Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ölümümde Sizin Için Hayırlıdır Sizin Amelleriniz Bana Arz Olunur:tahkik Ve Tahriç

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
قَالَ الْحَارِثُ: ثَنَا الْحَسَنُ بْنُ قُتَيْبَةَ، ثَنَا جَسْرُ بْنُ فَرْقَدٍ، عَنْ بَكْرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الْمُزَنِيِّ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ : " حَيَاتِي خَيْرٌ لَكُمْ، تُحَدِّثُونَ وَيُحَدِّثُ لَكُمْ، وَمَوْتِي خَيْرٌ لَكُمْ، تُعْرَضُ عَلَيَّ أَعْمَالُكُمْ، فَمَا كَانَ مِنْ حَسَنَةٍ حَمِدْتُ اللَّهَ عَلَيْهَا، وَمَا كَانَ مِنْ شَيْءٍ اسْتَغْفَرْتُ اللَّهَ لَكُمْ

El-Haris- el-Hasan b.Kuteybe- Casr b.Ferkad- Bekr b.Abdullah el-Muzeni: Hayatım sizin için hayırlıdır siz bize anlatırsınız bizde size anlatırız. Ölümümde sizin için hayırlıdır sizin amelleriniz bana arz olunur. Eğer hayır görürsem Allah,a hamd eder şer görürsem Allah,a istiğfar ederim. İbn Hacer Metalib (3952: Bu rivayetin isnadı şiddetli zayıftır)

El-Haris: 12,ci tabakadandır sikadır: el-Hatib onun hakkında sika demiştir. Darakutni Saduktur. Zehebi,de Hafız Saduk Alim olduğunu söylemiştir.

el-Hasan b.Kuteybe: 9,cu tabakatandır Metruku,l-Hadistir: Ebu Hatim er-Razi hakkında Daifu,l-Hadis Darakutni Daifu,l-Hadis Metruku,l-Hadis demiştir.

Casr b.Ferkad: 6,cı tabakadandır Daifu,l-Hadistir: Ebu Davud hakkında Zayıf,tır Nesai dedi ki Zayıf,tır Darakutni dedi ki Metruk,tur.

Bekr b.Abdullah el-Muzeni: 3,cü tabakadan sikadır: Ebu Zura er-Razi hakkında sika,dır Nesai İcli İbn Hacer Zehebi de sikadır demişlerdir.

Şeyh Elbani Silsiletü'l-Ehadîs ed-Daifa (975 dedi ki: Zayıf,tır) Daifu,l-Camıu 2746 dedi ki: Zayıf,tır) Acluni Keşfu,l-Hafa (1/442 dedi ki: Mürsel,dir)

Üst Ana Sayfa Alt