Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Nasıl Dua Etmeli?

A Çevrimdışı

ayyyse83

Üye
İslam-TR Üyesi
Imamhatipte bir Hocamın Güllü yasin kitaplarında yazan dualarla dua etmeyin uydurmadir sözü üzerine aradan 15 yıl geçti hiç ilgimi cekmedi çevrenin tüm ilgisine rağmen. O duaların içindeki vesile kilmalari birtarafa bırakırsak sanki ifadelerinizden söyle anlasiliyor bizim kendi içimizden gelen dualarla bile dua etmemiz bidatmis gibi mi acaba. Örneğin ulu Arsin Rabbi ulu allah yerin göğün ve ikisi arkasındakilerin Rabbi olan allahım yada allah adın hakkı için diye dua etmek hoşuma gidiyor varmı bir yanlış . Allah adın hakkı için demek hürmetine anlamına gelmiyor değil mi

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âyet ve Hadislere Göre Duâ Etmenin Usûl ve Âdabı
Dua Ederken Semaya Bakmak, Dua Adabı ?

KALABALIKLAR DİNİNİN SEVAB KAYNAKLARINA REDDİYE

A Çevrimdışı

ayyyse83

Üye
İslam-TR Üyesi
Ben bunları okudum da sordum zaten sorumu. Cvp değil bence benim soruma . Yinede Allah razi olsun . Heran ufkumu açan sorularıma cevap bulabildigim birkaç siteden birisiniz. Allah ecrinizi versin

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Örneğin; 1- ulu Arsin Rabbi ulu Allah,
2- yerin göğün ve ikisi arkasındakilerin Rabbi olan Allahım,
3- Allah adın hakkı için,
diye dua etmek hoşuma gidiyor varmı bir yanlış?
Allah adın hakkı için demek hürmetine anlamına gelmiyor değil mi
1- Ulu Arş'ın Rabb'i, ulu Allah,

Bu manaya benzer dua şekli câizdir. Çünkü sünnette de mevcuttur.

بِسْمِ اللهِ، أَسْأَلُ اللهَ الْعَظِيمَ، رَبَّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ أَنْ يَشْفِيَكَ
Allah’ı adıyla. Yüce Arş’ın Rabbi, Yüce Allah’tan sana şifa vermesini dilerim.”
(Tirmizi; Ebu Davud; Albani Sahihi Tirmizi, Albani Sahihu’l-Cami)

2- Yerin göğün ve ikisi arkasındakilerin Rabb'i olan Allah'ım,
Bu manaya benzer dua şekli câizdir. Çünkü Kur'an-ı Kerim'de mevcuttur.

رَبِّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَا بَيْنَهُمَا الرحْمَنِ لَا يَمْلِكُونَ مِنْهُ خِطَابًا
O, göklerin yerin ve ikisi arasında olanların Rabb'idir. O, önünde kimsenin konuşamayacağı Rahman olan Allah'tır. (Nebe 37)

3- Allah adın hakkı için,

Bu manada dua şekli câiz değildir. En iyimser şekliyle bid'attir. Evet Allah'a (c.c.) O'nun isimleriyle dua edilir fakat Allah'ın isimleri (esma ul husna) ile bizzat zikredilerek duada bulunulur, aksine (hatırına, itibârına vs manalarında) hakkı için gibi ifadelerle dua sunnette kullanılmamıştır.

Üst Ana Sayfa Alt