Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namazın Kıraatindeki Takıntılarımı Nasıl Aşarım?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öyle insanlara yardım edin epilepsili olabilir çok zor durumlara düşürebiliyor bu rahatsızlık ben çok yaralandım kendimden bilirim sara krizi demek ruh çekilmesi demektir çok acilidir oluyorum dersiniz kelime-i tevhid i hatırlamaya çalışırsınız ama nöbet konuşma merkezinizi bloke ettiği için hicbirsey aklınıza gelmez o can acısı nöbette çok acılı ölüm acısını düşünemiyorum Allahim epilepside tadiyorum bir kısmını kolay ölüm nasip eyle diye dua ediyorum Allah diyebiliyorum sadece o da güç bela..bir kere affedesiniz zeytin yerken yakaladı yakalarsa hicbirsey yapamazsınız ani gelir zeytin çekirdeği boğazıma takılmis bizimkiler çıkarmasa olmuştum bir kere de yatakta yakaladı bı kalktım yerdeyim..bazen gözünüzü bir arabada hayırsever bir bacinin kucağında açarsınız sizi hastaneye götürürken elinizi kafanıza goturursunuz elleme der kafan yarılmış kan içinde..

ALLAH size hiç gitmeyen bir şifa versin, doğru yoldan ayırmasın ve cennetinin en güzel yerine alsın.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Takıntı konusunda söyleyeceklerim:

Müslüman, Allah yolunda çalıştığı sürece doğru yoldadır. İhmal yoksa, azim varsa: başaramıyor olsa da, doğru yoldadır. Kendinizi kahredecek düzeyde zorlamayın, düzeltmek için tabi ki çabalayın ama gücünüzün sınırlarını çizen ve genişletecek olan Allah'tır (celle celaluhu). Okumaya çalıştığınız ama Arapça düzgün okuyamadığınız o ayetlerin anlamını siz biliyorsanız, Allah da biliyor. Ne söylemeye çalıştığınızı ve bunun için ne kadar çabaladığınızı gören Allah varken, biraz daha iyimser olun namaz konusunda. Tekraren: çabalamayın demiyorum, çabalayın. Ama kendinizi kahrederek ve asıl hedef olan "Allah'ın huzurunda 5 vakit durma" emrinden yüz çevirmeye sebep olacak düzeyde değil. Hatalı olduğunu bile bile önemsememek: haram. Ama gücünün sınırlarını görmezden gelerek, kendini namazı terk edecek düzeye getirmek helal mi? "Biraz" sakinleşin; namazdayken huzurunda olduğunuz zatın "kalbinizin içini en ince ayrıntısına kadar bilen Zat" olduğunu hatırlayın.

...

Sara konusunda ise kardeşime, her sıkıntı için olduğu gibi "Rabbim günahlara kefaret, ahirette derecelerin yükselmesine vesile kılsın" diyorum. Dünya hayatında da kolaylıklar diliyorum. Varsa şifası, şifalar diliyorum. Ki belki de vardır...

A Çevrimdışı

Ademakkaya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
akıl ruh sağlığım buna daha ne kadar dayanır Allah bilir. Fakat başka bir seçeneğim yok bu amelin terki küfürdür. Yorumunuz için Allah razı olsun.

özür dilerim. akıl sağlığım yerinde değil.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
akıl ruh sağlığım buna daha ne kadar dayanır Allah bilir. Fakat başka bir seçeneğim yok bu amelin terki küfürdür. Yorumunuz için Allah razı olsun.

özür dilerim. akıl sağlığım yerinde değil.
Takıntı/Vesvese durumları: kendilerini önemsedikçe büyür, görmezden geldikçe küçülürler. Yapmanız gereken tek şey: orta halli bir çaba halinde kalmak; ne altından kalkamayacağınız kadar gözünüzde büyütün, ne de tamamen boşverecek kadar gözünüzde küçültün. Hedefiniz bu orta düzeyde olduktan sonra, tekraren: başaramazsanız da zarar görmezsiniz, boşvermediğiniz için de günaha girmezsiniz. Orta yolu tutturmak, nerede ise her konuda en iyi yoldur.

Bu arada amin ecmain kardeşim, Rabbim kolaylıklar versin.

K Çevrimdışı

klj1

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
yaklaşık 1 yıldır namazdaki Kıraat konusunda aşırı derecede takıntılar ile mücadele veriyorum. Yeri geldi sinirden ağladığım günler yeri geldi kendime zarar verdiğim günler. Yani açıkçası namaz insana iyi gelirken bana iyi gelmemeye başladı, namaz kıldıkça kendimi bu sorunumdan dolayı daha kötü hissediyorum. 2 rekat namazı bazen yarım saatte kılmışlığım oluyor namaz esnasında başım dönüyor nefesim kesiliyor artık tekrar etmekten ayakta zor duruyorum. Namazı gerçekten bırakmak istiyorum fakat namazın terkinin küfür olduğunu biliyorum. Mental sağlık olarak ruhsal sağlık olarak gerçekten iyi değilim hayatıma bu şekil devam edemem çok yoruldum. İslamın bu duruma karşı verdiği bir cevaz yok mudur? Gerçek yapamıyorum yapmak istemiyorum artık. Cevaplar için şimdiden Allah razı olsun.

Benzer sorunları uzun süre ben de yaşadım hala daha ayrıntılara fazla takılınca gün yüzüne çıkıyor. Hatta bu durum namaz kiraatinden çıkıp günlük hayatımda da etkilerini gördüğüm büyük bir sıkıntı haline gelmişti. Elhamdülillah şuan hafiflemiş durumda ve daha da iyiye gidiyorum. Durumumuzun aynı olduğunu düşünüyorum ve bu yüzden özel olarak hesap açıp cevap yazmak istedim yardımcı olmak için, naçizane şu tavsiyeyi vermek istiyorum :
Vesvese ve takıntılar üstüne gittikçe artar çoğalır, ne kadar hafife alınırsa o derece yok olur.
Zannediyorum ki senin durumun da benimki gibi psikolojik olarak zaruret derecesine gelmiş olan, doğru yaklaşılırsa Allah'ın izniyle geçecek olan bir rahatsızlık. Şeytan din konusunda hassas, temiz niyetli insanları eğer tecrübesiz iseler bu yolla çokça kandırmaktadır malûm. Ama bu yine biiznillah hatalardan uzak durulursa kolayca atlatılabilir.
Kalbinin de mutmain olması için İşin ehli bir hocadan fetva alıp kıraati sana en kolay gelecek, seni vesveseden uzak tutacak en minimum düzeyde mahreçleri çıkar, hatalı okuduğunu bile düşünsen zaruret olan bir durumdan kurtulmak için bu hataları gözardı et. Mesela peltek harfi söylemek seni zorluyorsa düz bir harfmiş gibi söyle geç, veya hırıltılı bir harf seni zorluysa yine düz oku geç, kaç elif miktarı uzattığına takiliyorsan minimum derecede oku geç, ayeti doğru mu yanlış mı okudum diyorsan telefondan önüne açabilirsin. Böylece vesveselerden uzak durarak, onların üzerine düşmeyerek bu etkilerinden kurtulmuş olursun.
Ben bu işin başka bir çözümünü bilmiyorum, doktora gitsen en fazla ilaç vs. Verir yine bu durumu kafaya takmamak için.
Yani hem durum zaruret seviyesine ulaştığından hem de başka bir çözüm olmadığından ben sana bunu tavsiye ediyorum. Sana dua edeceğim kardeşim, ben de senden maddi manevî hastalıklarım için dua bekliyorum.

K Çevrimdışı

klj1

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ayriyeten bunu kurtulamayacağın bir durum bir hastalıkmış gibi görme. Biiznillah ne kadar iyi olduğunu farkedeceksin.
Motivasyon...motivasyon çok önemli asla kendini yenilmiş gibi görme tam tersine çok kolay bir şekilde vesveseden kurtulabilirsin çünkü Rahman'ın da dediği gibi şeytanın tuzağı kesinlikle zayıftır.

A Çevrimdışı

Ademakkaya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bi aralar Fatiha’yı sesli bir şekilde çok güzel okuyabiliyordum fakat o namazda sessiz kıraat yapmamız gerektiği için bende sessiz Kıraat yaptığımda harfleri zor bir şekilde çıkarttığım için artık sesli okuyuş yaparkende Fatiha’yı düzgün bir şekilde okuyamaz hale geldim, peki bu şekil namazım ile iş yerimde kılmam gerekecek olan zamanlar yolculuk esnasında kılmam gerekecek olan namazlar aklıma geliyor bu beni stresten öldürüyor. insanların yanında namaz kılmam mümkün değil. Bu durum şerri bir özür olarak sayılıp islam bana kıraatı içimden yapmamı izin vermez mi sizce ?

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bi aralar Fatiha’yı sesli bir şekilde çok güzel okuyabiliyordum fakat o namazda sessiz kıraat yapmamız gerektiği için bende sessiz Kıraat yaptığımda harfleri zor bir şekilde çıkarttığım için artık sesli okuyuş yaparkende Fatiha’yı düzgün bir şekilde okuyamaz hale geldim, peki bu şekil namazım ile iş yerimde kılmam gerekecek olan zamanlar yolculuk esnasında kılmam gerekecek olan namazlar aklıma geliyor bu beni stresten öldürüyor. insanların yanında namaz kılmam mümkün değil. Bu durum şerri bir özür olarak sayılıp islam bana kıraatı içimden yapmamı izin vermez mi sizce ?
Takıntıyi büyük hale getirmeyin ki sizi yenmesin şeytan hassas noktalardan yakalar hep..siz elinizden geleni yapın tevekkül ederek kabul edecek çok sevkatli bir Rabbimiz var takmayacaksiniz yoksa takintiniz buyur ve hayatı size zindan eder şeytan vesvese mı veriyor şunu yapamadin bak kabul olmadı vs dinlemeyip devam etmelisiniz bir süre sonra vesvesesinin ise yaramadigini görünce bunu bırakacaktır Allah'ın izniyle

A Çevrimdışı

Ademakkaya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
takıntı gelebilecek en üst seviyeye geldi diye düşünüyorum, şerri bir hüküm arayarak bu durumu çözmekten başka bir çarem yok diye düşünüyorum. Aksi halde aklımı yetiricem.

K Çevrimdışı

klj1

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
takıntı gelebilecek en üst seviyeye geldi diye düşünüyorum, şerri bir hüküm arayarak bu durumu çözmekten başka bir çarem yok diye düşünüyorum. Aksi halde aklımı yetiricem.
Evet, ehil bir hocadan kalbinizin de mutmain olması için fetva alıp bu vesveseleri onemsemeyi, sizi bunlara iten davranışları bırakmalısınız. Allah'ın izniyle siz de ne kadar rahatladığınızı göreceksiniz

A Çevrimdışı

Ademakkaya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allahu alem bu durumdan kurtulmak için ilim ehlinin bana kıraatı içinden yapman caizdir demesi gerekiyor aksi takdirde bu ben namaz şeklim ile -Allah en iyisini bilmek ile beraber- hayatıma devam edemem 4 rekat 30 dakika sürüyor bir ayet üzerinde 5 dk duruyorum okumak istesemde okuyamıyorum yapamıyorum artık bunu günde 5 vakit. namazda sinir krizi geçiresim geliyor bırakmak istiyorum gerçekten bırakmak istiyorum

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allahu alem bu durumdan kurtulmak için ilim ehlinin bana kıraatı içinden yapman caizdir demesi gerekiyor aksi takdirde bu ben namaz şeklim ile -Allah en iyisini bilmek ile beraber- hayatıma devam edemem 4 rekat 30 dakika sürüyor bir ayet üzerinde 5 dk duruyorum okumak istesemde okuyamıyorum yapamıyorum artık bunu günde 5 vakit. namazda sinir krizi geçiresim geliyor bırakmak istiyorum gerçekten bırakmak istiyorum

SubhanAllah, şeytan nasıl da oyununu oynuyor. Siz şu an vesvese ile imtihan ediliyorsunuz. Ama en büyüğü ile değil.

Şeyhulislâm İbn-i Teymiyye (ALLAH ona rahmet etsin) bu konuda şöyle demiştir:
"Mümin, şeytanın vesveseleri ve kalbinde olmasıyla sıkıntı duyacağı küfrün vesveseleriyle imtihan olunur.

Nitekim sahâbe (ALLAH onlardan razı olsun)

- Ey ALLAH'ın Rasûlü! Bizden birisi, gökten yere düşüp paramparça olmayı, çirkin bir şeyi konuşmaktan daha sevimli bulmaktadır, dediklerinde, Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

- İşte o, katıksız (gerçek) îmândır" (Kitâbu'l-Îmân; s: 238).

"Bir adam, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e gelerek şöyle dedi:

- Ey ALLAH'ın elçisi! Ben, içimden çirkin bir şeyi geçiriyorum. Gökten yere düşüp paramparça olmam, o çirkin şeyi konuşmamdan (onu dilimle telaffuz etmemden) bana daha sevimli gelmektedir. (Buna ne dersiniz?)

Bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:

- Şeytanın hîlesini, vesveseye çeviren Allah'a hamdolsun."(Ebu Dâvud).
Şeyhulislâm İbn-i Teymiyye (ALLAH ona rahmet etsin) devamla şöyle demiştir:

"Bunun içindir ki başkalarında olmayan bu vesvese ve şehevî duygular, ilim talebelerinde ve kendisini ibâdete verenlerde vardır.Çünkü başkası ALLAH Teâlâ'nın şeriatını ve O'nun yolunu izlememiş, aksine o, Rabbini zikretmekten gâfil bir şekilde hevâ ve hevesine yönelmiş ve dikkatini o yöne çevirmemiştir.İlim ve ibâdetle Rablerine yönelen kimselerin aksine şeytanın istediği şey, işte budur.Çünkü şeytan, onları ALLAH Teâlâ'nın dîninden saptırmak isteyen yegâne düşmandır."

Bunlar size gelen vesveselerden daha büyük olanlar için söylenmektedir. Şeytan bu vesveseleri vererek kişinin imanını almak ister. Sizin ise namazınızı elinizden almak istiyor.

Ehil birini bulsanız ne? Namazı terketmen kıraati içinden okumandan daha hayırlıdır diyeceğini mi sanıyorsunuz? Ya da sen bir müddet namazı kılma sonra kılarsın diyeceğini mi?
Diyelim ki bıraktınız. (ALLAH geç zamanda versin) Ya ölüm gelip çatsa? Dünyadaki hangi insan kabirde sizin yerinize hesap verebilir?

Eğer ALLAH muhafaza namazı bırakırsanız geri dönmeniz zor olabilir ve hatta ALLAH muhafaza İslam'dan bile soğuyabilirsiniz. Bu sefer de geri dönmeyin diye şeytan size ALLAH hakkında suizanlar verecektir.
Gençsiniz ve şeytan sizinle yolun başındayken aşırı şekilde uğraşıyor. Hırsız boş eve girmez misali, demek ki siz de bir şey var ki onu almak için sizin psikolojinize kadar gidiyor.
Bu imtihanı hayırlısıyla geçerseniz karşılığında ALLAH'ın size dünya ve ahirette verebileceği nimetleri düşününüz.

Size inşaAllah elinizden geldikçe Kuran okumanızı, sabah akşam zikirlerini uygulamanızı, genel olarak abdestli bulunmaya çalışmanızı öneririm.
Elinizden geldikçe "Huzur veren rukye" yi dinleyiniz.
Nefes egzersizleri de iyi gelebilir.
Gün içinde belli bir miktar gözlerinizi kapatınız ve hiçbir şey düşünmeyiniz, (tamamen bomboş bir sayfa)
Sizi rahatsız eden ve üzen şeyleri bir kağıda yazıp o kağıdı yakınız.

Ve dua ettiğiniz zaman, (bu kişisel bir öneri sadece) ALLAH'a: "Ey ALLAH'ım şeytan bana eziyet etmektedir fakat namazı terketmek bana daha sevimsizdir. Söylerken ve yaparken olan yanlışlarımı bağışla ve beni bu imtihanımda başarıya ulaştır. Muttaki kullarının gönlüne verdiğin ferahlığı bana da ver." diye ya da başka şekilde dua edip, namazı nasıl daha rahat kılabiliyorsanız öyle kılınız.

ALLAH yar ve yardımcınız olsun.

A Çevrimdışı

Ademakkaya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam ben bu şekil kıldığım namazı Allahu alem ne yolculukta, ne iş yerinde, ne insanların yanında kılabilirim yani 2 rekat 30 dakika ne demektir abi ben bunu aylarca çekiyorum yani artık bir şey bulmam lazım artık bundan kurtulmam lazım yoksa hayatım yaşanmaz hale geleceğini düşünüyorum. Kıraatı içimden yapmama caiz diyen bir fetva bulmam gerekiyor sence caiz mi abi

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Namazda imamın (kişinin) zelletu’l-kārî (okuyanın yanılması/dilinin sürçmesi fıkıhta ise bu terkib, namazın ruknu olan kıraat esnasında dil sürçmesini ve okuma yanlışı) yaygın görülen hatalardandır. Bu ve benzeri takıntı konuları istismara açık konulardan. Üyelerimizin endişeleri haklı olmakla birlikte konu gereksiz yere 57. mesaja kadar uzadı sonuç yok.
Samimi hasta her çözüm önerisine bir bahane ve itiraz yükleyene kadar elinden geleni yapıp, gelmeyenler içinde Allah'tan afvını dilemesi yeterlidir. Ayrıca kıraatin kontrolu için de en yakınındaki Kur'an okumasını bilen bir kişiden, gerekirse en yakındaki câmi hocasından kıraatin kontrolu ve talimi almak gerekir.

Namazda sesli/açıktan (cehrî) okunan kıraatlerde içinden-sessiz/gizli (hâfî) okumak veya tam tersi olarak okunması gerekirken farklı okumak namazda sehiv secdesini gerektiren hatalardandır.

Konu kapanmıştır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt