Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Ramadan Ay'ı Bid'atleri

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ABDULMUİZ FİDA hocamdan ALLAH razı olsun
Gercekten tam soracağım konular onume geliyor ve gerçekten cevaplar muaazzam
ALLAH celle celaluhu senı hayırla mükâfatlandırsın hocam.
Ve bunu ovmek ıcın soylemıyorum
ne ınsanları ne kendımı ovme yada ovulme taraftarı degılım
Insanların uzerımıze oyle murıdler gıbı dolanmasından hıc hoşlanmadım hoşlanmam da .
Dogru ları alırız sonrasında muslumanın musluman uzerınde hakkı vardır yerıne getırır daha sonra
selamun aleykum aleykum selam
Bize doğruları bıldıren ınsanlara her daım ıhtıyac vardır.
ALLAH celle celaluhu bu kardesımı tagut ve neferlerinden seytanlasmıs ınsanların kendısınden ve serrınden muhafaza eylesın.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hocam bırde bu duayı ederken cok düşündüm de (ALLAH celle celaluhu bu kardesımı tagut ve neferlerinden seytanlasmıs ınsanların kendısınden ve serrınden muhafaza eylesın.) bırseylerı görmek ıcın onlarında meydanda olması gerekiyor.bu sebeble ALLAH zulcelalı vel ıkram hakkında hayırlı gordugu ne ıse onu ıhsan eylesın ınsaallah.
Kusurum olduysa affola hakkını helal et.

Sena Haydali Çevrimdışı

Sena Haydali

اللهم إني أسألك حسن الخاتمة.
Frm. Yöneticisi
Esselamu aleyküm.
Yazandan ALLAH razı olsun çok güzel açıklanmış. Yalnız ben bir şey sormak istiyorum.
Sahabeler Ramazana helalleşerek
girerlermişki oruçları kabul olsun.

Bunun doğruluğu hakkında bilginiz var mı ?
jazakallahu khairan

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ramadan davulcusu ve evin en küçüğünün ona para vermesi benim bildiğim en büyük bid'at.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Esselamu aleyküm.
Yazandan ALLAH razı olsun çok güzel açıklanmış. Yalnız ben bir şey sormak istiyorum.
Sahabeler Ramazana helalleşerek
girerlermişki oruçları kabul olsun.

Bunun doğruluğu hakkında bilginiz var mı ?
jazakallahu khairan
Yok böyle bir hadis

Sanırım, birini haksız yere küstüren biri barışmak için Ramadanı bahane etmiş.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm.
Sorum başta Abdulmuizz Fida olmak üzere tüm adminlere.

Cuma,teravih ve bayram namazlarında camiye gitmiyor musunuz?

Allah'ın Abdi Çevrimdışı

Allah'ın Abdi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yanlış yere yazmış olabilirim ancak ÇÖZÜLDÜ niteliğindeki ramadan kısmına yazamadım!

Ramadan oruçlarının niyetlenme vakti olarak sitede ''kuşluk vaktine kadar'' yapılabileceği belirtilmiş ancak şöyle bir merfû bilgi var acaba doğrusu nedir, bilmek isterim:

Abdullah Bin Ömer'in, Hafsa vâlidemizden rivâyet ettiğine göre, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
(( مَنْ لَمْ يُجْمِعِ الصِّيَامَ قَبْلَ الْفَجْرِ فَلاَ صِيَامَ لَهُ )) [ رواه أحمد وأهل السنن وابن خزيمة وابن حبان وصححاه مرفوعا ]

"Her kim, fecri sâdıktan önce oruç tutmaya azmedip niyet etmezse, onun orucu yoktur (geçerli değildir)."
(İmam Ahmed, Sünen sahipleri, İbn-i Huzeyme ve İbn-i Hıbbân rivâyet etmişler, İbn-i Huzeyme ve İbn-i Hıbbân hadisin, sahih ve merfu' olduğunu belirtmişlerdir.)

Bu, farz olan oruç hakkındaki hükümdür.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmamların arkasında kılıyoruz, kıldırgaçların arkasında kılmıyoruz.
Cemaatle kılınması gereken namazlarda camiye gidiyorum. Çünkü etrafımda cemaat yapacak kimse yok daha doğrusu beni anlamıyorlar. İmamlarda bulunduğum şehir nedeniyle dualarda ülkenin kurucusunun dinine bakmadan ona dua ediyor. Ne yapmam gerekiyor?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
güncel insaallah :) bu sene bıdatlerın cogu terkedildi elhamdulıllah.

Sunnete tabı olan kardeslerı yatsı namazından sonra teravıhlerını kılmaya davet edıyorum :)

kılmayan varsa kılsın.

@Abdulmuizz Fida Abim ALLAH senden ve ehlinden razı olsun
gunahlarınızı bağışlasın ve hicbir ürkütücü amelin zorlugunu gostermeden affedilmiş olarak cennetine alsın amin.