Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Rabıta'nın İç Yüzü : Fecr-i Sadık Doğdu, Maske Görüldü (Kitab)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Hanefî imamlarından Ahmed bin Muhammed el-Hanevî Hazretleri “Nefahatu’l Kurb” isimli eserinde bu hakîkati şöyle ifade ediyor: “Evliyaullah, ruhâniyetlerinin cismâniyetlerine gâlip olması sebebiyle, birçok surette görünebilirler. Onların tasarruf ve kerâmetleri, hayatlarında olduğu gibi, ölümlerinden sonra da devam eder.”
Öldükten sonra tasarrufun devam etmesi demek, tasarruf sâhibinin kendisi ölmüş olsa da, Allah’ın izniyle dünya işlerinden bazılarını düzene koyma ve kendisine başvuranların arzularını yerine getirme yetkisine sâhip olması demektir.
Bilindiği gibi, Kur’ân bizi, öldüğünde “diri kalan” bir zümrenin varlığından haberdar etmiştir. Kur’ân’a göre, Allah yolunda öldürülenler (şehitler) “ölü” değillerdir. Onlar diridirler.
Bununla birlikte, sıddıkiyet makamı şehitlikten yüksektir. Madem şehitler ölmez, onlardan üstün olan sıddıklar da ölmez diyebiliriz.

Hem velilerin ruhları, diri iken olduğu gibi, öldükten sonra da, yüksek mertebededirler. Allahu Teâlâ’ya mânevî
Hem velilerin ruhları, diri iken olduğu gibi, öldükten sonra da, yüksek mertebededirler. Allahu Teâlâ’ya mânevî
olarak yakındırlar. Evliyaların dünyada da, öldükten sonra da kerâmet vardır. Kerâmet sâhibi olan, ruhlardır.
Ruh ise, insanın ölmesi ile ölmez.

Akşemseddin Hazretleri bir şiirinde mealen bu hakîkati şöyle beyan ediyor:
“Evliyaullah iki cihanda tasarruf ehlidir. Bu ölüdür, bundan nasıl derman olur deme. Ruh, Mevla’nın kılıncıdır, vücudu ona kılıf olmuştur.
Bir kılınç ki çıplak olduğu zaman daha fazla tesir eder.”

Buraya kadar zikrettiğimiz hakîkatlerle şunu ifade etmeye çalışıyoruz. Başta Peygamberler olmak üzere bir kısım Allah dostlarının, Allah’ın vazifeli kıldığı âlimlerin ve şehitlerin öldükten sonra tasarrufları devam ediyor.

Ve bu zâtların, oyun ve eğlenceden ibâret olan bu dünya hayatında “hayra kılavuzluk etme ve yönlendirme”
yetkileri âhiret hayatına geçtiklerinde de sürüyor. Fakat bu yetki âdetullah ve teklif sırrı prensipleri çerçevesinde cereyan eder. Tasarrufta, Allah’ın rahmeti, inâyeti, rızası, izni, irâdesi, emri ve kudreti esastır. Tasarruf sâhibinin kendi kişisel irâdesi ile değil; Allah’ın irâdesine boyun eğerek hareket ettiği ve tasarrufta bulunduğu göz ardı edilmemeli.

Bir başka ifade ile Allah’ın veli kulları ayna gibidir. Onlarda görünen kerâmetler, hakîkatte Allah’ın kudretinin bir tezâhürüdür. Velilerden zuhur eden kerâmetleri onlardan ziyâde Allah’ın lütfuna, keremine ve dilemesine nispet etmek lâzımdır. Aynadan çıkan ışık nasıl aynaya âit değil, güneşe âitse; velilerin tasarrufları da velilere âit değil Allah’a âittir. Ama onlar o güneşe âyine olma istidadındadırlar.

ben pek bilmiyorum ama eger birisi evliyaysa Allahım yardım dediginde falanca kişi kos suna yardım et diyormuş Allah
ben uydurmuyorum
Dünyada birisi, o velilerin herhangi birinden yardım istediğinde, o veli zât Cenâb-ı Hakk’a şöyle niyaz eder: “Ya Rabbi, şu kulun benden yardım talep ediyor.
Senin iznin ve kuvvetinle yardım etmek istiyorum.” Allahu Teâlâ Hazretleri de o veli zâta izin ve kuvvet verir. himmet Allahım de sen eger o salih bir kulsa gelir zaten haberlerde dahi duymusumdur deprem oldu aksakallı amca bana yemek verdi diye Allahın kulları vardır tayin ettigi yardım ederler rabbimizin dilemesiyle bazı savaslarda onları görevlendirdi diye biliyorum meleklerin bile indigini biliyorum uhudda ama sen tutupta himmet ya şeyhim tövbe şeyhim falan dersen töbe hasa Allahın sıfatlarıyla ortak kosmak olurki Allah diyorki benim sıfatıma ortak kosan bana şirk yapmıstır inançlıyız elhamdulilah onun için diyorum ya kardeş onlar aşırı gitmiş neyde aşırı gidersen git helak olursun cihadttamı asırı gittin diyelim bi yere bomba koydun masum insanlar öldü nasıl cennet bekliyebilirsin
Allah diyorki masum bir insanı öldürmek kadar hicbişey benim gazabımı tetiklememistir onun için asırı gitmemek lazım din dahi olsa o konuda sana katılıyorum hak zaten 1 dir alternatifi yoktur kıvrılamaz döndürülemez baska mana verilemez

Kardeşim , neresinden tutayım , yazının bir kısmını alıntılayayım dedim ama her satırı şirk dolu, kesemedim tamamını aldım. Şirk akidesiyle ilgili yazı aktarıyorsun ama ne bir ayet ne bir hadis var. zaten Kur'an ve sunnet, sahabenin pratiği anlattığının tam tersi. Sizler bu şekilde hiç bir zaman Allah (c.c.) birleyemez, namazda okuduğun "yalnız Sana kulluk eder ve yalnız senden yardım isteriz" ayeti kerimesini namazdan sonra yalanlarsın!

Allah (c.c.) sadece şehidlere verdiği lutfu, kendi kendinize diğer makamdaki ölülere veriyor, Şehidlerin Ruhlarının Yeşil renkli kuşların karınlarında arşın kandillerine kondukları sahih hadisle sabit olmasına rağmen, sen hem şehidleri , hem tarikatçı ölü şeyhlerini dünyaya yollayıp savaştırıyorsun ki, bu ayetle mumkun değildir!

ŞEHİDLERİN DÜNYAYA TEKRAR DÖNÜP SAVAŞMALARI

https://www.islam-tr.org/konu/sehidlerin-dunyaya-tekrar-donup-savasmalari-yaziya-cevap.8168/

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allahım! Senden hiçbir kimsenin isteyip sâhib olamadığı kudretinle, hiçbir kimsenin göz dikemediği hükümranlığınla ve arşının her tarafını dolduran nûrunla beni bu hırsızın şerrinden kurtarmanı dilerim.”

Ebu Malak bir günahkar değilmiymiş nasıl aracı olmadan direk Allah tan istemiş de yardım gelmiş ?Şeyhi yokmuymuş ki onu aracı kılmamış.Hani biz günahkarlar direk Allah tan isteyemiyorduk

Abdulmuizz Fida

Admin
Bütün evliyaların ruhları arşın altında hususî bir makamda, Allah’ın huzurunda bulunur. Dünyada birisi, o velilerin herhangi birinden yardım istediğinde, o veli zât Cenâb-ı Hakk’a şöyle niyaz eder: “Ya Rabbi, şu kulun benden yardım talep ediyor.
Senin iznin ve kuvvetinle yardım etmek istiyorum.” Allahu Teâlâ Hazretleri de o veli zâta izin ve kuvvet verir.” Asr-ı Saadet’te yaşanmış bir hâdiseyi bu meseleye misal olarak verebiliriz. Şöyle ki: “Ashâbdan Ebû Ma’lak isminde bir zât, ticâret maksadıyla çıktığı yolculuğunda silahlı bir hırsıza rast geldi. Hırsız ona: Eşyanı yere bırak, seni öldüreceğim dedi. Ebû Ma’lak: “Senin maksadın maldır. Bende ne varsa senin olsun” dedi. Hırsız: “Hayır, benim maksadım mal değil senin canındır” deyince Ebû Ma’lak: “Öyle ise müsâade et namaz kılayım, ondan sonra istediğini yap” dedi. Hırsız: “İstediğin kadar namaz kılabilirsin” deyince Ebû Ma’lak, abdest alıp namaz kılmaya başladı ve namazı bitince şöyle duâ etti: “Ey çok seven yüce arşın Sâhibi, ey dilediğini yapan Allahım! Senden hiçbir kimsenin isteyip sâhib olamadığı kudretinle, hiçbir kimsenin göz dikemediği hükümranlığınla ve arşının her tarafını dolduran nûrunla beni bu hırsızın şerrinden kurtarmanı dilerim.” Ebû Ma’lak bu duâyı üç def‘a tekrarladıktan sonra bir atlının elinde dikine tuttuğu mızrağıyla hırsızın yanında peydâ olduğunu gördü.
Hırsıza bir darbe vurarak onu yere yıktıktan sonra Ebû Ma’lak’a döndü. Ebû Ma’lak: “Sen kimsin ki Azîz ve Celîl
olan Allah benim yardımıma gönderiverdi?” diye sordu. Atlı: “Ben dördüncü kat semanın sâkinlerindenim.
Sen duâ edince “Bu, darda kalan bir zavallının duâsıdır.” denildi. Bunun üzerine ben de Allah’dan bu hırsızı
öldürme vazîfesini bana vermesini niyâz ettim.”

Yukarıda naklettiğimiz iktibaslardan anlıyoruz ki, evliyaların dünya hayatlarında, kerâmet ve tasarrufları olduğu
gibi, öldükten sonra da kerâmet ve tasarrufları devam etmektedir.

Zayıf Rivayetin Tahkiki :

(İbnu'l Esir, Usdu'l-Ğabe I, 1248; İbn Hacer el Askalani, İsabe, IV / 182 (VII, 379, No: 10551, İbn Ebi Dunya, Enes’den).
Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 3/427.)

Hadisi İbni Ebi'd-Dunya "Mucabu'd-Dave" sayfa 23 rivayet etmiştir. Ayrıca Havatifu'l-Cinan sayfa 12'de rivayet etmiştir.
Lalekai de Şerhu Usuli'l-İtikad'da 5/166 No:111 hadisi getirmiştir.

Bu Rivayet Enes (r.anh)'dan gelmiştir. Bazıları Ubeyy b. Ka'b tarikiyle de getirmişlerdir. Ancak Ubeyy rivayetinin hata olduğu söylenilmiştir. Lalekai'nin Usulu'nun tahkikinde Şeyh Ahmed b. Sa'd, hadisin senedinin zayıf olduğunu söylemiştir. Senedde zikrolunan 3 (üç) şahıs (el-Kelbi, Fuheyr b. Ziyad ve İsa b. Abdillah et-Temimi...) meçhuldur.
Hadisi İbnu'l-Kayyim de ed-Dua ve'd-Deva, sayfa 40 kitabında getirmiştir. Bu kitabın tahkikinde Şeyh Amr Abdulmun'im Suleym şöyle demiştir: Munker bir rivayettir.
Abdulğani el Makdisi de hadisi et-Terğib fi'd-Dua eserinde getirmiştir.
Hadis senedindeki mechul raviler sebebiyle zayıftır. Hatta senedindeki Musa b. Verdan'ın da zayıf olduğu söylenmiştir.

Bu arada bu ashabtan olduğu söylenen Ma’lak isimli zatın adı Ebu Mu'allak el-Ensari olması gerek.

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah dostları yardım eder kardeş en basiti hızır as ama gerçek Allah dostlarınıda Ancak Allah bilir Kehf Suresi Ve Hızır Aleyhisselam Allah dostları yardım eder bari onu carpıtmayın ya Allah deyin direk diyorum tutupta su zat bu zat degil Allah deyin direk Allah yollar ne var bunda cogusu hızır as ıda inkar ediyor ben cok gördüm inkar edeni vesselam ben yatıyorum cok geç oldu Allah dostları yardım eder Allahın dostunun kim oldugunu sadece Allah bilir Allah dostu olmak kolay degil ve belki inkar ediceksiniz ama onlar sehidlerden üstündür. peygamberler sıddıklar sehitler vesselam gerci 3 üde aynı yerde hasrolur diyorlar ahirette ztn sorun yok ama kimin şehid oldugunu Allah bilir her şehid olucam diyen sehid degildir nice yataklarında ölenler Allah katında şehittirler Nice silahla öldürülenler vardır Allah katında şehit degildirler Allah bilir vesselam Allahü teâlâdan, ihlasla şehitlik isteyen, yatağında ölse de şehit olur(muslim) Sual: Savaşta ölen herkes şehit midir?
CEVAP
Şehitlik Müslüman olmaya ve niyete bağlıdır. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Nice kendisine silah isabet edip ölen vardır ki, ne şehittir, ne de hamid. Nice döşeğinde ölen kimse vardır ki, Allah katında sıddık ve şehittir.) [Ebu Nuaym, Ebuşşeyh]

kardeş hızır as velimidir nebimidir veli olduğuna dair deliliniz nedir belki de nebidir bunu da düşünün veliyse siz haklısınız ya nebiyse sizin bütün akideniz boşa çıkar

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bunda cogusu hızır as ıda inkar ediyor

evet başta buhari ve muslim hızır aleyhisselamın öldüğünü söylüyor

yani ehli sünnetin en büyük iki muhaddisine göre nakşibendi silsilesinde hızır aleyhisselam olamaz zincir uydurma yani

Abdulmuizz Fida

Admin
nakşibendi 13

1- Tasavvufta, öldükten sonra tasarruf yetkisi olan ölü şeyhler , muridlerinin dualarına, sıkıntılarına yardıma geldiklerinde sevab kazanıyorlar mı?

2- Tasavvufta, öldükten sonra tasarruf yetkisi olan ölü şeyhler, Kıyamete kadar neyle meşguller? İbadet, zikir vs ne tür faaliyetteler?

3- Rasulullah (s.a.v.) in vefatından sonra kıtlık yılında, Hz. Ömer (r.anh) yağmur duası için neden Peygamberin kabrine gitmiyor veya ruhaniyetinden (Allahın izniyle) istemiyor da, hayatta olan Rasulullahın amcası Abbas (r.anh) ile birlikte Allaha (c.c.) el açarak dua ediyorlar?

4- (Dünyada birisi, o velilerin herhangi birinden yardım istediğinde, o veli zât Cenâb-ı Hakk’a şöyle niyaz eder: “Ya Rabbi, şu kulun benden yardım talep ediyor.
Senin iznin ve kuvvetinle yardım etmek istiyorum.” Allahu Teâlâ Hazretleri de o veli zâta izin ve kuvvet verir.)

Yazmış olduğun bu âkideni dinin iki kaynağı olan Kur'an ve Sunnetten nasıl edindin?

5- Aşağıdaki ayetlerden ne anlamamız lazım?
"İnsanlardan kimi de Allah'tan başkalarını O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı." (Bakara 165)

"Şayet kullarım, sana benden sordularsa, gerçekten ben çok yakınımdır. Bana dua edince, duacının duasını kabul ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler." (Bakara 186)

VeraŞehadet Çevrimdışı

VeraŞehadet

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çok komik ya, onlar sadece rabıta yapıyorlarmış.. Zaten sorunda bu rabıta şirkdir! Bakara-165 güzel cevap bu yoldan çıkmışlara !

N Çevrimdışı

naksibendi13

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ben zaten tabiyki yanlız Allaha kulluk eder yanlız Allahtan beklerim zaten aksini inkar eden olurmu olmazki bizi mahlukatı alemleri yaratan yanlızca Allahtır onun izni olmadan yaprak kıbırdamaz kendi gözümle gördüm yaprak kıbırdamıyorduda abdulkadir geylani gavstı diyorlar ben cok evliya filmi serederim belki ondan böyle söyledim tam olarak Allah bilir Ama sunu biliyorum Muhakkak ki Allah'ın evliyasına (dostlarına), korku yoktur. Onlar, mahzun olmazlar, öyle değil mi? ALLAH'ın dostları için ne bir korku vardır, ne de üzülürler bilmiyorumki simdi sonuc olarak evliya yokmu diyorsunuz benide aydınlatın madem abdulkadir geylaniye bi bölümde hızır as yardım ediyordu ben senin dostunum diyordu hızır as öldü edemez dediler o nasıl oluyor peki ben birçok evliya filmi izledim evliya olucak zatlara yol gösteriyordu bunların hepsi yalanmıdır şirkmidir Abdulkadir geylanin kolundan cennet ve cehennemi göstermesi ölüyü Allahın izniyle kalk demesi hepsi bunların düzmecemi peki veysel karani hazretlerine peygamber efendimizin hz aliyle hırkasını yollaması izledigim filmde ahmed bedevi bide mehmet emin tokadi yapma evladım öldürmeye çalışma diyordu bıcagı vurdugu anda bıcak gül öldü bu Allah tarafından degilmidir yoksa hepsi uydurmamı bunların bi acıklayın bizde bilelim ama delilleriyle izledigim bir diger filmde ismail fakirullah hazretleri 2 köylüyü barıstırmak için yardım istiyorlar 2 köylüden biri diyorki biz öldürücegiz durmuycaz ismail fakirullah hazretleri gittiginde ates attıkları kendilerine geri dönüyor taşlar falan ama her zaman kurtaramıyorlar ibrahim gülseni hazretleri Allah izin vermedi diye kendi Ailesini kurtaramıyor hepsi ölüyor yüzlercesi var ibrahhim bin avvas hazretleri ateşi söndürüyor ibrahim bin ethem var diyorki Allahım oglum seninle benim arama giricekse ya onu al ya beni oglu ölüyor hasan basri hazretlerinin kuyudan hurma cıkarması sonra bi atese tapan var komsusu komsusuna diyorki müslüman ol diyor komsusuda diyorki ben bu ateşe beni yakmasın diye ibadet ediyorum beni orda tanıycak ve yakmıycak oda hasan basri atese elini koyuyor eli yanmıyor sonra adam diyorki bana bi belge ver öyle musluman olayım cok günahım var yoksa ben olmam diyo oda sırf müslüman olsun diye veriyor sonra diyorki sen kimsinki senet veriyosun kendine cok aglıyor allahım beni affet diyo o kadar cok aglıyorki adam bunun rüyasına geliyor diyorki dost sana selam olsun Allah beni Affetti günahlarımı sevaba cevirdi al işte belgen diyor buna gerek kalmadı bi bakıyo sonra belge elinde hasan sezai hazretlerine sarhoslar geliyor diyorki hasan sezai hz ne iciyorsunuz onlarda diyorki serbet sonra gidince diyorlarki Allahın veli kulunu kandırdık hani veli kuluydu diyor sonra bi iciyolar sarabı bakıyolar serbet olmuş aziz mahmud hudayi hazretlerinede böyle bi olay oluyo birisi sarap yolluyo diyolarki aman hocam napıcan icicenmi oda evt diyor ictigi anda birde bakıyorlarki süt olmuş harrani hazretleri var sonra denizin üstünde yürüyor bebegim hasta diyolar bebegi iylestiriyor müridinin teki diger müridin karısına bakıyor şehvetle oda uzaktan tokat vuruyor diyorki 1 bakısa 1 tokat sonra hocam cok utanıyorum diyor söyle söyle yaptım oda Allah affeder diyor yüzüne elini sürüyor iylesiyor sislik falan en sonda kafir adam onu öldürmeye geldiginde öldürecegini anlıyor Allah tarafından adam sok oluyor diyorki nerden anladın kazayla hanceri düsürüyo zehirli ölüyor en sonda cami yaptırırken kabe o tarafta degil evladım diyor oda diyorki git işine dayı bana ögretme kabeyi dinlemiyor oda diyorki bak bakalım kabe ne taraftaymış gösteriyo herkeze bütün hocaları topluyorlar aziz mahmud efendiye soruyorlar bunun içinde ne var kibrit kutusunda kertenkele oldugunu biliyor sonra baska bir ayakkabıcı zat aglayan adamı görüyor diyorki niçin aglıyorsun oda diyorki hacca gidemedim icime dert oldu cok gitmek istiyorum oda gel benle diyor bi kapı acıyor adam bi bakıyor hacta bunların hepsi yalanmı davudi tai hazretleri var kör adama para veriyor kör adam diyorki ben bu parayı kabul edemem bu paradan helal kokusu gelmiyor hangi güzel yüzlüki toprak olmadı hangi ceylan gözlüki yere akmadı sonra evliya oluyor adam utanıp kendinden bişri hafi hazretleri var ayyaşken Allahın ayetini yerde görüp süslüyor yüceltiyor Allahta diyorki Benim süremi yükselttigin gibi bende seni yükselttim yalanmı behlül dana hazretleri var birisi adamı öldürüp onun üstüne atıyor bu evliyayı asmaya götürüyorlar tam asılacagı zaman bir ejderha iftira atan adama görünüyor diyorki dogruyu söylemezsen seni simdi parcalıycam beni Allah gönderdi sonra birisi diyorki Allahım bana zenginlik para iman ver oda ordan geciyor fıcıyı acıyo diyorki adam ona ne arıyorsun fıcının icinde deve arıyorum diyorki manyakmısın be adam deve hiç fıcıya girermi oda diyorki senin hicbişey yapmayıp cenneti beklemeden daha mümkündür.sonra padisah soruyor diyorki ben peygamber efendimizin soyundanım bana bi + kazandırmazmı oda diyorki soyundan gelen degil yolundan giden kazanır sur uflenince yakınlık kalmaz peygamber efendimiz kızına bana güvenme ben seni kurtaramam demiştir diyor.aksemsettin hazretleri var oda bi doktorun hikayesi kadının oglu oluyor doktor diyorki sen git yarın gel sonra birisi beliriyor diyorki doktor aman yavrum cok hasta doktor gelmiyor sonra ikna edip dere tepe düz gidip götürüyorlar cocuga sonra iceri girince bakıyorki o kadın oda diyorki beyin cok iyiymis sanslısın beni getirdi oda diyorki benim beyim burda degil baska memlekette çalısıyor oda kosuyor bakıyorki adamı göremiyo sonra adamın sözlerini hatırlıyor Allahın kulları vardır Allah gönderir diyor adam biz bu dünyada yanlız bırakılmıs degiliz sen istemezsende rabbin imdadına yetisir ben zaten bunları izledim sonra girdim tarikata tarikata girmeden önce diyordimki benim gibi birisiyle kim evlenirki bende biraz problem varda dogustan üzülüyordum sonra internette kızlara takıldım biraz yani chatlestim oraya gider gitmez ben daha bişey söylemedim dediki kızlara fazla takılma evladım merak etme evlenirsin dedi bu nasıl oluyor peki sözlerimin hicbirine yalan katmadım ben cok evliya filmi izledim ondan zaten buraya giripte savundum onları yoksa herkezin günahı kendinedir vesselam yani ben kötü bişeyi savunmak istemedim evliyalar haktır rabıtayı bende yapmıyorum kurandan delili yok kuranda olmayan bişeyi yapmaktan Allaha sıgınırım cünkü kuran Allahın sözleridir. size güzel bi videoda koyam:D <span style="color: rgb(0, 0, 0); font-family: Verdana, Arial; background-color: rgb(255, 153, 0); ">
bundan ibaret benim savunmam abilerim ellerinizden öperim yanlısım varsa bilmeden kusura bakmayın ben evliyaları cok seviyorum sonuc rabıtanın kurandan delili yok delili olmayan bişeyi yapmaktan Allaha sıgınırım Allah bilir ben bilemem

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
nakşibendi13. paşa sen dinini filmlerden öğreniyorsun anlaşılan. İslam dininde sahih kaynaklar nelerdir? Hangi kitaplar ümmetim çoğunluğuyla EN SAHİH olarak kabul edilmiştir? İlk önce bunları öğren sonra o kitapları temin edip, islamı bu kitaplardan öğren. Sen bu EN SAHİH kaynakları okudukça göreceksin ki bu yukarıda saydığın film sahneleri İslam dininde ne kadar itibar edilir, kendin karar vermiş olacaksın.

Allah hepimize hidayet nasip eylesin, hidayette olanları da bu yoldan ayırmasın. Amin.

N Çevrimdışı

naksibendi13

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ben dinimi kuranı kerimden ögrenirim simdi bunların hepsi yalanmı onu soruyorum düzmecemi yani evliya düsmanı olup cıkacagım simdi sayenizde Allah dostlarına hiç keramet vermemişmidir biz elimizi acıp Allahım ve dedigimizde dahi veriyor onlar gece gündüz Allahı zikrediyorlar onlara verince niye garip oluyor hepsini inkar ediyorsan delileriyle bana göster ben bulamam sen göster gösterin abdulkadir geylani hakkında gösterin 1 tanede göreyim ahmed er rufai hakkında gösterin görecegim simdi ben farz oldu hadi bekliyorum

filmde hasan basriye bizzat hz ali sohbetine gidiyor icazet veriyor budamı bizzat yalandır acıklayın veysel karaniye hz ali peygamber efendimizin hırkasını veriyor sana yolladı diyor yalansa acıklayın delil ayet gösterin bende öyle sorarım o zaman

Abdulmucib Çevrimdışı

Abdulmucib

لا اله الا الله
Site Emektarı
Kuran'da ve buna karşılık tasavvufta evliya tanımı farklıdır. Tasavvuf sadece olağanüstü hal gösteren kişileri evliya gösteriyor. Oysa ki, bu olağanüstü hallere, müminde görülürse keramet, kafirde görülürse istidraç denir. Kimin mümin, Allah dostu olduğunu ise üstün güçleri değil, Kuran ve Sünnete uygun yaşantısı belirler:

https://www.islam-tr.org/tasavvuf/38235-islama-gore-evliya.html

https://www.islam-tr.org/soru-cevap-bolumu/11664-evliya-kimdir-seyhler-evliya-midir.html

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ben dinimi kuranı kerimden ögrenirim simdi bunların hepsi yalanmı onu soruyorum düzmecemi yani evliya düsmanı olup cıkacagım simdi sayenizde Allah dostlarına hiç keramet vermemişmidir biz elimizi acıp Allahım ve dedigimizde dahi veriyor onlar gece gündüz Allahı zikrediyorlar onlara verince niye garip oluyor hepsini inkar ediyorsan delileriyle bana göster ben bulamam sen göster gösterin abdulkadir geylani hakkında gösterin 1 tanede göreyim ahmed er rufai hakkında gösterin görecegim simdi ben farz oldu hadi bekliyorum

filmde hasan basriye bizzat hz ali sohbetine gidiyor icazet veriyor budamı bizzat yalandır acıklayın veysel karaniye hz ali peygamber efendimizin hırkasını veriyor sana yolladı diyor yalansa acıklayın delil ayet gösterin bende öyle sorarım o zaman

kardeş bir iddian var. Bu iddianın doğruluğunu ispat etmek sana düşer. Sen ilk önce doğruluğunu ispatla. Fakat neyle ispatlayacaksın burası önemli. Sahih kaynaklar ile ispatlaman gerekiyor. Filanca şöyle dedi, falanca rüyasında gördü, feşmekanın filminde böyle dedi diyerek doğruluğunu ispatlayamazsın.

Sen ilk önce iddialarını ispatla sahih kaynaklar ile. Sonra bizde onu araştıralım ve yanlış olanlar hangisi ise yanlış olanları izah edelim.

E Çevrimdışı

ehlieser

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Arkadaş neden evliya düşmanı olasın. Rahman'ın evliyaları ile Şeytanın evliyalarını birbirine karıştırma yeter. Allah'a dostluk mutlak manada vardır. Kur'an sünnet ve icma ile sabittir.

Bununla birlikte siz terimleri birbirine karıştırıyorsunuz. Abdulkadir Geylani'nin dua etmesi ayrı birşey senin Abdulkadir Geylani'ye dua etmen ayrı birşey.
Allah'ı bırakıpta Abdulkadir Geylani'den medet efendim, himmet efendim diyerek ona iltica etmek ona dua etmek demektir.
Dua ise Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'in buyurduğu gibi ibadetin ta kendisidir, iliğidir, özüdür. O halde nasıl oluyorda ibadeti Abdulkadir Geylani'ye yaparsınız.
Allah böyle bir şirkten müstağnidir. Gerçek dua yalnızca o'na yapılır. Şüphesiz kafirlerin duası hedefini şaşırmıştır.

N Çevrimdışı

naksibendi13

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bakara süresi 165 e gelince tam olarak yazıyorum insanlar icinde bazıları Allah'a ortak koşarlar onun için benzeri var sanırlar ve onları(putları)Allah'ı sever gibi severler halbuki imanlı kimselerin Allah'a olan sevgileri kuvvetli ve devamlıdır eger Allah'a ortak kosşarak nefislerine zulmedenler zamanı gelince görecekleri azabı bilselerdi bütün kuvvet ve kudretin Allah'ın oldugunu ve çok siddetli bir azabı bulundugunu anlarlardı niçin putlarıda yazmadın sorarım sana bu ayet putları için indirildigi kesindir musrikler için ahir zamanda ümmetimden en çok korktuklarım musrikler için gelen ayetleri müslümanlara mal edenlerdir diye görmüstüm buharide dogruymus demek orda acıkca (PUTLARA YAZIYOR) hasa Allahı sever gibi ben kimseyi sevmem önce Allah sonra muhammed mustafa (s.a.v) sonra peygamberler sahabeler ailem vs benim icin bundan ötesi yok

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
hayır menzil degil hakkanideyim naksibendi hakkani seyh mehmed adildeyim ve hicbi tersligini görmedim kuran okuyoruz namaz kılıp zikir yapıyoruz Allah için güzel sohbetler sonra herkez evine gidiyor o kadar hatta sordum dedimki ben rabıta yapmıycagım sorun degil dediler günde 1000 kere salavat getiriyorum peygamber efendimize 15 bin kere Allah çekiyorum 1 cüz kuran bundan ibaret yani zaten ben sadece girmek için gittim dahada gitmiyorum ama belki gidebilirim Allah deyip salavat getirdigim içinde günaha girmem heralde öyle bi haddi asanlar varki burda bazıları isim vermiyorum haşa şehidin kim oldugunada kendileri karar veriyorlar diyorlarki türkiyedekiler şeytanın askeridir hadi ordan be yürü git işine seni arab yaratan Allah benide türk yarattı şehit dayım ananeme silahıyla son bi kez görünmüş bası sarılı anne beni şehit ettiler hakkını helal et deyip gitmiş sonra ananem vefat edince rüyama girdi dediki Allah beni şehit oglumla beraber eyledi dualarım kabul oldu yani şehit oldugunu kimin sadece Allah bilir aşırı giden helak olmuştur ben bunu bilir bunu söylerim kimin şehit kimin degil orasına Allah karar verir bu yüzden rabbim sahadetini kabul etsin deriz onun için hiç leke sürmeyin türklerede kişinin yaptıgı kendinedir herkez degil bastakilere söz geçmiyor kardeşim biz napalım bizde Allahın aciz bir kuluyuz

Peki kardeş şimdi bir müslüman kalkıp da sana dese ki;

"Ben nereden bilebilirim ki senin kalbine ilham edilip edilmediğini veya rüyanda böyle görüp görmediğini. Ayrıca geldiyse bunun gerçekten Allah tarafından mı ilham edildiğini yoksa şeytani bir vesvese mi olduğunu nasıl bilebilirim ki?

N Çevrimdışı

naksibendi13

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
töbe haşa şeytan şehit kılıgınadamı giriyor sizde hiç vicdan yokmu herseyi hep seytan girmiştir şeytan girmiştir bırakın bu işleri ya rahmaniyse onu bilemeyiz Allah bilir hak olan rüyalarda vardır simdi türkiyedekiler seytanın askerleridir diyenleri Allaha havale ediyorum ben türküm mucahit senerde türktü bilal abide türktü sizi arab vs vs yerde yaratan Allah benide türkiyede yarattı bende isterim bakın benim istedigim ne biliyormusunuz abilerim yolumuz sadece kuranı kerim olsun bütün müslümanlar bir araya gelsin birlik olsunlar ama olmuyor iste iran gidiyor israille anlasıyor biz abdle suddi desen öyle hep iyice karıstı belki kıyametin kopması için böyle olması gerekir ama tutupta türkiyedekiler seytanın askeridir derlerse bende sunu hatırlatırım MÜSLÜMANA KÂFİR DEMENİN HARAM OLUŞU Hadisler 1736. İbni Ömer ... Eğer böyle denilen kişi söylenildiği gibi ise söz doğrudur; yerini bulmuş olur. ... "Kim bir adamı ey kâfir diye çağırır veya ona ey Allah'ın düşmanı derse, o adam da böyle değilse, bu söz, söyleyenin kendisine döner." Buhârî, Edeb bir kişiye kafir dediginizde o kafir degilse onu söyleyen kişi kafir olur (muhammed mustafa s.a.v)

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş konudan konuya atlamasan keşke. Şimdi senin inandıklarına göre bu sitede o kadar çok zıt görüşler var ki bunları belli bir sıraya koyup iyice anlamadan bir diğerine, sonra bir diğerine geçersen ortalık ellialtı olur. Bence bir konuyu iyice anlayıp o konunun değerlendirilmesini, sonucunu yaz ki sonra diğer konuları o konular içinde tartışasın. Yoksa bir konuda bütün konuları tartışmak forum içeriğine de katkısı olmaz.