Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Okulumda Mescid ve Boş Sınıf Yok, Namazlarımı Nasıl Kılabilirim?

M Çevrimdışı

Mattrry

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ben üniversite okuyan birisiyim okuduğum okulda mescit yok. Boş sınıf yine yok nasıl kılabilirim namazları acaba bazı hocalar tuvalette falan demiş ama?

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Ben üniversite okuyan birisiyim okuduğum okulda mescit yok. Boş sınıf yine yok nasıl kılabilirim namazları acaba bazı hocalar tuvalette falan demiş ama?
Size yakın fakülteler de mescid var mı?
İlahiyat fakültelerinin camiileri de olur. Size ne kadar yakın uzak bilemiyorum ama.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
İlahiyat fakültesi çok uzak bana
Size yakın fakülteler de var olup olmadığını araştırmanızı öneririm. Ayrıca sizin fakülte de namaz kılanlara onların nasıl kıldığını sorabilirsiniz veya namaz kılanlardan imza toplayıp gerekli yerlere müracaat edebilirsiniz. Sizi görmezden gelmezler diye düşünüyorum inşaallah.

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikli hedefin şimdilik namaz kılacağın bir yer bulmak olsun ana hedefinse mescid kurdurmak olsun biiznillah
Tuvalet diyen hocana dersi de tuvalette anlatmasını öner. Zira ders namazdan onemli değil.
Hademelere derdini anlat. Onlar binayı iyi bilirler, sana geçici olarak yardımcı olabilirler. Spor salonu varsa ya da yakınsa soyunma odasına seccadenle gir namazını kıl.
Geçici olarak namaz kılacak bir yer bulamazsan, şimdilik yakınlardaki camiilere git. Geç kalırsan yönetimi mescid yaptırmamakla suçla.
Sürekli hocalara ve müdüre baskı yap, yazı yaz
senin gibi olan arkadaşlarını bul ve onları bilinçlendir. Ama ne olursa olsun tek vakit dahi olsa namazı terk etme; gerekirse sınıfın ortasında kıl. Ama riya karıştırma zorunda olduğun ve son dakikaya bıraktığın için böyle yap. Son çare bazı mezheplerde olan "cem"i uygula. Ancak en güzeli vaktinde kılınan namazdır. Vesselam

Son düzenleme:
U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Üniversitenin bahçesi kesin vardır in aşağı ser seccadeni dön kıbleye kıl namazını.O tuvalet diyen hocayada ağzının payını ver.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Oku bahçesinde kıbleye doğru bir duvar bul ve onun karşısında kıl. Soran olursa okula mescid yaptınızda bizmi kılmadık de!
Bu işin birinci adımı, okulda ki diğer namaz kılan öğrenciler ile beraber okula mescid açılması için uğraş. Ortaokulda biz bile yapmış ve başarmıştık!

Bu üniversite Türkiyede mi acaba hangisi?

Abla hiç sorma. Bizimki imamhatip ortaokuluydu bizde de mescid yoktu :(

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Oku bahçesinde kıbleye doğru bir duvar bul ve onun karşısında kıl. Soran olursa okula mescid yaptınızda bizmi kılmadık de!
Bu işin birinci adımı, okulda ki diğer namaz kılan öğrenciler ile beraber okua mescid açılması için uğraş. Ortaokulda biz bile yapmış ve başarmıştık!

Abla hiç sorma. Bizimki imamhatip ortaokuluydu bizde de mescid yoktu :(
mücadeleci akhim :)

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Okulun ve o sözleri sarf eden öğretmenin adını alabilir miyiz ?

Ayrıca temizlik veya güvenlik görevlileri yer konusunda daha haberdar olabiliyor. O da yoksa ince seccade yanında bulundurup zemin katlarda veya merdiven boşluğunda kılabilirsin. Bazen amfi ya da spor salonları daha müsait olabiliyor. Ya da arş. görevlilerinin odaları da müsait olabilir.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tuvalet diyen hocanın 3-5 saniyelik videosunu bana ver onu evden çıkamayacak hale getireyim. Turkuaz medya grubunun gazete ve kanallarında sabah akşam döndürtürüm o videoyu.

Bu kısmı unutmuşum. O video'yu sana zahmet banada gönderiver! İlk taşıda ben atıcam!

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tuvalet diyen hocanın 3-5 saniyelik videosunu bana ver onu evden çıkamayacak hale getireyim. Turkuaz medya grubunun gazete ve kanallarında sabah akşam döndürtürüm o videoyu.
Benim şüphem kişi yabancı bir ülkede. Burda tuvalette abdest almak müsaitse namaz kılmaya cevaz verenler var. Yani böyle bir “hoca” ile karşılaşmadım ama uygulayıp birbirlerine tavsiye edenler var.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim şüphem kişi yabancı bir ülkede. Burda tuvalette abdest almak müsaitse namaz kılmaya cevaz verenler var. Yani böyle bir “hoca” ile karşılaşmadım ama uygulayıp birbirlerine tavsiye edenler var.

İnsan edeben orada yinede kılmamalı.
Eğer yabancı ülkede ise daha kolay, ehl-i kitab genellikle bizim mürtedlerden daha anlayışlı oluyor. Odası olan birinden izin istersin geçer orada kılarsın. Ben çok yaptım

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnsan edeben orada yinede kılmamalı.
Eğer yabancı ülkede ise daha kolay, ehl-i kitab genellikle bizim mürtedlerden daha anlayışlı oluyor. Odası olan birinden izin istersin geçer orada kılarsın. Ben çok yaptım
Sen iyilerine denk gelmişsin kardeşim hepsi bir değil ben de bir yıl yurtdışında okudum namaz kılmadığım yer yoktur (tuvalet hariç tabiki) saldırıya da maruz kalmışlığım var tenha köşeleri seçmeme rağmen. O yüzden kilit altında bir yer arayanları da anlıyorum yani özellikle bacılar için geçerli bu tabi erkek savunsun kendini.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sen iyilerine denk gelmişsin kardeşim hepsi bir değil ben de bir yıl yurtdışında okudum namaz kılmadığım yer yoktur (tuvalet hariç tabiki) saldırıya da maruz kalmışlığım var tenha köşeleri seçmeme rağmen. O yüzden kilit altında bir yer arayanları da anlıyorum yani özellikle bacılar için geçerli bu tabi erkek savunsun kendini.

Ben daha ziyade rahat bir ortam olması açısından böyle yapmıştım. Yurt dışına çok çıkmadım ama özellikle Almanya bu konuda en berbat yer onu biliyorum. Bende zaten eğer yurt dışında ise ve lev gayri Müslimde olsa odası olan birinden rica edip namazını orada eda etmesini tavsiye etmiştim

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben daha ziyade rahat bir ortam olması açısından böyle yapmıştım. Yurt dışına çok çıkmadım ama özellikle Almanya bu konuda en berbat yer onu biliyorum. Bende zaten eğer yurt dışında ise ve lev gayri Müslimde olsa odası olan birinden rica edip namazını orada eda etmesini tavsiye etmiştim
Okuduğum ünide haftanın bir günü bir derslikte bulunuyordum bu dersliğe çok yakın bir odada kapısı açık pakistanlı başörtülü bir doktora öğrencisi olurdu hep. Ben hep o koridorun köşesinde namaz kılmak durumundaydım saat itibariyle. Bir kere de odasına davet etmedi yani. Allah iyi insanlarla karşılaştırsın ne diyelim

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Okuduğum ünide haftanın bir günü bir derslikte bulunuyordum bu dersliğe çok yakın bir odada kapısı açık pakistanlı başörtülü bir doktora öğrencisi olurdu hep. Ben hep o koridorun köşesinde namaz kılmak durumundaydım saat itibariyle. Bir kere de odasına davet etmedi yani. Allah iyi insanlarla karşılaştırsın ne diyelim

Amin

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Bu durumda en iyisi gidip müsade istemek. Bu aynı zamanda karşı tarafı utandırır.
İsmi bende kalsın bir abi ile birlikte dolaşıyorduk, uygunsuz şekilde oturmuş iki kız erkek kişi vardı. Ben direk gdiip müdahale etmek istemiştim ama abi oralı olmadı. Geçtik karşılarına oturduk. Bizi görünce utanıp toparlandılar. Abi: "Bizi yalnız bırakın" dedi, oğlana biraz nasihat etti...
Evde çocuğu hatta küçük kardeşi namaz kıldığı için ar edip namaza başlayan çok gördüm. Biraz atılgan olmak lazım

Üst Ana Sayfa Alt