Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namazın Kıraatindeki Takıntılarımı Nasıl Aşarım?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

Ademakkaya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
yaklaşık 1 yıldır namazdaki Kıraat konusunda aşırı derecede takıntılar ile mücadele veriyorum. Yeri geldi sinirden ağladığım günler yeri geldi kendime zarar verdiğim günler. Yani açıkçası namaz insana iyi gelirken bana iyi gelmemeye başladı, namaz kıldıkça kendimi bu sorunumdan dolayı daha kötü hissediyorum. 2 rekat namazı bazen yarım saatte kılmışlığım oluyor namaz esnasında başım dönüyor nefesim kesiliyor artık tekrar etmekten ayakta zor duruyorum. Namazı gerçekten bırakmak istiyorum fakat namazın terkinin küfür olduğunu biliyorum. Mental sağlık olarak ruhsal sağlık olarak gerçekten iyi değilim hayatıma bu şekil devam edemem çok yoruldum. İslamın bu duruma karşı verdiği bir cevaz yok mudur? Gerçek yapamıyorum yapmak istemiyorum artık. Cevaplar için şimdiden Allah razı olsun.

A Çevrimdışı

Akansu55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yaklaşık 1 yıldır namazdaki Kıraat konusunda aşırı derecede takıntılar ile mücadele veriyorum. Yeri geldi sinirden ağladığım günler yeri geldi kendime zarar verdiğim günler. Yani açıkçası namaz insana iyi gelirken bana iyi gelmemeye başladı, namaz kıldıkça kendimi bu sorunumdan dolayı daha kötü hissediyorum. 2 rekat namazı bazen yarım saatte kılmışlığım oluyor namaz esnasında başım dönüyor nefesim kesiliyor artık tekrar etmekten ayakta zor duruyorum. Namazı gerçekten bırakmak istiyorum fakat namazın terkinin küfür olduğunu biliyorum. Mental sağlık olarak ruhsal sağlık olarak gerçekten iyi değilim hayatıma bu şekil devam edemem çok yoruldum. İslamın bu duruma karşı verdiği bir cevaz yok mudur? Gerçek yapamıyorum yapmak istemiyorum artık. Cevaplar için şimdiden Allah razı olsun.

Öncelikle Rabbim yardımcın olsun.Belliki aşırı derecede takıntın var.Sana tavsiyem namaz kılarken rahat ol,yani kendini kasacak bir durum yok.Mahreci doğru şekilde öğren,harfler nasıl çıkarılır bunları iyice öğren.

Bu aşamadan sonra elinden geldiği kadarını yaptın mı yeter.Allah kulunu kaldıramayacağından fazlasıyla mükellef kılmaz.Bir de şunu belirteyim kıraatte illaki de mükemmel olmak zorunda değilsin mesela kalın ha ile ince ha'nın farkını bil, ona göre uygula yeterli.Aynı şekilde diğer harfler de öyle.Yani karşıdan seni biri dinleyince harf kalın mı ince mi peltek mi değil mi bunu anladı mı bu düzeyde bir kıraat bilgisi yeterli (tabi tüm mahreç bilgisi bundan ibaret değil örnek olsun diye söyledim,hepsini iyice öğren!!!!! ) illa da mükemmel olmak zorunda değilsin.Asgari bir limit var onu yakalaman yeterli.

Ayrıca namazı da kesinlikle bırakma.Çünkü terki küfürdür.

Şeytan takıntı,vesvese vb.şeylerle insanı ibadetten alıkoymaya çalışır.Ne zaman böyle bir vesvese geldi mi aldırış etme,namazını kıl.

Kıraatini de mahreçleri iyice öğrendikten sonra asgari olarak uyguladın mı yeter.Vesvese ve takıntı yapma.Vesveseyi ne kadar gözünde büyütürsen o kadar dallanıp budaklanır.Rahat ol,bu vesveselerin şeytanın bir hilesi olduğunu ve seni namaz gibi muazzam bir ibadetten, Allah'a kul ve köle olmaktan alıkoymaya çalıştığını düşün.Madem o seni ibadetten alıkoymaya,Rabbinin rızasını kazanmana engel olmaya çalışıyor.O halde sende onu düşman edin.

Hiç kuşkusuz şeytan, sizin düşmanınızdır. (O hâlde) siz de onu düşman edinin. O, kendi fırkasını ancak alevleri dehşet saçan ateşin ehli olmaya davet eder.

(Fâtır, 6)

Son düzenleme:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

A Çevrimdışı

Ademakkaya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bi aralar o takıntı yaptığım yerleri çözmüştüm okuyabiliyordum fakat kısa zaman sonra gene eski haline döndü, ince harf bulunan ayeti okumaya kalktığımda 10-15 kere tekrar etsemde olmuyor sonrasında nasıl çıkıyorsa o şekil okuyup geçme zorunluluğunda kalıyorum sessiz Kıraat zaten yapamıyorum belki bundan bile dolayı vacibi terk ettiğim için namazım bile daha geçerli değildir

A Çevrimdışı

Ademakkaya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu sorun ilk Fatiha süresinde başladı bi aralar takıntı yaptığım yerleri tek tek çözmüştüm fakat her ayetlerde olmaya devam etti teker teker tekrar ederek düzeltiyordum ondan sonra zammı surelerdede olmaya başladı sonrasında tahiyyat’dada olmaya başladı etrafımı sardı gibi bir şey yani kurtuluşum yok

A Çevrimdışı

Akansu55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bi aralar o takıntı yaptığım yerleri çözmüştüm okuyabiliyordum fakat kısa zaman sonra gene eski haline döndü, ince harf bulunan ayeti okumaya kalktığımda 10-15 kere tekrar etsemde olmuyor sonrasında nasıl çıkıyorsa o şekil okuyup geçme zorunluluğunda kalıyorum sessiz Kıraat zaten yapamıyorum belki bundan bile dolayı vacibi terk ettiğim için namazım bile daha geçerli değildir

Gözünde bir şeyleri çok büyütme.Vesvese yaptıkça git gide daha da büyür dallanıp budaklanır.Vesvesenin en iyi çözümü bu düşünceleri görmezden gelmen.Sen gerekenin en iyisini yap,ondan sonrasına kafayı takma.

Bu arada mahreçi çok iyi öğren,harflerin çıkış yerlerini ,kalın mı ince mi,kalkale vs.bunları iyice öğren ve uygulamaya çalış.Çünkü namazın sıhhati ve kabulü açısından önemli.Ama bunu yaparken iş vesveseye kaymasın!!!!

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Rabbim kolaylık versin. Ben Elhamdulillah bu konuda problem yaşamıyorum ama faydalı olabileceğini düşündüğüm bir şey var. Ben okuyuşunu sevdiğim kişiden Kur'ân dinlemeyi çok severim. Kimi sevdiğin kişiden kişiye değişir. Bunu sen bulacaksın. Misal bir sure seçmişim, onu hem okuyorum, bir taraftan da takip ediyorum. Bir vakit geçtikten sonra yavaş yavaş öyle güzel siniyor ki ağzın zamanla alışmaya başlıyor. Tabii ki 3 gün denedim olmadı, demeyeceksin. Misal sevdiğin bir sure seç ve sevdiğin birisi okurken sen de onunla beraber takip et.

Eskiden Kur'ân'ı öğrenirken mesela ElifBa cd'si geçmişti elime, onun harf harf seslendirme şeyi vardı. خ harfini okurken neden o kadar gırtlaktan okuduğuna pek anlam veremezdim, dikkat de etmezdim. Yani üstünde noktası olmayan da Ha harfi, üstünde noktası olan da Ha harfi. Neden iki tane aynı harf var acaba diyordum. Orada mesela bastıra bastıra dikkatle okuması işime yaradı. Bu şekil ilerledikten sonra dediğim gibi Kur'ân dinleyerek takip edersen bence %100 başaracağını düşünüyorum.

Misal ع harfini okurken herkes A diyerek okur, geçerdi. Ben ise "eağ" (Yazı ile tam yazılmıyor) şeklinde okumaya çalışırdım. Yani sesi çıkarsam bile şu ankiyle arasında dağlar kadar fark var. Ben bunun çalışmanın ve azmetmenin sonucu olduğunu düşünüyorum.
Çalışınca gerçekten oluyor. Hatta bana kalırsa Kur'ân okumaya vaktin olmasa, sadece dinleyerek bile geliştirebilirsin.

A Çevrimdışı

Ademakkaya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
zamanında çok uğraştım abi yok tekrar eski halime döndüm olmuyor kafayı sıyıracak hale geldim artık gerçekten

tamam ama öyle yerlerde sesli okuyuş olarak çalışma yapıyorsun namazdayken sessiz okuyuş yapıyorsun benim beceremediğim bu takıntı haline getiren sessiz okuyuş’tan dolayı sesli bir şekilde güzel okuyabildiğim Fatiha’yı namazda sessiz olarak okuyamıyorum sesli okuyuş’dada okumam bozuldu
Bundan dolayı

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bu sorun ilk Fatiha süresinde başladı bi aralar takıntı yaptığım yerleri tek tek çözmüştüm fakat her ayetlerde olmaya devam etti teker teker tekrar ederek düzeltiyordum ondan sonra zammı surelerdede olmaya başladı sonrasında tahiyyat’dada olmaya başladı etrafımı sardı gibi bir şey yani kurtuluşum yok

sen bu kişi misin?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
tamam ama öyle yerlerde sesli okuyuş olarak çalışma yapıyorsun namazdayken sessiz okuyuş yapıyorsun benim beceremediğim bu takıntı haline getiren sessiz okuyuş’tan dolayı sesli bir şekilde güzel okuyabildiğim Fatiha’yı namazda sessiz olarak okuyamıyorum sesli okuyuş’dada okumam bozuldu
Bundan dolayı
Ağız yatkınlık kazandıktan sonra sesli veya sessiz farketmiyor.
Mesela geliştikçe iyyekenabüdü diye dümdüz okurken "iyye keneağ büdü" diye okumaya başlayabilirsin.

Hatta zamanla veleddaliyn'deki dat harfini okurken o d harfini peltek şekilde mükemmel okuyabiliyorsun. Tecrübe ettiğim için söylüyorum. Kıraat konusunda sorun yaşamayan biri bile kendini Kur'ân'a verdiğinde kıraatinin mükemmelleştiğini farkeder.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
demekki ben başaramamışım bunu o zaman, Allah beni affetsin .
Denedin mi ki? Kötü hissetmişsin, ağlamışsın bak ne güzel dinin için endişe ediyorsun, hassasiyet gösteriyorsun. Bu pes ediş, kabulleniş niye?

Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz.
(Enbiya 35)

Allah her şahsı, ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılar. (Bakara 286)

A Çevrimdışı

Ademakkaya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
çok yoruldum be abi çok yoruldum henüz 18 yaşıma gelmeden bu zorluk beni çok yıprattı, evet benden daha beter olan insanlarda var açlıktan ölen ailesini savaşta kaybeden fakat benim konu asıl gerçek hayatımı yani ahiretimi etkileyecek bir durum geri dönüşü olmayan bir konu

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
çok yoruldum be abi çok yoruldum henüz 18 yaşıma gelmeden bu zorluk beni çok yıprattı, evet benden daha beter olan insanlarda var açlıktan ölen ailesini savaşta kaybeden fakat benim konu asıl gerçek hayatımı yani ahiretimi etkileyecek bir durum geri dönüşü olmayan bir konu
Sen hele çabalayasın. Nereden biliyorsun geri dönüşü olmadığını? Söyleyemediğin yerleri evvela güzelce dinle. Hatta ben sevdiğin birini dinle dedim ama sen kıraatı en güzel olanını dinleyebilirsin. Dinle ve takip et. Sabırla devam et. 3-5 gün denedim, olmuyor diyerek pes etme. Allah sabredenlere mükafatını verir. İşi aceleye getirip pes edenlere değil .)

"Allah Tebareke ve Teala buyuruyor ki: Ben, kulumun benim hakkımda yaptığı zanna göreyim. O, beni zikretti mi onunla beraberim. Eğer o beni nefsinde zikrederse ben de onu onunkinden daha hayırlı bir cemaat içerisinde zikrederim. O bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir zira yaklaşırım, o bana bir zira' yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak giderim." [Buhari, Tevhid 50; Müslim, Zikr 2, (2675); Tirmizi, Da'avat 142, (3598)]

A Çevrimdışı

Ademakkaya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
peki tamam yorulma konusunda Allah için sabrederim eyvallah, peki benim bide sessiz Kıraat yapamama sorunundan dolayı insanların yanında namaz kılamıyorum namaz kılabilmem için kimsenin beni duymadığı yalnız bir yerde olmam gerekiyor bu ise Allah en iyisini bilmek ile beraber bana iş hayatımda çok sıkıntı çıkaracağını düşünüyorum (iş yerinde namaz kılma konusunda, başka insanların evinde namaz kılma konusunda) Bunu nasıl çözebilirim sizce ?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi

sen bu kişi misin?

cevap vermedin ama sende ayni kişisin.
gercekten obsesif misin yokda trolluyor musun bilmiyorum amaç nedir anlamiyorum

A Çevrimdışı

Ademakkaya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
sanane abi? Hayır aynı kişi olsam sorunum çözülecek mi? Neyin kafasını yaşıyorsun?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
sanane abi? Hayır aynı kişi olsam sorunum çözülecek mi? Neyin kafasını yaşıyorsun?

ben sorumu sormuşum, gerçekten obsesif misin yoksa trolluyor musun diye.
rahatsizsan sana simdi de, evvelden de öneri sunmuslar, tavsiyelerde bulunmuşlar, yol göstermişler, sen daha neyin kafasini yasiyorsun da hala zorlama yapıyorsun?

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş vesvese ile ilgili yapacağın sudur genel anlamda eğer kalbine gelen bir dusunceden rahatsız olursan bu vesvesedir namaza yeni basladiysan bunlar olabilir çünkü şeytanın en sevmediği amel namazdır bende şahsen aşırı su vesvesesi var idi gusül abdest vs konusunda saatlerce çıkamıyorum bunu aşmanın en iyi yolu onu takmamak takmaya takmaya namaz kila kila okuyuşun kiraatin düzelir sonuçta eksikli bir amel yapsak bile onu tam ölçek verecek olan Allah Celle Celaluhu,eğer tam yapmissak ama başka şeyler bozuksa onu kabul etmeyecek yine Allah Celle Celaluhu..vesveseyi dinlemiceksin zorlanirsin ama sonra uğraşmayı bırakır şeytan sen taktikca üstüne gelir başka türlü..

Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor:

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular:

"Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz."

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):

"Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler "Evet!.." deyince:

"İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez)." dedi." [Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118 (5110)]

Kıraati yapma konusuna gelirsek Kuran kıraati dinlersin ona göre uygulamaya çalışırsın ama pes eden bir tip olursan seytani sevindirirsin sadece su vesvesesi yıllarımı aldı ama inatciyimdir yendim yani hamdolsun zorlana zorlana

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt