Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ölümü Öldürmek Ne Anlama Geliyor?

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Dün bir neşidin sözlerini okurken (Sakıncalı bir ifade varmı diye bakıyorum)
"Korkuları dürenler
ÖLÜMÜ ÖLDÜRENLER
Rabbinin Huzuruna
Peygamberle gelenler"
...
sözlerine denk geldim.

Buradaki 'Ölümü öldürenler' ne anlama geliyor? Dinimizde böyle bir "ifade" var mı?

(Soruyu nereye soracağımı bilemediğim için konuyu bu bölüme açtım, hakkınızı helal edin.)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Dün bir neşidin sözlerini okurken (Sakıncalı bir ifade varmı diye bakıyorum)
"Korkuları dürenler
ÖLÜMÜ ÖLDÜRENLER
Rabbinin Huzuruna
Peygamberle gelenler"
...
sözlerine denk geldim.

Buradaki 'Ölümü öldürenler' ne anlama geliyor? Dinimizde böyle bir "ifade" var mı?

(Soruyu nereye soracağımı bilemediğim için konuyu bu bölüme açtım, hakkınızı helal edin.)
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;
Neşidi (ezgi) biliyorum, sözlerinde bir sıkıntı yok.
Neşidin sözlerinde "Ölümü öldürenler" ifadesinden ölümden korkmamak, ahiret inancına iman etmeden dolayı ölümden korkulmaması gerektiğini, böyle inanılması durumunda ölümün kişiye soğuk gelen hali imanlı kişiye karşı çaresiz kalır, korkutamaz. Ölümden korkmayan müslümanın ise Allah'ın emir ve yasaklarına karşı takvalı olacağı, hatta şehid olabileceği, bu durumda da mahşerde peygamberiyle beraber sancağı altında buluşabileceği manaları anlaşılıyor.

Üst Ana Sayfa Alt