Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Oruç Tutana Verilen Beş Ihsan Ve Beş Ikram

A Çevrimdışı

arap

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Cabir bin AbduLLah (r.a) ResuLi Ekrem Efendimizin (a.s.m.) şöyLe buyurduğu rivayet ediLiyor:

''Ümmetime Ramazan ayında beş şey ihsan ediLdi. BunLar daha önceki peygamberLerin ümmetLerine veriLmemişti..

Birincisi : Ramazan ayının iLk gecesi oLunca Cenab-ı Hak onLara rahmetiyLe bakar.. Allah kime rahmetiyLe bakarsa , onu hiçbir zaman azaba çarptırmaz..

İkincisi : Oruç tutanLArın ağızLarının kokusu Allah katında misk kokusundan daha hoştur..

Üçüncüsü : Gece ve gündüz meLekLer oruç tutanLarın bağışLanması için Allah'a yaLvarırLAr..

Dördüncüsü : Allah o gün Cennetine emir verir ve şöyLe buyurur : '' Ey Cennet , kuLLarım için hazırLAn , süsLen.. Dünya sıkıntıLarından kurtuLup benim huzuruma ve ikramıma geLip istirahat etmeLeri yakLAştı..''

Beşincisi : Ramazan'ın son gecesi geLince de , Allah oruç tutan kuLLarının hepsini affeder..

SahabiLerden bir zat sordu :

''Ya ResuLaLLah , bu gece Kadir Gecesi midir?''

Peygamber (a.s.m.) ''Hayır..'' dedi , '' biLmez misiniz , işçiLer gün boyu çaLışıp da işLerini bitirdikLeri zaman ücretLerini aLmıyorLar mı?''

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
sadece 5 tane mi???

ikraislam Çevrimdışı

ikraislam

Aktif Üye
Site Emektarı
arap kardeş geçen gün eleştiride bulunduğunuz halde kendiniz hadislere kaynak göstermemişsiniz ? :islam-tr

A Çevrimdışı

arap

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ikraislam ' Alıntı:
arap kardeş geçen gün eleştiride bulunduğunuz halde kendiniz hadislere kaynak göstermemişsiniz ? :islam-tr

özürdilerim yazdığımı sanmıstım

fazilet takvimi

Ş Çevrimdışı

şehadet81

Üye
İslam-TR Üyesi
fazilet takvimi yazmışsınız kaynak olarak.Ancak ben hadisin kendisine ulaşmak istiyorum.Bana fazilet takvimi değil de asıl itibarı ile kaynak sayılabilecek adresi gösterebilirmisiniz?

A Çevrimdışı

arap

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Cabir bin AbduLLah (r.a) ResuLi Ekrem Efendimizin (Aleykumusselam.m.) şöyLe buyurduğu rivayet ediLiyor:

rivayetlerin kaynağı hadis kitapları değil islam ansiklopedileridir

söylenti baska seydir söylenen baska sey lütfen karıştırmayalım

Ş Çevrimdışı

şehadet81

Üye
İslam-TR Üyesi
İslam anlayışında sahih kabul edilen hadis kitapları !!!
Buhârî
Müslim
Nasa'i
Ebû Davûd
Tirmzî
Ibn Mâce

İmam Malikin Muvattası
Ahmed bin Hanbel Müsnedi
Sahih Ibn Khuzaima
Sahih Ibn Hibban
Al Haakim'in Mustadrak'i
Abd al-Razzaqin Musannafı

Kaynaktan kastımız İslam aleminin muteber saydığı muhaddislerin kitaplarıdır.Bunları da yukarıda örneklemeye çalıştım.Sizin ansiklopedi dediğiniz kitaplarda ,hadislerde bahsi geçen kaynakları kullanırlar.Sizi en azından hadis usulü ile alakalı bir kaç makale bari olsun okumaya davet ediyorum.Sizin yazdığınızın hadis olduğu ya da olmadığı ile alakalı bir söz söylemedik sadece kaynak istedik celallendiniz.Kaynak olarak takvimin tarihinin yazılı olduğu sayfayı yazsanız bu kadar şaşırmazdım.Tepkinizin nedenini anlamadım kaynak varsa ortaya koyun yoksa bulamadım deyin çıkın.

Üst Ana Sayfa Alt