164,166

** Bu yanlış kanaate sebep olan hadis şudur: "Oruçlu olduğu halde kim unutarak yer ve içerse orucunu tamamlasın, çünkü onu Allah yedirmiş ve içirmiştir." Bu hadis, unutarak yiyen içenin orucunun bozulmayacağına delildir. Fakat buna şahit olan kimsenin ona oruçlu olduğunu hatırlatması gerekir.

Üst Ana Sayfa Alt