Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Duyuru Pazartesi Ve Perşembe Orucu Tutmaya Var Mısınız?

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
- Kaçırılmayacak Fırsat! -

16 Aralık (12 R. Sani) Amellerin takdim edildiği gün
17 Aralık (13 R. Sani) Eyyam-ı beyd'in ilk günü
18 Aralık (14 R. Sani) Eyyam-ı beyd'in ikinci günü
19 Aralık (15 R. Sani) Eyyam-ı beyd'in son günü
20 Aralık (16 R. Sani) Amellerin takdim edildiği gün

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Selamun aleykum. Konu aktifliğini epey yitirmiş ve biliyoruz ki pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmak mustehabtır. Ve Peygamberimizin sevdiği bir ameldir. Bundan dolayı aktif olması gerekir diye düşünüyorum )

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Pazartesi ve perşembe günleri ameller (Allah'a) arz olunur. Ben, oruçluyken amellerimin arz olunmasını isterim."

Tirmizî, Savm 44. Ayrıca bk. Müslim, Birr ve's-sıla 36 Nesâî, Sıyâm 70

Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem pazartesi ve perşembe günleri orucuna özen gösterirdi.

Tirmizî,Savm44.Ayrıcabk.EbûDâvûd60;Nesâî, Sıyâm70; İbni Mâce,Sıyâm 42

Fakat günümüzde bu sünnet pek hayata geçirilmiyor, Allahu alem.

Bu yüzden böyle birşey yapmak istedim.

Yarın forumca oruç tutmaya ne dersiniz? Bu güzel sünneti ifa edelim hep birlikte?
günler oruca uygun iken güncel diyelim )

الإسلام أولا Çevrimdışı

الإسلام أولا

Dünya müminin zindanı kâfirinse cennetidir.
İslam-TR Üyesi
Rasulü Ekrem (aleyhissalatu vesselâm) bazı zamanlarda ibadet ü taata daha çok özen gösterir, diğer vakitlerdekinden daha hassas davranırdı. Hz. Aişe (ra) de bu mevzu ile alâkalı olarak şöyle buyurmaktadır:

"Allah Rasulü, pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmaya çokça özen gösterirdi."(1)
Allah Rasulü'nün (asm) hususiyle bu günlerde oruç tutmasının sebebi ise, bu günlerin insanların amellerinin Cenab-ı Hakk'a arz edildiği günler olmasıdır. Üsame b. Zeyd (r.a.) şöyle rivayet etmektedir:

Ben Peygamber Efendimizin, pazartesi-perşembe günleri oruç tuttuğunu görünce, O'na bunun sebebini sordum. Bana şu cevabı verdiler:

"Ameller, Cenab-ı Hakk'a pazartesi-perşembe günleri arz olunurlar. Ben istedim ki Cenab-ı Allah'a amelim arz olunurken oruçlu olayım."(2)
Başka bir rivayette de Rasulullah'a, (asm) pazartesi günü tutulan oruçtan sordular. Peygamber Efendimiz (asm):

"Ben o gün dünyaya geldim ve o gün peygamberlik verildi veya bana vahiy indirilmeye başlandı."(3) buyurmuşlardır.
Kaynaklar:

(1) Tirmizi, Savm,44; Nesai,sıyam, 36; İbn Mace, Sıyam, 42; Ahmed b. Hanbel 6/80.
(2) Tirmizi, Savm, 44; Nesai, Sıyam, 70
(3) Müslim, Sıyam, 197.

İNSEALLAH BİR HATIRLATMA DA BEN YAPMAK İSTEDİM KARDEŞLERİM,YARINDAN İTİBAREN PAZARTESİ PERŞEMBE ORUCU TUTMAYA NİYET EDENLER BEĞENSİN İNSEALLAH 🤲☝️ ALLAH İÇİN KARDEŞLERİMİZE DUA EDELİM RABB'İM DÜNYADA Kİ TÜM MÜCAHİD KARDEŞLERİMİ KORUSUN ONLARIN ATIŞLARINI İSABETLİ KILSIN 🤲☝️ BÜTÜN MAZLUM,ZULME UĞRAMIŞ KARDEŞLERİMİ DE HAYIRLA KURTARSIN RABB'İM 🤲

Üst Ana Sayfa Alt